• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czesław Niemen nie żyje

O.K., (PAP)
19 stycznia 2004 (artykuł sprzed 20 lat) 
Zmarł jeden z najwybitniejszych polskich muzyków Czesław Wydrzycki, znany jako Czesław Niemen. Taką wiadomość przekazała w minioną sobotę późnym wieczorem Kora Jackowska podczas VII Charytatywnego Balu Dziennikarzy. 65-letni Czesław Niemen cierpiał na chorobę nowotworową. W Polsce nie ma chyba osoby, która nie znałaby takich piosenek Niemena jak "Pod papugami" czy "Dziwny jest ten świat".

Czesław Niemen urodził się 16 lutego 1939 roku w Wasiliszkach Starych koło Nowogródka na Litwie jako Czesław Wydrzycki. Komponował muzykę rockową i jazzową, był prekursorem big-beatu. Tworzył także muzykę teatralną i filmową, między innymi do filmu "Wesele" Andrzeja Wajdy. W swoich utworach wykorzystywał teksty poetyckie Cypriana Kamila Norwida, Adama Asnyka i Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Do 1967 roku był członkiem zespołu Niebiesko-Czarni, później kierował własnymi zespołami: Akwarele, Niemen-Enigmatic oraz Grupa Niemen. Występował również jako solista. Jego największe przeboje to: "Dziwny jest ten świat", "Czy mnie jeszcze pamiętasz", "Pod papugami" i "Sen o Warszawie".

Przełomowym momentem w karierze Niemena był występ z Akwarelami na V festiwalu w Opolu. Za piosenkę "Dziwny jest ten świat" został wówczas uhonorowany nagrodą specjalną przewodniczącego Komitetu do spraw Radia i Telewizji. W ostatnich latach artysta skoncentrował się na pracy we własnym studiu muzycznym. W kompozycjach chętnie wykorzystywał instrumenty elektroniczne i syntezatory. Na muzykę młodego pokolenia Niemen patrzył z rezerwą.

Oprócz muzyki Niemen tworzył też prace plastyczne. Rysował od dziecka, później szczególnie zainteresowała go grafika komputerowa. W 2001 roku przeznaczył część swoich prac na licytację. Dochód z aukcji został przeznaczony dla Polskiej Akcji Humanitarnej na kupno sprzętu edukacyjnego dla szkół na Litwie.

Czesław Niemen był wielokrotnie wyróżniany. W 1974 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Dostał też nagrodę I stopnia prezesa Rady Ministrów za twórcze osiągnięcia w dziedzinie kompozycji i interpretacji. Od 1964 do 1980 roku, był uznawany za najpopularniejszego i najlepszego wokalistę w kraju w ankietach czasopism muzycznych "Jazz" i "Non Stop". W 1999 roku został uznany za wykonawcę wszech czasów w plebiscycie "Polityki". Radiowa Trójka uhonorowała go "Super-Mateuszem" - nagrodą imienia Mateusza Święcickiego za zasługi dla kultury.
Głos WybrzeżaO.K., (PAP)

Opinie (206)

  • Gallux

    nie "wróbel idiota", a "ptaszek idiota..."
    Kaczkowski to wczoraj puścił. Rzadki utwór, a śmiech Czesława na końcu jest obłędny.

    • 0 0

  • bolo
    wielkie dzieki
    to perełka
    a to??
    "dobranoc juz dzis więcej nie bedziem bawili
    niech anioł snu modrymi skrzydły cie otoczy
    niech gra w twoim uchu i gdy mysl zamroczy
    niech obraz twój sie sennym źrenicom przybliży.."

    Niemen był...ech, każde słowo trąci banałem więc powiem krótko
    niebanalny i nietuzinkowy

    • 0 0

  • JAgula
    jasne, że widziałem znicze:) nie raz i nie dwa
    ale tamto bardziej mi przypominało akurat nie znicze hehehe

    • 0 0

  • raz jeden bodajże w 1972 roku miałem okazje wysłuchac płyte Niemena, efekt jego wyjazdu do włoch
    był tam utwór zaczynający sie od słów
    "pod łacińskich żagli niebem"(chyba tak) pamieta to ktoś jeszcze??

    • 0 0

  • http://www.dago.pmp.com.pl/niemen/

    • 0 0

  • Niemen (1)

    Wasiliszki są oczywiście na Białorusi, a nie na Litwie, jak słusznie ktoś zauważył. Trochę więcej uwagi, zwłaszcza przy tak delikatnej, kruchej materii, jak życie człowieka.
    A ja, jako sopocianin, chciałem przy tej smutnej okazji przypomnieć o rozmaitych związkach Niemena z Sopotem. (A propos - artystyczny pseudonim "Niemen" wymyśliła Czesława Walicka, żona Franciszka Walickiego - Jacka Grania, ojca chrzestnego polskiego rocka, pierwszego opiekuna artystycznego Niemena i autora tekstu jego pierwszej własnej kompozycji - piosenki "Wiem, że nie wrócisz"). Czesław Juliusz Wydrzycki w Sopocie przez swój trójmiejski okres dośc długo mieszkał pod koniec lat 50-tych i na początku 60-tych, m.in. dzieląc przez jakiś czas pracownię artystyczną przy ul. Obrońców Westerplatte z Tadeuszem Chyłą. Obydwaj śpiewali wtedy w gdańskim "Żaku" (przyszły Niemen w kabarecie "To tu", wyśpiewując przy własnym akompaniamencie gitary głównie piosenki filmowe, choć nie tylko). Ta pracownia w piwnicy pamięta ich wokalne popisy.
    Niemen do Sopotu powracał później dość często (pamiętacie jego występy na sopockim festiwalu i związek z włoską piosenkarką Faridą?). Dla mnie osobiście najciekawszy był jego mini-koncert na imprezie "Old Rock Meeting" w Operze Leśnej w Sopocie w roku 1986.
    Czesław Niemen na pewno zasłużył w Sopocie na jakieś swoje "miejsce pamięci" (może alejka w Parku Północnym, może tablica w Operze Leśnej?) i zrobię wszystko, żeby można go było uhonorować w jakiś sposób i spłacić choć taką drogą dług wdzięczności za jego muzykę.

    • 0 0

    • Farida była Egipcjanką, Panie Fułku

      Farida była Egipcjanką, Panie Fułku

      • 0 0

  • Wielka szkoda

    opuscil swoich wiernych sluchaczy zbyt szybko,ale pozostawil swoja piekna muzyke, za ktora jestem Jemu wdzieczny.

    • 0 0

  • Niemen byl bliski nam wszystkim

    Mieszkal pewien okres w Gdansku na Ul. Osiek 9, ja jestem okazue sie 15 lat od niego mlodszy i niewiele pamietam z tamtych czasow. Jednak moi rodzice pamietaja jak gral i spiewal na naszym podworku. Lecz gdy ja bylem nastolatkiem spotkalem go na ul. Osiek kilka razy gdy odwiedzal swoja ciotke. Pewnego dnia spotkalem go nastepnego dnia po koncercie, na ktorym oczywiscie ja bylem. Niemen byl bardzo poruszony jak wszyscy zbiegli sie z plytami i prosili o autografy, spedzil z nami sporo czasu. Jezeli dobrze pamietam bylo to w roku 1970 i wtedy, wiem ze na koncertach uzywal peruke. Szczegolnie cenie jego tworczosc za odwage obrania swojego stylu tak innego w tamtych czasach, rowniez w swoich utworach uzywal tak piekna polska poezje, sadze ze tylko dzieki niemu ja tak wczesnie zainteresowalem sie Norwidem, wspanialym nie tylko poeta ale i Polakiem. Tylko Niemen w tych czasach mogl znalezc ten poemat i zaspiewac:
    Daj mi wstazke blekitna - oddam ci ja
    Bez opoznienia...
    Albo - daj mi cien twoj z gietka twa szyja:
    - Nie! Nie chce cienia.

    Cien zmieni sie, gdy ku mnie skiniesz reka,
    Bo on nie klamie !
    Nic od ciebie nie chce, sliczna panienko,
    Usuwam ramie...

    Bywalem ja od Boga nagrodzonym
    Rzecza mniej wielka:
    Spadlym listkiem, do szyby przyklejonym,
    Deszczu kropelka...
    Cyprian Kamil Norwid

    • 0 0

  • P. Prezydencie

    a może by tak rondo przy UG i placu " Inki " na ul. Armii Krajowej nazwać jego imieniem

    • 0 0

  • Galux
    ktoś ważniejszy od ciebie na tym portalu jak to przeżyjesz.?
    Staraj się za bardzo nie napinać z tego powodu by ci żyły nie pękły na szyi.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane