• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy cheerleaderki na Euro to przeżytek?

Borys Kossakowski
19 stycznia 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Moda na cheerleaderki przyszło do nas z USA. W Polsce ma się doskonale, ale gdzie indziej budzi zdziwienie, a nawet niesmak. Dał temu wyraz kapitan szwedzkich piłkarzy ręcznych Tobias Karlsson. Moda na cheerleaderki przyszło do nas z USA. W Polsce ma się doskonale, ale gdzie indziej budzi zdziwienie, a nawet niesmak. Dał temu wyraz kapitan szwedzkich piłkarzy ręcznych Tobias Karlsson.

Szwedzcy piłkarze ręczni krytykują to, że w przerwach meczów mistrzostw Europy w piłce ręcznej kibiców zabawiają cheerleaderki. "To uprzedmiotawianie kobiet" - twierdzą. Za piłkarzami murem stanęły szwedzkie media. W internecie zawrzało.



"Mamy dwudziesty pierwszy wiek. Jest tyle innych pięknych rzeczy, które można robić w przerwach meczu. Wyjdźmy z jaskiń!" - zaapelował Tobias Karlsson, kapitan reprezentacji Szwecji, po niespodziewanie przegranym meczu z Niemcami we Wrocławiu.

Ktoś powie: O co mu chodzi? Przecież taniec jest piękny i nie ma w nim nic złego! Może był sfrustrowany po porażce Szwecji z Niemcami?

Cheerleaderki to:

Jest jednak pewna nierówność w ocenie mężczyzn i kobiet na parkiecie. Mężczyźni, niczym gladiatorzy i bohaterowie, walczą ze sobą w pocie czoła, o mistrzowskie medale. A kobiety mają do areny dostęp tylko w przerwach, po których muszą szybko zniknąć z parkietu.


W świecie zwierzęcym to widać jak na dłoni - tańczą panowie, tańczą panie, popisują się przed sobą, a potem łączą w pary, by wydać potomstwo. Tam aspekt erotyczny służy prokreacji. A tu - wyłącznie uciesze gapiów.
Wyobrażacie sobie, żeby na zawodach kobiecych występowali męscy cheerleaderzy? I żeby w popłochu zmykali przed piłkarkami czy siatkarkami? Albo jeszcze inaczej: na mistrzostwach cheerleaderek, w przerwach między występami na scenę wskakują skąpo odziani koszykarze i popisują się wsadami.

Przesada! - protestują internauci. Taniec zawsze miał podteksty erotyczne, a człowiek jest zwierzęciem seksualnym.

To prawda. Ale taniec i jego aspekty erotyczne mają swój konkretny sens i znaczenie - służy nam do uwodzenia i łączenia się w pary. W świecie zwierzęcym to widać jak na dłoni - tańczą panowie, tańczą panie, popisują się przed sobą, a potem łączą w pary, by wydać potomstwo. Tam aspekt erotyczny służy prokreacji. A tu - wyłącznie uciesze gapiów.

Czytaj także: Małe dziewczynki chcą być cheerleaderkami

To dorosłe kobiety i nikt nie będzie im mówił, co mają robić.

To prawda. Dlatego nikt nikomu nie zabroni zakładania zespołów cheerleaderek. Tak samo, jak nikt nie zabroni nikomu kręcić filmów porno. A jednak Polski Instytut Sztuki Filmowej nie finansuje filmów erotycznych, a i TVP jakoś niechętnie je emituje na antenie. I nikt nie pokazuje między Wiadomościami a pogodą półnagich tancerek.

Nikt nie postuluje włożenia habitów i przejścia na celibat. Ale trudno mi pogodzić się z tym, że kobiece (i nie tylko) ciało tak chętnie i łatwo wystawiamy na pokaz, na sprzedaż, że chwalimy się nim publicznie. Że kobieta powinna ładnie wyglądać, a jak wygląda nieładnie - to już po niej.

Nie oszukujmy się - w popisach cheerleaderek nie chodzi o taniec. Gdyby były ubrane w dresy, nieumalowane, a do tego, nie daj boże, brzydkie, to mogłyby tańczyć jak szatany (szatanki?), a nikt by ich nie wpuścił na parkiet. One mają wyglądać seksownie.

Ostatnio dziennikarz muzyczny Marcin Kydryński reklamował pewną wokalistkę mówiąc o niej, że "patrzy się na to dziewczę bez odrazy". Co za szczęście dla tego "dziewczęcia"! W zasadzie nie ma znaczenia, jak śpiewa, ważne, że "da się na nią popatrzeć".

Jesteśmy istotami seksualnymi i lubimy się podobać naszym partnerom. Faceci pakują na siłowni, dziewczyny kręcą tyłkami. Jeśli dziewczyna kręci tyłkiem na dyskotece przed facetem, którego chce uwieść - wszystko jest na miejscu.

Ale jeśli w tym kręceniu jest tylko dodatkiem do poważnych zawodów mężczyzn - to już mam wątpliwości.

Wydarzenia

Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn (1 opinia)

(1 opinia)
29 - 99 zł
turniej

Opinie (435) 8 zablokowanych

  • A już wkrótce w Europie: tańczące kobiety obrażają naszą religię i dyskryminują muzułmanów (1)

    • 8 0

    • Dokładnie. Kibicuję Szwedzkim Demokratom (Sverigedemokraterna) wygrania następnych wyborów - to będzie KONIEC masowej imigracji spoza Europy.

      • 1 0

  • Na boryska nikt nie chce patrzeć i dlatego zazdrości pięknym dziewczynom ze się komuś podobają

    • 5 2

  • Jestem zdziwiona.

    Mi się podoba cheerleading, przecież to taniec i wymaga doskonałej sprawności. Cheeleaderzy? Hmmm, też mogliby być, o ile są chętni faceci do tej roboty. Nie rozumiem dlaczego Szwedzi chcą zabić w kobietach seksapil. Piękna kobieta powinna być z tego dumna. Ja tam zazdroszczę tym dziewczynom urody i wytrwałości, bo to naprawdę ciężki trening. Moim zdaniem to właśnie Szwedzi tym komentarzem uprzedmiotowili te kobiety.

    • 9 2

  • hough

    niech się "cziliderki" wypowiadają na swój temat , a nie faceci i ich partnerki, geje i ich faceci, kobiety i ich partnerzy i lesby i ich kobiety

    • 1 2

  • no ale..

    no ale.. cheeleaderki występowały już kilka meczy wcześniej. Gdzie byli obrońcy kobiet, redaktorzy? Dopiero jak mówio zagranico to pojawia się problem?
    Czy to jest nasz problem w ogóle? IHF sprawuje pełną kontrolę nad wizerunkiem imprezy i za to odpowiada. Jeśli Szwedzka HF przekona centralę, żeby zmienić program w przerwach to chyba nie będzie miał nikt o to żalu, oprócz tych miłych oku dziewczyn..

    • 5 0

  • A niech tańczą!!!

    Wkurza mnie ta moda na poprawność. Przecież Dziewczyny tańczą w przerwie meczu a nie w teatrze na Makbecie. Są młode, ładne i chcą się pokazać! Do tego musiały sie nieżle napocić bo taki taniec to dobry wycisk. Lepiej potańczyć niż siedzieć na czacie całymi dniami. Kocham Was Dziewczyny, tak trzymać!!!

    • 11 1

  • Idioci, normalnie Euro idioci... ci Szwedzi tym bardziej.. prawdziwa masakra... (1)

    • 7 2

    • mysle ze to nie jest opinia wiekszosci Szwedow tylko jednego frustrata,ktory przegral mecz

      Sami Szwedzi tez lubia piekne kobiety,totez chetnie biora sobie za zony Polki.Nie jest w porzadku rozciaganie opini na caly Szwedzki narod.

      • 1 0

  • nie widze nic zlego ze mlode kobiety robia w przerwie taniec i akrobacje oraz wygladaja ponetnie i wzbudzaja jakies estetyczne

    Sama moda na to przyszla z Ameryki zeby pokazac mlodziezy wzroce meskie i zenskie.Bozle by bylo gdyby mezczyni zaczeli z luboscia patrzec na herosow walki o pilke.Nie wiem kto ile widzi tego sexu w tancu dziewczyn,ale mysle ze jak ktos chce to w kazdej dziewczynie doszuka sie erotyzmu.Smieszy mnie tak ostre postawienie sprawy przez zawodnika ze Szwecji.Mozliwe ze byl sfrustrowany przegrana .Nie przeszkadza to rowniez Szedom w samej Szwecji..Mysle ze ci bardziej obyci w wojazach Szwedzi jednak nie maja nic przeciw takiej formie rozrywki.Nie podoba sie odwroccie glowe i nei chodzcie na mecze ....idzcie na posiedzenie zwiazku kobiet lub feministek albo moherowych beretow.Dka kazdego co innego jest akceptowalne i do przyjecia.Zboczeniec to i w balecie i w zawodach lyzwiarskich znajdzie sex.
    Nie dajmy sie zwariowac pedalskiemu lobby.

    • 8 3

  • (1)

    O jejku. Szwed nas skrytykował. Moje życie przez to straciło sens. Poszczególne kraje maja prawo różnić się między sobą we wszystkim. Zderzenie dwóch kultur. Ten arogant jest tu gościem. Więc albo to akceptuje, albo niech zjeżdża.

    • 8 1

    • To była prywatna opinia nie warta wspomnienia

      Myślicie że Szwedzi przejmują się co powie Polak?

      • 3 0

  • Trochę historii - zaczęło się od MĘSKICH cheerleaderów, a kobiety zdominowały to sporo później, więc nie piszcie, ze

    każdy, kogo śmieszą, albo niesmaczą pomponiary to gej.

    Początki cheerleadingu datuje się na lata 80. XIX wieku, gdy na Princeton University okrzykami wspierano miejscowy zespół futbolu amerykańskiego. W roku 1894 absolwent Princeton Thomas Peebles wprowadził ideę zorganizowanego dopingowania do Uniwersytetu Minesoty. W 1898 student Johnny Campbell zaczął dyrygować dopingiem stojąc przed kibicami. W ten sposób został pierwszym cheerleaderem (dosł. przewodzącym dopingowaniu).

    Choć obecnie szacuje się, że 97% osób zajmujących się cheerleadingiem w USA to kobiety, idea ta rozpoczęła się od zespołów męskich. Panie zaczęły brać udział w zorganizowanym dopingu w latach 20. XX wieku w związku z ograniczoną możliwością uprawiania odpowiednich dla nich sportów na uczelniach. W tym samym okresie do zorganizowanego kibicowania dołączono elementy gimnastyki i akrobacji.

    • 5 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane