• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy szkło trzeba myć przed wyrzuceniem?

Ewelina Oleksy
4 lutego 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 

Worki, stłuczone talerze, kubki, doniczki, lustra, a nawet płyty ceramiczne. Wszystko to nie jest szkłem, które nadaje się do ponownego wykorzystania, a mimo to nadal często ląduje w zielonych pojemnikach. Dlatego władze Gdańska apelują, by wyrzucać tam tylko słoiki i butelki. W czwartek zorganizowano pierwsze z cyklu spotkań na temat właściwej segregacji śmieci.



Co wyrzucasz do pojemnika ze szkłem?

Choć wydaje się, że segregacja szkła powinna sprawiać najmniej dylematów, to wcale tak nie jest. Wystarczy spojrzeć na to, co trafia do Zakładu Utylizacyjnego, a potem do firm recyklingowych i hut.

W czwartek, 4 lutego, gdańscy urzędnicy apelowali więc o dokładniejsze segregowanie odpadów szklanych, by poprawić jakość tego surowca. To pierwsze z cyklu spotkań, podczas których władze miasta chcą uświadamiać mieszkańców w temacie zasad prawidłowej segregacji śmieci.

26 kg szkła na mieszkańca



- Mieszkańcy są coraz lepsi w segregacji, bo nasz poziom odzysku odpadów to 50 proc. Można powiedzieć, że już dziś jesteśmy ekspertami w segregacji odpadów, ale chcemy przejść na "poziom pro". Bo to, w jaki sposób traktujemy butelkę w domu, na początku drogi do Szadółek, ma znaczenie, czy ona wróci do odzysku - podkreślał Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska.
Zobacz też: Przetestowaliśmy nowe pojemniki na elektrośmieci

W 2020 r. Gdańsk zebrał blisko 12 tys. ton szkła, czyli ok. 26 kg na jednego mieszkańca. Jeszcze trzy lata temu to było 16 kg.

  • Zawartość pojemników ze szkłem przywieziona na Szadółki - poza butelkami i słoikami widać puszki i plastik.
  • Największym problemem w pojemnikach ze szkłem są foliowe worki i  kawałki ceramiki.
- Odzysk tego surowca to bardzo ważne zadanie, ale bardzo ważna jest też jego jakość, by mógł być ponownie wykorzystany - powiedział Grzelak.
Mówiąc prościej - im więcej w zielonych pojemnikach na szkło ląduje "nieszkła", tym trudniej sprzedać je później hutom. Choć sytuacja na rynku i bez tego jest ciężka.

- W ubiegłym roku za tonę szkła otrzymywaliśmy 42 zł. W tej chwili ta cena wynosi 1 zł. Jest duża podaż na rynku tego surowca - przyznał Grzelak.

Szyby, lustra, porcelana to nie jest szkło



Michał Dzioba, prezes ZU, dodawał, że szkło, które trafia na Szadółki, wymaga "doczyszczenia", tak, aby móc je przekazać dalej, czyli do firm recyklingowych.

- To ogromne wyzwanie, dlatego przypominamy, co powinno się znaleźć w zielonym pojemniku. Skupmy się na opakowaniu, pamiętajmy, że szyba, mimo że się tłucze, to nie daje możliwości recyklingu. Dają ją butelki i słoiki, ale na pewno nie porcelana, nie talerze. Zachęcam, żeby szkło traktować już w domach w sposób, który umożliwi jego ponowne wykorzystanie - powiedział.
Na czwartkowej konferencji urzędnicy apelowali o przykładanie się do segregacji szkła. Na czwartkowej konferencji urzędnicy apelowali o przykładanie się do segregacji szkła.
Szkło, które jest zwożone na Szadółki, nie trafia na linię sortowniczą, więc błędy popełniane przy segregacji przez mieszkańców nie mają szansy być naprawione na wysypisku. Dlatego tak ważne jest, by przywiązywać wagę do tego, co wyrzucamy do zielonych pojemników. Jeśli butelki wynosimy w worku, wysypmy je z niego już w śmietniku i worek wyrzućmy do plastiku. Worek w szkle utrudnia dalszą pracę z tym surowcem.

Nie myć, ale opróżnić z zawartości



Rozwiewamy wątpliwości wszystkich tych, którzy zastanawiają się, czy myć przed wyrzuceniem słoik np. po zupie czy majonezie. Otóż nie. Bo myjąc, marnujemy wodę, a firmom recyklingowym do niczego nie jest to potrzebne.

- Opakowań szklanych absolutnie nie trzeba myć. Potem są one u nas mechanicznie czyszczone. Muszą być natomiast przed wyrzuceniem opróżnione z zawartości. Czyli jeśli wyrzucamy słoik po tym majonezie, to ważne, by nie był on w połowie nim zapełniony - mówi Piotr Krynicki z firmy Krynicki Recykling SA, która współpracuje z gdańskim składowiskiem.

Może być z etykietą lub zakrętką



Zamiast mycia lepiej przyłożyć się do tego, by do szkła nie wrzucać kubków czy talerzy, bo to najbardziej powszechny błąd.

- Huty, czyli producenci opakowań szklanych, mają takie wymogi, że jeśli w tonie przygotowanego szkła jest 10 gramów zanieczyszczenia, to jest to powód do odrzucenia dostawy. Te 10 gramów to np. właśnie kawałek porcelany - wskazuje Krynicki. - Dlatego najprościej mówiąc: wszystko, co nie jest butelką i słoikiem, nie powinno się znaleźć w zielonym pojemniku.
Jak dodaje Krynicki, "zakrętka czy etykieta na szklanym opakowaniu nie jest żadnym problemem", nie trzeba więc ich usuwać przed wyrzuceniem, choć oczywiście można.


Quiz Segregacja odpadów Średni wynik 60%

Segregacja odpadów

Rozpocznij quiz

Miejsca

Opinie (491) ponad 20 zablokowanych

  • Przypominam rze urzedasy i władze miasta zablokowały projekty postawienia automatów do skupu butelek bo stwierdziły

    ze mieszkańcy będą na tym zarabiać i będą za bardzo popularne!!

    • 10 1

  • Jakieś brednie wypisuje redaktorka

    "Jeżeli w tonie szkła jest chociaż 10 gramów zanieczyszczenia, to jest to powód do odrzucenia
    Transportu " Nie może być np.porcelany, dalej w tekście,
    Ale sloiki z zakrętkami, to nie problem.....

    • 3 0

  • Jak

    po śledziu w oleju napiję się wódeczki "z gwinta" to do zmieszanych wrzucam, bo tłuste...

    • 1 0

  • Śmieci to cenne materiały !

    Śmieci, odpady z gospodarstw domowych to materiały wtórne, za które należy nam płacić, ! Problemem tu w Polsce jest brak chęci i umiejętności przetwarzanie śmieci , czy zorganizowania zwrotu opakowań do producentów opakowań ! Nasi urzędnicy idą najprostszą drogą: wmawiają nam banialuki i kasują nas na każdym kroku ! 30 lat tu rządzą i ciągle Szadółki to jedna wielka katastrofa !

    • 4 1

  • Smutne

    Skoro mieszkańcy po kilku latach poradzili sobie z segregacją, natomiast władze od nastu lat nie mogą sobie poradzić ze smrodem z Szadółek to jak nazwać takie władze?

    • 4 0

  • Konferencja ?

    Też mi konferencja ! "Setki" zainteresowanych słuchaczy ! Bua Ha ! Ha ! Ha ! Za nasze pieniądze robią sobie spotkanie, gęgają do mikrofonu i za kogo toto się ma ?

    • 2 0

  • Jarek

    Skandal, kpina , bezczelność! Drogi mieszkańcu Gdańska - w domyśle i**oto: posegreguj, umyj, kup sobie dodatkowe pojemniki do domu i płać, kupuj na bieżąco worki na śmieci i płać bo np. matka żony czyli teściowa ma produkcję takich worków, a my nie będziemy musieli inwestować w wysypisko śmieci z segregacją tylko będziemy zarabiać na sprzedaży oczyszczonego szkła, makulatury, puszek po piwie - aluminium za darmo. A Tobie w nagrodę podwyższymy opłatę za wywóz śmieci ciemniaku!!!!!

    • 3 0

  • Mowa o workach, ale wszystkie worki jakie widać na filmiku są zielone. Czyli odpowiednia dla szkła. Skoro firmy komunalne same rozdają te worki, czemu się dziwią, że ludzie w workach zbierają szkło. A w czym mają zbierać? Problem jest na samej górze. Wszystko zostało źle zorganizowane.

    • 4 0

  • Gdyby pijani kierowali rowerami vargo to nikt by nie zginął moi mili

    • 0 0

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Sortowanie: zobacz, co trafia do pojemnika na szkło

    KIedy

    uniwersytet otworzy studia w temacie segregacji śmieci ,od razu pro,ponuję doktoraty robić w tym temaci.

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane