• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czym jest kalkulator BMI?

18 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (6)

Kalkulator BMI jest to proste oraz precyzyjne narzędzie, które służy samodzielnemu obliczeniu wskaźnika masy ciała. Z takiego kalkulatora korzystają dietetycy, chcący dopasować odpowiedni plan żywienia. Z poniższego artykułu dowiedzą się Państwo więcej.



W jaki sposób obliczyć wskaźnik BMI?


Wskaźnik BMI został stworzony prawie dwieście lat temu przez Adolfa Queteleta. Dawniej obliczenia były dokonywane ręcznie, korzystano między innymi z liczydeł, kalkulatorów biurkowych, a w dzisiejszych czasach możliwe jest obliczanie BMI online. Wskaźnik BMI jest prostym, szybkim i dokładnym narzędziem, które służy ocenie wskaźnika masy ciała. Aby obliczyć BMI wystarczy podać płeć, masę ciała, a także wzrost. 

Korzystając z tego kalkulatora, unikniemy błędów, jakie mogą pojawić się przy pomiarze ręcznym. Kolejnym plusem jest to, że od razu możemy uzyskać precyzyjne wyniki pomiaru. Te informacje  mają wskazać pacjentowi, czy jego masa ciała jest prawidłowa, czy nie. Warto wejść na https://apteline.pl/artykuly/kalkulator-bmi i sprawdzić, czy nasza masa ciała jest prawidłowa.

Wskaźnik masy ciała - w jaki sposób można go obliczyć?


Wskaźnik BMI można obliczyć w prosty sposób, jedynie trzeba znać parę parametrów takich jak wzrost oraz waga. Trzeba też pamiętać, że kalkulator BMI dla dzieci został zmieniony oraz naniesione zostały na nim siatki centylowe. Dlatego indeks masy ciała powinien jedynie być obliczany dla dorosłych. Jeżeli chcemy obliczyć BMI body mass index powinniśmy wejść na odpowiednią stronę, inaczej wskaźnik będzie trzeba obliczyć na piechotę. Wskaźnik BMI można uzyskać ze wzoru: BMI = ciężar ciała w kg/(wzrost w m)2.

Przy jakiej wartości wskaźnika BMI trzeba szukać pomocy lekarskiej?


Wysoki wynik wskaźnika BMI to pierwszy krok do szukania pomocy lekarza. Jeśli współczynnik jest wysoki, pacjent cierpi na otyłość. Poza tym należy pamiętać, że samo obliczenie BMI jest jedynie sugestią, że pacjent cierpi na otyłość. Ważne są też inne parametry: zawartość tkanki tłuszczowej i jej rozmieszczenie w organizmie. Otłuszczenie w organizmie jest również dość groźne.
 
Otyłość III stopnia jest otyłością olbrzymią, wtedy wskaźnik wynosi powyżej 40. Taki wynik wymaga pomocy chirurgicznej. Konieczna jest też wizyta u lekarza bariatry. Leczenie otyłości polega na usunięciu kawałku żołądka. Taki zabieg to szansa dla pacjenta, by zmniejszyć masę ciała. Leczenie chirurgiczne wiąże się z trzymaniem restrykcyjnej diety już zawsze. 

U starszych osób nie zaleca się, by były utrzymywane niższe wartości wskaźnika BMI. Ryzyko niedożywienia rośnie wraz z wiekiem. U osób powyżej 65 roku życia wskaźnik BMI powyżej 29 uznaje się za prawidłowy. Normy BMI mogą być także obliczone podczas wizyty pacjenta w gabinecie. 

Kalkulator BMI - jakie normy dla dzieci?


Dzieci oraz nastolatkowie szczególnie poniżej 14 roku życia do oceny masy ciała wykorzystywane mają siatki centylowe masy ciała, długości oraz wysokości, a także obwodu głowy w zależności od wieku oraz od płci. Na tej siatce wykreślane są krzywe tzw. centyle - 3%, 10%, 25%, 50%, 75%, 97%. Z linii tych można odczytać, jaki procent dzieci w zbadanej populacji określonego wieku osiąga taką samą, mniejszą bądź większą masę ciała. Wyniki pomiędzy 3, a 97 mieszczą się w zakresie szerokiej normy. Natomiast wyniki poniżej 3 bądź powyżej 97 powinny zostać skonsultowane z pediatrą. 

Jak obliczyć swoje BMI?


Prawidłowa masa ciała nie zważając na wiek czy płeć to jeden z podstawowych czynników, które mają wpływ na stan zdrowia, a także sprawność fizyczną przez długi czas. Warto mieć to na uwadze i regularnie korzystać z kalkulatora BMI, głównie w okresie jesieni i zimy. Wtedy o dodatkowe kilogramy nie jest trudno. Odchudzanie się jest to proces długotrwały, który powinien zostać przeprowadzony odpowiednio. Nie warto od razu sięgać po leki przyspieszające odchudzanie, ale warto zmniejszać podaż kalorii. Warto wdrożyć więcej aktywności fizycznej. Nie można też zapomnieć o dostarczeniu odpowiedniej ilości wody.
 
Otyłość jest chorobą, a walka z nią  z reguły wymaga współpracy wielu specjalistów. Na pewno przyda się pomoc fizjoterapeuty, dietetyka oraz trenera personalnego. Niestety zjawisko otyłości dotyczy coraz szerszej ilości osób. Dodatkowo coraz więcej dzieci ma niewiele ruchu. Natomiast dorośli z związku pracą siedzącą także coraz więcej czasu spędzają w tej pozycji. Kolejną sprawą jest też nieodpowiednia dieta oraz nieuzasadniona podaż kalorii. Trzeba pamiętać, że indeks masy ciała jest wskaźnikiem, który powinien uświadomić pacjentowi, że powinien coś zrobić czy zmienić. Otyłość może przyczynić się do wielu chorób. 

Chirurgiczne leczenie otyłości


Zabiegi chirurgiczne, które stosowane są od ubiegłego wieku noszą nazwę operacji bariatrycznych. Natomiast w ostatnim czasie coraz częściej stosuje się określenie "chirurgia metaboliczna" ze względu na korzystny wpływ, jaki te zabiegi odgrywają w terapii chorób towarzyszących otyłości. Wskazaniem do takiej operacji są:  wskaźnik masy ciała > 40 kg/m2 czy BMI > 35 kg/m2 z powikłaniami towarzyszącymi otyłości.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (6) 1 zablokowana

  • (2)

    Wskaźnik BMI to przestarzały wskaźnik, który bardzo wielu zmiennych nie bierze pod uwagę. Jeśli BMI mówi, że jest się niedożywionym czy otyłym, to ten sam efekt można otrzymać patrząc w lustro.

    • 6 1

    • W duzym stopniu tak. (1)

      Natomiast jest to jakis wskaznik. Kazdy wskaznik ma wady i trzeba rozumiec jego ograniczenia. Jezeli BMI mowi, ze masz nadwage, a patrzac w lustro widzisz 6 pak (albo chocby 4 pak) to znaczy, ze jestes calkeim solidnie zbudowany. To dobyr wskaznik, zeby zrozumiec gdzie na tle populacji sie znajduje, bo taki osobnik jak spojrzy na innych na silowni to uzna, ze w sumie to jest waski (media tez troche nam spaczyly postrzeganie normy meskiego ciala).
      I w druga strone, jesli masz BMI w normie, ale masz wiszacy brzuch... To spoko, jakiegos dramatycznego problemu ze zdrowiem nie masz, ale...

      • 2 1

      • No i właśnie to co opisujesz pokazuje jak niskiej jakości jest to wskaźnik.

        • 2 0

  • regularnie trenuje

    i jak kiedyś udało się zejść do przedziału poniżej 24.9 to teraz powoli idzie w górę i co oznacza to, że robię się otyły?
    nie po prostu mięśnie swoje też ważą, więc ten wskaźnik jest dla osób które nie są aktywne

    • 5 0

  • To jest nic innego niż opresyjna metoda szykanowania osób plus size

    • 1 1

  • Ten wskaźnik nie ma żadnego sensu dla osób które odbiegają wzrostem od przeciętnego 160-180. Przy wyższym wzroście wystarczy mieć troszeczkę mięśni żeby wyskakiwała nadwaga.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane