• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dar Pomorza świętuje 100 lat

Michał Sielski
7 października 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
Dar Pomorza cumuje w Gdyni przy Molo Południowym. Dar Pomorza cumuje w Gdyni przy Molo Południowym.

80 lat temu omal nie zatonął podczas holowania. Przetrwał jednak sztormy na morzu, zawirowania w polityce i wojny światowe, dostał nawet żeglarską nagrodę Nobla. Dar Pomorza - dziś statek muzeum - obchodzi właśnie 100-lecie wodowania.



Obchody zaczęły się już w poprzednią środę, gdy na pokładzie statku odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Gdyni. - Dar Pomorza jest bowiem symbolicznym ratuszem miasta, pełni dziś rolę reprezentacyjną - podkreśla dyrektor Centralnego Muzeum Morskiego Jerzy Litwin.

Rzeczywiście, żaglowiec jest znanym niemal na całym świecie symbolem Gdyni i Polski. Co roku odwiedza go ponad 100 tys. osób, przez pokłady muzeum przewinęło się już w sumie ponad 3,5 mln turystów. Co ich tak przyciąga? Przede wszystkim historia i piękno żaglowca. "Biała Fregata" pływała pod banderą niemiecką, francuską i oczywiście polską. Przemierzyła ponad 500 tys. mil w morskiej podróży, odwiedzając niemal wszystkie nadmorskie kraje świata.

W 1972 roku Dar Pomorza wziął udział w Operacji Żagiel, na którą został zaproszony jako pierwszy żaglowiec, reprezentujący tzw. blok wschodni. Cztery lata później uświetnił obchody 200-lecia powstania USA. Z tamtego czasu pochodzi zdjęcie na tle nieistniejących już wieżowców World Trade Center, które można zobaczyć pod pokładem.

- W 1980 roku zdobył Cutty Sark Trophy, która jest uważana za żeglarską nagrodę Nobla. Aż strach pomyśleć co by było, gdyby w 1929 roku żaglowiec zatonął, a niemal stało się to podczas holowania do stoczni - opowiada Mirosław Jurdziński, były kapitan fregaty.

Statek miał być też sprzedany za granicę, gdy w 1982 roku, zastąpił go "Dar Młodzieży". -Wtedy popłynął do nas dosłownie strumień pieniędzy od wielu instytucji, nawet z Bydgoszczy czy Torunia. Dzięki temu udało się go zatrzymać i przekształcić w muzeum - mówi honorowy prezes Towarzystwa Przyjaciół Daru Pomorza Bolesław Mazurkiewicz.

W sobotę 10 października w Gdyni odbędą się uroczystości związane z obchodami 100-lecia wodowania "Daru Pomorza". O godz. 10 rozpocznie się ceremonia odnowienia chrztu. Będzie ona dostępna dla publiczności, która będzie miała możliwość oglądania uroczystości z nabrzeża. Potem odbędzie się zamknięta sesja historyczno-okolicznościowa w sali konferencyjnej budynku Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni.

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (57)

  • (1)

    CAŁUJĘ CIE W NAJWIEKSZY ŻAGIEL. I JESZCZE RAZ STO LAT !!!!!!!!!

    • 2 0

    • mój żagiel jest największy, to w sumie prawie maszt

      kiedy wpadniesz na całusa?

      • 0 0

  • A mi się wydaje trochę niedoceniony

    ...bo pierwszy statek danej bandery, jaki poniosł barwy kraju wokół Ziemi, winien cieszyć się większą estymą.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane