• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dlaczego jestem przeciwko podpisaniu ACTA

Piotr Weltrowski
25 stycznia 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Od kilku dni cały Internet zalewa fala protestów przed podpisaniem umowy ACTA. Od kilku dni cały Internet zalewa fala protestów przed podpisaniem umowy ACTA.

Polacy już dawno tak gwałtownie nie zainteresowali się polityką. Masowe protesty w Internecie, ataki na rządowe strony, tysiące głosów o zagrożeniu wolności. Z drugiej strony politycy twierdzący, że podpisanie umowy ACTA nic nie zmieni. Skoro tak, to po co ją podpisywać?



Czy umowa ACTA powinna zostać podpisana?

Przeczytaj cały tekst umowy ACTA(.pdf)

Takie pytanie pojawia się automatycznie, tym bardziej, że - oprócz internautów - przeciwko ACTA protestują państwowe instytucje.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych "uznaje podpisanie i ratyfikację konwencji ACTA za niebezpieczne dla praw i wolności określonych w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej".

Zbliżone jest też stanowisko Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Nic dziwnego, bo tekst umowy może budzić wątpliwości.

Napisano ją w sposób bardzo ogólny, pozostawiając pole dla interpretacji. Mowa jest w niej np. o tym, że każda ze stron podpisujących dokument powinna zapewnić w swoim prawodawstwie "doraźne środki zapobiegające naruszeniom i środki odstraszające od dalszych naruszeń" praw autorskich (art. 27).

Jakie to środki? O tym słowa nie ma. Jest za to sporo (art. 12) o stosowaniu szybkich środków tymczasowych "bez wysłuchania drugiej strony". Czy więc sąd - bez wysłuchania nas i bez wyroku - będzie mógł np. zamknąć nasze konto na portalu społecznościowym, bo wkleimy na nie znalezione w sieci zdjęcie, fragment artykułu czy teledysk? A może konieczne będzie profilaktyczne zamknięcie całego serwisu?

Kiedy czytam takie zapisy słyszę w głowie dzwonek alarmowy. A podobnych smaczków jest więcej, jak np. ten (art. 27) o wydaniu dostawcy usług internetowych nakazu niezwłocznego ujawnienia posiadaczowi praw danych osoby, która dopuściła się "domniemanego naruszenia". Brzmi to dziwnie w kontekście wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości mówiącego o tym, że dostawcy internetu - w sprawach prowadzonych z powództwa cywilnego - nie mają obowiązku takich danych ujawniać.

Wątpliwości jest więc co niemiara, a być ich nie powinno. Tego typu umowa powinna być wcześniej szeroko komentowana, wyjaśniana i konsultowana. Nie zrobiono tego. Jeżeli nawet przez przeoczenie, to był to błąd.

Chciałbym się mylić, ale mam wrażenie, że w dużej mierze wynika on z tego, że nasi (i nie tylko) politycy nie nadążają za zmianami społecznymi generowanymi od kilku lat przez rozwój Internetu. Marginalizując jego rolę część z nich sprawia wrażenie osób żyjących w rzeczywistości - nomen omen - wirtualnej.

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że zafundowany przez internautów kilkudniowy paraliż rządowych stron pokaże im, że Internet to coś więcej niż tylko medium służące do autopromocji przed kolejnymi wyborami. Może też zrozumieją w końcu, że prawa autorskie chronić trzeba, ale bez wylewania dziecka z kąpielą.

Często z ich ust pada argument, że internauci przyzwyczaili się do tego, że wszystko mają za darmo. Jako internauta odpowiem krótko. Tak, przyzwyczaiłem się do tego, że Internet - bez łamania polskiego prawa - daje mi darmowy dostęp do całego uniwersum informacji.

Darmowy dostęp - choćby i w formie próbek - do muzyki, filmów czy informacji nie sprawia, że przestałem kupować płyty CD czy DVD. Wręcz przeciwnie, gdyby nie możliwości jakie daje sieć zapewne dużej części tych płyt czy filmów by na mojej półce nie było, bo nie miałbym o ich istnieniu zielonego pojęcia.

Internet daje nam coś bardzo ważnego - możliwość wyboru. Nie musimy polegać na opinii innych, wolny dostęp do informacji pozwala nam samym decydować o tym, co warto przeczytać, a co nie, co warto kupić, a co nie. Strach przed ACTA to właśnie strach przed odebraniem tego prawa.

Trójmiejskie protesty przeciwko podpisaniu ACTA

W środę o godz. 14:30 przed Pomorskim Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska odbędzie się "akcja informacyjna" dotycząca zagrożeń, jakie niesie podpisanie ACTA.

Pikieta przeciwko podpisaniu umowy odbędzie się z kolei w Gdyni o godz. 18 przy zbiegu ul. Świętojańskiej i al. Piłsudskiego zobacz na mapie Gdańska.

Protest miał się też odbyć w Sopocie, przed domem premiera Donalda Tuska, ale - ze względu na brak zgody władz miasta - został odwołany.

Wydarzenia

Opinie (465) ponad 10 zablokowanych

  • Prawo autorskie (3)

    Rozumiem, że chodzi o prawo autorskie. Ja jestem zapalonym fotografem. Moja lustrzanka ma funkcję podpisu cyfrowego praw autorskich do zdjęcia. Nasuwa mi się pytanie takie: Czy jak wejdzie w życie ACTA, będę mógł dochodzić sprawiedliwości, jak zobaczę gdzieś swoje zdjęcie, tylko że przerobione w taki sposób, że kompromituje mnie albo naraża mnie na konflikt z prawem???

    • 1 1

    • Jeśli udzieliś pełnomocnictwa wybornej kancelarii

      to jak najbardziej

      • 0 1

    • sorry

      *udzielisz

      • 0 1

    • moim zdaniem nie będziesz mógł

      bo ACTA mówi o prawie stowarzyszeń.

      • 0 0

  • Nie dla "konia Trojanskiego"-ACTA

    Wolnosc slowa ponad wszystko!
    Istnieja juz regulacje prawne odnosnie praw autorskich,kto je lamie powinien byc karany.
    ACTA jest sprzeczna z prawami czlowieka oraz kosntytucjami wielu krajow.
    Podpisanie tej umowy to danie wladzom roznych panstw instrumentow do wprowadzenia calkowitej cenzury:to zbyt duza cena za wprowadzenie jeszcze jednego intrumentu w ochronie praw autorskich.

    • 3 1

  • inwigilacja

    Nie widzicie czym jest ACTA? To takie przyzwolenie na legalną inwigilację. Powtórka z PRL-u?

    • 3 2

  • Komuniści!

    To wy nie wiecie za co głosujecie! Chcecie ponownego komunizmu? Proszę bardzo! My, młodzi, wyjedziemy za granicę, a wam pozostawimy tylko pełne kościoły! Twórzcie swoje rządy totalitarne! Droga wolna, jeżeli nie liczycie się ze zdaniem tych, którzy są waszą przyszłością. Nas nie pokonacie! My nie będziemy pracować na WASZE EMERYTURY !!!

    • 2 2

  • PRECZ Z KOMUNA I POLITYKĄ Net dla wszystkich!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! i kciuki do góry

    • 3 0

  • Ty popierający ACTA.

    Sprawdź swój komputer, ile masz pirackich plików i ile mają Twoje dzieci! Komunista!

    • 0 2

  • ACTA to nie tylko kompy to zywnosc ubrania przemysł.Wszystkie patenty to USA,Chiny.Bedziesz płacił za wszystko.Przestajesz byc włascicielem sprzetu zaczynasz byc tylko uzytkownikiem.Nie masz prawa nawet do zmiany sposobu uzytkowania sprzetu.Twoje prawa to płacic i siedziec cicho.Płacic za nieuchronne podwyzki zwiazane z ACTA. węc spróbuj tylko zamontować zamiennik zamiast części orginalnej do swjego 15 letniego Forda..

    • 6 0

  • To nie tylko chodzi i internet !!!!!!!!!!!!!! to medialne bagatelizowanie problemu ACTA

    pomyslcie o MONSANTO i jego patentach na nasiona . Zywnosc ktora nam zatruwaja GMO Amerykanscy Rolnicy traca farmy przez Monsanto i jego patety na nasiona. Patenty Nicola TESLA powinny byc uwolnione i wlasnie dlatego ACTA jest grozna niedosc ze cezura to i spowolni rozwoj technologi
    OBUDZCIE SIE LUDZIE RZAD KLAMIE I OKRADA NAS

    • 4 1

  • Internet globalna sieć

    Internet globalny siec gdzie każdy wrzuca to co może drogiego zainteresować, system powstały by dzielić się ze wszystkimi ty co nas interesuje i może zainteresować innych, za adoptowany przez banki korporacje i wielkie firmy.a teraz chcą zamienić adopcję na prawo własności i tak popularne wyszukiwarki mają ograniczenia i nie można zgłębić zasobów sieci.

    • 3 0

  • 1. Umowa uznaje prawa autorskie za nieograniczone , święte i nienaruszalne wszystkie inne zaś za wtórne, miniej istotne i podległe.
    2. Umowa nie zawiera sama w sobie nakazów - ale nie miejmy złudzeń , wymuszą ją dalej USA w drodze nacisków politycznych i dyplomatycznych bo umowa powstała z ich inicjatywy i w ich głównie interesie.
    3. Niektóre postanowienia umowy są wystarczająco jasne ( art. 12 i 27 ) by stanowczo się na nią nie godzić .
    Należałoby najpierw zawrzeć konwencję o zakresie i granicach ochrony praw autorskich a dopiero potem coś w rodzaju ACTA . Ale tylko w takiej kolejności.

    Nasi politycy jak zwykle nie przeczytali - za ciężki wysiłek intelektualny.
    Ale szarzy obywatele tym razem powinni się postawić . Jestem już stary i z natury nie zadymiarz , ale jestem z wami .

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane