• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dlaczego jestem przeciwko podpisaniu ACTA

Piotr Weltrowski
25 stycznia 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Od kilku dni cały Internet zalewa fala protestów przed podpisaniem umowy ACTA. Od kilku dni cały Internet zalewa fala protestów przed podpisaniem umowy ACTA.

Polacy już dawno tak gwałtownie nie zainteresowali się polityką. Masowe protesty w Internecie, ataki na rządowe strony, tysiące głosów o zagrożeniu wolności. Z drugiej strony politycy twierdzący, że podpisanie umowy ACTA nic nie zmieni. Skoro tak, to po co ją podpisywać?



Czy umowa ACTA powinna zostać podpisana?

Przeczytaj cały tekst umowy ACTA(.pdf)

Takie pytanie pojawia się automatycznie, tym bardziej, że - oprócz internautów - przeciwko ACTA protestują państwowe instytucje.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych "uznaje podpisanie i ratyfikację konwencji ACTA za niebezpieczne dla praw i wolności określonych w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej".

Zbliżone jest też stanowisko Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Nic dziwnego, bo tekst umowy może budzić wątpliwości.

Napisano ją w sposób bardzo ogólny, pozostawiając pole dla interpretacji. Mowa jest w niej np. o tym, że każda ze stron podpisujących dokument powinna zapewnić w swoim prawodawstwie "doraźne środki zapobiegające naruszeniom i środki odstraszające od dalszych naruszeń" praw autorskich (art. 27).

Jakie to środki? O tym słowa nie ma. Jest za to sporo (art. 12) o stosowaniu szybkich środków tymczasowych "bez wysłuchania drugiej strony". Czy więc sąd - bez wysłuchania nas i bez wyroku - będzie mógł np. zamknąć nasze konto na portalu społecznościowym, bo wkleimy na nie znalezione w sieci zdjęcie, fragment artykułu czy teledysk? A może konieczne będzie profilaktyczne zamknięcie całego serwisu?

Kiedy czytam takie zapisy słyszę w głowie dzwonek alarmowy. A podobnych smaczków jest więcej, jak np. ten (art. 27) o wydaniu dostawcy usług internetowych nakazu niezwłocznego ujawnienia posiadaczowi praw danych osoby, która dopuściła się "domniemanego naruszenia". Brzmi to dziwnie w kontekście wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości mówiącego o tym, że dostawcy internetu - w sprawach prowadzonych z powództwa cywilnego - nie mają obowiązku takich danych ujawniać.

Wątpliwości jest więc co niemiara, a być ich nie powinno. Tego typu umowa powinna być wcześniej szeroko komentowana, wyjaśniana i konsultowana. Nie zrobiono tego. Jeżeli nawet przez przeoczenie, to był to błąd.

Chciałbym się mylić, ale mam wrażenie, że w dużej mierze wynika on z tego, że nasi (i nie tylko) politycy nie nadążają za zmianami społecznymi generowanymi od kilku lat przez rozwój Internetu. Marginalizując jego rolę część z nich sprawia wrażenie osób żyjących w rzeczywistości - nomen omen - wirtualnej.

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że zafundowany przez internautów kilkudniowy paraliż rządowych stron pokaże im, że Internet to coś więcej niż tylko medium służące do autopromocji przed kolejnymi wyborami. Może też zrozumieją w końcu, że prawa autorskie chronić trzeba, ale bez wylewania dziecka z kąpielą.

Często z ich ust pada argument, że internauci przyzwyczaili się do tego, że wszystko mają za darmo. Jako internauta odpowiem krótko. Tak, przyzwyczaiłem się do tego, że Internet - bez łamania polskiego prawa - daje mi darmowy dostęp do całego uniwersum informacji.

Darmowy dostęp - choćby i w formie próbek - do muzyki, filmów czy informacji nie sprawia, że przestałem kupować płyty CD czy DVD. Wręcz przeciwnie, gdyby nie możliwości jakie daje sieć zapewne dużej części tych płyt czy filmów by na mojej półce nie było, bo nie miałbym o ich istnieniu zielonego pojęcia.

Internet daje nam coś bardzo ważnego - możliwość wyboru. Nie musimy polegać na opinii innych, wolny dostęp do informacji pozwala nam samym decydować o tym, co warto przeczytać, a co nie, co warto kupić, a co nie. Strach przed ACTA to właśnie strach przed odebraniem tego prawa.

Trójmiejskie protesty przeciwko podpisaniu ACTA

W środę o godz. 14:30 przed Pomorskim Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska odbędzie się "akcja informacyjna" dotycząca zagrożeń, jakie niesie podpisanie ACTA.

Pikieta przeciwko podpisaniu umowy odbędzie się z kolei w Gdyni o godz. 18 przy zbiegu ul. Świętojańskiej i al. Piłsudskiego zobacz na mapie Gdańska.

Protest miał się też odbyć w Sopocie, przed domem premiera Donalda Tuska, ale - ze względu na brak zgody władz miasta - został odwołany.

Wydarzenia

Opinie (465) ponad 10 zablokowanych

  • AUTOR, PO CO BIJESZ PIANĘ I PROWOKUJESZ ?! (1)

    GŁUPIEGO UDAJESZ, CZY LUBISZ JAK LUDZIE DYM ROBIĄ I MASZ Z TEGO BECZKĘ.
    A PRZECIEŻ TO LOGICZNE, ŻE KAŻDY CHCĘ MIEĆ DOSTĘP DO TANICH ZAMIENNIKÓW TUSZY, LEKARSTW, DO ZAMIENNIKÓW CZĘŚCI NP SAMOCHODOWYCH ITP ITD !

    • 3 9

    • Opinia została zablokowana przez moderatora

  • czesci zamienne - niefirmowe (2)

    ACTA jest dokumentem dość ogólnym, trudno więc w tym przypadku o jednoznaczne wnioski. Zdaniem Joe McNamee z European Digital Rights nie można jednak wykluczyć takiego właśnie obrotu sprawy. Zgodnie z art. 16 ust. 2 pkt. a i b porozumienia organy celne będą mogły z własnej inicjatywy zatrzymywać towary, które uznają za podejrzane. Co więcej również prywatne podmioty będą mogły wnioskować o zatrzymanie takich towarów.

    Z treści art. 23 porozumienia można wnioskować, że sprzedaż każdej z części zamiennych, które nie pochodzą od oryginalnego producenta stwarza ryzyko sankcji karnych, jeżeli okazałoby się, że na tranzyt tych produktów służby celne nie wydały stosowanego zezwolenia. Jeżeli mimo takiego ryzyka przedsiębiorcy zdecydują się sprowadzać zamienniki z zagranicy, to będzie można je nabyć. Pytanie brzmi jednak, czy podejmą oni takie ryzyko?

    • 5 0

    • tak samo z

      odpowiednikami drogich lekarstw, czy tuszy.

      • 2 0

    • up

      • 1 0

  • RZĄDY PO !!!!!!!! (3)

    Stocznie - rozpieprzyli, OFE - spieprzyli, 5-latki do szkół - spieprzyli, zmiany w VAT - spieprzyli, dopłaty rolnicze, NORD STREAM... - spieprzyli, refundacje leków - spieprzyli; można tak jeszcze długo... Tylko kiedy wyborcy nabiorą "oleju pod sufitem" i otworzą oczy. Historia się powtarza: dzisiaj w Polsce jest politycznie dokładnie tak jak przed rozbiorami i jak przed sanacją - w perspektywie kilku lat rozbiory lub okupacja (oczywiście ekonomiczna, akcyjna..., jak na XXI wiek przystało).

    • 17 0

    • POco głosować na PiS

      to nie jest obecnie trendy.

      • 2 2

    • To wszystko nic co wymieniasz - przypomnij sobie aferę z dorszem za 4,50

      którą to w jedyne 4 lata rozwikłała pani od korupcji. To dopiero była zbrodnia kaczyzmu-macierewizmu.

      • 3 2

    • stocznie to akurat PiS rozpieprzył, reszta nich ci będzie

      • 1 3

  • Fundacja Panoptykon o ACTA: (1)

    ACTA to umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu towarami podrobionymi. Co do zasady nie ma ona wpływać bezpośrednio na to, co jest dozwolone, a co nie. ACTA dotyczy bowiem przede wszystkim egzekucji, mówi, jak państwo (oraz prywatne podmioty) powinno działać, aby w sposób zdecydowany i skuteczny egzekwować przestrzeganie praw własności intelektualnej.

    Porozumienie będzie miało wpływ na polski porządek prawny. Jako umowa międzynarodowa ratyfikowana w drodze ustawy ACTA będzie miała pierwszeństwo przed krajowymi aktami prawnymi. Ponadto jej ogólne zapisy stanowić będą klucz do interpretowania polskich przepisów.

    ACTA może mieć ogromny wpływ na wolność w internecie. Już teraz internauci nie mają pewności, co jest legalne, a co nie. ACTA będzie stanowi sygnał, że przekroczenie tych niedookreślonych zasad będzie restrykcyjnie karane.

    • 6 0

    • up

      • 0 1

  • cytat..

    "...16 grudnia 2011 Rada Unii Europejskiej przyjęła porozumienie w sprawie ACTA 18 grudnia 2011 Rada Unii Europejskiej opublikowała krótką wzmiankę o przyjęciu ACTA na 43(!) stronie komunikatu prasowego na temat rolnictwa i rybołówstwa. Tożto kpina! Dokument w całości został upubliczniony dopiero kilka dni temu, a data podpisania go przez Polskę wyznaczona na 26 stycznia. Niemcy i Austria już się wycofały z podpisania ACTA, Szwajcaria się waha. Głęboko wierzę, że zjednoczeni w proteście, też przemówimy naszym politykom do rozsądku...."
    beautifulnight.pl

    • 8 2

  • Wyrównajmy poziom cen w EUROPIE

    Hipotetyczna płyta z muzyką do ściągnięcia przez serwis Amazon (w formie plików) to koszt ok. 5 funtów brytyjskich. Proszę się zastanowić jaki PROCENT miesięcznego dochodu stanowi ta kwota dla Anglika, Niemca czy Francuza, a jaki dla Polaka i już pewne kwestie stają się jaśniejsze. Teraz porównajmy to do zarobków w dużych miastach, w mniejszych miastach i wsiach polskich. Następnie odnieśmy to do braku jakichkolwiek instytucji pożytku publicznego, dzięki którym można by zapoznać się z dorobkiem kultury światowej, w postaci filmów, muzyki, fotografii.
    Nie jestem fanem kradzieży, ale niestety, gdyby nie możliwość ściągnięcia pewnych rzeczy z internetu to nie bylibyśmy na ten moment tzw. "20 lat za murzynami" tylko 100 lat za murzynami.
    Zamiast płacić abonament na nędzną telewizję polską wolałbym zapłacić abonament dający mi możliwość korzystania w jakimś stopniu z doborku kultury światowej, legalnie.
    Po prostu próbuje się wdrażać 20-wieczne regulacje w świecie 21 wieku - to nie ma szansy zadziałać, potrzebne są nowe rozwiązania, a do tego potrzeba jest dyskusji publicznej, O KTÓRĄ NIKT NIE ZADBAŁ - i to jest karygodne.
    Pomijam już w ogóle nieprecyzyjne zapisy w samej treści umowy, dające szerokie możliwości inwiglacji użytkowników internetu na bazie niejakiego "domniemanego naruszenia" praw autorskich. To jest po prostu SKANDAL !

    • 8 0

  • Zwolennikom ACTA wydaje się, że: o fajnie, wezmą się za osoby ściągające muzykę, a to nie jest tak

    Praktycznie każdy polski wynalazek, każdy polski patent, każda praca naukowa może zostać zakwestionowana jako łamanie praw autorskich przez wskazanie jakiegokolwiek podobieństwa z tym co już istnieje (w przypadku leku jest to o tyle perfidne, że może dotyczyć prac nad stworzeniem tańszego odpowiednika istniejących leków) - a podobieństwo to może być wszystko, nawet kolor opakowania.

    • 9 0

  • Dlaczego protestujecie ??Taka jest własnie polityka Tuska i jego rajskiej zielonej wyspy!!

    Ludzie go wybrali i dali pozwolenie na to jednocześnie i na wszelkie inne pomysły kolesiów z PO.Podwyżki podatków podwyżki cen lekarstw oraz wszystkie inne cyrki były zapowiadane już przed wyborami!!
    I macie kolejny przykład Kolesie z PO zabronili manifestacji pod domem Tuska!!!W żadnym kraju nie zabronili by bo to osoba publiczna podobnie jak jego córusia promowana na Onecie jako ikona stylu tylko dlatego ze ma nazwisko premiera.

    • 8 0

  • będziemy wam filtrować komputery, sprawdzać maile, przeszukiwać konta bankowe

    wszystko dla waszego bezpieczeństwa, a jak!

    • 9 0

  • MNIE NIE STAC NA PHOTOSHOPA ZA PARENASCIE TYSIECY A WIELU MA LEWY PHOTOSHOP I SYSTEM WYKRYWA FULL LEGAL !

    JAK NIBY W SIECI MAJA TO WSZYSTKO SPRAWDZAC? przeciez dzis ''podrobki i lewizny '' sa tak dobre ze system potwierdza pełną legalnosc ! i co niby sie zmieni po wprowadzeniu acta bo to trudno zrozumiec ????? jezeli ktos kupi '' lewego '' Windowsa to system i tak potwierdzi legalnosc bo takie teraz sa podobno te kopie . Nawet Microsoft sprzedaje czesto oryginal a system podaje ze program jest nielegalny i potem Microsoft zmienia kod i jest ok ! To wszystko to paranoja !

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane