• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Długi weekend a urzędy pracowite

M.W.
10 listopada 2004 (artykuł sprzed 19 lat) 
Święto w czwartek zachęca, by "odpracować" piątek i zafundować pracownikom długi weekend. Jednak coraz mniej urzędów korzysta z takiej możliwości.

- Uważam, że odrabianie dnia wolnego nie ma sensu. Jeśli ktoś chce wyjechać na parę dni, nie robimy większych trudności z urlopem w tym dniu. Jeszcze kiedy byłem prezydentem Sopotu, nigdy nie zgadzałem się na tworzenie długich weekendów - mówi marszałek Jan Kozłowski.

Oprócz Urzędu Marszałkowskiego w piątek normalnie pracują urzędy miejskie w Gdańsku, Gdyni i Sopocie i spora część starostw. Bez kłopotu będzie można załatwić sprawy w urzędach pracy i ZUS. W ograniczonym zakresie będzie pracował Urząd Wojewódzki. W normalnych godzinach pracy urzędu (7.45-15.45) będzie przyjmował interesantów "zielony pokój", gdzie będzie można złożyć pisma. W zasadzie będą też pracować biura paszportowe. (To, czy w terenie biuro paszportowe będzie pracować, czy też nie zależy od tego, czy w tym dniu będzie pracować starostwo, na terenie którego biuro się znajduje.) Pracownicy biur paszportowych są podwójnie poszkodowani. Będą bowiem pracować też w sobotę 20 bm., kiedy urzędnicy z urzędu wojewódzkiego będą odpracowywać wolny piątek. Piątek jest wolny dla wymiaru sprawiedliwości. Prokuratury i sąd administracyjny odpracują wolny dzień. Sądy powszechne nie.

- Nie musimy odpracowywać piątku, bo mamy prawo do wolnych sobót, a ponieważ Boże Narodzenie, które i tak jest świętem przypada w sobotę, zamiast czwartej grudniowej soboty mamy wolny piątek 12 listopada. Z doświadczenia wiem, że praca sądu w "długie weekendy" nie ma większego sensu. Bardzo wiele ludzi wyjeżdża w tym czasie i strony nie stawiają się na wyznaczone rozprawy - uważa Hanna Langa-Bieszki rzecznik gdańskiego Sądu Okręgowego.

Nie będzie też można nic załatwić w urzędach skarbowych, Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz w Najwyższej Izbie Kontroli. We wszystkich tych instytucjach (poza NIK) dniem roboczym będzie sobota 20 bm. Najwyższa Izba Kontroli odpracowała piątek wcześniej.
Głos WybrzeżaM.W.

Opinie (12)

  • Rowerzysta,

    ależ ja nie mam nic przeciwko remontom, czy pracy w niedzielę - sama też czasami pracuję, bo wiadomo, dodatkowy grosz się przyda. Jestem tylko przeciwna hipokryzji i udawaniu, że chodzi o wielkie ideały, gdy wiadomo że chodzi tak naprawdę o kasę kupców gdańskich.

    Wystarczyłoby dopilnować przestrzegania prawa pracy - ja myślę, że panie kasjerki z Auchan nie miałyby nic przeciwko pracy w niedzielę, za 150% pensji, jak to przewiduje kodeks pracy...

    • 0 0

  • Kasia

    One mają 150% za niedziele, tylko że wpisują im zaniżony czas pracy.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane