• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Długie Ogrody czekają na zmiany, a miasto na projekty. Ruszył konkurs dla architektów

Aleksandra Nietopiel
26 lipca 2024, godz. 15:30 
Opinie (230)
Konkurs jest otwarty, także dla pracowni spoza Polski. - Im więcej pracowni weźmie udział, tym większe szanse na ciekawe projekty - zachęca prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Prace można składać do 8 listopada br. Konkurs jest otwarty, także dla pracowni spoza Polski. - Im więcej pracowni weźmie udział, tym większe szanse na ciekawe projekty - zachęca prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Prace można składać do 8 listopada br.

Krok w kierunku zmian na ul. Długie OgrodyMapka w Gdańsku zrobiony. Miasto ogłosiło otwarty konkurs na zagospodarowanie terenu od Mostu StągiewnegoMapka do Bramy ŻuławskiejMapka. Docelowo przestrzeń ma zyskać na estetyce i funkcjonalności. Zyskają też piesi, bo ruch samochodowy będzie tam ograniczony, o co wnioskowali okoliczni mieszkańcy. Architekci swoje prace mogą przesyłać do 8 listopada.



Czy Długie Ogrody wymagają zmian?

Długie Ogrody, które są naturalnym przedłużeniem Drogi KrólewskiejMapka, muszą na to miano zasłużyć. Dzisiaj zieleni jest tu jak na lekarstwo, to praktycznie asfaltowy parking oraz miks nowej architektury ze starszymi budynkami, w tym zabytkowym kościołem św. Barbary.

O konieczności zmian w tym rejonie mówi się od dawna.

Nowa wizja Długich Ogrodów wykuwała się podczas spotkań i konsultacji z mieszkańcami, o czym szerzej pisaliśmy w listopadzie ub. roku.

Jak powinny się zmienić Długie Ogrody? Obawa przed dominacją turystów Jak powinny się zmienić Długie Ogrody? Obawa przed dominacją turystów
Dziś nastąpił kolejny krok w kierunku tych zmian.

Głos mają architekci



Wydłużenie trasy spacerowej od niedawno otwartego po remoncie Mostu Stągiewnego i więcej zieleni - na to między innymi zwracali uwagę mieszkańcy podczas spotkań z urzędnikami. Teraz głos mają architekci.

- Ogłaszamy konkurs, którego efektem będzie koncepcja. Co warto podkreślić, jest to konkurs realizacyjny - czyli ze zwycięzcą podpiszemy umowę, która ma doprowadzić do tego, by później przygotować wielobranżowy projekt przybliżający nas do realizacji - mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Zachęcam doświadczonych architektów, urbanistów i tych, którzy mają pomysł, jak Długie Ogrody powinny wyglądać, do wzięcia udziału w konkursie. Im więcej ciekawych prac będziemy mieli, tym ta koncepcja będzie lepsza. Niech Długie Ogrody rzeczywiście staną się przedłużeniem Drogi Królewskiej, niech w tej przestrzeni czują sie dobrze mieszkańcy i osoby prowadzące tutaj swoje interesy - dodaje.
Na zmiany czeka aż 13 ha, cała ul. Długie Ogrody. Na zmiany czeka aż 13 ha, cała ul. Długie Ogrody.

Długie Ogrody: na nową jakość czeka 13 ha



Konkurs dotyczy zmian w obrębie całej ulicy Długie Ogrody. To obszar 13 ha, którego zagospodarowanie będzie sporym wyzwaniem dla zespołów projektowych.

- To konkurs otwarty. Zapraszamy do udziału wszystkie doświadczone zespoły. Wymagamy, by udział w konkursie brał architekt krajobrazu oraz architekt z uprawnieniami do projektowania bez ograniczeń - by zapewnić wysoką jakość prac konkursowych. Ze zwycięzcą podpiszemy umowę na realizację dokumentacji wielobranżowej. To duża zachęta dla zespołów z całej Polski - mówi Barbara Tusk, zastępca dyrektora Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
Dziś Długie Ogrody to przede wszystkim parking dla samochodów. Dziś Długie Ogrody to przede wszystkim parking dla samochodów.
W konkursie mogą wziąć udział także pracownie z zagranicy. Zakres konkursu obejmuje całkowite przekształcenie obszaru ulicy. Kluczowe jest odtworzenie alei drzew, która znajdowała się tam przed wojną.

Prace architektów oceni zespół złożony z 12 sędziów. Zwrócą oni uwagę na takie elementy, jak: użytkowe poszanowanie kontekstu historycznego, zapewnienie dostępności, kwestie użytkowe i ekologiczne, a także wprowadzenie zieleni.

Deptak, zieleń i kultura na Długich Ogrodach



Długie Ogrody w nowej odsłonie maja być przestrzenią deptakową z ograniczonym ruchem samochodowym. Ograniczone będą też funkcje parkingowe - teraz wzdłuż całej ulicy zlokalizowane są płatne miejsca postojowe - także dla autokarów.

- To wynika z zaleceń, jakie zostały wypracowane wspólnie z mieszkańcami podczas konsultacji. Z argumentów, jakie przedstawiali mieszkańcy, mocno wypływało, że trzeba podkreślić funkcję pieszą, poprawić warunki ruchu rowerowego. To wszystko bez usuwania ruchu samochodowego, ale z naciskiem na komfort pieszych i estetykę tej przestrzeni - zaznacza Barbara Tusk.
W tym miejscu przewidziana jest też funkcja kulturalna.

- Czy to będzie przestrzeń wystawiennicza, przestrzeń muzealna, a może nowa scena - na razie nie wiadomo. Dziś jest jeszcze za wcześnie, żeby konkretnie wskazać co to będzie, ale funkcja kulturalna ma zostać uwzględniona - dodaje prezydent.

Trzy miesiące na przygotowanie prac konkursowych



Konkurs trwa do 8 listopada. Jego rozstrzygniecie planowane jest na połowę grudnia. W ciągu kolejnych trzech miesięcy zaplanowano negocjacje i podpisanie umowy z projektantami.

Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, wiosną przyszłego roku miasto bezie mogło podpisać umowę ze zwycięzcą, a ten będzie miał 18 miesięcy na przygotowanie pełnobranżowej koncepcji.

Pula nagród w konkursie wynosi 120 tys. zł.

Szczegółowe informacje o konkursie dostępne są na stronie internetowej GZDiZ.

Miejsca

Opinie (230) 8 zablokowanych

  • donice....

    Nie trzeba było betonować i stawiać kolejne bloki...deweloperka rządzi za przyzwoleniem oczywiście...Stawianie donic z drzewkami ma być rozwiązaniem zapewne...absurd....a jak się okaże będzie to pretekst do powstania podziemnych parkingów dla turystów, żeby bliżej do mariny było i na powstanie kolejnych apartamentowców....i na doniczki....

    • 4 0

  • rozlewanie turystycznej "strefy śmierci"

    poza knajpami tam nic nie będzi...

    • 3 1

  • A co z samochodami??Można ich nie lubieć,ale muszą gdzieś parkować!!Takiej ilości aut nie da się upchnąć po bocznych ulicach!!Autokary też powinny parkować w jednym miejscu,a nie jak teraz w przypadkowych!!Miał być parking kubaturowy, gdzie jest??Nawet mówiono o parkingu pod ogrodami,i co??

    • 4 2

  • Woonerf! Tylko woonerf! (2)

    Olka pęknie z dumy! A że się ludzie znowu wmerwią... nihil novi. W Sopocie już dawno wszyscy mają dość, ale władza zadowolona... z siebie.

    • 4 1

    • (1)

      woonerf to jest już teraz, bo chodnikami, wskutek zajętęj budami jezdni, jeżdża wszyscy dostawcy do sklepów tam.

      • 0 0

      • Ooo, nie obrażaj woonerfa!

        Woonerf nie ma chodników ani praktycznie miejsc parkingowych i musi baaardzo dużo kosztować, żeby ktoś niby nieznajomy mógł dobrze zarobić. I żadnych bud!! Może być trochę zieleni i parę stylizowanych śmietników.
        Taka jest podstawowa idea woonerfa, którą władze skwapliwie podchwyciły w jakimś holenderskim coffee shopie i nadal ich trzyma. Naprawdę niezły stuff!

        • 0 0

  • Mam nadzieję, (1)

    że nie chodzi o architektów ze złotej bramy, z którą od lat sobie z nią nie radzą...

    Także mam nadzieję, że nie chodzi o miasto, które działa przyciągając klubygogo z plastikowymi palmami czy biznesmenów xd z wypożyczalniami kapci filcowych...

    • 5 1

    • Obiją Bramę Żuławską dyktą na 10 lat i nikt nie pozna co to.

      • 1 0

  • Rozbudowa

    Może najpierw roawalić ten koszmarek holenderski jakim jest FORUM? Piękny Plac bedzie można zabudować bloczyskami ROBYG-a...

    • 3 0

  • Przebudowy

    Na chore pomysły jest kasa.

    • 2 0

  • Z tego myslenia wyjdzie, ze asfalt zastapi sie betonem.

    • 1 0

  • Kołobrzeska też łka on litość

    Teraz wygląda jak boczny prospekt u ruskich. Patrzę na to od 30 lat i mam nadzieję że kiedyś się zmieni.

    • 4 0

  • Konkurs potem przetarg, za wysokie oferty i kolejne 30 lat poczekamy

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane