• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Długość włosia, kształt, wykończenie... Na co zwrócić uwagę przy wyborze dywanu?

23 lipca 2024 
Opinie

Dywan to nie tylko element dekoracyjny, ale także praktyczny dodatek do każdego domu. Odpowiednio dobrany może dodać wnętrzu przytulności, ciepła i stylu, a także poprawić akustykę w pokoju oraz chronić podłogę. Przy zakupie dywanu należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak długość włosia, kształt i wykończenie. Poniższy poradnik pomoże dokonać właściwego wyboru.



Długość włosia dywanu



Wysokość runa to jedna z kluczowych cech dywanu. To od niej w dużej mierze zależy, czy dywan okaże się trwały i łatwy w utrzymaniu czystości. Długość włosia znacząco wpływa również na komfort użytkowania. Oto zasady, którymi warto się kierować:

  • dywany z krótkim włosiem - są praktyczne i łatwe do wyczyszczenia, co czyni je idealnym wyborem do pomieszczeń przechodnich, takich jak przedpokój. Świetnie sprawdzą się również w domach, w których przebywają małe dzieci oraz zwierzęta;
  • średnie włosie -  dywan ze średnim runem to kompromis między komfortem a łatwością czyszczenia. Można bez problemu go odkurzyć, ale też z przyjemnością na nim usiąść. Tego typu chodnik jest odpowiedni do większości pomieszczeń, w tym salonów, pokojów dziecięcych, sypialni i jadalni;
  • długie włosie - miękkie, wysokie runo dywanu sprawia, że aż chce się po nim stąpać. Jednak tego typu włosie jest bardziej wymagające w utrzymaniu i nie sprawdzi się w każdym wnętrzu. Warto jednak postawiać na nie w sypialni czy innym pokoju, w którym priorytetem są komfort i przytulność. 

Kształt dywanu 



Forma dywanu określa jego funkcję i estetykę. Do jakiej aranżacji pasuje prostokątny dywan, a kiedy lepiej wybrać okrągły lub owalny? Co do zasady:

  • dywany prostokątne są zdecydowanie najczęściej wybierane przez klientów i świetnie odnajdą się w większości mieszkań. Ten kształt jest wyjątkowo wszechstronny oraz niezastąpiony przy wyznaczaniu stref - wystarczy umieścić prostokątny dywan pod stołem w jadalni czy sofą w salonie, by wydzielić funkcjonalną przestrzeń;
  • dywany okrągłe dodają wnętrzu miękkości i przytulności. Doskonale nadają się do mniejszych pomieszczeń lub aranżacji przytulnych kącików np. z fotelem i stolikiem kawowym w roli głównej; 
  • owalne dywany pasują zarówno do małych, jak i dużych przestrzeni oraz pozwalają skutecznie zmiękczyć ostre kąty - owalny dywan stworzy doskonały kontrast z prostokątnym stołem. 


Jak widać, kształt dywanu może zmienić wizualny odbiór wnętrza. Warto przy tym pamiętać, aby oprócz formy odpowiednio dobrać też rozmiar. Dla przykładu dywan pod stolik kawowy powinien być od niego większy co najmniej o 30 cm z każdej strony, a dywan pod stół nawet o 120 cm, aby umożliwić wygodne przesuwanie krzeseł. Poza tym powinien być też proporcjonalny do wielkości pokoju. Zbyt mały może sprawiać wrażenie, że przestrzeń jest niekompletna, podczas gdy zbyt duży potrafi przytłaczać wnętrze.

Wykończenie dywanu 



Wykończenie dywanu odnosi się do sposobu, w jaki został wyprodukowany oraz do tego, jak wyglądają jego krawędzie. Po pierwsze warto zwrócić uwagę na rodzaj splotu

Dywany z równym, ciętym runem to najbardziej tradycyjny wybór. Tego typu modele, zwłaszcza w jednolitym kolorze, stworzą schludny i nowoczesny efekt we wnętrzu. 

Z kolei dywany pętelkowe słyną ze swojej trwałości. Jak sama nazwa wskazuje, ich włókno nie jest przycinane, tylko wiązane w pętelki. Dywany węzełkowe mają charakterystyczny, teksturowany wygląd. Często są wykonywane z naturalnych materiałów, takich jak wełna, sizal czy juta.

Wyjątkowy look zapewniają też dywany shaggy o najdłuższym, kudłatym włosiu, które same w sobie są wyrazistym elementem dekoracyjnym. Osoby poszukujące miłych w dotyku dywanów z gęstym runem na pewno je pokochają.

Przed zakupem poleca się również przyjrzeć bliżej krawędziom dywanu. Obszyte brzegi zabezpieczają przed strzępieniem się. Z kolei frędzle dodają tekstyliom klasycznego wyglądu i pięknie uzupełniają wystrój w stylu etno i boho - mogą być jednak trudniejsze w utrzymaniu czystości. 

Do wyboru są jeszcze dywany bez wykończenia, czyli tzw. raw edge. Surowe krawędzie doskonale podkreślają naturalne posadzki, np. z terakoty, kamienia czy mikrocementu oraz idealnie współgrają z innymi elementami wyposażenia w nowoczesnym stylu. 

Podsumowując, wybór dywanu zależy od stylu wnętrza oraz oczekiwań domowników względem trwałości i łatwości konserwacji. Każdy parametr, taki jak długość włosia, kształt i wykończenie, wpływa na estetykę i funkcjonalność dywanu. Uniwersalnym wyborem są prostokątne dywany o krótkiej lub średniej długości włosia, najlepiej w neutralnym kolorze. 

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie

Najczęściej czytane