• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Na jak długo da się przewidzieć pogodę?

Michał Sielski
1 czerwca 2024, godz. 09:00 
Opinie (128)
Im dalej w kalendarz, tym mniejsza szansa na przewidzenie pogody. 10 dni do przodu to już praktycznie loteria. Im dalej w kalendarz, tym mniejsza szansa na przewidzenie pogody. 10 dni do przodu to już praktycznie loteria.

Zapowiadali słoneczny maj, wziąłem urlop i tydzień w deszczu! Miał być deszczowy weekend, więc odwołałam wyjazd, a jest piękna pogoda... Znacie to? No właśnie, na jak długo można przewidzieć pogodę? Przeczytajcie i sprawdźcie prognozę pogody w dolnej części głównej strony Trojmiasto.pl. Ale pamiętajcie: najlepiej sprawdzają się prognozy na kilka najbliższych dni.



Jak często sprawdzasz prognozę pogody?

Prognozowanie pogody miało miejsce już w starożytności, ale w naukowy sposób ludzkość zajmuje się tym od XIX wieku. Przewidywanie zjawisk atmosferycznych przyspieszyło wraz z rozwojem technologicznym i wynalezieniem telegrafu, a potem na dobre, gdy komputery były już codziennością. Przełomem było wystrzelenie w kosmos pierwszego satelity meteorologicznego TIROS-1. Obecnie na niebie jest ich już ponad 170, w tym także polskie urządzenia.

Prognozę pogody znajdziesz w dolnej części głównej strony Trojmiasto.pl

Serwis pogodowy dla Gdańska, Gdyni i Sopotu znajdziesz na dole strony Trojmiasto.pl Serwis pogodowy dla Gdańska, Gdyni i Sopotu znajdziesz na dole strony Trojmiasto.pl
Dziś nad prognozą pogody pracują już zaawansowane modele matematyczne obsługiwane przez superkomputery. I choć gdy sprawdzimy prognozę na najbliższe dni, to możemy być niemal pewni, że się sprawdzi, to w dłuższym okresie nie jest to już takie pewne.

Dlaczego jest to takie trudne?

Modele matematyczne uwzględniają ogromną ilość danych. To m.in. ciśnienie atmosferyczne, temperatura, wilgotność, prędkość i kierunek wiatru. Ale gdy tylko jeden z czynników się zmieni, np. z powodu dużego pożaru kilkaset kilometrów dalej, prognoza jest już nieaktualna. Ważny jest też czynnik ludzki.

- Żaden model nie będzie doskonały. Modele mogą być mniej lub bardziej dokładne. Niektóre są znane z lepszej wydajności przy określonych czasach prognozy, a inne z określonych uprzedzeń, które uwzględniają eksperci - podkreśla na łamach Deutsche Welle Karsten Haustein, światowej sławy klimatolog z Uniwersytetu w Lipsku.

Serwis pogodowy Trojmiasto.pl. Pogoda dla Gdańska, Gdyni i Sopotu



Prognoza na kilka dni jest wiarygodna



Jaka jest dokładność najnowszych prognoz pogody? Sprawdzalność prognozy pogody na 1-3 dni sięga 90 proc. Nieco gorzej jest już dla prognoz na 4-7 dni. W tym przypadku dokładność prognozy pogody spada do 70-80 proc.

Dlaczego długoterminowa prognoza pogody jest niewiarygodna?



Dla 10-dniowych prognoz pogody sprawdzalność ocenia się już na 50-60 proc. Czyli - krótko mówiąc - sprawdza się albo nie sprawdza... Dlaczego przy tak skomplikowanych modelach i takiej ilości danych wciąż radzimy sobie tak słabo?

Odpowiedź jest prozaiczna: bo danych wcale nie mamy tak wiele. Albo inaczej: mamy, ale opieramy się na... danych statystycznych gromadzonych od dziesięcioleci, tymczasem pogoda cały czas się zmienia, między innymi ze względu na efekt cieplarniany. A że z takimi temperaturami nie mieliśmy do czynienia od czasów, gdy zbieramy dane, to komputery i ludzie nie wiedzą, jakie wnioski z nich wyciągać.

Dlatego naukowcy skupiają się przede wszystkim na poprawie skuteczności tego, co już umieją robić, czyli prognozach krótkoterminowych. I mają na tym polu wymierne sukcesy.

- W ciągu ostatnich 20 lat prognozowanie znacznie poprawiło swoją dokładność. Prognoza na 5 dni jest obecnie tak dobra, jak prognoza na 3 dni sprzed 10 lat - mówi magazynowi Big Think Richard Allan, profesor nauk klimatycznych na Uniwersytecie w Reading.
Eksperci przyznają, że spore nadzieje wiążą z wykorzystaniem do prognoz pogody sztucznej inteligencji. Pierwsze testy wypadają nad wyraz obiecująco, ale na konkretne efekty musimy poczekać.

Póki co możemy się posiłkować ludowymi porzekadłami i przysłowiami, które - i wiemy to bez superkomputerów i ich mocy obliczeniowej - sprawdzają się tak samo często, jak długoterminowa pogoda wyliczona przez naukowców: czasem tak, a czasem nie...

Przysłowia jako długoterminowa prognoza pogody

  • "Kiedy w styczniu lato, w lecie zima za to"
  • "Gdy luty ciepły i po wodzie, wiosna późna i lato po chłodzie"
  • "Gdy w kwietniu ciepłe deszcze padają, pogodną jesień zapowiadają"
  • "Jak w maju plucha, to w czerwcu posucha"
  • "Czego lipiec i sierpień nie dowarzy, tego wrzesień nie dosmaży"
  • "Gdy w sierpniu gorąco wszędzie, tak też i w zimie będzie"
  • "Jaki pierwszy wrzesień, taka będzie jesień"
  • "Gdy październik ciepło trzyma, zwykle mroźna bywa zima"
  • "Słońce listopada mrozy zapowiada"

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (128)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane