• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Do poniedziałku zaproponuj zmiany w Gdyni

Patryk Szczerba
18 lutego 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Pomysłami, które już pojawiły się w budżecie obywatelskim, są zielone dachy. Pomysłami, które już pojawiły się w budżecie obywatelskim, są zielone dachy.

Do poniedziałku Gdynia zbiera propozycje zmian, które powinny być zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Może to zrobić każdy bez względu na wiek, adres zameldowania czy obywatelstwo. Do czwartku potwierdzono złożenie 70 projektów.



Co sądzisz o budżecie obywatelskim?

Pierwszy etap budżetu obywatelskiego rozpoczął się miesiąc temu. Od tego czasu można składać projekty, które trafią do analizy przez urzędników. Pomysły dzielone są w przypadku dzielnic na kategorie:
  • małe dzielnicowe (obejmują projekty o wartości do 10 tys. zł),
  • duże dzielnicowe (droższe, do 90 proc. środków w puli dzielnicowej),
  • miejskie (o maksymalnej wartości pojedynczego projektu w wysokości 1 mln zł).

Zmiany klimatu ważnym elementem BO



W projektach miejskich jest kilka kategorii, ale nowością i magnesem, który ma przyciągnąć mieszkańców do budżetu obywatelskiego, jest kategoria związana ze zmianami klimatycznymi.

W zeszłorocznej edycji taką samą zmianę wprowadzili organizatorzy Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku.

- Mieszczą się w nim projekty, które mają uczynić nasze miasto bardziej odpornym na postępujące zmiany klimatu. Dzięki temu budżet obywatelski będzie dopasowany i do potrzeb mieszkańców, i najbardziej aktualnych wyzwań, przed którymi stajemy - tłumaczy Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.
Na razie w tej kategorii złożony jest jeden, zakładający utworzenie "zielonych dachów" na dachach wybranych budynków publicznych, w tym m.in. na Gdyńskim Centrum Filmowym i Szkole Podstawowej nr 12 na Witominie.

Wśród innych tegorocznych zmian jest m.in. umożliwienie głosowania także za pośrednictwem Karty Mieszkańca oraz uproszczenie sposobu składania projektów miejskich.



Najwięcej projektów składanych na koniec



Do czwartku zgłoszono 70 pomysłów. W zeszłym roku ostatecznie można było głosować na 269 projektów dzielnicowych i 13 miejskich.

- Zawsze w ostatnich dniach pojawia się najwięcej projektów. Można je składać do poniedziałku - informuje Aleksandra Dylejko z Laboratorium Innowacji Społecznych, jednostki koordynującej Budżet Obywatelski.
Urzędnicy zachęcają, by wnioski składać online za pośrednictwem strony internetowej.

Następnym etapem będzie weryfikacja pomysłów, która potrwa do wiosny.

Miejsca

Opinie (242) ponad 20 zablokowanych

  • BO

    Zobaczymy czy wreszcie po 35 latach miasto weźmie się za fatalne ulice Żółtą i Białą i je wyremontuje.

    • 0 0

  • Świętojańska zwężona i ruch tylko trolejbusy, taxi i zaopatrzenie

    Szerokie chodniki, ścieżka rowerowe i ogródki knajpiane. To samo Starowiejska. Deptak.
    Polanka redlowska odbudować bqseny

    • 0 0

  • Żenada

    Żenada że można składać wnioski tylko przez niecały miesiąc! Powinno być dozwolone cały rok. A rozpatrywać mogą sobie w określonym czasie. Co roku nie mogę złożyć wniosku, bo tylko w wyznaczone daty. Już zaczynam myśleć że specjalnie tak wymyślili urzędnicy aby po znajomości przyjąć tylko wybrane wnioski. Jaki jest problem aby można było wysyłać wnioski przez cały rok?
    Żenada tez że obywateli się nie pyta o opinie na ten czy inne tematy. Widać Szczurek itp nie dorośli jeszcze do tego, albo nie chcą bo boją się krytycznej prawdy o sobie!
    Podstawy nie są zrobione takie jak chodniki czy ścieżki rowerowe, a lewactwo buduje hamaki. Z dąbrowy do wiczlina nie ma ściezki rowerowej, anio do chwaszczyna, ani do sopotu. Nie ma gdzie rowerem pojechac, jedynie wielkopolską.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane