• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dolne Miasto. Powstaje pierwszy budynek w ramach PPP

Ewa Budnik
21 sierpnia 2024, godz. 20:00 
Opinie (107)
Jaskółcza. Pierwszy budynek powstający w ramach komercyjnej części umowy PPP na Dolnym Mieście. Jaskółcza. Pierwszy budynek powstający w ramach komercyjnej części umowy PPP na Dolnym Mieście.

Przy ul. Jaskółczej na Dolnym MieścieMapka, niedaleko Łaźni, ul. Łąkowej, nabrzeża Nowej Motławy, zaczyna powstawać pierwszy budynek mieszkaniowy w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), którego celem jest rewitalizacja dzielnicy. Deweloper Euro Styl zapowiadał start projektu od kilku tygodni, teraz ujawnił szczegóły.



Czy chciałbyś mieszkać na Dolnym Mieście?

Umowa PPP dotycząca realizacji inwestycji publicznych i komercyjnych na Dolnym Mieście została popisana pod koniec 2019 r.

Przewiduje ona, że w ciągu ośmiu lat w 17 lokalizacjach na Dolnym Mieście zrealizowane zostaną inwestycje celu publicznego, a w 15 lokalizacjach inwestycje komercyjne, czyli budynki mieszkaniowe i mieszkaniowo-usługowe.

Realizacja części komercyjnej pozwoli sfinansować cele publiczne i zarobić deweloperowi.

W pierwszej kolejności miały powstać boisko wielofunkcyjne przy szkole nr 65 przy ul. ŚluzaMapka, przedszkole przy ul. Szuwary 2Mapka, nabrzeża i zejścia do wody wzdłuż Nowej Motławy oraz zabudowa mieszkaniowo-usługowa w kwartale ul. Toruńskiej, Kamiennej Grobli i JałmużniczejMapka.

Historia PPP na Dolnym Mieście



Ze względu na przedłużające się procesy przygotowania poszczególnych inwestycji (konserwator i protesty mieszkańców) do tej pory zrealizowane zostało boisko wielofunkcyjne przy szkole. Obecnie trwa także rewitalizacja nabrzeża z ciągiem pieszo-spacerowym wzdłuż Nowej Motławy i remont 7 zejść do rzeki. Nasadzonych zostanie 50 drzew, powstanie park linowy.

  • PPP Dolne Miasto. Jako pierwsze zrealizowane zostało boisko wielofunkcyjne przy szkole nr 65 (ul. Śluza).
  • PPP Dolne Miasto. Trwa rewitalizacja nabrzeża wzdłuż Nowej Motławy.
Właśnie oficjalnie ogłoszona została także realizacja zabudowy mieszkaniowo-usługowej przy ul. Jaskółczej. To pierwszy projekt, który realizowany będzie w ramach komercyjnej części PPP.

Dolne Miasto. Ciąg zabudowy mieszkaniowo-usługowej Jaskółcza



Jaskółcza to położony przy ulicy o tej samej nazwie budynek składający się z dwóch brył z charakterystycznym przecięciem, które oddziela część mieszkaniowo-usługową od lokali inwestycyjnych.

- Do sprzedaży wprowadziliśmy 62 mieszkania, w układzie od jednego do czterech pokoi i powierzchni od 39 do 93 m kw. Termin ich odbioru to IV kwartał 2026 r. - informuje Anna Tuszyńska, dyrektor sprzedaży w spółce Euro Styl.
W biurze sprzedaży dowiedzieć się można, że cena m kw. zaczyna się od 17 600 zł w przypadku mieszkania dwupokojowego.

  • Jaskółcza. Ciąg zabudowy będzie przerwany. W ten sposób oddzielona zostanie część z mieszkaniami od tej z lokalami na wynajem.
  • Jaskółcza. W parterach zabudowy powstaną lokale usługowe.
W parterze budynku zaplanowano lokale usługowe. Lokale inwestycyjne, czyli na wynajem, mają się znajdować w wydzielonej części z osobnym wejściem. Pod zabudową powstanie podziemna hala garażowa, mieszkańcy do dyspozycji będą mieli zieloną strefę relaksu.

Na elewacji odwzorowany został historyczny podział na parcele, a ciąg zabudowy usytuowany tuż przy chodniku z lokalami usługowymi na parterze utworzy typową śródmiejską pierzeję.

Deweloper remontuje miejsca rekreacji nad Motławą w ramach PPP Deweloper remontuje miejsca rekreacji nad Motławą w ramach PPP



PPP Dolne Miasto. Co dalej?



W planach są kolejne działania.

W zakresie inwestycji publicznych będzie to budowa nowego przedszkola dla 150 dzieci przy ul. Szuwary 2Mapka i rewitalizacja 5,5 ha terenów zielonych (w tym rewitalizacja bastionów Wilk i Wyskok to 4,5 ha).

Prawdopodobnie jako kolejna inwestycja komercyjna wprowadzona zostanie Esencja przy Kamiennej Grobli/Toruńskiej/JałmużniczejMapka. Zdrowy rozsądek nakazuje także spodziewać się, że w związku ze znacznie przedłużonymi procesami przygotowania inwestycji przewidziany w umowie ośmioletni okres na realizację projektów ulegnie wydłużeniu. Oficjalnie nie ma o tym mowy.

Przypomnijmy, że Dolne Miasto kompleksową rewitalizację przechodzi od wielu lat. Obejmuje ona odnowienie wielu kamienic i terenów zielonych oraz modernizację i budowę ulic, dróg rowerowych czy chodników. Umowa PPP między miastem Gdańsk, a spółką GGI Dolne Miasto (100 proc. udziałów ma tu Euro Styl) jest kolejnym etapem tego procesu.


Inwestycje

Jaskółcza

Jaskółcza

Euro Styl

Gdańsk Dolne Miasto, ul. Jaskółcza Mapa

39 do 93 m2
Powierzchnia
w budowie
Realizacja

Miejsca

Opinie (107) 9 zablokowanych

  • Przedszkole jako zasłona dymna! (1)

    Polecam przyjrzeć się skandalicznej pseudo inwestycji w nowe, niepotrzebne przedszkole! Na ten moment zarówno na Szuwarach, jak i na ul. Łąkowej ponad 80% dzieci to dzieci z innych dzielnic, bo śródmieście aktywnie jest wyludniane z "normlanych" mieszkańców. Ale nie! Miasto musi jakoś uzasadnić sprzedaż działek po atrakcyjnej cenie, więc na siłę będzie wycinało drzewa, likwidowało piękny przedszkolny ogród dla dzieci i stawiało niepotrzebny budynek bez placu zabaw ale za to ze ścieżką edukacyjną wokół murów. Przedszkola są potrzebne w innych częściach miasta, ale tam nie ma tak atrakcyjnych działek na wymianę! asbsurd i miejsko deweloperska patologia.

    • 5 1

    • Apartamenty na krótki wynajem.

      Takim co przyjeżdżają na 5 minut, takie rzeczy jak przedszkole, szkoła, przychodnia lekarska są niepotrzebne. Wystarcz dobrze zaopatrzona w alkohol Żabka.

      • 0 0

  • (1)

    Dlaczego zlikwidowano tory tramwajowe na ul. Łąkowej? Kursująca tam przed laty ósemka zapewniała dobre połączenie z centrum miasta.

    • 3 0

    • By ludzie po ciężkiej pracy mieli w domach ciszę.

      • 0 0

  • Pamiętam jak powstawał Nowa Lastadia.

    Na banerach też były trawniczki, chodniczki, pięknie przycięte żywo płoty, przy pięknym nabrzeżu cumujące jachty. A co mamy? Sama ulica połatana ale to można przełknąć, po starych drzewach zostały tylko puste miejsca. Gorzej jest od strony Motławy. Zamiast pięknego nabrzeża tajemnicza ścieżka wiodąca przez krzaki w których pełno butelek i śmieci. Od Toruńskiej strach tam wchodzić, można tam spotkać się oko w oko z pijącymi i oddającymi mocz , zwichnąć nogę na brakujących stopni schodach. Można też wpaść w dziurę po wyrwanych płytach lub wpaść do wody przez dziury w wycięte w balustradzie Tak to właśnie wygląda zanim się zbuduje.

    • 1 0

  • Mieszkanka

    Obecnie na Dolnym Mieście dużo się dzieje lecz wielkim błędem było wyłączenie ulicy łąkowej w której koedys był ruch po obu stronach, teraz po jednej, nie dość że jest paskudnie przez zaparkowane auta, ciężko jest przejechać karetce lub śmieciarce do tego jest duży ruch i ta ulica powinna zostać przywrócona do porządku sprzed lat czyli do ruchu po obu stronach. Co do Ppp to jest smieszne, a budynki na jaskółczej brzydkie i nie pasujące do starej dzielnicy. Patrzy się na to ze smutkiem, komercja rozwali tę dzielnice, która ma już resztki duszy. Pozamykane sklepy, kioski, jedna strasząca biedronka, brak rzemieślników którzy wcześniej dużo tam działali zjadły korporacje i to jest smutne. Ludzie wspierajcie siebie nawzajem i nie idźcie w chorą betonozę

    • 0 0

  • Transport

    Odnośnie komentarzy dotyczących transportu z dolnego miasta - faktem, jest że sytuacja z mostem na toruńskiej jest żenująca i trzeba coś z tym zrobić, ale komentarze o tym, że transport z dzielnicy jest fatalny są nieprawdą. Wystarczy przejść się niecałe 10 min na tramwaj bądź 15 na skm. W przeciągu 30-35 min da się dojechać do biurowców w Oliwie i różnych innych skupisk miejsc pracy

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane