• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Drogowcy o przyczynach paraliżu na drogach: dwa czynniki w tym samym czasie

Maciej Korolczuk
16 stycznia 2024, godz. 12:00 
Opinie (392)

Po poniedziałkowym paraliżu na drogach Trójmiasta głos w sprawie oblodzonych dróg zabrali gdańscy i gdyńscy drogowcy. Większe niż zwykle problemy spowodowały ich zdaniem nakładające się na siebie dwa zjawiska: intensywne opady i przejście temperatury przez zero stopni. - Rozpuszczający się śnieg zamarzał, zanim pojazdy zdążyły ponownie posypać go solą drogową - tłumaczą urzędnicy.



Działania drogowców w Trójmieście oceniam:

To była trudna doba na drogach. Od poniedziałkowego poranka w wielu miejscach kierowcy mieli problemy z płynnym i bezpiecznym poruszaniem się po Trójmieście. Skutki wszyscy już znamy: korki, kolizje, duże opóźnienia komunikacji, komplikacje na lotnisku.

Wielu czytelników zwracało uwagę, że skala opadów i obiektywne okoliczności sprawiły, że paraliżu nie dało się uniknąć. Zdaniem innych opady śniegu były zapowiadane i trudno mówić, by w połowie stycznia "zima zaskoczyła drogowców". Jak dodawali, skutki paraliżu mogłyby być mniejsze, gdyby drogowcy na czas posypali nawierzchnie solą drogową.

Zapytaliśmy więc gdańskich i gdyńskich drogowców, jakie działania zostały podjęte ostatniej doby.

Śnieg i lód sparaliżował Trójmiasto Śnieg i lód sparaliżował Trójmiasto



Kilka czynników w tym samym czasie



O pełnej gotowości i zaangażowaniu w niwelowaniu skutków ataku zimy zapewnia Patryk Rosiński, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

- Służby minimalizujące skutki zimy były w poniedziałek w gotowości i pracowały od samego rana. To ponad 60 pojazdów, w tym pługi, pługoposypywarki oraz sprzęt uzupełniający, a także tony soli, kruszywa i mieszanki.
Jak podkreśla, przed opadami śniegu drogi były posypane solą, a poniedziałkowa sytuacja na drogach spowodowana była nakładającymi się na siebie zjawiskami.



- Intensywny opad śniegu, który rozpoczął się w okolicy godz. 15, występował w tym samym czasie, co przejście temperatury przez zero. Rozpuszczający się śnieg zamarzał, zanim pojazdy zdążyły ponownie posypać go solą drogową. Dodatkowym utrudnieniem były godziny szczytu komunikacyjnego, które skutecznie blokowały poruszające się po podstawowym układzie komunikacyjnym pojazdy. Te były jednak obecne na drogach, posypywały solą, a następnie zgarniały zbierające się na jezdniach błoto pośniegowe - tłumaczy Rosiński.
"Szklanka" na obwodnicy i wypadek trzech ciężarówek

Jak dodaje, w takich sytuacjach jak ta z poniedziałku - a więc przy intensywnych opadach i dużym ruchu na drogach - na efekty działań trzeba zaczekać.

- Stały i intensywny opad śniegu nie pozwala na podjęcie efektywnych działań na chodnikach oraz przystankach komunikacji miejskiej - podkreśla Rosiński. - Ewentualne prace wykonane przez firmy działające na zlecenie byłyby szybko przykrywane nową warstwą śniegu. Dlatego też zapisy w umowach obligują wykonawców do podjęcia działań w ciągu 6 godzin od momentu zakończenia opadów. Warto pamiętać, że jeśli chodnik leży wzdłuż nieruchomości np. domu, sklepu, garażu czy budynku szkoły, to za jego utrzymanie zimowe odpowiada właściciel lub zarządca, natomiast za chodniki na terenie spółdzielni mieszkaniowych odpowiadają spółdzielnie.

Tereny spółdzielni mieszkaniowych były odśnieżane już od południa



Lód na Grunwaldzkiej utrzymywał się także we wtorek rano. Lód na Grunwaldzkiej utrzymywał się także we wtorek rano.

W Gdyni zużyto 450 ton soli



Sporo działo się także na drogach w Gdyni, gdzie za utrzymanie głównego układu komunikacyjnego odpowiada miejska jednostka Lizud (Dział Letniego i Zimowego Utrzymania Dróg).

W czasie, gdy kierowcy tkwili w korkach, a pasażerowie albo na przystankach, albo w opóźnionych trolejbusach, pracowało ok. 15 pojazdów oraz sprzęt firm zewnętrznych, z którymi Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni ma podpisane umowy.



- Akcja Zima jest prowadzona na terenie całej Gdyni. Nasze działania polegały głównie na odśnieżaniu oraz posypywaniu. W ciągu ostatniej doby tylko pojazdy Lizud przejechały ok. 3,5 tys. km, zużyliśmy ok. 450 t soli - wylicza Magdalena Wojtkiewicz, rzecznik prasowy ZDiZ w Gdyni.
Za odśnieżanie jezdni o mniejszym znaczeniu komunikacyjnym odpowiada w Gdyni 29 pojazdów specjalnych firm zewnętrznych. Głównie to pługo-posypywarki i ciągniki z osprzętem. Kolejnych 41 pojazdów (ciągników i samochodów dostawczych) oddelegowano do utrzymania ciągów pieszych i dróg rowerowych.

Zdaniem czytelników i mieszkańców w poniedziałek trudno było spotkać na ulicach Trójmiasta piaskarki i pługi. Zdaniem czytelników i mieszkańców w poniedziałek trudno było spotkać na ulicach Trójmiasta piaskarki i pługi.

Miejsca

Opinie (392) ponad 10 zablokowanych

  • Zgadzam się.

    Latem mieliby łatwiej. A to zima, kurka wodna, i mróz i śnieg i wiatr, kumulacja nieszczęść. Niewdzięczna praca. Aby do wiosny, panowie i panie. Przy plus 20 st. i pięknym słoneczku będzie się lepiej sypało.

    • 4 1

  • Zalosi zdir i um

    Zgłosni są i zarząd dróg i zieleni i urzad miasta. .Może podatku nie zapłacę. Mhh zaskoczył mnie ....

    • 3 1

  • Jjj

    Glupa pała gdyby musieli płacić za współwinę za niedopilnowanie czystkosci drug do przejazdu wyniku czego powstała szkoda pewnie by było inacz . Nie odśnieżona droga kolizja wina zieleni

    • 2 0

  • Dwa czynniki,

    niespotykane i bezgranicznie zaskakujące zimą:
    temp. ponizej 0° i opady śniegu (w ogóle opady śniegi, nie że jakieś szczególnie obfite).
    Och, jakie to dziwne...
    W efekcie powszechna niemoc.
    A w mieście, do usuwania "czynników" z chodników, miotły sobie kupcie; to na pewno pomoże skutecznie wykonać pracę.

    • 2 0

  • a nie mówiłam, że i tak was zaskoczę, dziady jedne ?

    • 2 0

  • Panna nie panuje. Natychmiast zarząd komisaryczny. Dość tej nie udolnej****

    • 5 0

  • Mamy Białoruś pod rządami słupa z Berlina

    Trzeba powstrzymać Ryżego szaleńca. Za włam do TVP i aresztowania pod sąd natychmiast zdelegalizować Peło

    • 3 0

  • Rosiński - nie wysługuj się mieszkańcami posesji. Wy macie odśnieżać publiczne chodniki. Myślicie z waszymi szefami,

    że znaleźliście feudalnych frajerów, którzy opłacają wam podatki od nieruchomości? Jak mieszkańcy - właściciele posesji mają wam służyć to zwolnijcie ich z tego podatku? Bo jaka jest w końcu jego idea? WIelu właścicieli to ludzi starsi i samotni (obecna sytuacja demograficzna to potwierdza - społeczeństwo polskie się starzeje, bo rodzi się coraz mniej dzieci), nierzadko wiele posesji stoi pustych (niezamieszkanych)

    Ile jeszcze ma trwać trzymanie tego pseudo obowiązku odśnieżania publicznych chodników uchwalonego jeszcze za komuny?

    • 3 0

  • Wysłać formularz odśnieżania pułkownika Sienkiewicza i Rudego słupa

    A za włam do TVP i aresztowania pod sąd natychmiast

    • 3 0

  • Biedna cześć kierowców - ta, która nie rozumie chemii, czyli działania soli. Tego, że w sekundy nie spowoduje ona zniknięcia (1)

    śniegu.

    Po drugie - gdzie wiedza z fizyki dziennikarze? Pora aby w szkołach średnich wytłumaczyć Polakom co to jest zima. Kiedy powstaje gołoledź itp. zjawiska. A nie klepać pierdoły na łamach raportu.

    • 0 5

    • Jesteś z ZDiZ?

      Nikt nie mówi o sekundach. Tylko można posypać odpowiednio wcześniej, to raz.
      A dwa, że jest wiele krajów, które sobie dużo lepiej radzą z odśnieżaniem i nikt nikomu nie musi tłumaczyć zjawisk fizycznych, bo przede wszystkim służby odpowiedzialne za odśnieżanie je dobrze znają. A u nas? Chyba niekoniecznie...

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane