• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Drożej, ale taniej

Katarzyna Włodkowska
28 października 2005 (artykuł sprzed 18 lat) 
Lokatorzy mieszkań komunalnych w Gdańsku będą od nowego roku płacić 10 procent więcej czynszu. Wiceprezydent Szczepan Lewna przekonuje, że to mniejsze zło, bo pierwotnie planowano podwyżkę prawie 50-procentową.

-Postanowiliśmy nie fundować ludziom szoku finansowego - wyjaśnia Lewna. Co dokładnie ma na myśli? Chodzi o częściową rezygnację z założeń obowiązującego od marca ub.r. planu gospodarowania zasobami mieszkaniowymi, który przewidywał ujednolicenie stref czynszowych. Aktualnie Gdańsk jest podzielony na cztery rejony: w najdroższym (śródmieście) za metr kwadratowy płaci się 5,57 zł; w najtańszym (obrzeża) - 3,71 zł. Władze obstawały dotąd przy ograniczeniu liczby stref do dwóch: do pierwszej miało trafić Główne Miasto, Wrzeszcz i Oliwa (zakładana stawka 6,25 zł), do drugiej - reszta Gdańska (ok. 5,50 zł za mkw. - tu skala wzrostów sięgnęłaby w przypadku niektórych lokatorów niemal 50 procent). Wprowadzenie tych zasad zapowiadano na styczeń 2006 r.

Prezydent Paweł Adamowicz niespodziewanie zrezygnował z tego pomysłu. Zamiast tego podniesie ceny w strefach 2, 3 i 4 - o 10 procent. Taką uchwałę przyjęła wczoraj głosami rządzącej Platformy Obywatelskiej Rada Miasta.

- Adamowicz nie chce denerwować gdańszczan przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi - twierdzi Wiesław Kamiński, kiedyś radny PO, dziś w opozycji.

Wiadomo jednak, że kwestia podwyżek jeszcze powróci - będą one wprowadzane stopniowo. Następna zapewne w 2007 r. Konkretnych terminów we wczorajszej uchwale o czynszach brak, ale pozwala ona prezydentowi podejmować od tej chwili takie decyzje bez konsultacji z Radą Miasta - pod warunkiem, że wzrost nie przekroczy 10 procent.
Radni zajmowali się wczoraj także obowiązującą przy wykupie mieszkań komunalnych zasadą "wszyscy albo nikt". Dotąd lokatorzy mogli dokonać transakcji, tylko jeśli to samo chcieli zrobić wszyscy mieszkańcy budynku. Ten przepis złagodzono. Mieszkanie można wykupić, jeśli zdecyduje się na to grupa sąsiadów zajmujących minimum 70 proc. powierzchni domu.
Gazeta WyborczaKatarzyna Włodkowska

Opinie (93)

  • i bardzo dobrze
    a tego adamkusa i tak jush nikt nie wybierze

    ani żadnego darmozjada z po

    • 0 0

  • pozdrowienia od PO

    PO to liberalowie? i kto w tym kraju jest populista? jak widac PO wyznaje zasade "jak Kali krytykowac to dobrze, jak Kalego krytykowac to zle". jedyna pociecha, ze nie okradna najbiedniejszych - pytanie kogo w takim razie okradna, bo kogos musza? takie jest zbojeckie prawo...

    • 0 0

  • A kiedy podniesiecie standart życia Polaków?!!!!!!!!!

    Dzsiaj słyszałam super tekst : Ruskie powiadali- "nie będziemy już rządzić Polską, niech rządzą sami. Szybciej się wykończą!" Jasnowidze czy co?

    • 0 0

  • czytać

    W dniu 27 lipca 2005 r. miało miejsce spotkanie Prezesa Krajowej Rady Komorniczej Iwony Karpiuk-Sucheckiej z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Polityki Społecznej Cezarym Miżejewskim w sprawie realizacji ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej (Dz.U. Nr 86, poz. 732).

    Uzgodniono, że w przypadku osób ubiegających się o zaliczkę alimentacyjną w 2005 r. komornik może przed dniem 1 września 2005 r. przyjąć wniosek o ustalenie prawa do zaliczki alimentacyjnej oraz wydać zaświadczenie o bezskuteczności prowadzonego postępowania egzekucyjnego oraz o wysokości wyegzekwowanego świadczenia alimentacyjnego według wzoru, o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Polityki Społecznej z dnia 7 czerwca 2005 r. w sprawie wzoru wniosku o ustalenie prawa do zaliczki alimentacyjnej oraz odpowiednich zaświadczeń.
    Postępowanie takie jest zbieżne z przyjętą przez Sejm w dniu 28 lipca br. zmianą do ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej.

    • 0 0

  • komornik to święta krowa

    Podczas wizyty i rozmów z dłużnikiem można zebrać aktualne informacje na temat jego stanu majątkowego, dostawców, kondycji finansowej.

    Specjaliści są zdania, iż nawet 51 proc. należności, które nie zostały zapłacone na wstępnym etapie windykacji, zostają spłacone po prawidłowym przeprowadzeniu wizyty osobistej. Średnia spłata zaległości wierzyciela wobec jednego dłużnika wynosi nawet 95 proc., co oznacza, że jeśli dłużnik po wizycie rozpoczął spłatę zadłużenia, to większość kwoty zostaje spłacona.

    • 0 0

  • ???????

    Nierozumiem. W takim Sopocie większość ludzi zna swoich radnych, widzi swojego prezydenta na ulicy dość często. W tym mieście rządy PO są znakomite. Drugi przykład Gdynia. Szczurek świetnie działa, są inwestycje itp. A w Gdańsku, w pięknym mieście, jednym z większych w naszym kraju, z potencjałem, z świetnie wykształconymi ludźmi, nie idzie już tak świetnie. Nie moge sobie przypomnieć nazwiska ani jednego radnego. Nie potrafie wymienić zasług Adamowicza (a interesuję się polityką). To jest poprostu śmieszne że w mieście o tradycji historycznej, w mieście w którym narodził się ruch, który obalił ZSRR tak się dzieje a właściwie się NIE dzieje. Jest mi bardzo smutno, że w moim rodzinnym mieście jest prowadzona tak nieudolna polityka. Mam nadzieje, że w przyszłym roku się to zmieni. Ale niestety mialem nadzieje, że coś się zmieni w naszym kraju po wyborach parlamentarnych i prezydenckich, niestety się ZAWIODŁEM :((((((((

    • 0 0

  • E snajper!

    Skąd wziąłeś to info o komornikach ściągających alimenty,itd ? Bardzo mi się to przyda.

    • 0 0

  • czytać

    Komornik wykonuje czynności egzekucyjne w sprawach cywilnych oraz inne czynności przekazane na podstawie odrębnych przepisów.
    2. Komornik pełni czynności osobiście, z wyjątkiem przypadków określonych w przepisach prawa.
    3. Komornikom powierza się w szczególności następujące zadania:
    1) wykonywanie orzeczeń sądowych w sprawach o roszczenia pieniężne i niepieniężne oraz o zabezpieczenie roszczeń,
    2) wykonywanie innych tytułów wykonawczych wydanych na podstawie odrębnych przepisów,
    3) sporządzanie protokołu stanu faktycznego przed wszczęciem procesu sądowego lub przed wydaniem orzeczenia na zarządzenie sądu lub prokuratora.
    4. Komornik, poza zadaniami określonymi w ust. 3, ma prawo:
    1) doręczania zawiadomień sądowych, obwieszczeń, protestów i zażaleń oraz innych dokumentów za potwierdzeniem odbioru i oznaczeniem daty,
    2) na wniosek organizatora licytacji - sprawowania urzędowego nadzoru nad dobrowolnymi publicznymi licytacjami, z przybiciem najniższej lub najwyższej oferty.

    • 0 0

  • Do snajper

    Jozefa juz wiecej wie widocznie ma jakas sprawe do komornika ale co to ma wspolnego z tekstem o mieszkaniach i podwyzce czynszu?.
    Nie kumam prosze o wyjasnienie.Jesli laska oczywiscie.

    • 0 0

  • Zamach na miejska kase

    Juz Kaczka Janosik zaczyna mieszac swoimi pletwami,panie Pawle nie pekaj pan, podwyzka stawek o 50% jest jak najbardziej uzasadniona,budynki komunalne to w wiekszosci budownictwo miedzywojenne doprowadzone do ruiny przez prawo nie uznajace wlasnosci prywatnej,znczna podwyzka czynszow jest jedyna szansa na poprawienie stanu technicznego czesci budynkow...w innej sytuacji politycznej, miasto powinno sprzedac budynki komunalne prywatnym biznesmenom ktorzy zrobili by z tym badziewiem porzadek...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane