• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Druga tura wyborów prezydenckich. Głosowanie zakończone

Ewelina Oleksy
12 lipca 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
aktualizacja: godz. 21:00 (12 lipca 2020)
  • Lokale wyborcze są czynne w godz. 7-21. Głosujemy, wpisując znak "x" przy nazwisku kandydata.
  • W lokalach wyborczych trzeba mieć maseczki.
  • Trzeba też pamiętać o zachowaniu dystansu społecznego w kolejkach.

Zakończyła się druga tura wyborów prezydenckich, która rozstrzygnie, kto przez kolejnych pięć lat będzie głową państwa. Lokale wyborcze zostały otwarte o godz. 7 rano. Czas na oddanie głosu był do godz. 21. Przez cały dzień śledziliśmy, jak przebiegało głosowanie w Trójmieście. Największą frekwencją w Trójmieście może pochwalić się Sopot.



Stoisz w kolejce do lokalu wyborczego? Zauważysz problem z kartą do głosowania? Poinformuj nas w Raporcie o wyborach prezydenckich.

W niedzielę, 12 lipca, czekamy na zdjęcia i filmy związane z przebiegiem głosowania w Trójmieście. Przypominamy jednak, że tego dnia obowiązuje cisza wyborcza, więc zgłoszenie nie może być namową do głosowania na jednego lub drugiego kandydata.


Głosowałe(a)ś już w wyborach?

Aktualizacja, godz. 21:00
Zakończyło się głosowanie w drugiej turze wyborów. Lokale wyborcze zostały zamknięte. Frekwencja w skali kraju wyniosła blisko 69 proc. Jak poinformował IPSOS, na podstawie badania exit poll nie da się na razie wskazać zwycięzcy wyborów.

Pierwsze, sondażowe wyniki wyborów. Minimalna przewaga Dudy.



Aktualizacja, godz. 20:00

Jeśli jeszcze nie oddałeś głosu w wyborach, a chcesz to zrobić, to już ostatni moment.
Lokale zostaną zamknięte o godz. 21. Zostaną do nich wpuszczeni wszyscy, którzy przyjdą na miejsce do godz. 20:59. O godz. 21 na końcu kolejki ustawi się przewodniczący komisji wyborczej, co będzie oznaczało, że każda osoba, która stanie za nim, nie będzie już mogła zagłosować.

Póki co najwyższą frekwencję w Trójmieście odnotowano w Sopocie.

O godz. 21 ogłosimy pierwsze, sondażowe wyniki wyborów. Na godz. 22 PKW zapowiedziała ostatnią dziś konferencję prasową, w której podsumuje przebieg głosowania i frekwencję.


Aktualizacja, godz. 18:42

Gdańsk nadal z najniższą frekwencją wśród dużych miast



PKW podała informacje o frekwencji według stanu na godz. 17.

- Nadal mamy dobre wiadomości. W wyborach prezydenckich zagłosowało już 52,1 proc. wyborców. W pierwszej turze frekwencja o tej porze wynosiła 47,89 proc. W stosunku do pierwszej tury wydano już o ponad 1,2 mln więcej kart. Najwyższa frekwencja jest w woj. mazowieckim (55,55 proc.), najniższa w opolskim (46,2 proc.) - poinformował szef PKW.

Wybory Prezydenckie. Raport z Trójmiasta



Wśród dużych miast najwyższa frekwencja jest w Warszawie - 57,69 proc. Najniższa frekwencja, podobnie jak o godz. 12, nadal jest w Gdańsku - 50,98 proc.

W Sopocie frekwencja na godz. 17 wynosi 60,26 proc. W Gdyni - 56,97 proc.

Wzrosła liczba wykroczeń wyborczych - policja odnotowała już 382 zdarzenia. Nie ma zdarzeń, które mogłyby wpłynąć na przedłużenie ciszy wyborczej.

W związku z wieloma sygnałami o brakach na kartach wyborczych prezentujemy wzór prawidłowej karty do głosowania.

Tak powinna wyglądać karta wyborcza, by głos na niej oddany został uznany za ważny. Tak powinna wyglądać karta wyborcza, by głos na niej oddany został uznany za ważny.



Aktualizacja, godz. 17:00

Każdy, kto jeszcze nie zagłosował, a chce to zrobić, ma czas do godz. 21. Co ważne, nawet jeśli pojawimy się w lokalu o godz. 20:59 i będzie kolejka, członkowie komisji muszą nas do niej wpuścić. Wpuszczane nie będą natomiast osoby, które w kolejce ustawią się już po godz. 21.

Rośnie frekwencja w Gdańsku, który o godz. 12 wypadał najsłabiej na tym tle w porównaniu do innych dużych miast. Na frekwencyjny rekord idzie Sopot. Na godz. 17.00 frekwencja wynosi już tam 60,26 proc.

- Dla 6 komisji uruchomiliśmy już rezerwę kart - informuje nas Anna Dyksińska z sopockiego magistratu.
W I turze o godz. 17.00 frekwencja w Sopocie wynosiła 54 proc.

Rośnie frekwencja w Gdańsku. Rośnie frekwencja w Gdańsku.
O godz. 18:30 PKW poda aktualne dane frekwencyjne.

W Trójmieście swoje głosy oddali już m.in. prezydenci Gdańska i Sopotu.

  • Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, głosował z rodziną.
  • Swój głos oddała już Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
  • Gdynia-Chylonia. Swój głos oddaje poseł i wiceminister infrastruktury Marcin Horała.



Aktualizacja, godz. 15:22

Jak informuje jeden z naszych czytelników, w komisji na Chełmie w Gdańsku jedna z osób nie mogła zagłosować, bo nie było jej w spisie wyborców, mimo że w tym samym lokalu brała udział w głosowaniu w pierwszej turze.

W wielu miejscach problem z kartami



15:00 12 LIPCA 20

Incydent w komisji na Chełmie w Gdańsku (22 opinie)

W komisji w SP 47 przy ul. Reformackiej , jednej z osób nie było na liście mimo, że - jak twierdziła - w tym samym miejscu głosowała wcześniej. Członek komisji próbował dodzwonić się do Urzędu Miejskiego, chyba bezskutecznie. Pani najprawdopodobniej głosu na razie nie może oddać.
W komisji w SP 47 przy ul. Reformackiej , jednej z osób nie było na liście mimo, że - jak twierdziła - w tym samym miejscu głosowała wcześniej. Członek komisji próbował dodzwonić się do Urzędu Miejskiego, chyba bezskutecznie. Pani najprawdopodobniej głosu na razie nie może oddać.


Nie przestają też napływać zgłoszenia dotyczące problemów z kartami do głosowania - w wielu komisjach brakuje na nich pieczątek lub obciętego rogu. Takie braki skutkują unieważnieniem głosu. Warto więc dobrze sprawdzić kartę przed wrzuceniem jej do urny.




Aktualizacja, godz. 13:45

PKW podała pierwsze dane dot. frekwencji. Frekwencja na Pomorzu to 24,28 proc.

- Mamy dobre wiadomości. W skali kraju frekwencja do godz. 12 wyniosła 24,73 proc. W porównaniu do pierwszej tury to wzrost, o tej samej porze było 24,08 proc. Trzy województwa z najwyższą frekwencją to: woj. mazowieckie (26,92 proc.), woj. małopolskie (26,53 proc.) oraz woj. podlaskie (26,37 proc.) Najniższa frekwencja jest w woj. opolskim (21,6 proc.), woj. lubuskim (22,71 proc.) oraz woj. wielkopolskim (23,36 proc.) - poinformował Sylwester Marciniak, szef PKW.

Gdańsk na razie najsłabiej wśród dużych miast. Sopot najlepiej w Trójmieście



Wśród największych miast pierwsze miejsce pod względem frekwencji ma Warszawa - 28,72 proc., potem jest Zielona Góra - 28,17 proc. oraz Toruń - 28,01 proc.

- Frekwencja w Gdańsku to 21,37 proc. i to na razie najsłabszy wynik spośród dużych miast w Polsce - powiedział Marciniak.

Kolejka do lokalu wyborczego w Sopocie.



W Sopocie do godz. 12 frekwencja wyniosła 29,9 proc. W Gdyni - 27,84 proc.

14:08 12 LIPCA 20

Sopot z najlepszą frekwencją w Trójmieście (19 opinii)

Według stanu na godz. 12 w Sopocie zagłosowało już 29,9 proc. osób. To najlepszy wynik w Trójmieście. Frekwencja w Gdańsku to 21,37 proc., a w Gdyni - 27,84 proc.
Według stanu na godz. 12 w Sopocie zagłosowało już 29,9 proc. osób. To najlepszy wynik w Trójmieście. Frekwencja w Gdańsku to 21,37 proc., a w Gdyni - 27,84 proc.


Najwięcej osób (ponad 50 proc.), w stosunku do liczby uprawnionych, głosowało dotychczas w Krynicy Morskiej na Pomorzu.

W kraju odnotowano 278 zdarzeń dotyczących łamania ciszy wyborczej.


Aktualizacja, godz.12:30

Jak informuje Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska, frekwencja w Gdańsku na godz. 12 wynosi 21,37 proc. To nieznacznie mniej niż o tej samej porze w pierwszej turze.

W Sopocie frekwencja na godz. 12, jak informuje nas Anna Dyksińska z magistratu, wynosi 29,90 proc.

O godz. 13:30 PKW poda pierwsze oficjalne dane dotyczące frekwencji w drugiej turze głosowania.

Pierwsze dane frekwencyjne z Gdańska. Pierwsze dane frekwencyjne z Gdańska.


Tymczasem czytelnicy informują nas o kolejnych przypadkach braku pieczęci na kartach do głosowania. Sygnały o takich przypadkach mamy m.in. z Sopotu, Moreny i Jasienia w Gdańsku.

12:35 12 LIPCA 20

Jasień. Brakuje pieczątek na kartach (7 opinii)

Uwaga na Jasieniu są karty tylko z jedną pieczątką co drugą kartą taka jest w urnie chyba specjalnie żeby było jak najwięcej głosów nieważnych
Uwaga na Jasieniu są karty tylko z jedną pieczątką co drugą kartą taka jest w urnie chyba specjalnie żeby było jak najwięcej głosów nieważnych



Aktualizacja, godz. 11:30

- Byłam świadkiem jak ok. godz. 10:40 w komisji nr 16 w Sopocie członek komisji wskazał starszej pani konkretną kratkę, w której ma postawić krzyżyk - informuje czytelniczka Trojmiasto.pl
Według jej relacji starsza kobieta podeszła do komisji z pytaniem, gdzie ma postawić krzyżyk. Jeden z członków wskazał jej miejsce przy konkretnym kandydacie, więc od razu go tam postawiła.

Wybory Prezydenckie. Raport z Trójmiasta



- Chciałam zgłosić to mężowi zaufania, ale usłyszałam, że go nie ma. Pozostali członkowie komisji zachowywali się natomiast, jakby nic się nie stało - opowiada nasza czytelniczka.

Jak powinna wyglądać karta wyborcza?



W pierwszej turze wyborów pojawiały się sygnały, że w części lokali wyborczych na kartach brakuje pieczęci , co skutkowało unieważnieniem oddanego głosu.

Teraz czytelnicy też informują nas o takich przypadkach, m.in. w Sopocie.

10:52 12 LIPCA 20

Brak pieczątek na części kart w Sopocie (15 opinii)

Sopot, komisja wyborcza ul. Księżycowa -Brak pieczątek komisji na części kart wyborczych!! Sprawdzajcie dokładnie!
Sopot, komisja wyborcza ul. Księżycowa -Brak pieczątek komisji na części kart wyborczych!! Sprawdzajcie dokładnie!


PKW informuje, że na terenie Polski karta do głosowania posiada dwie pieczęci. Pieczęć Państwowej Komisji Wyborczej jest nadrukowana na karcie i ma kolor czarny. Druga pieczęć, stawiana ręcznie przez właściwą obwodową komisję wyborczą, może mieć dowolny kolor. Karta do głosowania ma ścięty prawy górny róg, co jest niezbędne do umożliwienia oddania głosu osobom niewidomym.

- Jeśli otrzymałeś kartę do głosowania bez pieczęci, zauważoną nieprawidłowość zgłoś do właściwego urzędu gminy lub bezpośrednio do członków komisji - wskazuje PKW.

Aktualizacja, godz. 10:15

Państwowa Komisja Wyborcza zorganizowała chwilę po godz. 10 pierwszą konferencję dotyczącą przebiegu głosowania. Na kolejnej, o godz. 13:30, podane zostaną pierwsze dane frekwencyjne.

Głosowanie przebiega spokojnie



- Dzisiaj mamy piękny dzień, święto demokracji. W całym kraju otwarto ponad 27 tys. lokali wyborczych. Ponad 200 tys. członków komisji wyborczych przyjmuje karty do głosowania. Nie otrzymaliśmy informacji o istotnych problemach z otwarciem lokali i rozpoczęciem głosowania - powiedział Sylwester Marciniak, szef PKW.
PKW poinformowała, że na ten moment jest natomiast więcej wykroczeń związanych z wyborami niż o tej samej porze w pierwszej turze.

- Dziś mamy już 253 zdarzenia, w których interweniować musiała policja. O tej samej porze w pierwszej turze było ich 167. Te zdarzenia dotyczą takich wykroczeń, jak: niedozwolone wywieszenie plakatów, naruszenie ciszy wyborczej czy uszkodzenie plakatów - wskazywał Marciniak.

Kiedy zmniejszą się kolejki?



Od momentu otwarcia lokali wyborczych czytelnicy informują nas, że przed niektórymi z nich tworzą się duże kolejki. Już przed godz. 7 długa kolejka ustawiła się przed komisją na Chełmie w Gdańsku.

- Mamy wiadomości, że wyborcy czekają w kolejkach, ale sądzę, że podobnie jak poprzednio te kolejki się zmniejszą i w godzinach południowych i popołudniowych będzie można swobodnie oddać głos. Duże kolejki mogą się też tworzyć wieczorami, zgodnie z zasadą zostawiania wszystkiego na ostatnią chwilę - powiedział szef PKW.


W kolejce trzeba też było odstać swoje m.in. na ul. Morskiej w Gdyni. Bez kolejek swoje głosy rano oddawali mieszkańcy kilku komisji na południu Gdańska. M.in. w lokalach na Lawendowych Wzgórzach czy przy ul. Lubelskiej.

W Brzeźnie, choć kolejka liczyła kilkanaście osób, wszystko szło sprawnie.

09:53 12 LIPCA 20

W Brzeźnie idzie szybko (3 opinie)

Brzeźno, komisja nr 3. Godzina 9.30, kilkanaście osób. Wszystko idzie szybko i sprawnie.
Brzeźno, komisja nr 3. Godzina 9.30, kilkanaście osób. Wszystko idzie szybko i sprawnie.



Przed drugą turą wyborów prezydenckich w Trójmieście padł rekord dopisanych do spisu wyborców i osób, które odebrały zaświadczenia o prawie do głosowania w dowolnym miejscu. Najprawdopodobniej przełoży się to na wyższą niż w pierwszej turze frekwencję. Trzeba się też liczyć z tym, że do części komisji mogą ustawiać się długie kolejki. Będzie to też miało związek z wytycznymi sanitarnymi, jakie w związku z pandemią koronawirusa obowiązują w lokalach.

Głosując, trzeba zachować bezpieczną odległość min. 1,5 m od innych osób i mieć maseczkę. Zalecane jest też wzięcie ze sobą swojego długopisu.

Gdzie głosować? Sprawdź listę lokali



Na terenie Trójmiasta wywieszone są obwieszczenia z listą lokali wyborczych. Jeśli nie mamy pewności, pod który z nich podlega ulica, na której jesteśmy zameldowani, można to też sprawdzić na miejskich stronach internetowych.

Wykaz gdyńskich lokali wyborczych

Wykaz gdańskich lokali wyborczych

Wykaz sopockich lokali wyborczych



Ciężarne i seniorzy zagłosują bez kolejki



W związku z kolejkami, jakie przed lokalami wyborczymi tworzyły się w pierwszej turze, Ministerstwo Zdrowia wydało rozporządzenie, na mocy którego nie każdy musi stać w kolejce.

Kto ma prawo głosować bez kolejki?
  • seniorzy powyżej 60. roku życia
  • kobiety w ciąży
  • osoby z dzieckiem do lat trzech
  • osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub osoby, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie

Opinie (672) ponad 300 zablokowanych

  • pamiętajcie że nawet jesli stoicie na zewnątrz o 21 to OKW musi was wpuscić

    i umożliwić oddanie głosu

    cezura to godz 21:00 obojętne wewnątrz OKW czy na zewnątrz

    to jest spowodowane przepisami epidemiologicznymi, bo zawsze było tak, że musiało się być w środku OKW o 21

    tym razem ważne jest ostatnie miejsce o 21:00 w kolejce

    • 15 4

  • Kwota wolna od podatku 3091 zł na poziomie Bangladeszu i krajów Afrykanskich, 55 nowych podatków (2)

    cały czas wzrost machiny biurokratycznej, podwyżki Vat a Wy od 15 lat jak ta sekta wierzycie w jakieś zmiany głosując na tych samych.

    • 17 26

    • (1)

      od 30 lat kolego

      • 7 2

      • to nie pamięta

        On tak długo nie żyje.

        • 7 0

  • Dlaczego Ci ci nie płacą podatków mają prawo głosu? (9)

    • 18 22

    • masz na mysli kler? :O) (3)

      • 9 9

      • (1)

        Nie tylko, wszystkich. Aparat państwowy jest finansowany z podatków, każdy bez względu na swoje preferencje wyborcze składa się na państwo. Tylko ci co płacą powinni decydować o przyszłości. Bez znaczenia oczywiście czy ktoś płaci rocznie 5000 czy 50000.

        • 6 2

        • A dlaczego bez znaczenia?

          Dlaczego taki nierób który płaci 10000 PiT rocznie ma mieć tyle samo do powiedzenia co ten który płaci 500 000?
          Waga głosu powinna być proporcjonalna do wysokości opłacanych podatków, a prawo głosu tylko dla tych którzy są płatnikami netto.

          • 2 7

      • mylisz się, kler płaci podatki tylko bardzo niskie np. ryczałt zamiast PIT, zanim skrytykujesz dowiedz się :) gorzej, że głosują ludzie na zasiłkach, którzy nawet za swoje mieszkanie komunalne nie płacą

        • 5 3

    • Tylko niewolnicy godzą się na placenie wysokich podatków Państwu, który bogaci się ich kosztem (4)

      • 3 6

      • Wyjedź na bezludną wyspę i tam się samorządź, chłopaku. (3)

        Żenujące są wpisy naiwnych młokosów.

        • 8 3

        • (2)

          lepiej być naiwnym młokosem niż durniem, który uważa, że obecne opodatkowanie jest w porządku, może 75% też byś chciał płacić? bo ja nie

          • 3 9

          • Zapraszam do

            Skandynawii

            • 6 0

          • Tym wpisem potwierdziłeś moje przypuszczenia, młody durniu.

            • 4 0

  • Wejscie

    Do komisji 111 w Conradinum fatalne! Kto wpadł na to by wchodzić do lokalu od podwórka?! Nic to nie ułatwia a dojście dalsze i źle oznakowane!

    • 13 3

  • Polske juz dawno sprzedali, po co ta szopka?

    • 13 15

  • (2)

    Jeżeli obywatel jest traktowany jak zwierzę, bity przez policje bez powodu , to kto w tej sytuacji będzie głosował. Politycy zrobili sobie fortecę z wojskowych, WOT ostatni, służy nie do obrony granic, ale do terroryzowania ludzi od pretekstem złej higieny, tymczasem najgorsze szumowiny z czasów komuny mają się dobrze, włos im z głowy nie spadnie. Tak trzymajcie, ale nie wierzę w Wasze szczęśliwe zakończenie.

    • 14 30

    • bity jak zwierzę? mówisz o tych pobitych przez policję na Marszach Niepodległości?

      • 9 2

    • zgadza się, ale nikt nie przyznaje racji

      ze strachu

      • 1 3

  • Wybory (1)

    Kiedyś nie było takiej nienawiści teraz ludzie są nawet w rodzinie gotowi się pozabijać i udowadniać w zaparte swojej racji. Chore jest to ciągle pytanie się nawzajem wszędzie na kogo będziesz głosować ludzie co to każdego obchodzi każdy jest wolnym człowiekiem i głosuje na kogo chce rozmawiajmy nawet o byle czym tylko nie o tym a najlepsi są ci co nie idą głosować a potem pretensje co całego świata. Wygłaszanie głośno swojej opini o wyborach wszędzie i na każdym kroku to też chore co to kogo obchodzi jak ktoś ma z tym problem niech się zamknie w swoim domu i sobie piszczy pod nosem.

    • 28 4

    • Polityka jest straszna . Dzieli ludzi i rodzi konflikty społeczne. Dlatego najlepiej olać to wszystko. Oczywiście jak czujesz potrzebę zagłosowania to zagłosuj ale zachowaj to dla siebie na kogo oddałaś/eś głos ( kandydat/partia )

      • 3 4

  • Wszyscy chca Trzaskac drzwiami az wyleca z zawiasow i wejdzie Prezydent Duda

    • 30 15

  • Seniorzy bez kolejki? (6)

    Jak tam byłam ok. 11-tej to 3/4 kolejki była po 70-ce

    • 17 12

    • Msza święta

      • 5 3

    • (1)

      no i wczym masz problem?

      • 6 1

      • kto ma pierwszeństwo

        jak 30 osób naraz ma pierwszeństwo?

        • 5 1

    • Co cię gniecie?

      • 0 2

    • Polske juz dawno sprzedali, po co ta szopka?

      • 0 1

    • sprzedali się za 500+ ;/

      • 1 0

  • Ankieta jest nieaktualna, bo wcześniej pisałem, ze zamierzam (1)

    ...a teraz już byłem ;-)

    • 9 4

    • Bo jest niemądrze ułożona.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane