• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dworzec jak przytułek dla bezdomnych

Maciej Korolczuk
1 października 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
aktualizacja: godz. 14:34 (5 października 2021)
Najnowszy artykuł na ten temat Koniec pętli pod oknami mieszkańców
Tylko od początku wakacji do końca września policja w rejonie dworca podjęła 35 interwencji związanych z osobami bezdomnymi. Tylko od początku wakacji do końca września policja w rejonie dworca podjęła 35 interwencji związanych z osobami bezdomnymi.

Remontowany budynek dworca PKP we WrzeszczuMapka upodobali sobie bezdomni - alarmują nasi czytelnicy. - Bezdomne osoby okupują poczekalnię, piją tam alkohol, śpią, a nawet załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne - pisze nasza czytelniczka. Jej obserwacje potwierdza gdańska policja. Od początku lipca funkcjonariusze podejmowali w tym miejscu kilkadziesiąt interwencji.



Aktualizacja, wtorek, 5 października, godz. 14:30.



Poniżej publikujemy stanowisko spółki PKP, która jest inwestorem modernizacji dworca we Wrzeszczu.

- Obecnie dworzec jest pod opieką wykonawcy prac budowlanych, który przejął go jako plac budowy. W momencie naruszenia przepisów porządkowych przez jakiekolwiek osoby, bez względu na to, czy są one bezdomne, czy też nie, ochrona wykonawcy reaguje, wzywając odpowiednie służby, które podejmują interwencję i stosują przewidziane prawem środki - wyjaśnia Bartłomiej Sarna z biura komercjalizacji, komunikacji i promocji w spółce Polskie Koleje Państwowe. - W tej chwili w dotychczasowym budynku dworca działają kasy biletowe, toalety i poczekalnia. Niemniej jednak w związku z postępem prac na dworcu konieczne będzie wyłączenie w najbliższym czasie poczekalni, z której - jak wynika z naszych obserwacji - podróżni obecnie praktycznie nie korzystają. W dalszej kolejności w budynku obecnego dworca Gdańsk-Wrzeszcz zostaną wyłączone kasy biletowe i toalety, co ostatecznie zbiegnie się z przeniesieniem całości obsługi podróżnych do kontenerowego dworca tymczasowego zlokalizowanego przy tunelu od strony ulicy Dmowskiego.


Wchodzisz na dworzec i widzisz bezdomnych. Co robisz?

Na początku wakacji ruszyła długo oczekiwana przebudowa budynku dworca kolejowego we Wrzeszczu.

W 2022 r. podróżnym zostanie udostępniona nowa przestrzeń - w miejsce kilku rozproszonych przybudówek obiekt zyska jedną, spójną, stalowo-szklaną bryłę. Nowy dworzec będzie iluminowany, a na jego dachu zamontowane będą panele fotowoltaiczne, zostanie też nasadzona zieleń.

Zanim to jednak nastąpi, dworzec stał się placem budowy. W dodatku - jak twierdzą nasi czytelnicy - niedozorowanym, co wykorzystują osoby bezdomne.

- Odkąd zaczął się remont na dworcu nie ma tam ochrony. Wykorzystują to bezdomni i kloszardzi. Siedzą każdego dnia w poczekalni i urządzają libacje oraz wchodzą za ogrodzenie, gdzie jest teren budowy. Jestem stałą klientką i współczuję kasjerkom, które muszą w takich warunkach pracować oraz podróżnym, którzy w oczekiwaniu na pociąg nie mogą usiąść, ponieważ poczekalnia zamieniła się w przytułek. W dodatku panie kasjerki mówiły mi, że koło wejścia do kasy menele zrobiły sobie toaletę i się tam załatwiają. Remont stoi w miejscu, a rozpoczęte prace, postawione ogrodzenia i brak ochrony stworzyły idealne miejsce dla bezdomnych. Panie kasjerki dzwonią na policję, ta przyjeżdża i wyprasza bezdomnych, ale oni ciągle wracają - napisała pani Ewa, nasza czytelniczka.
Pasażerowie narzekają na bezdomnych, którzy w poczekalni śpią, piją alkohol, a nawet załatwiają potrzeby fizjologiczne. Pasażerowie narzekają na bezdomnych, którzy w poczekalni śpią, piją alkohol, a nawet załatwiają potrzeby fizjologiczne.
Z problemu zdają sobie sprawę gdańscy policjanci. Jak przyznają, tylko od początku lipca, a więc początku remontu, odebrali z rejonu dworca kilkadziesiąt zgłoszeń dotyczących osób bezdomnych.

- Od początku lipca do końca września policjanci otrzymali 35 zgłoszeń dotyczących rejonu dworca Gdańsk Wrzeszcz - mówi podinsp. Magdalena Ciska, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku. - Zgłaszający informowali przede wszystkim o leżących tam osobach oraz grupie osób, które zakłócają porządek. Interwencje, które potwierdzono, kończyły się przewiezieniem osób nietrzeźwych do pogotowia socjalnego, nałożeniem mandatów karnych lub też pouczeniami.

Jesienią problem może się nasilić



O problem z osobami bezdomnymi zapytaliśmy też gospodarza obiektu, spółkę PKP.

Chcieliśmy potwierdzić informację o braku ochrony podczas remontu i powzięte działania, by ograniczyć uciążliwości dla podróżnych i pracowników dworca. Do chwili publikacji artykułu nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi. Gdy nadejdzie, dodamy ją do artykułu.

Jesienią i zimą gdy - zwłaszcza w nocy - zrobi się zimniej, problem z bezdomnymi szukającymi schronienia na dworcu może się nasilić. Jesienią i zimą gdy - zwłaszcza w nocy - zrobi się zimniej, problem z bezdomnymi szukającymi schronienia na dworcu może się nasilić.
Tymczasem doraźnie teren dworca patrolowany jest przez policjantów, którzy zdają sobie sprawę, że jesienią i zimą, gdy - zwłaszcza w nocy - zrobi się zimniej, problem z bezdomnymi szukającymi schronienia na dworcu może się nasilić.

- Apelujemy o to, aby zgłaszać funkcjonariuszom wszelkie przypadki zakłócania porządku w tym miejscu, jak i inne sytuacje związane z łamania prawa. Informacje dotyczące osób bezdomnych, które potrzebują pomocy, można też zgłaszać policjantom z pomocą aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o interwencje podejmowane przez policjantów wobec osób bezdomnych, funkcjonariusze informują taką osobę, gdzie może uzyskać wsparcie. Na stałe współpracujemy też z instytucjami, które zajmują się osobami bezdomnymi - dodaje Ciska.
  • Wizualizacja nowego dworca we Wrzeszczu.
  • Wizualizacja nowego dworca we Wrzeszczu.

Miejsca

Opinie (385) ponad 20 zablokowanych

  • Syf i szczochy. Kto nad tym panuje??

    • 9 1

  • Żyjemy w skutkach ubocznych cywilizacji. Dlaczego w ogóle istnieją bezdomni? Łatwo jest pisać o lenistwie i zaradności, jeżeli jedynym wyzwaniem życiowym było zdawanie kolejnych egzaminów, wyjazd z rodzinnego miasta na studia i praca na pół etatu od trzeciego roku. Nie możemy się dalej okłamywać, że wszyscy mamy takie same możliwości i szanse. My sobie komentujemy artykuł o bezdomności a ktoś w tym momencie szuka informacji, co zrobić żeby jej uniknąć i takich osób niedługo będzie coraz więcej, jeszcze więcej nie jest w stanie nawet tych informacji wyszukać, bo nie ma jaktak, nadalsą ludzie niekompetentni cyfrowo; jest inflacja, mimo zasiłków i 500 plus nie są się już wynająć mieszkania w Trojmiescie, nie w syfie za mniej niż 2500 a ludzie zarabiają mniejlitości trochę i zrozumienia. Nie każdy na rodzinę.

    • 9 4

  • Uczynki miłosierdzia względem duszy i ciała- przypomnienie dla katolików (98% polskiego społęczeństwa) (1)

    Uczynki miłosierdzia obowiązki chrześcijanina wymieniane m.in. w Katechizmie Kościoła Katolickiego oraz w katechizmach innych wyznań chrześcijańskich.
    Uczynki miłosierdzia względem ciała:

    Głodnych nakarmić.
    Spragnionych napoić.
    Nagich przyodziać.
    Podróżnych w dom przyjąć.
    Więźniów pocieszać.
    Chorych nawiedzać.
    Umarłych pogrzebać

    • 9 6

    • Wierzący katolik nie musi być naiwny. Pismo Św. mówi nam także przypowieść o pannach roztropnych i głupich, i inne pożyteczne przypowieści, a sam Chrystus, przebacza winy, ale wyrażenie mówi, "nie potępiam Cię, ale nie idź i nie grzesz więcej. Ci bezdomni mają wiarę w nosie, więc nie jest to takie proste im pomagać, ale jak chcesz to bądź tym naiwnym i chodź za imi i wiecznie im za darmo usługuj. Masz drogę wolną.

      • 0 0

  • Ilu wśród bezdomnych jest z otwartymi rękoma przyjmowanych wcześniej do pracy za miskę ryżu, Ukraińców? (2)

    • 6 6

    • Przetłumacz to teraz na polski. Ale tak logicznie. Przede wszystkim uspokój oddech i emocje. (1)

      • 2 3

      • Brak jednego przecinka tak ci utrudnia zrozumienie tego tekstu? Może pomyśl o powrocie do szkoły?

        • 1 1

  • Wywieźć ich do lasu. Żebrają, śmierdzą. Odstraszają turystów.

    • 2 9

  • Piszę z całą odpowiedzialnością, że tu trzeba ostrej interwencji miasta, a nie policji. Tych ludzi trzeba umieścić w wariatkowie, bo oni już nic nie reprezentują z człowieczeństwa, i ubolewam nad tym, bo to są tak czy siak ludzie, ale upodleni, a winny jest alkohol, i inne nałogi,
    i ich podłe życie od lat, bo to nie są osoby bezdomne, tylko z nałogami, a to wielka różnica. Zaczyna się od dziecka od picia piwa, wdychania kleju, palenia marychy, a kończy się na śmietniku.

    • 6 2

  • Nowy wspaniały świat-ład, bez chorych, słabych i ułomnych, jeszcze długo nie, w tym mieście rozpadających się kamienic

    • 5 2

  • od czego jest strasz mniejska?????????????????? (1)

    • 6 3

    • Od

      straszenia

      • 1 0

  • do roboty!!!!

    Ci których mijamy na peronach to menele a nie potrzebujący bezdomni! Złamanego grosza nie dawać śmierdzielom bo przepiją. Potrzebujący ludzie znajdą pomoc w odpowiednich instytucjach, poza tym znajdą pracy jest dużotylko menelom jest łatwiej wyciągać łapę po czyjeś. Tak ich nauczono -chyba z dużo tv. Odbierz bogatemu bo pewnie ukradł a nikt nie pomyśli, że ciężko na to zapracował

    • 3 6

  • (1)

    Jakby tu przy okazji tego artykułu dołożyć Dulkiewicz .... może ktoś wpadnie na pomysł.... zawsze to 2 grosze za wpis. Do boju rodacy!

    • 4 7

    • No tak meduzo bo przeciez prezydent wtym miescie nie rzadzi tylko deweloperka :)

      A rodaków pustaku to ty masz na wschodzie

      • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane