• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dyrektor ZTM Gdańsk zwolniony

Maciej Korolczuk
1 lutego 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Jerzy Dobaczewski (z prawej) po 10 latach przestał być dyrektorem ZTM. Z lewej jego zastępca - Sebastian Zomkowski. Jerzy Dobaczewski (z prawej) po 10 latach przestał być dyrektorem ZTM. Z lewej jego zastępca - Sebastian Zomkowski.

Po blisko 10 latach Jerzy Dobaczewski odchodzi ze stanowiska dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. W czwartek z rąk wiceprezydenta Piotra Grzelaka otrzymał wypowiedzenie. Jak mówi nam były już dyrektor ZTM, powodem rozstania jest "utrata zaufania".



Co jest głównym problemem komunikacji miejskiej w Gdańsku?

Nieoficjalne informacje o dymisji Jerzego Dobaczewskiego pojawiły się w czwartek wieczorem. W piątek rano potwierdziliśmy je w Urzędzie Miejskim.

- W dniu 31 stycznia zgodnie z Kodeksem pracy dokonano wypowiedzenia umowy o pracę dyrektorowi Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku, Jerzemu Dobaczewskiemu, zachowując ustawowy, tj. 3-miesięczny okres wypowiedzenia, rozpoczynający się od 1 lutego br. W okresie wypowiedzenia nie ma on obowiązku świadczenia pracy. W najbliższym czasie zostanie wyłonione kierownictwo Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. W piątek osobą pełniącą obowiązki dyrektora został dotychczasowy zastępca pana Dobaczewskiego Sebastian Zomkowski - poinformowało biuro prasowe.
Dobaczewski był dyrektorem ZTM od 2009 r. Jest gdynianinem, ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W komunikacji pracuje od ponad trzech dekad, z czego większość przepracował w Zakładzie Komunikacji Miejskiej (obecnie GAiT), gdzie przeszedł wiele szczebli kariery, aż po stanowiska kierownicze. Zanim został dyrektorem w ZTM, piastował stanowisko kierownika sekcji kontroli realizacji ruchu.

W maju 2015 r. z okazji 10-lecia ZTM Dobaczewski odebrał z rąk prezydenta Pawła Adamowicza medal Prezydenta Miasta Gdańska. Na tej samej gali został też doceniony przez branżę i z rąk Adama Karolaka, prezesa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej, odebrał odznakę "Zasłużony dla komunikacji miejskiej".

Mediów raczej unikał, nie zabierał głosu w toczącej się debacie o kondycji transportu miejskiego, komunikacją zarządzał z drugiego rzędu. Jednym to odpowiadało, drudzy krytykowali go za zbytnią zachowawczość.

Za jego kadencji udało się m.in. rozwinąć i zmodernizować sieć tramwajową w Gdańsku, choć za budowę nowych tras odpowiedzialne były inne jednostki miejskie. Pod jego rządami na ulicach Gdańska pojawiło się kilkadziesiąt automatów biletowych, tablice systemu informacji pasażerskiej, uruchomiony został tramwaj wodny. Pojawili się też nowi przewoźnicy, podpisano długoletnie umowy przewozowe.

Nie obyło się też bez wpadek. Po raz pierwszy posada Dobaczewskiego była zagrożona pod koniec 2015 r., gdy na ZTM spadła fala krytyki za rozkłady jazdy nowej linii tramwajowej na Piecki-Migowo. Pasażerowie skarżyli się wówczas na przepełnione tramwaje i brak synchronizacji z liniami autobusowymi.

Czarę goryczy przelało otwarcie nowej, zbyt ciasnej pętli na Siedlcach i likwidacja bezpośrednich połączeń autobusowych z centrum Gdańska. Dopiero gdy problem nagłośniły media, ZTM zdecydował się na wprowadzenie oczekiwanych zmian.

Wątpliwości budziła też umowa ZTM z firmą Avista, blokująca innym kontrahentom ustawienie biletomatów na ulicach Gdańska. Dobaczewski za zamieszanie zapłacił negatywną oceną pracowniczą, wystawioną przez nadzorującego jego pracę wiceprezydenta Piotra Grzelaka. Po kilku miesiącach jego praca została oceniona już nieco lepiej i zachował swoje stanowisko. Aż do teraz.

Na razie nie wiadomo, kto go zastąpi na stałe. W czwartek wieczorem o zmiany w ZTM zapytaliśmy wicedyrektora Sebastiana Zomkowskiego, ale odmówił nam komentarza.

- Nie chcę i nie mogę tego komentować - uciął Zomkowski, a w piątek przed południem odebrał nominację na stanowisko p.o. dyrektora.
Przypomnijmy, że poprawa sytuacji w komunikacji miejskiej w Gdańsku była głównym tematem ubiegłorocznej kampanii wyborczej - głównie z uwagi na kłopoty miejskiego przewoźnika GAiT. Wzmocnienie transportu publicznego zostało też wskazane jako główny priorytet w nowej kadencji. Od kilku dni odpowiada za to zadanie nowy wiceprezydent Piotr Borawski, któremu nadzór nad komunikacją przekazano po Piotrze Grzelaku. Wszystko wskazuje na to, że zmiana dyrektora ZTM jest początkiem tych zmian.

Jerzy Dobaczewski, były dyrektor ZTM, mówi o okolicznościach zwolnienia.

Jaki jest powód pana dymisji?
- Utrata zaufania, tak to się teraz "ładnie nazywa". W czwartek o godz. 15 zostałem wezwany do Urzędu Miejskiego. Czekali na mnie wiceprezydenci Grzelak i Borawski oraz szef kadr, ale rozmawiałem tylko z prezydentem Grzelakiem. Dostałem do podpisu wypowiedzenie umowy bez obowiązku świadczenia pracy z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Podpisałem, bo nie miałem wyjścia. Znam procedury, gdybym tego nie podpisał, nic by to nie dało.

Były jakieś przesłanki, że zostanie pan zwolniony?
- Nie. Jedynym ostrzeżeniem była negatywna ocena pracy, którą zresztą opisaliście pod koniec 2015 r. Od tamtej pory nic nie wskazywało na to, że zostanę zwolniony z dnia na dzień.

Czuł się pan izolowany w działaniach władz miasta, które problemy z komunikacją wskazały jako najważniejszy priorytet w nowej kadencji?
- Nie. Przez cały ten czas uczestniczyłem w rozmowach, planach i zarządzaniu komunikacją. Razem z Sebastianem Zomkowskim opracowywaliśmy wszystkie analizy i dokumenty, o jakie nas proszono. Mówiliśmy, co trzeba zrobić, by sytuację zmienić, poprawić. Muszę panu przyznać, że jestem w szoku. Wydaje mi się, że przez cały ten okres od 2015 r. pracę umożliwił mi śp. Paweł Adamowicz. Gdy go zabrakło, przestałem być potrzebny. Chyba też stałem się ofiarą tego, co dzieje się w GAiT, bo to ich problemy skupiały uwagę pasażerów i mediów w ostatnim czasie. Przypisywano mi np. brak kierowców, na co przecież nie miałem kompletnie żadnego wpływu.

Co zamierza pan teraz zrobić?
- Nie wiem, ważę jeszcze to wszystko. Mam 21 dni na odwołanie do sądu pracy, ale nie umiem teraz powiedzieć, czy z tego skorzystam. Mam 60 lat, będzie mi pewnie ciężko znaleźć nową pracę. Ale nie spocznę. Do emerytury zostało mi jeszcze 5 lat.


Miejsca

Opinie (617) ponad 50 zablokowanych

  • nowe wladze wsadzą swoich

    witajcie w Gdansku

    • 10 0

  • 142!!! (1)

    Przywrócić linię autobusową 142 !!!!!!!!

    • 6 3

    • Jest tramwaj

      • 1 0

  • sprawa w sadzie (1)

    mam zamiar założyć sprawe w sądzie z powództwa cywilnego do sądu pracy przeciwko ztm gdańsk za brak poprawy warunków pracy czyli za brak zmian w rozkładach jazdy celowe wyszukiwanie przyspieszeń na liniach 267 167 154 i nnych za wysyłanie autobusów tam gdzie nie powinne jeżdzić przykłady tam gdzie są leżące policjanci 113 213 195 149 249 inne przystanki zlokalizowane co 200 metrów za przewóz rowerów gdzie przepisy ruchu drogowego zabraniają bo z dyrektywy unijnej wynika jasno dyrektywa 2001/85/we zaden producent autobusów nie zainstaluje uchwytów dla rowerow a przepisy ruchu drogowego mówia wyraznie kierowca jest odpowiedzialny za załadunek i rozładunek a wymusza sie przewóz rowerow nielegalne instalacje w autobusach brak homologacji tak jak przyczepa do przewozów jest wiele spraw którymi żaden ze związków niechce się zajać pozdrawiam ztm

    • 9 3

    • Jak będziesz pisał już zawiadomienie do sądu, to zadbaj o znaki interpunkcyjne. W sumie napisałeś wszystko w jednym zdaniu.

      Aha, i sąd pracy nic Ci nie pomoże w opisywanej sytuacji. ZTM nie jest pracodawcą, jest nim przewoźnik (wywnioskowałem, że jesteś kierowcą).

      • 0 1

  • komunikacja (2)

    Jestem często w Gdańsku i poruszam się komunikacją miejską,Kierowcy w Gdańsku są nieprzyjemni, komunikacja autobusowa na zaspę czy plażę w Jelitkowie tragiczna ,ceny biletów na jeden przejazd bardzo wysoka,nie ma też żadnych udogodnień dla tylu turystów,przecież można wprowadzić bilety tygodniowe czy na określone dni ,wystarczy tylko pomyśleć

    • 7 8

    • U Ciebie na wsi jest sprawniej.

      • 1 1

    • Do Jelitkowa poruszaj się tramwajami: 2, 4, 6 i 8 a komunikacja przestanie być tragiczna :D Kupowałam dla gości z centralnej Polski bilety na 72 h więc weekend można załatwić 1 biletem.

      Jaki masz jeszcze problem? Chętnie podpowiem/pomogę niezorientowanej osobie :)

      • 2 0

  • Stare 5 (1)

    Kiedy beznadziejne tramwaje nr 5 zostaną wymienione na nowe, żenada.

    • 5 1

    • N8C? Przecież one przechodzą kolejne modernizacje, więc licz że za 15lat.

      • 0 0

  • Dulk

    • 1 0

  • Dulkiewiczka wsadzi swoich partyjniaków, a doświadczonego z 30 letnim stazem na bruk. (1)

    • 12 1

    • Moze wcale nie przeciez jeszcze jej nie znamy...moze ich wywali? W sumie zasluzyli sobie po stukroc.

      Moze ta babka jest ok?Ja tam nie wiem moze jej jeszcze nie skreslac?Z reszta po owocach ich poznacie..Jak zostana starzy wyjadacze i ci sami cwaniacy co podpisuja umowy w imeniu miasta ...prawnicy na swoich stanowiskach to mozna ja skreslic ...jak spusci ich po wyborach i wiceprezydentow a powola nowe nie umoczone partyjnoscia i przynaleznoscia twarze...to moze poczekac z osadami?...Jest w gdansku jakas myslaca konserwatorka przynajmiej robi takie wrazenie..wiec moze i Dulkiewicz wysle ich do diabla..jesli nie...bedzie to kontynlacja ukladu w ktory nawet Cba nie wchodzi...bo

      • 1 2

  • Dlaczego nie ma zwolnień w Porcie Gdańskim

    Dlaczego nie zwolnią Prezesa Portu Gdańskiego ?

    • 4 1

  • Grzelak juz spakowany?...Trzymaj wioslo zaczynamy splawiac.

    • 12 0

  • Zwolnienia dziadka wam Grzelaki nie podarujemy...

    • 9 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane