• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dzielnice biznesu - Wrzeszcz

Aleksandra Pielechaty
19 lipca 2006 (artykuł sprzed 18 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Kompendium wiedzy o historii koszar we Wrzeszczu
Historyczna dzielnica Gdańska, zamieszkana przed wojną przez bankierów, jubilerów i bogatych kupców, odzyskuje dawny charakter. Górny Wrzeszcz to handlowe centrum Gdańska, świetnie skomunikowane z resztą Trójmiasta, usiane placówkami bankowymi, filiami międzynarodowych firm i sklepami

Lokalne animozje występują między mieszkańcami Dolnego i Górnego Wrzeszcza. Pierwsi uważają górną część dzielnicy za dystrykt drugiej kategorii, gdzie handel unicestwił specyficzny klimat. Symboliczną granicą są tory kolejowe, które przedzielają dzielnicę na pół: na senny Dolny Wrzeszcz Güntera Grassa i tętniące życiem handlowe eldorado.

Reaktywacja historycznej handlowej dzielnicy Gdańska rozpoczęła się pod koniec lat osiemdziesiątych. Wtedy w pobliżu dawnej synagogi powstało tzw. centrum zakupów Manhattan. Zbiorowisko 70 pawilonów i małych budek sklepowych było głównym punktem handlowym Gdańska lat 90. Teraz na ich miejscu króluje Centrum Handlowe Manhattan.

Na skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej i ul. Kościuszki powstaje dwa razy większa Galeria Bałtycka, handlowy gigant o powierzchni handlowej ok. 45 tys. m. Głównym jej deweloperem jest polski oddział niemieckiej firmy ECE Projektmanagement, a cała inwestycja wyceniona została na 120 mln euro. Twórcy nie obawiają się problemu niesprzedanej powierzchni handlowej (jaki występuje np. w przypadku Centrum Handlowego Morena) ani konkurencji ze strony starszego Manhattanu.

Najbardziej ruchliwym punktem Wrzeszcza jest aleja Grunwaldzka, łącząca Główne Miasto z Przymorzem. Centrum Grunwaldzkiej to 200 metrów wypełnione szczelnie filiami największych polskich i europejskich banków. Nad gdańską Wall Street króluje futurystyczny budynek PKO BP oraz PKO SA, mieszczący się w legendarnym Olimpie. Słabym punktem Wrzeszcza jest brak lokali gastronomicznych. Co prawda na penthausie Manhattanu i w hotelu Szydłowski znajdują się luksusowe restauracje, lecz na prawdziwą wycieczkę gastronomiczną smakosze muszą wybrać się do Głównego Miasta lub do Oliwy.

Od końca czerwca właściciele legendarnego już gdańskiego klubu Piękni, Młodzi i Bogaci otworzyli w dawnym kinie Bajka na zabytkowej ulicy Jaśkowa Dolina trzypiętrową dyskotekę z nowoczesnym nagłośnieniem i surową selekcją przy wejściu.
Zupełnie inny charakter ma Stacja de Lux - starsze dziecko właścicieli hotelu Wolne Miasto Gdańsk, przez magazyn "Elle" uznana za jeden z najpiękniej urządzonych lokali w Polsce.

W nieczynnym browarze Heweliusz na granicy Górnego i Dolnego Wrzeszcza nowy właściciel, kartuski deweloper Przedsiębiorstwo Budowlane Górski, chce urządzić luksusowe centrum, na wzór Starego Browaru w Poznaniu. Na 7 hektarach powstanie nowoczesne osiedle. Realizacja wartej kilkadziesiąt milionów złotych inwestycji ma rozpocząć się już w przyszłym roku.

Na reaktywację czekają też zaniedbane koszary przy ulicy Słowackiego. Za 20 hektarów gruntu firma Hossa zapłaciła Agencji Mienia Wojskowego około 70 mln zł. W ciągu kilkunastu lat wyrośnie tam nowa dzielnica mieszkaniowa.
Biznes TrójmiejskiAleksandra Pielechaty

Opinie (41) 2 zablokowane

  • praca mgr o Wrzeszczu

    Pzymierzam sie do pracy magisterskiej na temat rozwoju funkcji centralnych we Wrzeszczu, ktory zdaje sie powoli odbierac role "Centrum" Gdanskowi Glownemu. Wszelkie ciekawostki, wskazowki, dane, opinie mile widziane na maila:)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane