• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dzień bez auta: dla kierowców komunikacja miejska za darmo, SKM za złotówkę

Katarzyna Moritz
21 września 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat W niedzielę auto warto zostawić w garażu
Dlaczego warto jeździć komunikacją miejską? W ciągu godziny średnie drzewo liściaste wytwarza 1200 litrów tlenu. Człowiek zużywa 30 litrów, a samochód 6000 litrów zamienia w spaliny. Dlaczego warto jeździć komunikacją miejską? W ciągu godziny średnie drzewo liściaste wytwarza 1200 litrów tlenu. Człowiek zużywa 30 litrów, a samochód 6000 litrów zamienia w spaliny.

Kierowco, we wtorek zostaw swój samochód pod domem. Zamiast kluczyków do auta weź ze sobą dowód rejestracyjny. Dzięki niemu pojedziesz za darmo albo kupisz tańszy bilet na wszystkie środki komunikacji w Trójmieście.



Czy "dzień bez samochodu" może spopularyzować korzystanie z komunikacji miejskiej?

We wtorek Trójmiasto dołącza się do Europejskiego Dnia bez Samochodu, który w tym roku odbywa się pod hasłem "Nie jeżdżę samochodem do kiosku. Dbam o klimat swojego miasta".

Tego dnia każdy kierowca może jeździć za darmo tramwajami, autobusami i trolejbusami. Nie musi szukać kiosku z biletami, a kontrolerom w autobusach, tramwajach pokaże po prostu dowód rejestracyjny swojego pojazdu. Uwaga: za darmo mogą jeździć zarówno właściciele, jak i współwłaściciele aut osobowych.

Z SKM jest nieco inaczej, ale kierowcy też nie muszą znać cen biletów. Na trasie Gdańsk – Wejherowo, niezależnie od liczby przystanków, za bilet zapłacą 1 złotówkę. Przy jego kupnie będą musieli tylko poprosić w kasie o bilet specjalny. Dostaną go po okazaniu ważnego dowodu rejestracyjnego.

A co w przypadku gdy samochód jest zarejestrowany na firmę? Wystarczy zabrać z pracy oświadczenie, że jesteśmy pracownikami lub właścicielami firmy, która figuruje w dowodzie rejestracyjnym. Ten przepis obowiązuje jednak tylko w SKM.

W Gdyni uruchomiona zostanie czasowa linia pospieszna Y. Będzie to najszybsze połączenie z Dąbrowy i Karwin do centrum miasta. Autobusy będą ruszać z przystanku przy ul. Miętowej. Autobusy będą jeździć ulicami Chwaszczyńską i Wielkopolską w kierunku Drogi Gdyńskiej. Będą się zatrzymywały na Śląskiej, 10 Lutego, Władysława IV, zawrócą przy Urzędzie Miejskim. Przejazd tą trasą nie powinien trwać dłużej niż 50 min.

We wtorek otwarty zostanie pierwszy w Gdańsku kontrapas rowerowy, po którym rowerzyści będą mogli poruszać się "pod prąd". Zostanie wydzielony na jednokierunkowym odcinku ulicy Ogarnej. Trasa ta stanowi naturalne przedłużenie ścieżki rowerowej ze Stogów.

Idea dnia bez samochodu zrodziła się w 1998 roku we Francji. W naszym kraju organizowany jest on od 2002 roku. Choć u nas dzień ten głównie promuje tzw. działania pozytywne, to w Europie podchodzą do tego bardziej radykalnie.

Niemcy oklejają samochody nalepkami, wskazującymi ilość spalin, które produkują. Te, które zanieczyszczają najwięcej, nie mogą wjeżdżać do centrów dużych miast pod karą kilkudziesięciu euro. Londyn równolegle wprowadził szybkie autobusy i opłaty za wjazd samochodem do centrum. Francuzi przestawili się na jazdę tramwajami — projektowanymi osobno dla każdego miasta, aby wyglądem przyciągnąć ludzi poruszających się wcześniej dobrymi samochodami.

Argumentów za tym aby choć raz w roku przesiąść się do komunikacji miejskiej jest sporo. Tylko w Gdańsku w zeszłym roku liczba aut wzrosła o blisko 7 proc. czyli o 17 tys. pojazdów.

Badania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) alarmują, że samochody to jedna z głównych przyczyn pogarszania się jakości życia w miastach. Przeciętny Europejczyk żyje o 9 miesięcy krócej, niż mógłby. Według WHO w Polsce w wypadkach ginie 8 tys. osób rocznie, a 20 tys. zostaje inwalidami.

Opinie (399) ponad 10 zablokowanych

  • a sponsorem dnia jest...

    sympatyczna akcja, której w tym roku szczególnie dopingują pewnie sponsorzy - koncerny farmaceutyczne. Czy to nie na najbliższy miesiąc zapowiadano podwojenie zachorowań na "nowoczesną grypę"?
    Tak więc już jutro ruszają dodatkowe inkubatory z ZKM...

    • 2 1

  • PYTANIE DO ORGANIZATOROW!

    1. Czy planuje sie podstawienie wiekszej liczby autobusow, czy jak zwykle o 7 rano ledwo sie drzwi zamykaja?
    2. Co jesli np 10% kierowcow zdecydowaloby sie jutro wybrac komunikacja miejska, jak dlugo beda czekac na przystankach az ich wszystkich komunikacja przewiezie?
    3. Czy organizatorzy wierza w to, ze ktos zrezygnuje z samochodu - choc zajmie mu to wiecej czasu, czy po prostu wiedza ze to nic nie da i tylko sie odbebni akcje?

    • 4 1

  • boje sie busow a one mnie ja i tak nie znam cie

    dobra to ja i tak pojade autem i jutro jak wroce to napisze czy byly mniejsze korki hahaha :) no i powietrze czy ladniej pachnialo :D

    • 2 1

  • A JA NIE MAM PRAWKA ! (1)

    i żyje lekko, łatwo i przyjemnie , nie musze odpalać fury żeby jechac do kiosku, każdy chce mieć samochod i jedzie po byle gówno , a autobusy, tramwaje czasem cale puste ...tacy jak ja i równiez niemający prawka powinni być nagradzani

    • 3 3

    • bredzisz jak potluczony kolezko :))

      • 0 0

  • szczerosc

    badzmy szczerzy, samochod=wygoda. Nawet jakby mi 20 zl mieli zaplacic za to, zebym zostawil auto w domu to bym na to nie poszedl. 99% dojezdzajacych samochodami rowniez - na szczescie dojezdzajacych do pracy codziennie autobusem. Jutro mieliby mega spoznienia.I po co ta akcja?

    • 9 1

  • hahahahha czyli jak jakis pracownik chce dojechac tego dnia komunikacja miejska to musi udac sie do odpowiedniej komorki w firmie i prosic o zaswiadczenie (ktorego wystawienie czasami trwa kilka dni), niekiedy tez czekac na nadeslanie zaswiadczenia z innego miasta gzdie znajduje sie centrala. Cel wystawienia zaswiadczenia: chce pojechania busem do pracy. Dobre;)ile jeszcze papierkowej roboty trzeba zalatwic????? durni ludzie ile papieru sie zmarnuje zeby zaoszczdzic tlen.z*******y pomysl!! tlumoki !!!

    • 7 1

  • fajnie bedzie jak połowa kierowcow z Trojmiasta przesiądzie sie na komunikację miejską . ciekawe czy w tram albo autobusach bedzie chociaz troche miejsca .

    • 3 0

  • Niewiele to pomoże - z prostych powodów.

    Po pierwsze - Panowie Radni nie jeżdżą komunikacją miejską i niestety - wiem co mówię - jak wielu ludzi z "wyższych sfer" - gardzą nami, Pasażerami. Dlatego co roku odwalana jest ta sama bezmyślna sztampa. Ci, których stać na wybór, ci którzy są dumni z tego, ze mogą mieć tramwaj w nosie, są zapraszani do komunikacji miejskiej. W 90% ignorują to. Obawiam się, że choć uważają sami siebie za przykładnych katolików, dalej myślą o nas jako o gorszej, niedomytej masie ludzkiej z autobusu czy tramwaju. Problem jest poważny, powinny się w to włączyć organizacje, Kościół... Przełamywać nieufność, stereotypy, budować mosty między ludźmi... To potrwa i wymaga wysiłku, ale ta obecne "odwalanie daty" uważam za bezcelowe.

    • 2 2

  • to niech zmniejsza cenę bilteów nasi paltformowcy w urzędzie maista

    a nie zmuszaja nas by kupować bilet na cały gdańsk kiedy ktoś potrzebuje na 6 przystanków.chyba macie odwrotne plany,by nikt nie jezdziel tymi nowymi autbusami...brawo PO bezdie na napewno żyło sie lepiej.juz sie żyje...

    • 0 0

  • No to pięknie!! ja jestem za tym żeby tak częściej:) Jutro fikam do pracy na dowodzik!!

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane