• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak podróżują mieszkańcy Trójmiasta?

Maciej Naskręt
31 lipca 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Populacja aglomeracji trójmiejskiej ogółem wynosi 1 037 528 osób, z czego niemal 45 proc. to mieszkańcy Gdańska, a około 55 proc. stanowią mieszkańcy pozostałych gmin. 
Populacja aglomeracji trójmiejskiej ogółem wynosi 1 037 528 osób, z czego niemal 45 proc. to mieszkańcy Gdańska, a około 55 proc. stanowią mieszkańcy pozostałych gmin.

Przemieszczanie się pieszo, rowerem, samochodem lub komunikacją miejską zajmuje codziennie mieszkańcom Trójmiasta prawie trzy i pół godziny - wynika z badania instytutu badającego skuteczność reklamy zewnętrznej. Natomiast za średnią pensję mieszkańcy Gdańska mogą kupić średnio o niemal 25 proc. więcej towarów niż przeciętni mieszkańcy Polski.



Jak daleko masz z domu do pracy lub szkoły?

Instytut Badań Outdooru (IBO), we współpracy z siedmioma polskimi (m.in. Ipsos i Millward Brown) oraz zagranicznymi partnerami, przebadał 148 gmin tworzących 10 aglomeracji w całej Polsce, w tym aglomerację trójmiejską. Badanie odbyło się w ramach realizacji projektu pomiaru widowni reklamy zewnętrznej. Jednym z jego elementów było poruszanie się reprezentatywnej próby mieszkańców przez 14 lub 28 dni ze specjalnym nadajnikiem GPS - nazywanym mobitestem.

Obszar badania był związany z rozmieszczeniem nośników reklamy zewnętrznej. Obejmował gminy, w których znajduje się największa część reklam zewnętrznych oraz zamieszkiwane przez ludność o największej sile nabywczej.

Ile czasu mieszkańcy spędzają w podróży?

Mieszkańcy aglomeracji trójmiejskiej spędzają codziennie w podróży średnio 3 godziny i 28 minut i plasują się powyżej średniego czasu, który wynosi 3 godziny i 1 minutę, wyprzedzając m.in. o 39 minut Warszawę.

W zestawieniu dziesięciu aglomeracji, trójmiejska znalazła się na drugim miejscu - dłużej podróżują tylko mieszkańcy aglomeracji lubelskiej - średnio przez 3 godziny 47 minut dziennie. Najmniej czasu na przemieszczanie się poświęcają poznaniacy z wynikiem 2 godziny 25 minut.

Z czasu poświęconego na poruszanie się niemal 56 proc., czyli 1 godzina i 56 minut, spędzane jest w odległości większej niż 500 metrów od domu. Pozostały czas poświęcony jest na poruszanie się wokół domu - chociażby na zakupach, spacerach z psem - bez określonego celu "podróży".

Średnio ponad 25 km kilometrów dziennie podróżują mieszkańcy Gdańska. Średnio ponad 25 km kilometrów dziennie podróżują mieszkańcy Gdańska.
Jakie dystanse pokonujemy?

Mieszkańcy aglomeracji trójmiejskiej pokonują codziennie niemal 26 kilometrów i plasują się w zestawieniu na 4. pozycji. Najdłuższe odległości przebywają warszawiacy - średnio ok. 30 i pół kilometra dziennie i lublinianie - nieco ponad 28 kilometrów. Na ostatnim miejscu z niecałymi 22 kilometrami uplasował się Wrocław.

Jak podkreśla Bartosz Barański, ekspert Instytutu Badań Outdooru, pokonywanie codziennie przez mieszkańców Trójmiasta i okolic dziesiątek kilometrów nie oznacza oddalania się od domu na takie duże odległości - średni maksymalny dystans od miejsca zamieszkania do celu "podróży" wynosi tylko 7 kilometrów.

Indeks siły nabywczej

Kolejną ciekawą informacją, którą pozyskano w ramach badania, jest określenie wskaźnika indeksu siły nabywczej mieszkańców Gdańska. Wskaźnik ten pozwala określić, ile dóbr i usług można nabyć za jednostkę pieniądza. Mieszkańcy Gdańska, z wynikiem 124,6, plasują się w połowie stawki, na piątym miejscu wśród badanych aglomeracji.

Pierwsza jest Warszawa z indeksem 182, za nią plasuje się Wrocław (133), a za nim Poznań (132) i Katowice(131). Stawkę zamyka Bydgoszcz, której indeks wynosi 107. Co te wyniki oznaczają w praktyce? Odnosząc je do średniej z całej Polski i wynoszącej 100, wynik 124,6 oznacza, że za średnią pensję mieszkańcy Gdańska mogą kupić o niemal 25 proc. więcej towarów niż przeciętni mieszkańcy Polski.

Opinie (204) 1 zablokowana

  • Byle jak..

    zwłaszcza po słynnych opadach 14 lipca. Pieszo podróżowali do pracy z Gdańska Głównego do Nowego Portu, ponieważ żaden idiota nie domyślił się aby autobus zastąpił tramwaj..

    • 6 1

  • Jak podróżują mieszkańcy Trójmiasta? Ja podróżuję Bramami Osnowy.

    • 4 0

  • Brak mi tu najważniejszego

    Oprócz jak długo i jak daleko podróżują powinno być przede wszystkim czym podróżują. Wyrywkowe dane nawet na tym portalu będącym tubą propagandową fraglesów były już publikowane i wskazywały na to, że krwiożercza mniejszość kierowców uciskająca miłujących pokój cyklistów liczy sobie dobrze ponad połowę dojeżdżających a sami cykliści to (co za niespodzianka) margines społeczny.

    • 4 1

  • mieszkańcy Gdańska podróżują w ścisku i smrodzie spoconych ludzi

    Kiedy wreszcie w stronę śródmieścia i stogów zaczną jeździć normalne tramwaje z klimatyzacją. Dortmundy podobno były potrzebne do podjechania pod górkę na Armii Krajowej - zatem na tamte linie proszę je skierować panie Lisicki, panie dyrektorze ds. Przejazdów, infrastruktury i rozwoju ztm

    • 2 1

  • to wszystko nic

    Gdańsk ze swoim położeniem, otwarciem na swiat, potencjałem przemysłowym powinien prosperowac 10Z lepiej niż teraz. Teraz budyń marnuje nasz czas i potencjał. Nasze życie. Obecny Gdańsk jest cieniem tego dawnego, potężnego hanzeatyckiego miasta, którym rządzi jakiś partyjny przyglup i kretacz. Gdańsk musi stać przemyslem i handlem a nie tylko teatrami i ścieżkami rowerowymi. Dobrze ze te rzeczy są, ale powinny być "także" a nie "zamiast" mam nadzieję że złodzieje zostaną pociagnieci do odpowiedzialności.

    • 2 2

  • Jedno jest pewne

    Bezmyślnie

    • 0 1

  • oczywiśie że..

    Rowerem, ponieważ autobusem już dawno się nie opłaca...komunikacja miejska powinna być za darmo ale jak mam płacić 3 złote za "przejażdżkę" na przykład od jednostki wojskowej na Witominie do przystanku przy gniocie witawa to jest to najszybszy sposób na zmarnowanie kasy :)

    albo pieszo...czytajcie wyżej.Ta sama sytuacja.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane