• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Edukacyjna pustynia

Izabela Jopkiewicz
20 sierpnia 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Ujeścisko, Zakoniczyn, Szadółki, Kowale - dziesiątki podobnych budynków, setki młodych rodzin i jak na lekarstwo szkół czy przedszkoli. Ujeścisko, Zakoniczyn, Szadółki, Kowale - dziesiątki podobnych budynków, setki młodych rodzin i jak na lekarstwo szkół czy przedszkoli.
Nowe dzielnice Gdańska pełne są małych dzieci, ale nie ma tam szkół i przedszkoli. Władze miasta: kto zbuduje prywatną placówkę, dostanie ziemię w bezpłatne użytkowanie.

Rejon Gdańsk Południe (czyli m.in. okolice Ujeściska, Szadółek i obwodnicy) to edukacyjna pustynia - poza Jasieniem nie ma tam w ogóle szkół. Za to szkoły zlokalizowane najbliżej tych dzielnic pękają w szwach. Np. na Chełmie w jednej podstawówce pracuje się na dwie zmiany, w dwóch kolejnych - na półtorej. Podobnie jest na Górnej Oruni. Przedszkolaków z południowych dzielnic wozi się do centrum albo oddaje pod opiekę tzw. ogniskom opiekuńczym, organizowanym w prywatnych mieszkaniach.

I choć we wrześniu 2008 r. 500 dzieci z Ujeściska pójdzie do powstającej tu szkoły, to i tak zabraknie w niej miejsca dla wszystkich. A prognozy są nieubłagane (patrz ramka): największy przyrost ludności spodziewany jest właśnie w Gdańsku Południe.

Tymczasem zbudowanie szkoły dla 500 uczniów to koszt ok. 25-30 mln zł. Żeby rozładować kryzys, potrzebne są przynajmniej trzy zespoły szkół (podstawówka i gimnazjum), każdy dla minimum 200 dzieci i tyle samo przedszkoli. Gminy nie będzie szybko stać na te inwestycje.

- Szukamy inwestorów, którzy zbudowaliby i poprowadzili szkoły lub przedszkola niepubliczne w tamtym rejonie. Grunt pod budynek damy w bezpłatne użytkowanie - mówi Katarzyna Hall, zastępca prezydenta Gdańska ds. społecznych. - Już dziś mogę pokazać przygotowane do tego celu działki w dowolnej części Gdańska Południe.

Fundacja "Edukacja w drodze" nie czekała na taką zachętę. Kupiła 100-metrowy bungalow i 200-metrowy sklep w Kowalach (przebiega tu granica między Gdańskiem a Kolbudami), dobudowała 300-metrowy łącznik i we wrześniu 2006 r. otworzyła Niepubliczną Szkołę Podstawową. Na początku mieli 39 uczniów, teraz 105. Wszystkie miejsca dla dzisiejszych czterolatków (a więc z trzyletnim wyprzedzeniem) są już zarezerwowane!

- Z rozmysłem szukaliśmy miejsca na szkołę tutaj, bo przed nami była tu totalna pustka - opowiada Michał Kaniewski, dyrektor NSP w Kowalach. - Placówka bez problemu się finansuje, w perspektywie mamy otwarcie gimnazjum, w sumie będziemy mieli 200 uczniów, dobudowujemy piętro. To nie jest wielki biznes, ale da się żyć. Szkoła to pomysł dla tych, którzy mają inne priorytety niż zarabianie wielkich pieniędzy.

Alesja Szymczak we wrześniu otwiera przedszkole "Słoneczna Kraina" na Ujeścisku. Kupiła dom z sadem, przebudowała. To już druga "Kraina", pierwsza od 2003 r. działa w Osowej.

- Wybrałam Ujeścisko, ponieważ przede mną nie było tu nic. Wystarczyło jedno ogłoszenie w osiedlowej gazetce i po miesiącu miałam już komplet - 50 dzieci - mówi Szymczak. - Zarabiam średnio, ale w tej pracy liczy się satysfakcja. A poza tym, gdybym nie założyła swoich przedszkoli, musiałabym pracować w innym.

Prognoza demograficzna na rok 2030

1. Zakoniczyn, Ujeścisko i Łostowice: 41 tys. 351 mieszkańców/dziś 13 tys. 326
2. Jasień i Szadółki: 33 tys. 664 mieszkańców/dziś 7 tys. 457
3. Maćkowy: 22 tys. 003 mieszkańców/dziś 2 tys. 581
4. Rębiechowo i Klukowo: 5091 mieszkańców/dziś 1014
Gazeta WyborczaIzabela Jopkiewicz

Opinie (95) 7 zablokowanych

  • Maćkowy?

    A nowa siedziba Gedanensis na Orunii? Szkoła jak się patrzy

    • 0 0

  • po cholerę katolikom szkoły

    wystraczą kościoły i pielgrzymki

    • 0 1

  • poczety w Iv POMROCZNEJ

    Też jestem tego zdania, niech wybuduja tam lepiej ogromniasty wypasiony kościół.

    A tak poważnie to miasto nie chce sie zajmować swoimi przypisanymi zadaniami, ludzie kupujac mieszkanie czy polepszajac sobie siedlisko nie zastanawiaja sie, że kiedys beda mieli dzieci i kiedys będą starzy i musi sie ktoś nimi zaopiekować. Widzimy co sie dzieje na wsiach państwo dziś niechętnie dzieli się groszem nawet zmniejszono zakup autobusów szkolnych. Organizacje NGO są zbyt biedne, by wspierać wspierać edukacje, chyba, ze rezydencji tych drogich osiedli będą partycypować w znacznych kosztach utrzymania tych placówek.

    Na organizacje obywatelskie przeznacza się w Polsce dwa razy mniejszą część publicznych pieniędzy niż na Zachodzie i to na zasadzie w wiekszości znajomości.

    • 0 0

  • do Zaspiaka

    Zaspiaku chodziło o naprawę i tak dobrego asfaltu i przekładanie torów tramwajowych i tak jeszcze dobrych a tu na południu możemy sobie na obrazku obejrzec jak wygląda droga dwupasmowa

    • 0 0

  • w normalnym miescie

    buduje sie najpierw infrastrukturę, a potem budynki mieszkalne, w gdańsku odwrotnie, dojazd do dzielnicy Gdańsk Południe też jest tragiczny, brawo!

    • 0 0

  • "nie chcialabym tam mieszkac, wole juz moje przymorze"

    Błehehehhehehehehehe :)
    Sorry, nie skomentuję ;)

    • 0 0

  • do ww. anonima

    Jesli uważasz, że poruszające sie autobusy i samochody po byłym pasie startowym wylanym z betonu przez Niemców, i ze można go nie naprawiać to jesteś w zgodzie z władzami miasta. Zapraszam cię zwłaszcza jak masz niskie zawieszenie w samochodzie na Jana Pawła II. A jak większość tu wie Zaspa to nie dzielnica domków jednorodzinnych z garażami.
    Druga sprawa to ta, że my w czynszu z własnych środków utrzymujemy wszystkie drogi, chodniki i inne. Misto nie chce nam nawet ścieżki rowerowej wykonać, mało zagarnęło nam chodniki(wymalowana biała linia) zmniejszając i tak małe przejścia dla ludzi, pod rowery.

    • 0 0

  • do Zaspiaka

    szczerze współczuję- mieszkać w takim miejscu - to koszmar....

    • 0 0

  • Dziki zachod.

    Szkola dla Kowal jest na ul.Wielkopolskiej.
    Niestety dzieci musza samodzielnie dotrzec ul.Swietokrzyska do szkoly.
    Na wymienionej ulicy nie ma chodnikow ani poboczy, wiec miasto w trosce o mieszkancow i dzieci postawilo znaki "zakaz ruchu pieszych".
    Teraz, aby zrobic pozory jakichs dzialan miasto wymienia duze plyty chodnikowe na mala kostke na fragmencie ulicy przy ktorym byl chodnik (pomimo, ze byl to najbezpieczniejszy fragment ul. Swietokrzyskiej).
    Caly ruch zwiazany z zamknieciem fragmentu ul.Swietokrzyskiej zostal puszczony malutka uliczka Wielkopolska, przy ktorej jest szkola. Ktos wezmie za ten 'remont' gruba kase a dzieciaki nadal beda ginac pod kolami. Brawo radni.

    • 0 0

  • Czarna Żmija

    Badz konsekwentna , jak piszesz nie skomentuje to nie komentuj.Milczenie jest złotem , a twoje słowa niestety błotem.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane