• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Essa, RIGCz i gościni. To naturalne, że język się zmienia

Szymon Zięba
6 czerwca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Feminatyw z 1918 roku. Grafika przedstawia fragment gazety Kuryer Lwowski (Lemberger Courier), w którym użyto wyrażenia "magistrę farmacji". Feminatyw z 1918 roku. Grafika przedstawia fragment gazety Kuryer Lwowski (Lemberger Courier), w którym użyto wyrażenia "magistrę farmacji".

Ponad 550 komentarzy i 2 tys. oddanych w ankiecie głosów zebrał artykuł o nietypowym ogłoszeniu Gdańskich Autobusów i Tramwajów, w którym urzędnicy poszukiwali do pracy kandydatki na stanowisko motorniczej i kierowczyni. Uwaga naszych czytelników skupiła się przede wszystkim na zastosowanie w ogłoszeniu tzw. feminatywów. O żeńskich końcówkach i zmianach w języku polskim rozmawiamy z prof. Izabelą Kępką, językoznawczynią i historyczką języka polskiego z Uniwersytetu Gdańskiego.



Czy nadążasz za zmianami w języku polskim?

Woli pani formę "pani profesor" czy "profesorka"?

Prof. Izabela Kępka: W tym wypadku "pani profesor" brzmi lepiej niż "profesorka". Podobnie jak "pani doktor" zamiast "doktorka". To nazwy prestiżowe i moim zdaniem one lepiej brzmią w formie opisowej, z rzeczownikiem "pani".

Użycie ich jednak nie jest błędem. Wszystkie te formy żeńskie zostały zatwierdzone już w 2019 roku przez Radę Języka Polskiego. Rada uznała, że w polszczyźnie potrzebna jest pełna symetria nazw osobowych męskich i żeńskich. W związku z tym stosowanie feminatywów we wszelkich wypowiedziach jest dopuszczalne.

Co więcej, czy nam się to podoba czy nie, feminatywy mają dużo dłuższą historię, były tworzone również sto lat temu i nie ma w tym nic dziwnego, że i obecnie język domaga się takich form.

Nie jest tak, że jesteśmy po prostu przyzwyczajeni do form męskich i dlatego te żeńskie czasami nas rażą?

Oczywiście. Faktycznie jednak jest tak, że niektóre feminatywy brzmią naturalnie, inne gorzej: na przykład "kierowczyni". Warto jednak zaznaczyć, że dużo mniej "szorstka" dla ucha forma "pani kierowca" jest efektem tego, że kiedyś ten zawód był wykonywany przede wszystkim przez mężczyzn. Dziś to się zmieniło, nic więc dziwnego, że wprowadza się do języka prawidłowo utworzoną formę żeńską: kierowczyni (na wzór: sprzedawczyni, wychowawczyni, sprawozdawczyni).

Przykłady feminatywów, które niekoniecznie brzmią dobrze można mnożyć: chirurżka, prezydentka, gościni... A może to kwestia osłuchania?

Tak myślę.

Fragment dotyczący feminatywu "doktorka" w czasopiśmie "Wędrowiec" 1896, numer 11, strona 212 Fragment dotyczący feminatywu "doktorka" w czasopiśmie "Wędrowiec" 1896, numer 11, strona 212
Ale jednocześnie mam wrażenie, że feminatywy częściej stosowane są nie w codziennej mowie "na ulicy", a raczej przeważnie przez niektórych dziennikarzy czy aktywistów. Sam jestem zwolennikiem takiej ewolucji języka, jednak do tej pory nie spotkałem się z osobą, która powiedziałaby, że autobus prowadziła kierowczyni, a w odwiedziny przyszli goście i gościnie.

Wydaje mi się, że ma pan rację. Proszę jednak pamiętać, że to właśnie m.in. dziennikarze tworzą podwaliny języka polskiego, używanego na co dzień. To ogromnie ważna rola, jaką spełniają media. Dzięki temu odbiorca ma możliwość "osłuchania" się z nowymi czy nieużywanymi często formami tradycyjnych słów, a te nowe formy mają szansę na zakorzenienie się w języku potocznym.

Z drugiej strony, nieco abstrahując od feminatywów, moim zdaniem nie musimy podkreślać, że w odwiedziny przyszli goście (czyli mężczyźni) i gościnie (czyli kobiety) tylko po prostu: goście. Podobnie wygląda dzielenie w wypowiedzi zbioru ludzi np. na "Polaków i Polki". Skoro wspólnie tworzymy jeden naród, to wystarczy forma "Polacy", nazywająca cały naród.

Prof. Izabela Kępka Prof. Izabela Kępka
Czyli pani zdaniem wypowiedzi polityków czy urzędników, którzy akcentują w swoich wypowiedziach obecność "mieszkanek i mieszkańców" to błąd językowy?

Myślę, że liczba mnoga rzeczowników: mieszkańcy, Polacy, podkreśla całą populację i nie musimy dzielić jej na grupę męską i żeńską, chyba że chcemy podkreślić z jakiegoś powodu płeć. Na przykład na spotkanie mieli przyjść sami mężczyźni (mieszkańcy), ale pojawiły się również kobiety (mieszkanki). Choć faktycznie, taki "podział" w ostatnim czasie mocno zyskał na popularności.

Te i inne zmiany w języku mocno dostrzegają osoby, które wracają do Polski po dłuższym czasie. Znajoma, która kilkanaście lat żyła za granicą i po tym czasie wróciła do domu, była zdziwiona liczbą "nowych" słów i nowych kontekstów w których używa się "starych" wyrazów. I mowa tu nie tylko o feminatywach. Ewolucja języka polskiego przyspieszyła?

Właściwie w całej swojej historii język polski intensywnie się rozwijał. Zaczynaliśmy od niewielu nazw - około tysiąca rzeczowników. Przez pierwsze stulecia język wzbogacił się kilkakrotnie. W tym czasie niektóre wyrazy umierały, inne się rodziły. Język jest tworem żywym i musimy o tym pamiętać.

Obecnie wpływ na bogactwo słownictwa mają młodzi ludzie. I te nowe, wprowadzane przez nich wyrazy, są zwykle nacechowane bardzo emocjonalnie.

Korepetycje i pomoc w edukacji. Gdańsk, Gdynia, Sopot



Protest czytelników i czytelniczek "Poradnika Językowego" z roku 1904 przeciwko nazywaniu kobiety doktorem, a nie doktorką. Protest czytelników i czytelniczek "Poradnika Językowego" z roku 1904 przeciwko nazywaniu kobiety doktorem, a nie doktorką.
Na przykład?

"Essa", "essa, byku!". Wie pan co to znaczy? To okrzyk radości, zadowolenia z zaistniałej sytuacji. Albo RIGCz, czyli skrót od "rozumu i godności człowieka". Do młodzieżowego slangu przesiąkają poszczególne słowa albo nawet całe wyrażenia z tzw. internetowych past, czyli zabawnych historii czy parodii, opowiadanych przez "anona", czyli anonimowych internautów.

Poza tym, już abstrahując od młodzieżowego języka, zasób słownictwa przeciętnego Polaka poszerzyła pandemia.
 
Czy nam się to podoba czy nie, feminatywy mają dużo dłuższą historię, były tworzone również sto lat temu i nie ma w tym nic dziwnego, że i obecnie język domaga się takich form
Pandemia? W jaki sposób?

Kto przed 2020 roku słyszał o koronawirusach? A przecież to słowo roku 2020. Poza tym praktycznie każdy wie, co to znaczy COVID 19, a niektórzy, dzięki akcjom informacyjnym na temat szczepień, potrafią z sensem i odpowiednim kontekście użyć nazwy kwasu rybonukleinowego, czyli mRNA.

Zmiany w języku będą postępować?

Tak, to naturalne.

Czyli możemy się spodziewać, że w przyszłości zobaczymy więcej, np. ogłoszeń o pracę z wykorzystaniem "nieosłuchanych" feminatywów, tak jak zrobili to urzędnicy z Gdańskich Autobusów i Tramwajów, szukając "kierowczyń"?

Tak sądzę, myślę że prędzej czy później feminatywy wejdą do codziennego użytku. Jaskółką było drugie w kolejności słowo roku, za wspomnianym wcześniej koronawirusam. A brzmiało ono: "kobieta".

Feminatywy to rzeczowniki rodzaju żeńskiego, które utworzono od rzeczowników męskich, dodając do nich wykładnik żeńskości. Wskazują żeńskość i zawarte w nich formanty feminatywne są potocznie zwane "żeńskimi końcówkami".

Miejsca

Opinie (267) ponad 20 zablokowanych

  • Nie da się w Polsce poróżnić ludzi ze względu na rase tak jak ma to miejsce w USA ale wszędzie można poróżnić ludzi ze względu n (2)

    Najtrudniej rozbija się od wewnątrz spójne homogeniczne społeczeństwa (patrz Chiny, jedna rasa i 90% identyfikuje się jako HAN), Najłatwiej rozbija się społeczeństwa wielokulturowe bo brak wnich narodowych jedności (dlatego zalewa się państwa narodowe/homogeniczne uchodźcami). Nic nie dzieje się bez przyczyny, te wszystki projekty mają swoj cel i określone zadania. Świadomości jedności narodowej, wspólna historia, która zbudowała naród kulturowo musi zostać zniszczona w celu rozbicia państwa, przejęcia narracji i kontroli nad państwem przez siły zewnętrzne, co obecnie ma miejsce. Niszczenie i zakłamywanie historii, rozbijanie rodziny (jako podstawowej komórki wychowawczej), demoralizacja młodzieży i mieszanie im w głowach poprzez wszczepianie ideologii znanch z historii jako toksyczne, prowadzi do ogólnego poróżnienia w rodzinie i w społeczeństwie. Wszystkie te działania mają swój cel i mocodawców, nic nie dzieje się bez przyczyny, wszyscy jesteśmy w tej chwili świadkami wymuszonych zmian w świadomościach społeczeństwa i całkowitej zmianie obecnego paradygmatu. Proponuję zastanowić się do kąd to zmierza? W jakim celu jest to wszystko promowane? Komu na tym zakeży? Kogo zarówno w Poksce i na świecie nie można krytykować? Dlaczego wolność wyrażania słowa, własnych opini i krytyczne myślenie poparte faktami jest tak bardzo zwalczane? Może warto też trochę poczyrać o systemach finansowych i kreacji pieniądza opartej na systemie rezerwy cząstkowej (pieniądze z powietrza oparte ba długu), poczyrać o cyklach Kondratiewa, zwłaszcza o najdłuższym cyklu. Popatrzeć do okoła i wyłączyć tekewizor. Myślę, że wtedy dużo szybciej zobaczycie nieprzyjemne zmiany, które wkraczają w nasze życie dużymi krokami a wsztstko to zostało już dawno zaplanowane. Niedajcie się piróżnić!

    • 8 1

    • Trafione w punkt (1)

      Podstawowa siła niszcząca to UE.

      • 0 3

      • Wysyła zielone ludziki na Ukrainę...

        • 2 1

  • I zaś lewacki kwit i zmienianie świata na siłę, pytanie po co?

    • 10 4

  • Dokłądnie nikt nie jest dyskryminowany, forma "Pani kierowca" jest rozwiązaniem problemu, a nie wymyślanie dziwolągów

    językowych. I tyle w temacie, a lewacy niech wypiją szklankę zimnej wody i dadzą sobie na wstrzymanie.

    • 14 3

  • Opinia wyróżniona

    Z rozwagą i otwartym umysłem (4)

    Jesteśmy w procesie zmian i próbą dostosowania języka do tych zmian. Część propozycji się przyjmie inne zostaną odrzucone. Myślę jeszcze pojawią się inne formy czy zapożyczenia. Dlatego z rozwagą ale i otwartością należy śledzić te zmiany i być gotowym na to co przyszłość nam przyniesie.

    • 32 33

    • A ja mam prośbę,żądanie.Niech ci wszyscy którzy tak kochają feminizmy językowe odmienią prze z przypadki te swoją nowomowę.

      • 11 2

    • Jeśli ktoś ma otwarty umysł, to znaczy że lekarz nie dokończył zabiegu lobotomii.

      • 7 2

    • Trzeba mieć otwartą głowę, ale nie aż tak bardzo, że mózg wypada (A.Einstein)

      • 5 1

    • A co z setką innych płci? Cytat z niedawnej zmiany na wiki:

      "...amerykańskie piosenkarum, autorum tekstów, muzykum, aktorum, reżyserum teledysków, kompozytorum, gitarzystum, pianistum i filantropum. Znanx z amerykańskiej edycji programu X Factor, gdzie zasiadałx..."

      • 2 1

  • "Podobnie wygląda dzielenie w wypowiedzi zbioru ludzi np. na "Polaków i Polki". Skoro wspólnie tworzymy jeden naród, to wystarczy forma "Polacy", nazywająca cały naród"

    W tym przypadku najneutralniejszym określeniem będzie "P o l a c z k i".

    • 6 3

  • Po 1 zdaniu juz nie czytam tej znawczyni.

    Czyli używamy jak wygodnie? Tak jak płeć dla niektórych, biorą te co im akurat wygodna? A ja nie będę używał tych femisratyw i co mi zrobicie

    • 14 4

  • Dyrektorka?

    Czy dyrektor?

    • 3 1

  • Fejne te cytaty sprzed ponad 100 lat

    Są dokładnym przeciwieństwem tezy zawartej w artykule.
    Już kiedyś próbowano na siłę wprowadzić feminatywy - i co? Wielka kupa. Nie przyjęły się... i tyle w temacie.

    • 16 3

  • Hundert Professoren und das Vaterland ist verloren (stu profesorów i ojczyzna zgubiona) miał powiedzieć Otto von Bismarck o debatujących posłach oraz intelektualistach.
    Tyle lat już minęło a jak widać to powiedzenie jest nadal aktualne.

    • 5 1

  • I w tekście na różowo tłómaczka (2)

    O matko, wtórny analfabetyzm.

    • 8 2

    • Tak się kiedyś pisało. Przecież widać, że jest to stary tekst. Ortografia też się zmienia.

      • 2 0

    • Uroczy są ci gorliwi znawcy języka...

      Wyśmiewanie rzekomych błędów i popisywanie się ignorancją jednocześnie. I jeszcze dostaje łapkę w górę od innych geniuszy.


      "- Zdaje mi się, dzieci, że się bijecie?... - zawołała przestraszona dama. - Za to żaden nie dostanie pierniczka i jeszcze pójdzie klęczyć.
      - Bo, proszę pani, on mi zabrał Robinsona! - tłómaczył się jeden chłopiec."

      • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane