• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Europarlament to polityczne wakacje? Gdańska fundacja sprawdziła

Ewelina Oleksy
5 czerwca 2024, godz. 14:30 
Opinie (348)
Przedstawicielki gdańskiej Fundacji Widzialne przyjrzały się aktywności europosłów, którzy starają się o reelekcję. Przedstawicielki gdańskiej Fundacji Widzialne przyjrzały się aktywności europosłów, którzy starają się o reelekcję.

Aktywność europosłów, którzy ponownie walczą o mandat w wyborach do Parlamentu Europejskiego, sprawdziła gdańska Fundacja Widzialne. Wnioski nie są zbyt optymistyczne: większość polityków starających się o reelekcję traktuje pracę w Brukseli jak polityczne wakacje. W dodatku świetnie płatne.



Wiesz już, na kogo zagłosujesz w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Fundacja Widzialne z Gdańska we współpracy z Watchdog Polska stworzyła monitoring osób, które starają się o reelekcję do Parlamentu Europejskiego.

Wybory, w których wybierani będą nowi europosłowie, odbędą się już w najbliższą niedzielę, 9 czerwca.

Sprawdzili aktywność europosłów starających się o reelekcję



- W ramach akcji przyjrzałyśmy się aktywności parlamentarzystów i parlamentarzystek. Sprawdziłyśmy, jak głosowali w poszczególnych tematach, jak często zabierali głos w Brukseli oraz zapytałyśmy ich o formę zatrudnienia i wynagrodzenia pracowników w ich biurach - mówi Julianna Łoboda z Fundacji Widzialne.


Z wynikami można się zapoznać na stronie widzialne.com.pl/parlamenteuropejski, gdzie zamieszczone zostały wyniki monitoringu, czyli podsumowanie aktywności europosłów starających się o reelekcję z całej Polski.

W okręgu pomorskim jest trzech takich kandydatów. Wszyscy dotychczasowi europosłowie ponownie startują w wyborach do Europarlamentu.

Są to Magdalena Adamowicz (KO), Janusz Lewandowski (KO) i Anna Fotyga (PiS).

Anna Fotyga z PiS najwięcej razy z pomorskich europosłów zabierała głos w Parlamencie Europejskim. Anna Fotyga z PiS najwięcej razy z pomorskich europosłów zabierała głos w Parlamencie Europejskim.

Fotyga z PiS najwięcej razy zabierała głos, Lewandowski z KO najmniej



Z podsumowania Fundcji Widzialne dla okręgu pomorskiego wynika, że najwięcej razy w ostatniej kadencji (czyli przez 5 lat) w Parlamencie Europejskim wypowiadała się z tej trójki Anna Fotyga - 170 razy. Adamowicz zabierała głos 43 razy, a Lewandowski tylko 26 razy.

Rekordzistką pod względem wypowiadania się na forum Europarlamentu jest Ewa Kopacz - ma na swoim koncie ponad 300 wypowiedzi w ostatniej kadencji. Na drugim biegunie znajduje się Jacek Saryusz Wolski - przez 5 lat zabrał głos tylko 12 razy.

Wybory do Europarlamentu: głosuj, gdzie chcesz, ale najpierw załatw zaświadczenie Wybory do Europarlamentu: głosuj, gdzie chcesz, ale najpierw załatw zaświadczenie

Tylko Magdalena Adamowicz, po kilkukrotnych prośbach, odpowiedziała na pytania zadane przez przedstawicieli fundacji Widzialne w ramach obywatelskiej ankiety.

Na stronie widzialne.com.pl/parlamenteuropejski każdy z polityków starających się o reelekcję ma swój profil, gdzie podsumowano jego aktywność w ostatniej kadencji, także to, jak głosowali w ważnych sprawach. Są też np. informacje dotyczące tego, ile osób i na jakiej umowie zatrudniają w swoim biurze.

"Polityczne wakacje w Brukseli za ponad 54 tys. zł miesięcznie"



- Patrząc na wyniki naszej analizy, wygląda na to, że wyjazd do Europarlamentu to polityczne wakacje w Brukseli. Aż 12 osób z Rady Ministrów po pół roku ciężkiej pracy wybiera się do Parlamentu Europejskiego. Do PE wybiera się również 146 z 460 wybranych na jesieni posłów i posłanek. Postanowiłyśmy się przyjrzeć temu, co wiemy o europosłach, czyli osobach, które za ponad 54 tys. zł miesięcznie reprezentują nas w Parlamencie Europejskim. Okazało się, że bardzo mało - mówi Paulina Marzec z Fundacji Widzialne.
Janusz Lewandowski z KO najmniej razy z pomorskich europosłów zabierał głos w Parlamencie Europejskim. Janusz Lewandowski z KO najmniej razy z pomorskich europosłów zabierał głos w Parlamencie Europejskim.

Trudno się skontaktować z europosłem



Jak poinformowała Fundacja Widzialne, Janusz Lewandowski z Pomorza jest rekordzistą w skali Polski, jeśli chodzi o ponowne startowanie w wyborach do Europarlamentu - obecnie stara się o 6 kadencję.



Jednocześnie przedstawicielom fundacji nie udało się z nim nawiązać kontaktu przez ponad trzy tygodnie - prób było wiele i w różnej formie, ale wszystkie zostały zignorowane.

- I tu pojawia się smutny wniosek: że jeśli my jako fundacja mamy czas i zasoby na to, żeby wydzwaniać do tych posłów, wypisywać do nich maile, a i tak nie dostajemy odpowiedzi, to jak mają skontaktować się z nimi "zwykli" wyborcy? To praktycznie niewykonalne - mówią przedstawicielki fundacji.
Magdalena Adamowicz z KO zatrudniała w swoim biurze bezpłatnych stażystów. Magdalena Adamowicz z KO zatrudniała w swoim biurze bezpłatnych stażystów.

Staże w biurach poselskich. Na pewno płatne?



Biuro Parlamentu Europejskiego, udzielając fundacji informacji potrzebnych do badania, zadeklarowało, że w Brukseli w biurach poselskich nie ma bezpłatnych staży - każdy stażysta otrzymuje wynagrodzenia.

- Przeczytałam to z dużym zdziwieniem, bo sama byłam bezpłatną stażystką w Parlamencie Europejskim i dużo europosłów i europosłanek samodzielnie zadeklarowało, że bezpłatnych stażystów mają sporo. Np. Magdalena Adamowicz w swoim biurze miała w tej kadencji ponad 10 stażystów- wolontariuszy - wskazuje Aleksandra Łoboda z Fundacji Widzialne.


Dodatkowo Fundacja Widzialne ustaliła, że część posłów i posłanek nie głosuje w głosowaniach, które mogą być dla nich trudne światopoglądowo.

- Są to przykładowo: Róża Thun, Janusz Lewandowski, Jarosław Duda, Tomasz Frankowski. Wszyscy byli nieobecni w głosowaniu o aborcji. Wszyscy starają się o reelekcję - mówi Aleksandra Łoboda.


Jak podaje Fundacja Widzialne, wszyscy europosłowie i europosłanki, od których wpłynęły odpowiedzi, zadeklarowali, że ich pracownicy i stażyści wchodzili w skład komitetów wyborczych w 2023 i 2024 r.

- Na pewno ten temat będziemy badać głębiej, by sprawdzić, czy rzeczywiście jest tak, że ceną za miejsce na liście wyborczej w niektórych komitetach jest odbycie praktyki w biurze poselskim - zaznacza Łoboda.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (348)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane