• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Fajerwerki - odwieczny problem przed sylwestrem

Michał Brancewicz, Ewa Palińska
28 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (415)
Najnowszy artykuł na ten temat Śmierć w pożarze, incydenty z racami i petardami
Wystrzałów fajerwerków w sylwestra nie da się uniknąć. Warto jednak robić to z rozwagą i niekoniecznie przez kilka dni. Wystrzałów fajerwerków w sylwestra nie da się uniknąć. Warto jednak robić to z rozwagą i niekoniecznie przez kilka dni.

Jak co roku o tej porze, znów rozgorzał spół właścicieli zwierząt domowych, którzy uważają, że w sylwestra nie powinno się strzelać z petard oraz miłośników pirotechniki, którzy hałasują już na kilka dni przed powitaniem Nowego Roku. Tymczasem przepisy nie zakazują korzystania z materiałów pirotechnicznych, więc to, czy ktoś będzie odpalał fajerwerki, czy też nie, pozostaje w kwestii jego woli.



Twoim zdaniem, strzelanie z petard:

Sylwester w Trójmieście - zobacz nasz specjalny serwis



Do sylwestra jeszcze kilka dni. W tym roku w Trójmieście nie będzie miejskich imprez plenerowych, których kulminacyjnym momentem były pokazy fajerwerków o północy.

To nie oznacza jednak, że oczekiwanie na Nowy Rok obędzie się bez wystrzałów.

"Dziękuję" bardzo za przedpremierowy sylwester



Już teraz widać (i słychać), że uaktywnili się miłośnicy strzelania z petard.

- Fajerwerki w Gdyni. "Dziękuję" wam bardzo za przedpremierowy sylwester. Mój pies ze strachu narobił na dywan. Czy władze robią cokolwiek, aby zminimalizować te wybuchy? - napisała 27 grudnia w Raporcie z Trójmiasta pani Anita.

Jak to może komuś przeszkadzać?



Pół godziny później, w kontrze do niej, pojawił się wpis Marlenki.

- Ładne pokazy fajerwerków na Przymorzu. Super to wygląda z 10 piętra. Nie rozumiem jak może to komuś przeszkadzać, to super zabawa - skwitowała.
Temat wraca co roku. Zwolennicy i przeciwnicy strzelania fajerwerkami dzielą się mniej więcej po równo i każdy ma swoje argumenty.

Chcący zakazu wskazują głównie na to, że na wystrzały bardzo wrażliwe są zwierzęta domowe. Z kolei fani pirotechniki odpowiadają, że to przecież raptem jeden, może kilka dni w skali całego roku.

Sylwester na ostatnią chwilę. Gdzie się bawić? Sylwester na ostatnią chwilę. Gdzie się bawić?

Nie ma przepisów zabraniających strzelania z petard



Panuje mit, że produkty pirotechniczne używane mogą być wyłącznie w sylwestra, a strzelanie z petard, wyrzutni bądź innej pirotechniki - poza okresem sylwestrowym - jest nielegalne i grozi mandatem. Tymczasem nie istnieje ustawa ani przepis, które zabraniałyby korzystania ze środków pirotechnicznych w ciągu roku.

Artykuły pirotechniczne mogę być wprawdzie używane na terenach publicznych od 31 grudnia do 1 stycznia, niemniej na terenach prywatnych, zgodnie z polskim prawem, można używać fajerwerków przez cały rok. Nie oznacza to jednak, że można to robić w sposób całkowicie nieograniczony.

Ograniczenia w używaniu fajerwerków wprowadzają zarówno przepisy kodeksu wykroczeń, jak i prawa lokalnego - w postaci uchwał rad gmin czy zarządzenia wojewody. W art. 51 k.w. opisano czyn polegający na zakłócaniu ciszy, spokoju i porządku publicznego. Przepis ten nie zawiera ograniczeń czasowych - obowiązuje nieprzerwanie cały rok.

Dla "wyczerpania znamion wykroczenia", a tym samym podjęcia interwencji przez policjanta, wymagane jest zgłoszenie osoby, której przeszkadza hałas. Zgodnie z k.w., sprawcy grozi mandat karny lub/i wniosek o ukaranie do sądu - grzywną do 5 tys. zł.

Fajerwerki legalne, ale czy nadal modne?



W ostatnich latach fajerwerki zaczęły cieszyć się coraz gorszą sławą. Wiele osób ponad ich niewątpliwą atrakcyjność zaczęło przedkładać uciążliwości, z jakimi wiążą się pokazy sztucznych ogni. W trosce o komfort ludzi o wysokiej wrażliwości oraz zwierząt, apeluje się o ograniczenie, a nawet całkowitą rezygnację z pokazów pirotechnicznych.

Z podobnym apelem oraz prośbą o rozwagę podczas stosowania fajerwerków wystąpiła też gdańska policja.

- Zadbajmy o bezpieczeństwo własne i innych - apeluje podinsp. Magdalena Ciska, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku. - Kupując fajerwerki na zabawę sylwestrową, wybierajmy sprawdzone sklepy, a nie przypadkowych sprzedawców. Zwracajmy też uwagę na to, czy sztuczne ognie, które nabyliśmy, są dopuszczone do obrotu w naszym kraju, posiadają stosowny atest i instrukcję obsługi w języku polskim. Warto również sprawdzić, czy nie mają wad mechanicznych (pęknięcia, wgniecenia) oraz czy nie wysypuje się z nich mieszanka pirotechniczna. Używając wyrobów pirotechnicznych, bezwzględnie stosujmy się do zaleceń producenta. Nie lekceważmy ostrzeżeń i wybierzmy do odpalenia petard odpowiednie miejsce. Przede wszystkim zachowujmy odpowiednią odległość podczas odpalania fajerwerków, jak również nie podejmujmy prób odpalania petard w pomieszczeniach zamkniętych, na balkonach czy w oknach mieszkań.

Fajerwerki na plaży w Sopocie. Film z 1 stycznia 2022



Fajerwerki sylwestrowe. Film z 1 stycznia 2022

Opinie (415) ponad 50 zablokowanych

  • Z roku na rok jest spokojniej.

    Ludzie powoli zauważają, że fajerwerki są obciachowe, a że się kilku sebiksów co rok znajdzie, trudno.

    • 9 6

  • Masz zwierze, znaj zasady (1)

    Zwierzęta sobie poradzą. W takiej sytuacji nalezy zignorować zwierzę i wystrzaly. Jak pańcia biega za pieskiem i lamentuje " oj biedny piesku, nie bój sie, pańcia jest z tobą" to pies wyczuwa ze cos jest nie tak i to potęguje jego strach. Jak widzi, ze właściciel nie reaguje, to znaczy, ze nie ma co sie bać. To jest dobrze znana zasada, kazdy odpowiedzialny wlascicel psa ja zna. A to ze w tym kraju kazdy moze miec zwierzę, to juz jest inny problem

    • 4 6

    • Nie do końca, taki mechanizm sprawdza się u psa, który nie ma silnej reakcji lękowej (np. to jego pierwszy sylwester w życiu albo zwyczajnie nie boi się odgłosu wystrzałów), bo właśnie w takiej sytuacji zwierzę obserwuje reakcję domowników i jeśli widzi, że oni nie rozpoznają zagrożenia, to sam nie wszczyna alarmu. Widzę to doskonale po swoim psie, który petard się nie boi i na pojedyncze wystrzały nie reaguje w ogóle, natomiast gdy w sylwestrową noc rozpoczyna się kanonada, to najpierw spogląda na nasze reakcje, a potem idzie obserwować pokaz razem z nami. W przypadku psa z silną reakcją lękową taki rozsądkowy mechanizm się wyłącza, podobnie jak u ludzi ze wszystkimi nieracjonalnymi fobiami i tutaj trzeba już pomóc zwierzakowi przetrwać ten moment - ciemne pomieszczenie z dala od okien, czasem farmakologia (tylko po uzgodnieniu z weterynarzem!), a przede wszystkim obecność w domu. Jeśli ktoś ma psa, który boi się petard i zostawia go samego na tę noc w domu, to pretensje przede wszystkim do siebie, jeżeli zwierzak z roku na rok znosi to gorzej.

      • 0 1

  • jak to się mówi, dosiego roku i pourywania palców, oby nam się... :)

    • 5 0

  • A o smogu jakoś nikt nie wspomina.

    • 5 0

  • wszystko, ale z umiarem

    fajerwerki są ok, ale w sylwestra. Nie na tydzień przed i nie do dwóch tygodni po, bo komuś się przypomniało, że jeszcze jakieś były odłożone w piwnicy. Nie ma sensu bać się fajerwerków, bardziej obawiam się ludzi, którzy odpalają fajerwerki metr od innych osób lub dla zabawy rzucają petardami w psa, bo takie przypadki też się zdarzają. Osobiście uważam , że zamiast zakazywać fajerwerków, powinien być przepisy, że takimi materiałami mogą się obchodzić tylko osoby/firmy do tego uprawnione. A nie 11 letni g*wniak sąsiada pod czujnym okiem dziadziusia.

    • 1 2

  • Zabronic

    Jakiś d**il cały rok odpala to stolec w Nowym porcie. Z okolic działek ogrodniczych.

    • 3 3

  • Modne niemodne.... przede wszystkim coraz droższe

    • 2 0

  • Dla miłośników zwierząt...

    Mam nadzieje że zaczniecie sprzątać po swoich czworonogach skoro przeszkadza wam bałagan na trawnikach!!!

    • 9 1

  • Już w pierwszym zdaniu jest błąd: fajerwerków w Sylwestra można jak najbardziej uniknąć. Nie kupować i nie odpalać, to nie jest trudne i nieuniknione.

    • 2 1

  • Niech sobie strzelają (4)

    Ale w sylwestra i ewentualnie nowy rok - jak coś z nocy zostało. Tylko po jaką cholerę napierdzielać miesiąc przed i miesiąc po sylwestrze? Abstrachując już od tematu zwierząt domowych, ale cierpią i giną ptaki, sarny itp. Małe dzieci też raczej nie płaczą z radości.

    • 69 7

    • O.o (3)

      gina sarny ? i cierpią ? one maja to w poważaniu

      • 6 12

      • co w tym dziwnego? (1)

        Wiedza z zakresu szkoły podstawowej- zwierzęta mają lepszy słuch i je to potrafi naprawdę boleśnie ogłuszyć.

        • 10 3

        • Taaaa

          Poprostu ludzie są coraz bardziej p..ni i im wszystko przeszkadzac zaczyna. Jeszcze parę lat i będzie przeszkadzało ze trzeba oddychać. Przyklad? Za głośno w centrum miasta , sylwester

          • 5 4

      • A nie słyszałeś o dzikich zwierzętach w panice biegnących po wystrzalach wprost pod kola samochodu albo nadziewajacych się na ogrodzenia? To że czegoś nie rozumiesz, nie oznacza ze sie nie dzieje.

        • 9 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane