• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Fajerwerki - strzelać czy nie?

Ewa Palińska
30 grudnia 2023, godz. 18:00 
Opinie (1063)

Sylwester w Gdańsku 2018/2019 - materiał archiwalny

Gdańsk jako pierwszy zamienił podczas miejskiej imprezy fajerwerki na lasery. Jaki był skutek? Zapytaliśmy o to imprezowiczów

Strzelać czy może jednak zrezygnować z fajerwerków na rzecz komfortu i bezpieczeństwa zwierząt oraz dla dobra środowiska? To pytanie od lat powraca jak bumerang, szczególnie przed nocą sylwestrową. Choć samorządy zrezygnowały z organizacji miejskich pokazów, mieszkańcy w tej kwestii są podzieleni i wielu z nich planuje organizować pokazy na własną rękę.





Wielowiekowa tradycja odpalania sztucznych ogni zapoczątkowana została w starożytnych Chinach około 200 lat p.n.e. - aby uzyskać huk, który miał odstraszać złe duchy, prażono wówczas bambusy.

Około 500 roku n.e. fajerwerki były w Chinach używane w czasie modlitw o pomyślność, a także w celach bojowych.



Od renesansu strzelano w całej Europie



Pierwsze pokazy fajerwerków w Państwie Środka zostały zorganizowane w XII wieku na dworze cesarskim. Do Europy przybyły dwa wieki później, dzięki wyprawie Marco Polo.

W dobie renesansu Włosi zapoczątkowali metamorfozę i ulepszenie pokazów pirotechnicznych, czyniąc z nich niemal sztukę, a gdy w XVI wieku zorganizowano pierwszy pokaz kolorowych fajerwerków, tradycja ta zamieniła się w stały element ważnych wydarzeń w całej Europie Zachodniej.

Choć fajerwerki od stuleci stanowiły nieodłączny element wielu świąt i uroczystości na całym świecie, w ostatnich dekadach pojawia się coraz więcej kontrowersji związanych z ich wpływem na środowisko, zwierzęta domowe oraz zdrowie publiczne.

Materiał archiwalny z 31 grudnia 2019 r.

Fajerwerki czy lasery? Cztery lata temu zadaliśmy to pytanie uczestnikom gdyńskiego sylwestra

Chwila przyjemności kosztem naszych braci mniejszych?



Jednym z głównych argumentów przeciwko fajerwerkom jest ich wpływ na zwierzęta domowe, dzikie i gospodarskie.

- Hałas generowany przez fajerwerki może powodować u nich ogromny stres, prowadząc do niepokoju, paniki, a nawet śmierci, w przypadku zwierząt bardziej wrażliwych - komentowała pod jednym z naszych artykułów czytelniczka. - Ponadto, substancje chemiczne wykorzystywane do produkcji fajerwerków mogą zanieczyszczać powietrze i glebę, co ma negatywny wpływ na ekosystem.
Zwolennicy fajerwerków ripostują, że można podjąć środki ostrożności, takie jak organizowanie specjalnych pokazów, ograniczanie ilości fajerwerków używanych przez jednostki, czy też stosowanie bardziej ekologicznych materiałów.

Podkreślają też, że brak zorganizowanych i przebiegających pod nadzorem pokazów prowokuje do organizowania ich na własną rękę, co stwarza zagrożenie dla ich uczestników.

- Kiedy Gdańsk przestał organizować pokazy fajerwerków, pojechaliśmy o północy na plażę w Brzeźnie - relacjonował w e-mailu do naszej redakcji czytelnik. - Chwilę przed północą ludzie zaczęli spontanicznie strzelać czym się dało. Na plaży były tysiące osób, nikt nad niczym nie panował. Nie było miejsca, żeby bezpiecznie odpalać race, więc odpalano jak popadnie. Wiele z nich wystrzeliło nie w górę, a w bok. Obawiam się, że w tym roku będzie podobnie.

Sylwester 2022 w Brzeźnie

To, że samorządy nie organizują pokazów fajerwerków, nie znaczy, że ich nie będzie. W Brzeźnie tradycyjnie można się spodziewać, że każdy będzie strzelał jak i ile chce.

Alternatywy istnieją, ale w pełni nie satysfakcjonują żadnej ze stron



Wielu zwolenników ochrony zwierząt proponuje alternatywy dla tradycyjnych fajerwerków. Coraz popularniejsze stają się na przykład pokazy światła laserowego czy efekty wodne, które są równie widowiskowe, a jednocześnie mniej szkodliwe dla zwierząt i środowiska.

Organizowanie takich alternatywnych pokazów mogłoby przyczynić się do utrzymania tradycji bez konieczności narażania zwierząt na stres. Problem w tym, że rozwiązania te w pełni nie satysfakcjonują żadnej ze stron.

- Takie pokazy odbywają się przy głośnej muzyce, więc zwierzęta i tak stresują się hałasem - komentuje Mariola, właścicielka hodowli samojedów. - Zwierzętom wszystko jedno, skąd ten hałas pochodzi i czy generują go fajerwerki czy lasery. Boją się go tak samo.
- Fajerwerki to fajerwerki, nic ich nie zastąpi - komentuje Tomek, ubolewając, że Gdynia zrezygnowała z organizacji swoich słynnych, najlepszych w Trójmieście pokazów. - Takie pokazy odbywają się raz w roku. Tak ciężko zająć się w tym czasie swoim zwierzakiem, jeśli faktycznie cierpi? Można przecież np. podać mu leki uspokajające. Uważam za egoistyczne i wręcz głupie to, że przez jakieś zwierzęta odbiera się ulubioną rozrywkę tysiącom ludzi. Przecież na te pokazy do Gdyni przyjeżdżali nawet z Kaszub czy małego Trójmiasta.


Strzelać, czy nie? Głosy na temat odpalania fajerwerków są podzielone. Strzelać, czy nie? Głosy na temat odpalania fajerwerków są podzielone.

Nie ma przepisów zabraniających strzelania z petard



Panuje mit, że produkty pirotechniczne używane mogą być wyłącznie w sylwestra, a strzelanie z petard, wyrzutni bądź innej pirotechniki - poza okresem sylwestrowym - jest nielegalne i grozi mandatem. Tymczasem nie istnieje ustawa ani przepis, które zabraniałyby korzystania ze środków pirotechnicznych w ciągu roku.

Artykuły pirotechniczne mogę być wprawdzie używane na terenach publicznych od 31 grudnia do 1 stycznia, niemniej na terenach prywatnych, zgodnie z polskim prawem, można używać fajerwerków przez cały rok. Nie oznacza to jednak, że można to robić w sposób całkowicie nieograniczony.

Ograniczenia w używaniu fajerwerków wprowadzają zarówno przepisy kodeksu wykroczeń, jak i prawa lokalnego - w postaci uchwał rad gmin czy zarządzenia wojewody. W art. 51 k.w. opisano czyn polegający na zakłócaniu ciszy, spokoju i porządku publicznego. Przepis ten nie zawiera ograniczeń czasowych - obowiązuje nieprzerwanie cały rok.

Dla "wyczerpania znamion wykroczenia", a tym samym podjęcia interwencji przez policjanta, wymagane jest zgłoszenie osoby, której przeszkadza hałas. Zgodnie z k.w., sprawcy grozi mandat karny lub/i wniosek o ukaranie do sądu - grzywną do 5 tys. zł.
17:59 30 GRUDNIA 23

Proszę! Zadbajcie o zwierzęta. (37 opinii)

W dniu Nowego Roku dla swojego psa lub kota należy zadbać o spokój i bezpieczeństwo. Unikać głośnych petard i fajerwerków, utrzymujcie zwierzę w znanym mu środowisku, a jeśli jest przerażone, stwórzcie mu bezpieczne schronienie. Pamiętajcie też o tym, aby podczas eventów Noworocznych utrzymać normalny harmonogram posiłków i spacerek.
W dniu Nowego Roku dla swojego psa lub kota należy zadbać o spokój i bezpieczeństwo. Unikać głośnych petard i fajerwerków, utrzymujcie zwierzę w znanym mu środowisku, a jeśli jest przerażone, stwórzcie mu bezpieczne schronienie. Pamiętajcie też o tym, aby podczas eventów Noworocznych utrzymać normalny harmonogram posiłków i spacerek. Zobacz więcej

Opinie (1063) ponad 100 zablokowanych

  • Wszyscy co kochacie fajerwerki (10)

    Zamiast marnować kasę na strzelaną kolorową chemię, dajcie na schronisko lub jakąś fundację. Pieniądze będą lepiej wydane. Podczas odpalania fajerwerków wydzielają się toksyny do powietrza i środowiska co wdychają Wasze pieluchodzieciaki: arsen, stront, sole żelaza czy miedzi uznawane za silnie trujące. Nie wspomnę o tych, którzy zapomnieli z domów swoich półkul strzelając między samochodami lub pod samymi blokami. Dochodzi do tego ogrom śmieci, których nikt sprzątać nie chce, szczególnie właściciel. Nie myślicie o środowisku i braciach mniejszych, to nie myślcie, że los będzie Was szanował - karma wróci

    • 9 19

    • Pieniądze wydam jak chcę. Nie obchodzą mnie schroniska. (1)

      Pozdrawiam.

      • 9 2

      • Ty nas tez nie obchodzisz wcale.

        • 1 4

    • w jednym masz rację

      Jak ci się twój kundelek zrzyga na dywan, to wtedy karma wróci!
      Pytanie tylko, mokra, czy sucha?

      • 4 1

    • (3)

      To są umysłowi nędzarze przecież. Za dużo wymagasz.

      • 1 4

      • nie płacz szczeniaku (2)

        • 1 1

        • zebys ty nie płakał jak tatus wróci ;)

          • 0 2

        • Ojej, jaka agresja - chyba jesteś po drugim dopalaczu.

          • 0 2

    • Moje piniedze przeznaczam na co chce fajerwerki ,koks , lasery Nic ci do tego

      • 2 1

    • Król intelektu

      Jak lubisz szynkę to wydaj pieniądze i kup sobie brokuły. Lubię kolorową chemię to wydam moje pieniądze na co będę chciał

      • 5 0

    • Nie marnuje pieniedzy na schroniska dla kundli bo one powinny byc usypiane !!

      • 4 0

  • Fajerwerki

    Ostrzegam ! Zwrócę uwagę ze nie wolno strzelać następnie kijem baysbolowym połamie ręce !!!

    • 1 12

  • Strzelać (2)

    To jedyna noc taka w roku!

    • 14 3

    • Tylko się nie skichaj

      • 2 3

    • Bo pampersa zmoczysz!

      • 2 2

  • Strzelać ale uważać

    • 10 1

  • Przepis na spokojny Sylwester (5)

    Usuwanie alkoholu z ulic to kompleksowe zadanie, które wymaga współpracy społeczności lokalnej, władz miejskich, organów ścigania i innych zainteresowanych stron. Poniżej przedstawiam kilka potencjalnych działań, które mogą pomóc w kontrolowaniu i minimalizowaniu spożywania alkoholu na ulicach:

    Stworzenie przepisów: Lokalne władze powinny rozważyć ustanowienie przepisów ograniczających spożywanie alkoholu na otwartym terenie. Takie przepisy mogą obejmować zakaz spożywania alkoholu w określonych obszarach publicznych.

    Współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami: Współpraca z lokalnymi sklepami i placówkami gastronomicznymi może pomóc w kontrolowaniu sprzedaży alkoholu osobom, które są już nietrzeźwe.

    Zwiększenie patroli policyjnych: Zwiększenie obecności policyjnej na ulicach, zwłaszcza w obszarach problematycznych, może pomóc w zapobieganiu spożywaniu alkoholu na otwartym terenie.

    Programy edukacyjne: Realizacja programów edukacyjnych w społecznościach lokalnych może pomóc w podniesieniu świadomości na temat szkód wynikających z nadmiernego spożywania alkoholu na otwartym terenie.

    Wsparcie dla osób uzależnionych: Wspieranie programów leczenia i rehabilitacji dla osób uzależnionych od alkoholu może pomóc w rozwiązaniu problemu u źródła.

    Inicjatywy społeczne: Zachęcanie społeczności lokalnej do organizowania inicjatyw społecznych, takich jak patrole wolontariuszy, może pomóc w monitorowaniu i zgłaszaniu przypadków spożywania alkoholu na ulicach.

    Środki techniczne: W niektórych miejscach stosuje się również środki techniczne, takie jak monitorowanie kamery, aby nadzorować obszary publiczne i reagować na przypadki spożywania alkoholu.

    • 0 6

    • zapomniałeś jeszcze dodać o zakazie wstępu do lasu oraz że twój ból jest lepszy niż mój (3)

      • 0 1

      • Nie dramatyzuj niepotrzebnie złotousty troliku...

        • 0 1

      • Wymyśł coś lepszego - zbyt oklepane frazesy!

        • 0 1

      • Akurat ból to będą mieć zwierzaki!

        • 0 1

    • Pamiętnik zacznij pisać

      Pozdro

      • 0 0

  • To jedyny legalny czas na fajerwerki (1)

    • 8 1

    • Ale nie za wszelką cenę!

      • 1 1

  • Oczywiście, że strzelać. Obrzydzają nam kościół i religię , obrzydzają Palestynę , obrzydzają każde święto to chociaż ciut tradycji niech niewolnicy zachowają. Polski i tak już nie ma więc radujmy się póki można udawać, że jest ( za góra dwa lata polskie wojsko będzie walczyć w "wojnie" na Ukrainie ). Jak mi jakiś moderator usunie ten komentarz jawnie podam do sądu, bo żarty się skończyły.

    • 6 2

  • Pytanie z wieku XIX lub z serialu 1670

    Na litość boską opamiętajcie się.

    • 3 3

  • Stan umysłu (4)

    • 0 3

    • (3)

      Aby koniecznie piardąć petardą? Prawda. Chore umysły.

      • 0 1

      • idź już spać dziecko (2)

        • 0 1

        • (1)

          A co z tobą bobasku? Rodzice wychodne mają?

          • 0 1

          • Tak, piszę s kompa starej.

            • 0 0

  • W tym roku nie powinno być żadnych fajerwerków ze względu na atmosfere stanu wojennego wprowadzoną przez neo-rząd 13 grudnia/8* (3)

    rudego WRONy.
    Za bolszewicką napaść na Niepodległe Polskie Media rudy ze swoją zgrają pałkowników odpowiedzą karnie i to już niedługo! Cała Polska dzisiaj krzyczy: nie uniknież rudy pryczy!

    • 8 4

    • tak jak ty nie unikałeś pały z dyktanda z j. polskiego (2)

      • 0 4

      • ciebie interesują pały od dziecka więc skupiaj się dalej na tym w czym jesteś dobry. (1)

        • 2 1

        • dobry jestem w dymaniu twojej starej czopku

          • 0 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane