• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Fajerwerki - strzelać czy nie?

Ewa Palińska
30 grudnia 2023, godz. 18:00 
Opinie (1063)

Sylwester w Gdańsku 2018/2019 - materiał archiwalny

Gdańsk jako pierwszy zamienił podczas miejskiej imprezy fajerwerki na lasery. Jaki był skutek? Zapytaliśmy o to imprezowiczów

Strzelać czy może jednak zrezygnować z fajerwerków na rzecz komfortu i bezpieczeństwa zwierząt oraz dla dobra środowiska? To pytanie od lat powraca jak bumerang, szczególnie przed nocą sylwestrową. Choć samorządy zrezygnowały z organizacji miejskich pokazów, mieszkańcy w tej kwestii są podzieleni i wielu z nich planuje organizować pokazy na własną rękę.





Wielowiekowa tradycja odpalania sztucznych ogni zapoczątkowana została w starożytnych Chinach około 200 lat p.n.e. - aby uzyskać huk, który miał odstraszać złe duchy, prażono wówczas bambusy.

Około 500 roku n.e. fajerwerki były w Chinach używane w czasie modlitw o pomyślność, a także w celach bojowych.



Od renesansu strzelano w całej Europie



Pierwsze pokazy fajerwerków w Państwie Środka zostały zorganizowane w XII wieku na dworze cesarskim. Do Europy przybyły dwa wieki później, dzięki wyprawie Marco Polo.

W dobie renesansu Włosi zapoczątkowali metamorfozę i ulepszenie pokazów pirotechnicznych, czyniąc z nich niemal sztukę, a gdy w XVI wieku zorganizowano pierwszy pokaz kolorowych fajerwerków, tradycja ta zamieniła się w stały element ważnych wydarzeń w całej Europie Zachodniej.

Choć fajerwerki od stuleci stanowiły nieodłączny element wielu świąt i uroczystości na całym świecie, w ostatnich dekadach pojawia się coraz więcej kontrowersji związanych z ich wpływem na środowisko, zwierzęta domowe oraz zdrowie publiczne.

Materiał archiwalny z 31 grudnia 2019 r.

Fajerwerki czy lasery? Cztery lata temu zadaliśmy to pytanie uczestnikom gdyńskiego sylwestra

Chwila przyjemności kosztem naszych braci mniejszych?



Jednym z głównych argumentów przeciwko fajerwerkom jest ich wpływ na zwierzęta domowe, dzikie i gospodarskie.

- Hałas generowany przez fajerwerki może powodować u nich ogromny stres, prowadząc do niepokoju, paniki, a nawet śmierci, w przypadku zwierząt bardziej wrażliwych - komentowała pod jednym z naszych artykułów czytelniczka. - Ponadto, substancje chemiczne wykorzystywane do produkcji fajerwerków mogą zanieczyszczać powietrze i glebę, co ma negatywny wpływ na ekosystem.
Zwolennicy fajerwerków ripostują, że można podjąć środki ostrożności, takie jak organizowanie specjalnych pokazów, ograniczanie ilości fajerwerków używanych przez jednostki, czy też stosowanie bardziej ekologicznych materiałów.

Podkreślają też, że brak zorganizowanych i przebiegających pod nadzorem pokazów prowokuje do organizowania ich na własną rękę, co stwarza zagrożenie dla ich uczestników.

- Kiedy Gdańsk przestał organizować pokazy fajerwerków, pojechaliśmy o północy na plażę w Brzeźnie - relacjonował w e-mailu do naszej redakcji czytelnik. - Chwilę przed północą ludzie zaczęli spontanicznie strzelać czym się dało. Na plaży były tysiące osób, nikt nad niczym nie panował. Nie było miejsca, żeby bezpiecznie odpalać race, więc odpalano jak popadnie. Wiele z nich wystrzeliło nie w górę, a w bok. Obawiam się, że w tym roku będzie podobnie.

Sylwester 2022 w Brzeźnie

To, że samorządy nie organizują pokazów fajerwerków, nie znaczy, że ich nie będzie. W Brzeźnie tradycyjnie można się spodziewać, że każdy będzie strzelał jak i ile chce.

Alternatywy istnieją, ale w pełni nie satysfakcjonują żadnej ze stron



Wielu zwolenników ochrony zwierząt proponuje alternatywy dla tradycyjnych fajerwerków. Coraz popularniejsze stają się na przykład pokazy światła laserowego czy efekty wodne, które są równie widowiskowe, a jednocześnie mniej szkodliwe dla zwierząt i środowiska.

Organizowanie takich alternatywnych pokazów mogłoby przyczynić się do utrzymania tradycji bez konieczności narażania zwierząt na stres. Problem w tym, że rozwiązania te w pełni nie satysfakcjonują żadnej ze stron.

- Takie pokazy odbywają się przy głośnej muzyce, więc zwierzęta i tak stresują się hałasem - komentuje Mariola, właścicielka hodowli samojedów. - Zwierzętom wszystko jedno, skąd ten hałas pochodzi i czy generują go fajerwerki czy lasery. Boją się go tak samo.
- Fajerwerki to fajerwerki, nic ich nie zastąpi - komentuje Tomek, ubolewając, że Gdynia zrezygnowała z organizacji swoich słynnych, najlepszych w Trójmieście pokazów. - Takie pokazy odbywają się raz w roku. Tak ciężko zająć się w tym czasie swoim zwierzakiem, jeśli faktycznie cierpi? Można przecież np. podać mu leki uspokajające. Uważam za egoistyczne i wręcz głupie to, że przez jakieś zwierzęta odbiera się ulubioną rozrywkę tysiącom ludzi. Przecież na te pokazy do Gdyni przyjeżdżali nawet z Kaszub czy małego Trójmiasta.


Strzelać, czy nie? Głosy na temat odpalania fajerwerków są podzielone. Strzelać, czy nie? Głosy na temat odpalania fajerwerków są podzielone.

Nie ma przepisów zabraniających strzelania z petard



Panuje mit, że produkty pirotechniczne używane mogą być wyłącznie w sylwestra, a strzelanie z petard, wyrzutni bądź innej pirotechniki - poza okresem sylwestrowym - jest nielegalne i grozi mandatem. Tymczasem nie istnieje ustawa ani przepis, które zabraniałyby korzystania ze środków pirotechnicznych w ciągu roku.

Artykuły pirotechniczne mogę być wprawdzie używane na terenach publicznych od 31 grudnia do 1 stycznia, niemniej na terenach prywatnych, zgodnie z polskim prawem, można używać fajerwerków przez cały rok. Nie oznacza to jednak, że można to robić w sposób całkowicie nieograniczony.

Ograniczenia w używaniu fajerwerków wprowadzają zarówno przepisy kodeksu wykroczeń, jak i prawa lokalnego - w postaci uchwał rad gmin czy zarządzenia wojewody. W art. 51 k.w. opisano czyn polegający na zakłócaniu ciszy, spokoju i porządku publicznego. Przepis ten nie zawiera ograniczeń czasowych - obowiązuje nieprzerwanie cały rok.

Dla "wyczerpania znamion wykroczenia", a tym samym podjęcia interwencji przez policjanta, wymagane jest zgłoszenie osoby, której przeszkadza hałas. Zgodnie z k.w., sprawcy grozi mandat karny lub/i wniosek o ukaranie do sądu - grzywną do 5 tys. zł.
17:59 30 GRUDNIA 23

Proszę! Zadbajcie o zwierzęta. (37 opinii)

W dniu Nowego Roku dla swojego psa lub kota należy zadbać o spokój i bezpieczeństwo. Unikać głośnych petard i fajerwerków, utrzymujcie zwierzę w znanym mu środowisku, a jeśli jest przerażone, stwórzcie mu bezpieczne schronienie. Pamiętajcie też o tym, aby podczas eventów Noworocznych utrzymać normalny harmonogram posiłków i spacerek.
W dniu Nowego Roku dla swojego psa lub kota należy zadbać o spokój i bezpieczeństwo. Unikać głośnych petard i fajerwerków, utrzymujcie zwierzę w znanym mu środowisku, a jeśli jest przerażone, stwórzcie mu bezpieczne schronienie. Pamiętajcie też o tym, aby podczas eventów Noworocznych utrzymać normalny harmonogram posiłków i spacerek. Zobacz więcej

Opinie (1063) ponad 100 zablokowanych

  • Jak strzelaja z ostrej do dzików to nie ma jazgotu, więc drodzy miłośnicy waszych pupili, wy lubicie po prostu zewierzęta sobie posłuszne, a te dzikie wybić. Nikt tu nawet nie pisze o zwierzynie leśnej, która jest obok nas TPK . Znaleźliście sobie przytulanki z żywych zwierząt wam poddanych i wy piszecie, mówicie o empatii.? Gdzie ta miłość do zwierząt jeśli chodzi o odstrzał dzików?

    • 12 9

  • Czy w Sylwestra będzie (1)

    można sie dodzwonić w końcu do SM. Bardzo prosimyo dyżur całodobowy tego dnia, będzie dużo przypadków zakłócania ciszy i spokoju na osiedlach!

    • 9 22

    • Nie będzie można, w SM jest też bal sylwestrowy tak więc nic zv tego. Jak pan/pani nie lubi zabawy i jest drętwy/a to proszę znieść łóżko do piwnicy i tam spać. Ewentualnie w miarę kożliwości przewieźć łóżko do swojej wsi pod Bartoszycami i tam w oborze spać z krówkami, będzie jak u siebie :)

      • 3 4

  • Kupującym fajerwerki (1)

    O tę kwotę powinny być obcięte benefity. Różne plusy

    • 14 24

    • ta to się odkleiła xD

      • 8 5

  • Wyjście skuteczne jest naprawdę tylko jedno (2)

    tego dnia wysłać wszystkich podchmielonych petardarzy wszystkich razem na księżyć i niech nie wracają.

    • 17 26

    • Ha,ha,ha, Dobre!

      • 0 5

    • A ciebie czas na tabletke i w pasy

      • 5 1

  • Ależ gdzieś jednak istnieją takie przepisy.

    Na przykład w Zakopenem obowiązuje całkowity zakaz odpalania fajerwerków, petard i sztucznych ogni w miejscach publicznych po przyjęciu uchwały, a cytując: "uchwała rady gminy, będąca aktem prawa miejscowego, jest źródłem powszechnie obowiązującego prawa na obszarze danej gminy".
    Problemem jest to, że ludzie strzelają przez wiele dni, nie tylko o północy. Możecie to sprowadzać do ludzi, którzy "cackają się ze swoimi pupilami, a przecież to tylko 5 minut", ale rzeczywistość wygląda tak, że jest mnóstwo osób z niepełnosprawnością intelektualną czy w spektrum autyzmu, które fizycznie i emocjonalnie cierpią, kilka milionów osbó przybyło z terenów objętych wojną, fajerwerki robią strszny syf, bo spadają w przypadkowych miejscach i wpływają na zwierzęta w zoo, lesie, schroniskach. To dużo więcej konsekwencji, których nikt nie opisuje. Nawaleni ludzie wychoodzą i strzelają gdzie popadnie. Kiedyś stałam daleko od tłumu, byłam niedaleko domu, ale i tak jakiś nawalony facet wystrzelił fajererki prosto we mnie, bo nie umiał ich odpalić. Nawet jeśli sama nie strzelam, to strach wyjść na miasto, bo każdy d*reń ma dostęp do hukówek.

    • 38 20

  • Tylko dla naiwnych (1)

    Zakupy sztucznych ogni obiecywały spektakularny pokaz, ale niestety efekt był mniej imponujący niż się spodziewałem. Słabe ogniwa, krótkotrwałe wrażenie. Moje oczekiwania były większe, ale cóż, czasem nawet fajerwerki rozczarowują.

    • 2 12

    • Racja!

      • 0 1

  • Nap+++ć, niech sobie pchlarze narzekają, trzeba było siedzieć na podlasiu

    • 23 25

  • (3)

    No i się zaczęła coroczna akcja pod tytułem nie strzelaj i dej na pieska. Psiarze przez kilka dni będą płakać jak to ich pupile się boją petard. Szkoda tylko, że w pozostałe dni w roku już mają w du**e sprzątanie po swoim psie, zakładanie kagańca (też się boję jak na ulicy mijam pitbulla puszczonego wolno). O robieniu fikołków przy pogryzieniu przez psy nie wspomnę- wszyscy winni tylko nie Puszek.

    • 43 24

    • Mogli by poruszyć temat podatku od paliwa 13% i innych a nie

      Się moczą na punkcie fajerwerek

      • 4 0

    • (1)

      Serio jesteś tak ograniczony, że uważasz, że tylko psy się boją? To jest trauma dla ptaków które rozbijają się o ściany i szyby kiedy uciekają w popłochu, dla dzikich zwierząt: saren, lisów, zajęcy. Ludzie to najgorsze co spotkało naszą planetę.

      • 1 6

      • Napisz to samo jeszcze 10 razy

        Niestety nie zrobisz się od tego mądrzejszy

        • 3 0

  • To bardzo zły pomysl (1)

    Fajerwerki, pomimo swojej imponującej estetyki, mogą mieć negatywny wpływ na środowisko. Składniki chemiczne używane do generowania kolorów, takie jak saletra, mogą zanieczyszczać powietrze, a cząstki stałe i substancje toksyczne, takie jak barwniki metalowe, mogą osiadać w glebie i zbiornikach wodnych. Dodatkowo, hałas generowany przez fajerwerki może zakłócać życie dzikich zwierząt, zwłaszcza ptaków i zwierząt domowych. Dlatego ważne jest, aby świadomie korzystać z fajerwerków, zwracając uwagę na ich składniki i minimalizując wpływ na ekosystemy naturalne.

    • 20 23

    • Prawda.

      • 0 5

  • zwierzaki domowe - koty i psy . sie boja. (1)

    idz se strzelaj na plaze . nie miedzy blokami .
    wiem , wiem nie wytłumaczysz, póki paluchóf nie przyjarasz to nie zrozumiesz.

    • 20 22

    • Ch..z nimi i toba

      • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane