• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Fajerwerki - strzelać czy nie?

Ewa Palińska
30 grudnia 2023, godz. 18:00 
Opinie (1063)

Sylwester w Gdańsku 2018/2019 - materiał archiwalny

Gdańsk jako pierwszy zamienił podczas miejskiej imprezy fajerwerki na lasery. Jaki był skutek? Zapytaliśmy o to imprezowiczów

Strzelać czy może jednak zrezygnować z fajerwerków na rzecz komfortu i bezpieczeństwa zwierząt oraz dla dobra środowiska? To pytanie od lat powraca jak bumerang, szczególnie przed nocą sylwestrową. Choć samorządy zrezygnowały z organizacji miejskich pokazów, mieszkańcy w tej kwestii są podzieleni i wielu z nich planuje organizować pokazy na własną rękę.





Wielowiekowa tradycja odpalania sztucznych ogni zapoczątkowana została w starożytnych Chinach około 200 lat p.n.e. - aby uzyskać huk, który miał odstraszać złe duchy, prażono wówczas bambusy.

Około 500 roku n.e. fajerwerki były w Chinach używane w czasie modlitw o pomyślność, a także w celach bojowych.



Od renesansu strzelano w całej Europie



Pierwsze pokazy fajerwerków w Państwie Środka zostały zorganizowane w XII wieku na dworze cesarskim. Do Europy przybyły dwa wieki później, dzięki wyprawie Marco Polo.

W dobie renesansu Włosi zapoczątkowali metamorfozę i ulepszenie pokazów pirotechnicznych, czyniąc z nich niemal sztukę, a gdy w XVI wieku zorganizowano pierwszy pokaz kolorowych fajerwerków, tradycja ta zamieniła się w stały element ważnych wydarzeń w całej Europie Zachodniej.

Choć fajerwerki od stuleci stanowiły nieodłączny element wielu świąt i uroczystości na całym świecie, w ostatnich dekadach pojawia się coraz więcej kontrowersji związanych z ich wpływem na środowisko, zwierzęta domowe oraz zdrowie publiczne.

Materiał archiwalny z 31 grudnia 2019 r.

Fajerwerki czy lasery? Cztery lata temu zadaliśmy to pytanie uczestnikom gdyńskiego sylwestra

Chwila przyjemności kosztem naszych braci mniejszych?



Jednym z głównych argumentów przeciwko fajerwerkom jest ich wpływ na zwierzęta domowe, dzikie i gospodarskie.

- Hałas generowany przez fajerwerki może powodować u nich ogromny stres, prowadząc do niepokoju, paniki, a nawet śmierci, w przypadku zwierząt bardziej wrażliwych - komentowała pod jednym z naszych artykułów czytelniczka. - Ponadto, substancje chemiczne wykorzystywane do produkcji fajerwerków mogą zanieczyszczać powietrze i glebę, co ma negatywny wpływ na ekosystem.
Zwolennicy fajerwerków ripostują, że można podjąć środki ostrożności, takie jak organizowanie specjalnych pokazów, ograniczanie ilości fajerwerków używanych przez jednostki, czy też stosowanie bardziej ekologicznych materiałów.

Podkreślają też, że brak zorganizowanych i przebiegających pod nadzorem pokazów prowokuje do organizowania ich na własną rękę, co stwarza zagrożenie dla ich uczestników.

- Kiedy Gdańsk przestał organizować pokazy fajerwerków, pojechaliśmy o północy na plażę w Brzeźnie - relacjonował w e-mailu do naszej redakcji czytelnik. - Chwilę przed północą ludzie zaczęli spontanicznie strzelać czym się dało. Na plaży były tysiące osób, nikt nad niczym nie panował. Nie było miejsca, żeby bezpiecznie odpalać race, więc odpalano jak popadnie. Wiele z nich wystrzeliło nie w górę, a w bok. Obawiam się, że w tym roku będzie podobnie.

Sylwester 2022 w Brzeźnie

To, że samorządy nie organizują pokazów fajerwerków, nie znaczy, że ich nie będzie. W Brzeźnie tradycyjnie można się spodziewać, że każdy będzie strzelał jak i ile chce.

Alternatywy istnieją, ale w pełni nie satysfakcjonują żadnej ze stron



Wielu zwolenników ochrony zwierząt proponuje alternatywy dla tradycyjnych fajerwerków. Coraz popularniejsze stają się na przykład pokazy światła laserowego czy efekty wodne, które są równie widowiskowe, a jednocześnie mniej szkodliwe dla zwierząt i środowiska.

Organizowanie takich alternatywnych pokazów mogłoby przyczynić się do utrzymania tradycji bez konieczności narażania zwierząt na stres. Problem w tym, że rozwiązania te w pełni nie satysfakcjonują żadnej ze stron.

- Takie pokazy odbywają się przy głośnej muzyce, więc zwierzęta i tak stresują się hałasem - komentuje Mariola, właścicielka hodowli samojedów. - Zwierzętom wszystko jedno, skąd ten hałas pochodzi i czy generują go fajerwerki czy lasery. Boją się go tak samo.
- Fajerwerki to fajerwerki, nic ich nie zastąpi - komentuje Tomek, ubolewając, że Gdynia zrezygnowała z organizacji swoich słynnych, najlepszych w Trójmieście pokazów. - Takie pokazy odbywają się raz w roku. Tak ciężko zająć się w tym czasie swoim zwierzakiem, jeśli faktycznie cierpi? Można przecież np. podać mu leki uspokajające. Uważam za egoistyczne i wręcz głupie to, że przez jakieś zwierzęta odbiera się ulubioną rozrywkę tysiącom ludzi. Przecież na te pokazy do Gdyni przyjeżdżali nawet z Kaszub czy małego Trójmiasta.


Strzelać, czy nie? Głosy na temat odpalania fajerwerków są podzielone. Strzelać, czy nie? Głosy na temat odpalania fajerwerków są podzielone.

Nie ma przepisów zabraniających strzelania z petard



Panuje mit, że produkty pirotechniczne używane mogą być wyłącznie w sylwestra, a strzelanie z petard, wyrzutni bądź innej pirotechniki - poza okresem sylwestrowym - jest nielegalne i grozi mandatem. Tymczasem nie istnieje ustawa ani przepis, które zabraniałyby korzystania ze środków pirotechnicznych w ciągu roku.

Artykuły pirotechniczne mogę być wprawdzie używane na terenach publicznych od 31 grudnia do 1 stycznia, niemniej na terenach prywatnych, zgodnie z polskim prawem, można używać fajerwerków przez cały rok. Nie oznacza to jednak, że można to robić w sposób całkowicie nieograniczony.

Ograniczenia w używaniu fajerwerków wprowadzają zarówno przepisy kodeksu wykroczeń, jak i prawa lokalnego - w postaci uchwał rad gmin czy zarządzenia wojewody. W art. 51 k.w. opisano czyn polegający na zakłócaniu ciszy, spokoju i porządku publicznego. Przepis ten nie zawiera ograniczeń czasowych - obowiązuje nieprzerwanie cały rok.

Dla "wyczerpania znamion wykroczenia", a tym samym podjęcia interwencji przez policjanta, wymagane jest zgłoszenie osoby, której przeszkadza hałas. Zgodnie z k.w., sprawcy grozi mandat karny lub/i wniosek o ukaranie do sądu - grzywną do 5 tys. zł.
17:59 30 GRUDNIA 23

Proszę! Zadbajcie o zwierzęta. (37 opinii)

W dniu Nowego Roku dla swojego psa lub kota należy zadbać o spokój i bezpieczeństwo. Unikać głośnych petard i fajerwerków, utrzymujcie zwierzę w znanym mu środowisku, a jeśli jest przerażone, stwórzcie mu bezpieczne schronienie. Pamiętajcie też o tym, aby podczas eventów Noworocznych utrzymać normalny harmonogram posiłków i spacerek.
W dniu Nowego Roku dla swojego psa lub kota należy zadbać o spokój i bezpieczeństwo. Unikać głośnych petard i fajerwerków, utrzymujcie zwierzę w znanym mu środowisku, a jeśli jest przerażone, stwórzcie mu bezpieczne schronienie. Pamiętajcie też o tym, aby podczas eventów Noworocznych utrzymać normalny harmonogram posiłków i spacerek. Zobacz więcej

Opinie (1063) ponad 100 zablokowanych

  • Fajerwerki w noc sylwestrową to standard.

    Bez tego cały nowy rok byłby do kitu.

    • 18 8

  • Gęby to ty sobie lewaku ekologią nie wycieraj, bo wyborcze plastikowe reklamy twoich posłów leżą przy drogach poszarpane przez wiatr. W Sejmie siedzą i już ich nie raczą posprzątać.

    • 10 5

  • fot. Łukasz mimo ze mało fajerwerków i tak super wyglada na filmie to juz lepsze pokazy ale najładniejsze były chyba 3 lata temu

    pamietam ze chyba przez 15minut było jasno jak w dzień a pokaz trawał chyba z 30minut az zimno sie zaczeło robic .Ciekawe jak wtym roku bedzie ile ludzie kupia fajerwerkow i zawstydza władze miasta ,ze marnuja kase na jakies imprezki niby sylwestrowe nad morzem na które ludzie przyjda na 5minut przed pólnoca a ci co ich oplacono beda grac do koltleta 4 godziny .
    te pokazy sa fantastyczne szkoda ze tylko raz w roku ,Powinny byc czesciej i czesto sa w roku ale organizowane przez jakies grupy na wesele itp ale dowiadojesz sie onich dopiero jak zobaczysz z daleka

    • 2 1

  • Szczelac ile wejdzie

    Szczelac szczelac szczelac

    • 14 6

  • Fajerwerki (5)

    Fajerwerki przeszkadzają zasr.. chodniki trawniki to nie wasze psy sr*..ja gdzie popadnie

    • 26 6

    • (4)

      A ty chociaż codziennie spuszczasz wodę w wc czy ciułasz na petardy aby sąsiadom odpalić na wycieraczce?

      • 1 6

      • podaj adres podrzucimy i tobie jak zazdroscisz :) (3)

        • 2 1

        • (1)

          Póki co to ty zazdrościsz jak widać ;)

          • 0 1

          • Widzisz coś w komentarzu? Musisz koniecznie się zgłosić do lekarza specjalisty.

            • 0 1

        • Uważaj na klamkę.

          • 1 1

  • czlowiek istota rozumna

    szczyt ewolucji a nadal sie zastanawia czy przestac szkodzic sobie i innym mieszkancom planety xD

    • 10 6

  • Za każdym razem mam ciary żenady, (7)

    Jak widzę albo słyszę tych samozwańczych piromanów. To te same typy co robią głośne odsłuchy disco polo na plaży, wystawiają śmieci na klatkę schodową, nie mieszczą się w linie do parkowania albo rajdują bez tłumików po mieście.

    • 10 16

    • jak cie to podnieca to tez sobie kup :)

      • 4 0

    • (4)

      Ewidentnie przeszkadza Tobie życie w mieście, Ni e męcz się, wracaj do obory pod Bartoszycami.

      • 3 1

      • masz mylne wyobrażenie o miescie (2)

        imprezy rodem z remizy to nie miasto

        • 1 2

        • (1)

          No tak, nowoczesne imprezy to tańce z psami i kotami bez muzyki by ich nie sterowała.. Po urodzeniu w mieście i życi w nim 45 lat naprawdę nie wiem nic o życiu w mieście. Wiem tylko tyle, że 10 lat temu takie chore osoby jak Ty były marginalizowane, uważane za przybyłych ze wsi i swoje wiejskie zasady siłą przenoszone do miasta. Tyle wiem. Dzis to się nasiliło z ilością przybyłych z wioch wędrowców. W remizach wiejskich nigdy nie było fajerwerków, były za to lanie sie sztachetami i po mordzie, taki Twój obecny stan emocjonalny :)

          • 2 1

          • Już chyba wiem, jaki proces myślowy zachodzi u zwolenników wybuchów. Całe życie na prowincji, cisza, spokój, nic się nie dzieje, wszyscy się znają. No i jak jeden z drugim się wyrwie poza swój powiat, zostają oślepieni światłem miasta. W końcu są "anonimowi" i mogą buraczyć w opór no i co najważniejsze stać ich. na całe szczęście, można takiego poznać z daleka.

            • 0 3

      • Pudło, ale chyba ciebie bardzo zabolało.

        Trafiony opis wystrzałowego wnuczka przybyszów z zza Buga. Gena nie wydłubiesz, nawet w trzecim pokoleniu bedzie cie gryzł w dude. A ty z opcji buty na klatce, czy dico-polo na plaży?

        • 0 1

    • 100%racji

      Wszędzie te same janusze , latem parawany na plaży , zimą fajerwerki

      • 1 3

  • (8)

    Szanowni Państwo - właściciele psów i kotów (bo to oni głównie podnoszą larum). Raz w roku hałas przez kilkanaście minut nikomu krzywdy nie zrobi - burze w okresie letnim potrafią być dużo głośniejsze, a jakoś nikt burz nie zakazuje i nie narzeka. Zatem, więcej uśmiechu, zrozumienia dla ludzi, którzy chcą hucznie powitać Nowy Rok.

    • 28 7

    • (1)

      Badania i obserwacje mówią coś zupełnie innego!

      • 3 7

      • A co badania i obserwacje twojego mózgu mówią?

        • 4 0

    • własnie natychmiast zakazać piorunów i burz !! :) ostatnio były takie badania naukowe i wychodziło ze tacy jak oni (2)

      maja podobne mózgu do swoich psów czy kotów obniza im sie poziom umysłowy :)

      • 5 5

      • Chociaż jest z czego obniżać, ty już tak szorujesz po umysłowym dnie, że niżej się nie da.

        • 1 2

      • Hałas może znacząco wpływać na zwierzęta, zarówno dzikie, jak i domowe, w sposób negatywny. Oto kilka sposobów, w jakie hałas może szkodzić zwierzętom:

        Zakłócanie komunikacji:

        Zwierzęta komunikują się za pomocą dźwięków w celu znalezienia partnera, ostrzeżenia przed niebezpieczeństwem czy ustanowienia terytorium. Wysoki poziom hałasu może zakłócać te ważne procesy komunikacyjne.
        Zaburzenia migracji:

        Dźwięki generowane przez człowieka, takie jak hałas uliczny czy lotniczy, mogą zakłócać naturalne trasy migracji zwierząt, prowadząc do ich dezorientacji.
        Zmiany w zachowaniu:

        Hałas może wpływać na zachowanie zwierząt, prowadząc do stresu, agresji, bądź, w przypadku zwierząt domowych, do nadmiernego podniecenia lub lęku.
        Zaburzenia snu:

        Hałas w nocy może zakłócać sen zwierząt, prowadząc do zaburzeń rytmu dobowego, zmęczenia i obniżenia ogólnego stanu zdrowia.
        Zmiany hormonalne:

        Długotrwałe narażenie na hałas może wpływać na poziomy hormonów u zwierząt, co może mieć negatywny wpływ na ich rozwój, zdolność rozrodczą i funkcje układu hormonalnego.
        Przemoc wobec zwierząt:

        W niektórych przypadkach hałas może powodować agresywne zachowanie zwierząt, zarówno w stosunku do siebie, jak i w stosunku do ludzi.
        Utrata słuchu:

        Podobnie jak u ludzi, zwierzęta narażone na głośne dźwięki mogą doświadczać utraty słuchu.
        Zanieczyszczenie akustyczne w środowisku wodnym:

        Podwodny hałas generowany przez statki, sonary czy prace konstrukcyjne może powodować poważne skutki dla zwierząt morskich, takich jak wieloryby, które polegają na echolokacji do nawigacji i komunikacji.
        Długotrwałe narażenie zwierząt na hałas może wpływać na ich zdrowie, rozmnażanie, a także na ogólną równowagę ekosystemu. W związku z tym, ochrona przed hałasem staje się ważnym elementem zarządzania środowiskiem naturalnym.

        • 0 8

    • Szanowny Panie (1)

      Dzieciaki niepełnosprawne-szczególnie autyzm i spektrum, bardzo cierpią na skutek huku petard.
      Można zdobyć się na empatię i wyrozumiałość i używać bez hukowych?

      • 0 8

      • Można kupić stopery do uszu.

        • 1 1

    • Poza tym

      to nie jest raz do roku przez kilkanaście minut. Na moim osiedlu od 1,5 h kanonada.

      • 0 2

  • Każdego roku (10)

    Wydaję na fajerwerki od 1500 do 2000 zł. Lubię to i nikt mi nie będzie dyktował co mam robić w Sylwestra.

    • 19 9

    • (6)

      A założymy się?

      • 5 7

      • Stać mnie na mandaty. (5)

        I mam w głębokim poważaniu wszystkich sr*jacych psami i wyobrażającymi sobie że kundle to ich dzieci.

        • 5 4

        • (4)

          Póki co ludzkim kundlem to ty jesteś.

          • 0 6

          • Dzieciaka nie umiesz zrobić (3)

            To myślisz że kundel to twój "Bombelek".
            Jakie to żałosne.

            • 6 2

            • (2)

              Ty umiesz tylko mouse macać ;) LOL

              • 1 5

              • No właśnie się do tego przyznałeś. (1)

                • 2 1

              • BOT?

                • 0 3

    • (2)

      Ja będę i twoja mamusia.

      • 0 1

      • Ty to sobie możesz (1)

        Najwyżej kupić Harnasia w biedrze gołodupcu.

        • 1 1

        • Ty już kupiłeś? Po ile w promo teraz bo dawno nie byłem.

          • 0 2

  • strzelać ile wlezie i szykować się na wojnę z Rosją (3)

    • 8 5

    • (1)

      Pierwszy ty pójdziesz sobie postzrelać ;)

      • 1 0

      • Do zdrajców Polski, berlińskich POddanych.

        • 4 0

    • Tusk już to załatwi, ze wschodu ruski, z zachodu niemiaszki. Do tego go tu przysłali, żeby zniszczył nasz kraj.

      • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane