• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Flaga narodowa: symbol dumy czy... strajków?

Michał Sielski
10 listopada 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
W Polsce podejście do flagi i barw narodowych jest bardzo zróżnicowane. Honory oddaje się im głównie podczas uroczystości państwowych... W Polsce podejście do flagi i barw narodowych jest bardzo zróżnicowane. Honory oddaje się im głównie podczas uroczystości państwowych...
...stroje kibiców sportowych przepełnione są narodową symboliką... ...stroje kibiców sportowych przepełnione są narodową symboliką...
... ale flagi wykorzystuje się także podczas politycznych manifestacji i strajków. ... ale flagi wykorzystuje się także podczas politycznych manifestacji i strajków.

Narodowa flaga powinna być świętością szanowaną przez wszystkich. W naszych realiach częściej widzimy ją jednak podczas marszów protestacyjnych, niż radosnych parad, choćby takich, jak organizowane w najbliższy piątek Parady w GdańskuGdyni.



Gdy zacząłem mówić znajomym, że mam zamiar przed domem postawić maszt i wciągnąć na niego polską flagę, reakcje były różne. Jedni pytali z przekąsem, czy otwieram ambasadę, inni zastanawiali się, czy nie mam na co wydawać pieniędzy, a większość po prostu stwierdziła, że zwariowałem.

Tymczasem powód jest prosty - jestem dumny z tego, że jestem Polakiem i mieszkam w Polsce, jestem dumny z mojego narodu i jego dokonań: obalenia komunizmu, niezłomności podczas wojen, hartu ducha i słowiańskiej duszy - nawet z "gestu Kozakiewicza".

Nie boli mnie, że w USA średnia roczna pensja to ok. 50 tys. dolarów, a benzyna jest kilkakrotnie tańsza. Nie mam kompleksu czystych, niemieckich ulic - zresztą nie ma go chyba nikt, kto odwiedził Włochy czy Francję.

Zdając sobie sprawę z piękna i siły naszego kraju, powinniśmy pamiętać, by ważne były także nasze narodowe symbole. Pamiętaliśmy o tym tuż po obaleniu komunizmu. Gdy orzeł w godle odzyskał koronę, nastroje były euforyczne. Potem jednak zaczęło się szafowanie narodowymi barwami.

Biało-czerwone krawaty Samoobrony czy strajkujący związkowcy, wymachującymi narodowymi flagami, to zdecydowana przesada. Właśnie dlatego flaga coraz większej ilości osób kojarzy się ze strajkiem, roszczeniem, rozróbą i paleniem opon, a nie dumą.

Tymczasem wcale nie trzeba daleko szukać i pokazywać zamieszczone w Internecie filmy z uroczystego składania amerykańskiej flagi, by przekonać się, że w większości krajów do flagi podchodzi się z należytą powagą. Wystarczy spojrzeć na Francję, gdzie tydzień bez strajku wspominany jest chyba tylko przez najstarszych koneserów wytrawnego wina i gotowanych muli, ale żadna z ulicznych manifestacji nie odbywa się pod trójkolorowym sztandarem, lecz pod flagami związkowymi albo transparentami z hasłami.

Czy masz w domu polską flagę?

W Szwecji flaga narodowa powiewa przy wielu domach. U nas wciąż jednak ubrani w koszulkę z orłem na piersi są uważani za narodowców, kiboli lub zadymiarzy. A szkoda, bo w ten sposób sami zabijamy swój patriotyzm.

Dlatego właśnie - na przekór wielu - maszt z narodową flagą postawię i będę z niego dumny. Co więcej, uważam, że to właśnie zachowanie jest w Polsce normalne. I nawet wiedząc, że przekonanie o całkowitym zdrowiu psychicznym jest niechybnym zwiastunem choroby, będę się tej teorii trzymał.

Wydarzenia

Parada Niepodległości (61 opinii)

(61 opinii)
parada

Zobacz także

Opinie (221) ponad 10 zablokowanych

  • "..jestem dumny z tego, że jestem Polakiem i mieszkam w Polsce, jestem dumny z mojego narodu i jego dokonań: obalenia komunizmu, niezłomności podczas wojen, hartu ducha i słowiańskiej duszy - nawet z "gestu Kozakiewicza"."Podpisuje się, choć zaraz oskarżą, że gramy w zbyt 'pompatyczną nute'.. :)Ale jedno mnie zaskakuje w artykule - felietonie..Ja takiej flagi, jakiej salutuje Pan marynarz - oficer, nie uznaję..Flaga to kolory Biało - Czerwony i obowiązkowo! Orzełek na Białbym tle, dumnie patrzącym w prawą stronę, patrząc od lewej.Żadne inne rozwiązanie.

    • 1 1

  • tak,tak...

    w każdym nas jest patriotyzm...w każdym jest taka struna..jak sie ją poruszy daje dzwiek...ale to trzeba mometu.sprawy,idei.....tacy juz jesteśmy,ze w trudnych sytuacjach...ta struna gra i to mocno...a dzisiaj chcemy bezpiecznie zyc i w miare dobrze..gdy nie mamy tego bezpieczeństwa flagi używamy do protestów..tak juz jest..ale kochamy naszą zwariowaną Polskę...gdzieś w głębi duszy na pewno każdy!!!!!

    • 2 1

  • nadużywanie

    symboli przynosi odmienny skutek od zamierzonego.W okresie rozrób organizowanych przez solidarnościowych pseudopatriotów i kiboli przyniósł efekt braku szacunku do flagi (symboli) przy okazji rocznic państwowych. Widać to gołym okiem. Wywieszanie flag to jakby utożsamianie się z tymi przy władzy, czyli darmozjadów... Młodzież jest spostrzegawcza i czuje co jest grane przez kolejnych cwaniaków pod przykrywką patriotyzmu ...

    • 1 1

  • - Kto ty jesteś? (1)

    - Polak mały.- Jaki znak twój?- Orzeł biały.- Gdzie ty mieszkasz?- Między swemi.- W jakim kraju? W polskiej ziemi.- Czym ta ziemia?- Mą ojczyzną.- Czym zdobyta?- Krwią i blizną.- Czy ją kochasz?- Kocham szczerze.- A w co wierzysz?- W Polskę wierzę.- Czym ty dla niej?- Wdzięczne dziecię- Coś jej winien?- Oddać życie."

    • 2 2

    • stary frazes. dawno nieaktualny.

      • 1 1

  • jak mozna w ogóle wpaść na pomysł ze sie wstydzić bycia Polakiem???

    Polakiem być do duma!!! wstydzic to sie mogą tacy niemcy ale my nie mamy czego.

    • 1 2

  • jestem młodym czlowiekiem i flaga to symbol Polski tej ktorą mam w sercu i nic tego nie zmieni!

    kocham Polskę i flagę zawsze będę wywieszać w Święta Narodowe to co sie dzieje w Stolicy to jest wstyd dla władz tego miasta ze nie potrafili sie zorganizować i zaproponować ludziom czegoś fajnego,gdzie parady, konkursy patriotyczne śpiewy czy imprezy dla całych rodzin??? gdyby Warszawa im to zaproponowała to mielibyśmy inny obrazek z obchodzenia tego Święta ale dla niktorych widac byłby on nudny i niewygodny. Wstyd dla Stolicy i brawa dla innych miast cieszę sie ze nie mieszkam w Warszawie.

    • 0 0

  • Symbol nadziei (1)

    Symbol nadziei

    • 0 2

    • Nadziei

      na lepsze obiecywane jutro od 1945 r i tak zawsze !!

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane