• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Flash mob przy dworcu. Gimnazjaliści pamiętają o Kindertransportach

Marzena Klimowicz-Sikorska
24 czerwca 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 

Zobacz w jaki sposób gimnazjaliści starali się przypomnieć mieszkańcom Gdańska, z czym związany jest pomnik stojący przez dworcem PKP.

Blisko setka gdańskich gimnazjalistów wzięła udział we flash mobie przy pomniku Kindertransportów przed dworcem PKP w Gdańsku. Wszystko po to, by przypomnieć historię dzieci ewakuowanych do Londynu tuż przed wybuchem II wojny światowej.



Czy wiedziałeś(łaś) kogo przedstawia pomnik przed Dworcem Głownym PKP w Gdańsku?

24 czerwca mija 75 lat od przyjazdu do Londynu z Wolnego Miasta Gdańska pierwszego pociągu, który wywiózł z miasta żydowskie dzieci. Wszystkie trafiały przez Berlin i Holandię do Londynu (w każdym z tych miast stoją podobne pomniki jak w Gdańsku). Dzięki takim pociągom uratowano blisko 10 tysięcy z nich. By upamiętnić to wydarzenie gimnazjaliści z Gdańskiego Autonomicznego Gimnazjum przygotowali kilkunastominutowy flash mob.

- Flash mob miał zwrócić uwagę na ten pomnik, bo mamy wrażenie, że wiele osób nie wie kogo on przedstawia. Słyszałam już o "dzieciach z czekolady" czy "pomniku podróżnych" - mówi Agata Kożuszek, dyrektor Gdańskiego Autonomicznego Gimnazjum, pomysłodawczyni flash moba. - To nie jest pomnik do uroczystości patetycznych. Zależało mi, żeby zwrócić uwagę mieszkańców Gdańska w inny sposób: ciszą i kwiatem. Dlatego wybrałam taką formę, a nie np. akademię szkolną, która trochę się już przejadła.

W happeningu wzięło udział blisko stu uczniów. Wszyscy mieli ze sobą walizki, część była przebrana w stroje z epoki.

- Jestem pod wrażeniem tego, jak dzieciaki się zaangażowały. Przecież mają już wakacje, oceny są wystawione, więc teoretycznie mogą robić, co chcą. A tu blisko 100 osób wyraziło chęć uczestniczenia w akcji - dodaje dyrektor.

Dla samych uczniów takie wydarzenie było mocno poruszające. - Wcześniej orientowałam się kogo przedstawia ten pomnik, ale przy okazji flash moba zgłębiłam historię tych dzieci, które były w naszym wieku - mówi jedna z gimnazjalistek biorących udział w happeningu. - Dziś nie wyobrażam sobie, że miałabym porzucić dom, rodzinę i wyjechać.

Flash mob zaczął się od sygnału gwizdka, a uczniowie podzieleni na trzy grupy wychodzili z różnych części dworca. Każdy miał walizkę, w niej różę, którymi na koniec ozdobiono pomnik.

- Nasze zainteresowanie tym pomnikiem nie skończy się na jednym happeningu, postanowiliśmy bowiem objąć go opieką - zapowiada Agata Kożuszek. - Przyszłoroczna trzecia klasa gimnazjum będzie zajmowała się badaniami na temat wiedzy mieszkańców Gdańska o tym pomniku. Natomiast jesienią chcielibyśmy się spotkać z autorem pomnika, Frankiem Meislerem, który będąc dzieckiem, takim Kindertransportem wyjechał z Gdańska do Londynu.

Kindertransport czy raczej Refugee Children Movement to akcja ratunkowa podjęta na kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej przez Brytyjczyków. Dzięki niej blisko 10 tys. żydowskich dzieci zarówno z Niemiec, jak i Austrii, Czechosłowacji czy Polski i Wolnego Miasta Gdańska trafiło do brytyjskich rodzin zastępczych, domów opiekuńczych i farm, dzięki czemu ocalały z Holokaustu. Docelowo dzieci miały wyemigrować do Palestyny. Koszty Kindertransportu pokryła wspólnota żydowska, która zobowiązała się pokryć koszty podróży i inne opłaty w wysokości 50 funtów na każde dziecko. Akcja objęła dzieci do 17 roku życia. Niestety po wojnie tylko część z nich odnalazła swoje rodziny.

Pierwszy pomnik Kindertransportów stanął w 2006 r. w Londynie na stacji Liverpool Street, gdzie pociągi kończyły podróż. W 2008 r. odsłonięto taki sam w Berlinie przy stacji Friedrichstrasse, gdzie przesiadały się na pociąg do Holandii. W 2009 r. pomnik stanął w Gdańsku, gdzie cała podróż się zaczynała. Ostatni odsłonięto w 2012 r. w Holandii w Hoek von Holland, gdzie dzieci przesiadały się z pociągów na prom do Wielkiej Brytanii.

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (406) ponad 20 zablokowanych

  • Stuknięta mlodzież. Ale harlem szejka przy pomniku to nie zrobili, coby na fejsie pokazać jacy są cool.

    Tak dziś nastolatków wychowuje Wojewódzki i TVN.

    • 12 2

  • Dobrze że jest ta dyskusja pod tym artykułem (1)

    Dobrze wiedzieć ze jest więcej ludzi,którzy myśla o tym pomniku to samo co ja.

    Ten pomnik to jest policzek dla Gdańszczan, dla Polaków.

    Żal mi tych dzieci, że zabrano im dzieciństwo. Ale trzeba znać proporcje i kontekst.

    W mieście, w którym Polacy byli bici i zabijani pzrez Niemców, Na Pomorzu, gdzie tysiacami mordowano Polaków za bycie Polakiem, na ziemi stuthoffu,marszu śmierci, partyzantki kaszubskiej Gryfa Pomorskiego", w mieście gdzie krasnoarmiejcy mordowali, gwałcili i palili, gdzie komuniści strzelali do robotników, w kraju powstań, zaborów, zsyłek, obozów koncentracyjnych, gdzie zginęło wczasie II wojny światowej 3 miliony etnicznych Polaków. Gdzie cały naród stracił na wojnie swój cały dobytek, potracił majątki a to co zostało zagrabili komuniści. W mieście Fahrenheita, Schopenhauera, Lengnicha, Stryowskiego,w miescie królów polskich i ksiazat pomoskich nie ma komu stawiać pomników przy dworcu, nie ma komu

    - tylko niemieckim dzieciom żydowskiego pochodzenia, które uratowano przed agresją niemieckiego państwa.

    Tak aby każdy obcokrajowiec będący w Gdańsku na dworcu od razu wiedział, że jest w Polsce kraju antysemitów twórców polskich obozów zagłady, któryz dzieki funduszom unijnym zaczynaja sie cywilizować i upamietniaja swoje ofiary - niewinne żydowskie dzieci mordowane przez polskich faszystów.

    • 14 3

    • do rewolucji narodowej dojść MUSI.

      juz po samych ocenach, plusach przy komentarzach widac ze spoleczenstwo ma w upie los zydow i bardziej nas interesuje los POLAKÓW.

      kto nami rzadzi i komu tak bardzo zalezy by zapomniec o polskich bohaterach i o polskich ofiarach?

      • 7 1

  • To ja proponuje flasz moba "Przywrócić Polskość" (1)

    W ile osob damy rade wyniesc i usunac ten pomnik?
    W jakim czasie zbierzemy fundusz i podpisy na pomnik Kazimierza IV lub Dmowskiego albo Pileckiego czy ofiar rzezi wolynskiej?

    A moze chociaz go przykryc przescieradlem z napisem "A co z polskimi dziecmi z malopolski wschodniej?"

    • 13 3

    • weź pigułkę, to przejdzie ci ochota na prześcieradło z napisem

      • 0 7

  • zróbcie coś, zamiast krytykować

    Czy ktoś z osób krytykujących brał kiedyś udział w tego typu akcji? Pewnie nie. Krytykować łatwo...

    • 1 9

  • A kto, kiedy i gdzie postawi pomnik zamordowanych palestynskich dzieci przez wojska izraela?

    Terroryści z mossadu bombarduja szkoły i szpitale.
    Robią z Palestyną to samo co robił z nimi Hitler.

    Islamu nie wolno tolerować, ale... "wróg mojego wroga jest moim przyjacielem".

    • 11 0

  • Pomnik dla Janusza Walusia,w miejsce tych kindertransportów!!!

    Polskich bohaterow nikt nie wspomina, tylko płacza po obcych dzieciach.

    • 9 2

  • BRAWO!!!

    Wielkie brawa dla Tych Uczniów!

    • 1 12

  • Gdzie sa pomniki naszych ofiar i bohaterow ?

    Pytam sie gdzie sa ? Ten kraj sie jeszcze zydolandem nie zwie by tylko o zydach wspominac.

    • 10 1

  • czy w Gdańsku stanie pomnik

    dzieciom pomordowanym przez NFZ przez cofnięcie finansowania leczenia onkologicznego?

    • 8 0

  • Ten pomnik / skandal ! / obserwuję od dawna , ludzie udają że go nie widzą

    nikt tam nie skłąda kwiatów...

    No to szkolne spędy zaczeli robić...

    • 10 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane