• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Foliówki w sklepach będą droższe ?

neo
25 sierpnia 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
Jeśli nie ograniczymy zużycia plastikowych torebek, utoniemy w śmieciach. Jeśli nie ograniczymy zużycia plastikowych torebek, utoniemy w śmieciach.

Nawet 40 groszy opłaty recyklingowej za każdą foliową reklamówkę w sklepie spożywczym ma zachęcić Polaków do ekologicznych zachowań. Nad takim projektem debatuje właśnie polski rząd.



Rządowy projekt to:

Kilka miesięcy temu część dużych sklepów wprowadziła opłaty za foliowe siatki. Z reguły nie przekraczają one jednak kilku groszy. Teraz opłaty mają być dużo wyższe. Na tyle, by klientom odechciało się pakować zakupy do niezliczonej ilości foliowych torebek. Dziś sprzedaje się w nich wszystko, nawet towary, które opakowań nigdy nie potrzebują - jak chleb czy całe arbuzy. Średniej wielkości miasto zużywa ok. 700 tys. takich torebek dziennie.

Rząd chce to zmienić. Według projektu ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi darmowe będą mogły być tylko torebki papierowe. Za siatki foliowe i plastikowe będzie trzeba płacić - nawet 40 groszy za sztukę. Sklepy będą mogły zrezygnować z pobierania opłaty recyklingowej od klientów, ale w takim razie same musiałyby ją ponieść.

Projekt, przygotowany przez Ministerstwo Środowiska, zakłada jednak powstanie listy produktów, które będzie można bezpłatnie pakować w foliową torbę. Będzie tak m.in. z kiszonymi ogórkami czy kapustą.

Czeka nas także rewolucja pod względem zwrotu opakowań. Sklepy będą musiały przyjmować opakowania wielokrotnego użytku, jeżeli produkty w takich opakowaniach są w ich ofercie. Co więcej, sklepy, których powierzchnia handlowa przekracza 2 tys. m kw., będą musiały na swoim terenie postawić pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów, by ich klienci mogli pozbyć się opakowań po zakupionych tam produktach.
neo

Opinie (136) 1 zablokowana

  • co za bzdurny artykuł (1)

    A jak zaczniemy uzywac papierowych torebek to utoniemy w morzu, bo drzew zabraknie. AUTORZE, myslenie nie boli. A moze NEO (a czemu sie nie podpisal z nazwiska, ja tez pod takimi bzdurami sie nie podpisal) nigdy nie slyszal o RECYCLINGU ??? A moze lobbuje na rzecz Carrefour, ktory za torebki kaze placic 65gr a nie wytrzymuja litra soku ??

    Poziom artukulow na trojmiasto.pl spada coraz nizej, tragedia.

    • 7 2

    • Pomysł z tymi reklamówkami, podobnie jak z żarówkami

      to kompletna bzdura. Niech się wezmą za ulotki reklamowe o wiele bardziej toksyczne i w większych ilościach zaśmiecajace miasto. Taką reklamówkę można wykorzystać wielokrotnie, a w ostateczności traktować ją jako worek na śmieci. Nie zdarzyło mi sie abym rzucała ją na wiatr i przystrajała folią drzewa ;-/ Skoro reklamówki są be, to co z workami na śmieci, woreczkami śniadaniowymi, woreczkami do lodu etc.? Różnica jest taka, że tak samo niebiogradowalne, ale ktoś robi na nich biznes. Koszt darmowych reklamówek jest wliczony w cenę produktów, ale to nie przeszkadza złodziejom z supermarketów dodatkowo kasować ludzi za torby. Wystarczy rzucić pomysł i zawsze zapłacą za to zwykli ludzie. Wstyd i hańba.

      • 0 0

  • a dlaczego nikt nie pomyśli o plastikowych butelkach? (2)

    Za granicą jak kupuje się wodę w plastiku, w cenie płynu zawiera się też opłata za recykling butelki. Byłoby to dajmy na to 0,30 gr. Samorząd miałby obowiązek otworzyć skupy butelek. Butelki oznaczone odpowiednimi znakami kloszardzi mogliby zbierać i oczyszczać miasta z tego rodzaju śmieci. Podobnie należałoby zrobić ze szklanymi butelkami bezzwrotnymi (20gr.), stalowymi puszkami (0,10gr), słoikami (20gr.). I świat stałby się piękny.

    • 12 0

    • tak to dobry pomysl, popieram

      • 0 0

    • pomysł a polskie realia

      Pomysł świetny, sama bym chętnie go widziała w realizacji, niestety tu mi się włącza czerwona lampeczka naszych wspaniałych polskich realiów. Wersję "demo" przerabiamy od lat w większości sklepów w związku z oddawaniem butelek zwrotnych - założenie, że "butelki skupujemy tylko za okazaniem paragonu" albo "nie mamy wolnych skrzynek" czy też "tylko na wymianę" doprowadza niejednego do szewskiej pasji. Ja osobiście nawet nie próbuję walczyć z niereformowalnymi ekspedientkami. Puste butelki zwrotne stawiam w pobliżu kontererów na śmieci w osobnej siatce - zainteresowani panowie zawsze się nimi zajmują i wymienią na jabola ;) Jakieś 20-25 lat temu nosiłyśmy z koleżanką butelki do skupu - przyjmowali prawie wszystkie i nie było problemów, zawsze były wolne skrzynki. Za makulaturę dostawało się towar deficytowy - papier toaletowy - i jakoś się opłacało. Niedawno w skupie makulatury mało na kopach nie wyleciałam, że 100 kg papieru przywiozłam i głowę zawracam (o kartonach wogole słyszeć nie chcą - "bo sie nie opłaca"). Po wielkich bólach zabrali ode mnie ten papier.
      Reasumując - czy wprowadzenie kaucji - choć słuszne - zmieniłoby wiele? Kaucje wezmą, szkła nie odbiorą, bo znajdzie się 100 tys. pomysłów, a skupy okażą się nierentowne :/

      • 1 0

  • papierowe torby (1)

    a gdyby zrezygnowac z tych reklamowek i wprowadzic papierowe torby typu ikea? duze pakowne srednio mocne ekologiczne,duze,tanie

    • 0 4

    • tanie?

      no wszystko o nich można powiedzieć, ale na pewno nie to, że sa tanie - 1 zł za papierową torbę to jednak sporo

      • 0 0

  • chleb i arbuzy nie potrzebują opakowania ???????? (1)

    CO ZA CIOŁEK TO MÓWI, ŻE CHLEB NIE POTRZEBUJE OPAKOWANIA. ARBUZY , NO OSTATECZNIE JEŚLI CAŁE JAKOŚ W ZĘBACH MOŻNA PRZYNIEŚĆ, ALE CHLEB???

    • 2 0

    • hahah dobre ;-)

      • 1 0

  • ok, spoko, niech tak będzie. Ale w zamian za to, że zabieracie nam foliówki, dajcie np. papierowe torebki, aby było w co zakupy zapakowac.

    • 0 0

  • EKO - WYBIÓRCZOŚĆ (1)

    O płatne/bezpłatne torebki foliowe toczy się niezła wojna od dłuższego czasu - są "za" i "przeciw" - i jest jak jest, ale mnie dręczy coś innego.
    Krew mnie zalewa jak słyszę o szklanych butelkach bezzwrotnych. W innych krajach można butelki oddać (a nawet wspomniane już na forum butelki plastikowe w Niemczech), nie mówiąc że nawet za słoiki pobierana jest kaucja (przykład - sąsiedzi wschodni). Ile słoików co roku każdy wyrzuca - nawet nie próbuję zgadnąć. Miło by było gdyby chociaż mozna wyrzucać je do kontenerów na segregację odpadów - ale takich nie uwidzisz (może z małymi wyjątkami). I tak zamiast miliony ton szkła wracać do fabryk - wędruje na wysypisko. Kolejna sprawa - makulatura. Kolejna nierentowna gałąź - i znów tony papieru na śmietnik. Skupy nie chcą makulatury skupować ani nawet czasem za darmo brać. Wspomne jeszcze o tonach plastikowych opakowań
    (po kosmetykach, szamponach czy jedzeniu), których nie ma jak "ekologicznie się pozbyć" - znów brak odpowiednich kontenerów. A na koniec - spróbujcie oddać do sklepu zużyte świetlówki :/
    noooo... może coś pozytywnego - baterie zbierają ;D

    • 8 0

    • A dlaczego

      tubka pasty do zębów jest pakowana w kartonik, dlaczego słoiczki np. damskich kosmetyków są pakowane w dodatkowe pudełka itd.? To jest chyba problem na miarę naszego rządu, ale jeszcze do tego nie dojrzał.

      • 3 0

  • idiotyzm

    najpierw wymyślili siatki a teraz się kłócą o śmieci, może zrezygnujmy od razu z napojów w plastikowych butelkach i przerzućmy się na szkło i puszki?Szkło nie ulega rozkładowi więc można je myć i używać dopóki się nie stłucze, przestańmy korzystać z płyt CD/DVD bo rozkładają się ok.2000lat, wełniana skarpeta rozkłada się rok więc nie wyrzucajcie tylko cerujcie,żeby ratować drzewa podcierajmy się gazetami,i zapomnijcie o fast foodach czy jedzeniu na wynos z plastikowymi sztućcami na styropianowych "tackach", wyrzućcie swoje telefony komórkowe bo zasyfiają środowisko, żyjcie jak ludzie średniowiecza...takie są moje luźne przemyślenia, poza tym jak idę do sklepu to chcę tą cho***ną siatkę i guzik mnie obchodzi czy zapłacę za nią 7 czy 50 groszy, nienawidzę upychać reklamówek po kieszeniach a w domu mi nie przeszkadzają bo na bieżąco wynoszę w nich inne śmieci, pakuję dziecka pampersy żeby nie śmierdziało mi z wiadra a oprócz tego zbieram w to odchody swojego psa, mogę wymyślić jeszcze wiele zastosowań dla siatek foliowych i udowodnić że nie są złem koniecznym.

    • 4 0

  • śmiechu warte/

    niby wszyscy są teraz tacy eko że nosza siatki eko- co z tego???? jak każdy pojedynczy pomidorek, marchewka i chlebek wrzucaja do folii, potem dopiero do ekologicznj siatki - chyba ta eko siatka to tylko na pkaz a folie zbieraja żeby 2 -gie sniadanie mi w co zapakowac- polacy...

    • 2 2

  • sraty pierdaty

    sie spuszczaja nad ta ekologia od du-nej strony, byle by utrudnic zycie szaremu klientowi... to jest po prostu 0 myslenia, duzo szumu, czyli nasz kochany polski rzad... zamiast pomyslec i zrobic cos co na prawde by cos zmienilo, to sie torebeczek przyczepili... skandal jak tak dalej pojdzie to nie bedzie mozna baka puscic bo bedzie nie-ekologiczny, a duze firmy beda i tak wylewac chemie do sciekow za 200pln lapowki dla stroza... ile ton folii zuzywa sie na opakowania zbiorcze - zgrzewki wody, dzemu, ketchupu, na foliowanie palet, to nie jest istotne zeby recyclingowi poddawac tego typu odpady, ale ja kurka wodna nie moge chleba w siatke zapakowac bo jestem nie-eko...

    puk puk w banke!!!

    • 3 2

  • NIE WIADOMO O CO CHODZI?

    CZEMU W INNYCH KRAJACH - HISZPANIA, ANGLIA, USA, CHINY, WŁOCHY NIKT NIE MA TAKICH GŁUPICH POMYSŁÓW??

    odp.

    bo tam nikt nie dostał za to walizki z kasą ;p WELCOME TO POLAND.

    • 2 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane