• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Fot. Kosycarz. 325 zdjęć bliżej miliona

30 listopada 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
W drugiej części albumu "Fot. Kosycarz - Niezwykłe zwykłe zdjęcia" jest sporo fotografii dokumentujacych historię motoryzacji w Trójmieście. Na jednej z nich widać pętlę autobusową przed dzisiejszym kinem Krewetka, na innym parking zastawiony Warszawami, znajdujacy się... tuż koło fontanny Neptuna. W drugiej części albumu "Fot. Kosycarz - Niezwykłe zwykłe zdjęcia" jest sporo fotografii dokumentujacych historię motoryzacji w Trójmieście. Na jednej z nich widać pętlę autobusową przed dzisiejszym kinem Krewetka, na innym parking zastawiony Warszawami, znajdujacy się... tuż koło fontanny Neptuna.

Od kiedy Donald Tusk został premierem, Maciej Kosycarz zyskał monopol na wydawanie bestsellerowych albumów o Trójmieście. Właśnie przygotował drugi tom z 325 "niezwykłymi-zwykłymi" zdjęciami pokazującymi ostatnie 60 lat życia mieszańców Gdańska, Sopotu i Gdyni.



Maciej Kosycarz po nietypowej dla siebie stronie obiektywu. Maciej Kosycarz po nietypowej dla siebie stronie obiektywu.
Zbigniew i Maciej Kosycarzowie, tworzący przez lata najsłynniejszą rodzinną spółkę fotoreporterską w Trójmieście, zgromadzili w sumie ok. miliona zdjęć, które dokumentują życie codzienne mieszkańców Trójmiasta od 1945 roku do dziś. W zeszłym roku Maciej wybrał z tego przepastnego archiwum nieco ponad trzysta fotografii, opisał i wydał w albumie pt. "Fot. Kosycarz - Niezwykłe zwykłe zdjęcia".

Ale cóż to jest pokazać 300 fotografii z miliona zarchiwizowanych? To tak, jakby z dziesiątków gatunków soczystych owoców rosnących w przepastnym sadzie, wybrać jeden niewielki krzew, i tylko jego owocami się żywić. Czy po takim posiłku głód rzeczywiście zginie czy powróci ze zdwojoną siłą?

Maciej Kosycarz, którego zdjęcia codziennie ilustrują artykuły zamieszczane w trojmiasto.pl, postanowił rozwiązać ten problem publikując kolejną partię zdjęć z rodzinnego archiwum.

- W najnowszym albumie jest mniej zdjęć prezentujących spektakularne wydarzenia z historii Trójmiasta, natomiast więcej fotografii dokumentujących życie codzienne tamtych lat - opowiada fotoreporter.

Codzienne nie znaczy jednak banalne. Pierwszy z brzegu przykład: okrągłe, publiczne pralnie, które budowano przy osiedlach mieszkaniowych. W pierwszym tomie pokazano wnętrze jednej z nich. Teraz inna pojawi się jako tło dla stojącego na postumencie, otoczonego wysokimi, kilkunastopiętrowymi blokami, szybowca. - Długo zastanawiałem się, gdzie to może być. Dzięki pralni stojącej na drugim planie ustaliłem, że to Żabianka. Sprawdziłem: dziś w tym małym, okrągłym budynku mieście się apteka.

Albo inna fotografia, pozornie sielankowa. Na zdjęciu sopockie molo, a przy nim zacumowany wycieczkowy statek białej floty "Mazowsze". Ale po drugiej stronie mola sielanka się kończy: tu cumuje okręt wojenny. Przy molo w Sopocie? No właśnie.

Nowy album pokazuje nie tylko zdjęcia, które nie zmieściły się w części pierwszej, ale także te odkryte przez Macieja Kosycarza w ostatnich miesiącach.

- Nie ma tygodnia, żebym nie znalazł jakiejś nowej fotografii. Niedawno zupełnie przypadkowo odkryłem, że tata zrobił zdjęcie, jak helikopter wyciąga komin z demontowanej ciepłowni, mieszczącej się wtedy tuż przy Żurawiu. Nie zdążyłem umieścić go w tym albumie, może wykorzystam je w części trzeciej - śmieje się fotoreporter.

Album trafi do sprzedaży w sobotę 1 grudnia. W czasie spotkania autorskiego, które odbędzie się w Centrum Handlowym Manhattan (od godz. 12 do godz. 17) będzie można dostać autograf Macieja Kosycarza i kupić album po promocyjnej cenie.

Konkurs dla czytelników Trojmiasto.pl
Mamy dla was cztery albumy "Fot. Kosycarz - Niezwykłe zwykłe zdjęcia, część II", wraz z autografem Macieja Kosycarza. Żeby otrzymać jeden z nich trzeba tylko wymyślić i wysłać nam związaną z Trójmiastem historię, która połączy wszystkie widoczne poniżej zdjęcia. Naturalnie każde z nich znajduje się w albumie.


Maciej Kosycarz będzie podpisywał swoje albumy także:

7 grudnia, godz. 16, Empik w Starogardzie Gdańskim
8 grudnia, godz. 16, Empik, Galeria Bałtycka, Gdańsk
14 grudnia, godz. 17, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, Kartuzy
15 grudnia, godz. 15, księgarnia Muza, CH Madison, Gdańsk
18 grudnia, godz. 17, księgarnia Świat Książki, ul. św. Ducha

Opinie (29) 1 zablokowana

  • a najbardziej to mi sie podobaly na wystawie

    w Manhattanie zdjecia pralata Heńka, imieninowe, m.in. z dwoma chlopcami.Ubaw az po pachy!!!!

    • 0 0

  • najbardziej pobudza moją wyobraźnie zdjęcie z lodami Calipso

    • 0 0

  • zwkle i niezwykle

    moje dziecinstwo - pan Kosycarz ktorego znalam osobiscie z miejsca pracy mily czlowiek pasjonat i dzis mamy okazje powspominac

    • 0 0

  • A co ma wspólnego Kosycarz z rudym sprzedawczykiem?

    • 1 0

  • Gdzie te kamienice?

    Zeczywiście niezła Gdańska architektura w pełni harmonizowała z budynkiem dworca. Niestety w czasach współczesnych zamieniona na plasikową kichę. Gdańsk po wojnie nie miał szczęścia przy każdej jego przebudowie zwłaszca dróg zatracano to co szczęsliwie ocalało i co teraz mamy? - ani to architektura ani przejezdne drogi . Z dwojga złego wolałbym by zabytki ocalały. Dziękuję Panie Maćku że ocalały choć na zdjęciach

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane