• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Fotowoltaika w Trójmieście i okolicach - także dla pensjonatu i agroturystyki

11 lutego 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 

Fotowoltaika w Trójmieście, podobnie jak w innych regionach Polski szybko nabiera na znaczeniu. Zwłaszcza, że na panele PV w Gdyni, Gdańsku, Sopocie i okolicach decydują się nie tylko klienci indywidualni, ale też przedsiębiorcy - również czerpiący zyski z najmu gospodarstw agroturystycznych czy pensjonatów.



Panele słoneczne w Trójmieście - czy ma to sens?



Decyzja o inwestycji w mikro elektrownię słoneczną powinna być dobrze przemyślana i skalkulowana. Dlatego, jeśli interesuje nas fotowoltaika w Trójmieście czy jego okolicach, podobnie jak przy inwestycji w instalacje PV w innych częściach Polski, przed montażem kluczowe jest obliczenie zapotrzebowania i mocy. Najlepiej posłużyć się pomocą specjalistów (np. ze Stilo Energy), którzy wykonają audyt energetyczny.

Pod uwagę należy też wziąć nasłonecznienie, które ma wpływ na wydajność ogniw fotowoltaicznych. Możemy przyjąć, że w Polsce jest ono równomierne. Statystycznie zawiera się średnio w przedziale ok. 1000-1050 kWh na mkw. rocznie.

Wprawdzie najwyższe nasłonecznienie jest w południowej części Lubelszczyzny (ok. 1050 kWh na mkw. rocznie), ale w pozostałych częściach kraju jest tylko niewiele gorzej. W centralnej Polsce to 1020-1050 kWh/mkw. rocznie, a na pozostałym terenie, w tym województwie pomorskim nieco poniżej 1000 kWh/mkw. rocznie.

Skoro w Polsce nie odnotowujemy wyjątkowo niskich wartości nasłonecznienia, na panele fotowoltaiczne możemy decydować się niezależnie od miejsca zamieszkania. Obniżymy w ten sposób rachunki za prąd w domu jednorodzinnym, ale też w gospodarstwie rolnym czy firmie. Jako że województwo pomorskie to miejsce atrakcyjne turystycznie, poprzez fotowoltaikę w Trójmieście i okolicach oszczędności szukać mogą również najemcy krótkoterminowi, prowadzący pensjonaty czy gospodarstwa agroturystyczne.

Zalety instalacji fotowoltaicznej dla pensjonatów i agroturystyki



Korzyści finansowe



Jeśli szukamy zalet instalacji paneli PV dla kwater i pensjonatów na wynajem, musimy zacząć od oszczędności. Niezależnie od wielkości instalacji fotowoltaicznej w Trójmieście, Łebie, Malborku, Ustce, Władysławowie, Helu etc., poniesione nakłady finansowe zwracają się w ciągu kilku lat. Oczywiście zakładamy, że to instalacja dopasowana do potrzeb i wymagań prowadzenia biznesu w tej formie.

Inną zaletą fotowoltaiki dla gospodarstw agroturystycznych, pensjonatów oraz domów prywatnych z wynajmowanymi kwaterami jest pewność i bezpieczeństwo źródła energii. Panele możemy zamontować na dachu lub bezpośrednio na gruncie. Są one odporne na warunki atmosferyczne, produkując energię przez 365 dni w roku.

Zapewniają stały dopływ prądu i nie wymagają żadnych nakładów pracy. Pozwala to zachować najemcy niezależność od dostawcy energii i świadczyć jeszcze wyższą jakość usług.

Korzyści wizerunkowe



To wszystko pozwala oszczędzić na wysokich rachunkach za energię elektryczną, której goście pensjonatu czy gospodarstw agroturystycznych nie zwykli oszczędzać. Jednak poza oszczędnościami na fakturach za coraz droższy prąd, inwestor zyska też wizerunkowo.

Może mieć to znaczenie zwłaszcza w przypadku gospodarstw agroturystycznych, których goście przywiązują dużą wagę do ochrony środowiska naturalnego, wysoko oceniając inwestycje przyjazne ekologii. Jako że agroturystyka jest kojarzona z gospodarstwem wiejskim, będą też doskonałym uzupełnieniem tejże turystyki, gdzie często możemy skosztować naturalnego krowiego mleka czy własnej produkcji serów i mięs.

Instalacja PV dla agroturystyki i pensjonatów - system on-grid czy off-grid?



Nie powinno to budzić wątpliwości, ale pamiętajmy, że najlepszą opłacalność inwestycji zapewniają instalacje on-grid. W tym systemie produkowana energia jest zużywana na bieżąco, a jej nadwyżki trafiają do zakładu energetycznego. Dzięki temu odbierzemy ją niemal bezpłatnie, kiedy wzrośnie nasze zapotrzebowanie na energię lub ogniwa będą mniej wydajne.

To ważne, ponieważ mimo iż słońce świeci przez 365 dni w roku, na obszar Polski 80% promieniowania rocznego trafia w okresie od kwietnia do września. To zrozumiałe, ponieważ latem dzień jest dłuższy, liczba słonecznych dni większa, a słońce świeci mocniej. Stąd panele produkują wówczas więcej energii, a niewykorzystane nadwyżki oddaje do sieci. Możemy je odebrać na przykład zimą, kiedy goście wynajmują pensjonaty w okresie świąteczno-noworocznym czy w czasie ferii.

W zależności od wielkości instalacji w ciągu roku możemy odebrać 80% (dla instalacji poniżej 10 kW) lub 70% (dla instalacji powyżej 10 kW) oddanej energii.

Przeciwieństwem tego systemu jest instalacja off-grid, bez połączenia z siecią, która energię kumuluje w zewnętrznych akumulatorach. To jednak system przede wszystkim zdecydowanie droższy, który wymaga większych nakładów finansowych na start.

Fotowoltaika dla agroturystyki - na dachu czy gruncie?



Inną kwestią jest miejsce montażu instalacji PV. Większy wybór mają gospodarstwa agroturystyczne, które często dodatkowo dysponują niezagospodarowanymi częściami działek. W ich przypadku może to być instalacja naziemna, z panelami montowanymi na specjalnych stelażach.

To alternatywa dla montażu paneli na dachu. Warto rozważyć ten pomysł zwłaszcza przy większych instalacjach powyżej 10 kW, kiedy dach ma zbyt małą powierzchnię lub niewystarczającą nośność.

Fotowoltaika w Trójmieście na skomplikowanych dachach



Takiego wyboru nie mają zwykle inwestorzy prowadzący pensjonaty zlokalizowane w Sopocie, Gdańsku, Gdyni i innych miastach. Co budzi dodatkowe obawy wielu inwestorów, często to budynki o skomplikowanych dachach, z dużą ilością jaskółek, połaci lub elementów zacieniających.

Dawniej stawiałoby to pod znakiem zapytania całą inwestycję, a przynajmniej wpływałoby negatywnie na jej wydajność i znacznie wydłużałoby okres zwrotu poniesionych kosztów. Dziś wystarczy odpowiedni osprzęt. Specjaliści od fotowoltaiki w Stilo Energy stosują w takiej sytuacji tzw. mikrofalowniki montowane tuż przy module fotowoltaicznym.

Jeden mikroinwerter obsługuje do kilku modułów (najczęściej do czterech), rozwiązując problem z wieloma połaciami i zacienieniem. Ponadto w przypadku zacienienia jednego panelu w instalacji z mikroinwerterem nie następuje spadek mocy innych paneli - co dzieje się w przypadku zwykłego falownika.

Współczesna technologia daje więc ogromne możliwości montażu paneli fotowoltaicznych. Nic dziwnego, że wraz z coraz wyższymi rachunkami za prąd, zainteresowanie energią ze słońca rośnie również wśród przedsiębiorców, w tym najemców czerpiących zyski z wynajmowania kwater prywatnych, agroturystycznych czy pensjonatów. Województwo pomorskie nie jest pod tym względem białą plamą na mapie Polski - tutaj również widzimy wyraźny progres w liczbie inwestycji w instalacje PV.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie 1 zablokowana

Najczęściej czytane