• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gadający portal

TN
3 września 2004 (artykuł sprzed 19 lat) 
Gdyńskie strony internetowe przemówiły. Dzięki specjalnemu programowi portal miejski stał się dostępny również dla osób niewidomych.

- To dla osób niedowidzących i starszych możliwość, by w szerszy sposób poprzez Internet poznały sprawy, którymi żyje nasze miasto - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - To duże ułatwienie nie tylko dla gdynian, ale i osób z całego kraju, które poprzez tę przeglądarkę będą mogły zapoznać się z Gdynią. Co ważne, jest to program niezwykle prosty w obsłudze. Co warto podkreślić, nie niesie dla potencjalnego użytkownika żadnych kosztów. Tego typu oprogramowanie staje się w państwach UE standardem. W Polsce jest to całkowita nowość.

Nową przeglądarkę można bezpłatnie ściągnąć z miejskiego portalu internetowego (www.gdynia.pl) w dziale aktualności. Wystarczy kliknąć na odpowiedni link. Oprogramowanie zostało przygotowane przez gdyńską firmę IVO Software, która wcześniej opracowała m.in. syntezator mowy i "mówiące" oprogramowanie do telefonów komórkowych.

- Przeglądarka jest przeznaczona dla dwóch grup odbiorców: osób niewidomych i słabowidzących - mówi Michał Kaszczuk z IVO Software. - Pierwsza z nich wymaga całkowitego udźwiękowienia, dla drugiej często wystarczy możliwość dużego powiększania fragmentów wyświetlanej strony. Oba te rozwiązania zastosowaliśmy. Innowacyjne są tu algorytmy sztucznej inteligencji, które starają się odgadnąć strukturę graficzną strony i przedstawić ją użytkownikowi. Dzięki temu uzyskaliśmy możliwość swobodnego poruszania się po stronie.

Nowa przeglądarka jest już dostępna dla wszystkich zainteresowanych, wcześniej jednak przeprowadzono konsultacje odnośnie jej funkcjonalności.

- Technika komputerowa przeszła wyłącznie na system obrazkowy, co jest prawdziwą klęską dla osób niewidomych - mówi dr Ryszard Kowalik, adiunkt na wydziale ETI Politechniki Gdańskiej. - Trzeba było stworzyć programy, które rozpoznawały obrazki, transponowały je na tekst i dopiero w tej postaci wysyłały do syntezatora mowy. O ile to funkcjonowało w systemach operacyjnych, to ze stronami internetowymi był już problem i większość programów dla niewidomych sobie z tym nie radziła, bądź korzystanie z nich było uciążliwe. Sprawdzałem kolejne prototypy nowej przeglądarki i muszę stwierdzić, że twórcy znaleźli doskonały sposób przedstawienia stron internetowych człowiekowi tak jak ja niewidomemu, a dotarcie do konkretnego działu, którego szukamy jest bardzo łatwe i intuicyjne.

Na podstawie podpisanej przez miasto umowy z IVO Software "mówiąca" strona Gdyni będzie na razie funkcjonować przez trzy miesiące. W tym czasie będzie sprawdzane zainteresowanie tą usługą oraz jej przydatność. Od tego zależy, czy program zostanie wprowadzony na stałe.
Głos WybrzeżaTN

Opinie (31)

  • ten portal to wieś

    masz racje

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane