• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańscy architekci wygrali konkurs na budynek ECS

Michał Stąporek
14 grudnia 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Elewacja ECS od strony pomnika będzie zamknięta. Do wejscia ma zachęcać otwarta elewacja od stronych przyszłej "Drogi do Wolności" Elewacja ECS od strony pomnika będzie zamknięta. Do wejscia ma zachęcać otwarta elewacja od stronych przyszłej "Drogi do Wolności"
- Zwycięstwo w tym konkursie to moje życiowe osiągnięcie - mówił Antoni Taraszkiewicz, współwłaściciel pracowni Fort. - Zwycięstwo w tym konkursie to moje życiowe osiągnięcie - mówił Antoni Taraszkiewicz, współwłaściciel pracowni Fort.
Pracownia architektoniczna Fort z Gdańska wygrała międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt siedziby Europejskiego Centrum Solidarności. - To największe osiągnięcie mojego życia - stwierdził szef nagrodzonej pracowni.

"Ta praca najlepiej oddaje siłę i ducha Solidarności, oraz przemysłowy charakter stoczni. Z jednej strony mamy mocną, pustą elewację nad wodą. Z drugiej strony przeszkloną fasadę z wejściem głównym, skierowaną ku Drodze do Wolności. Budynek stanowi doskonałe tło dla pomnika Poległych Stoczniowców" - napisano w uzasadnieniu werdyktu jury.

Sędziom spodobały się wnętrza budynku zaprojektowanego przez Fort. Przecinające je pasaże nawiązują ich zdaniem do uliczek dawnego Gdańska. Przestrzenie doświetlane są przez przeszklenia w fasadzie budynku. - Poza korzystnym efektem estetycznym sprawiają one, że budynek jest bardziej energooszczędny - zauważono w uzasadnieniu werdyktu.

- Jestem niezwykle dumny z tej nagrody. Mam nadzieję, że przy tworzeniu projektu technicznego uda nam się zachować ideę zawartą w tym projekcie - mówił Antoni Taraszkiewicz, współwłaściciel pracowni Fort.

Mieszkańcy Trójmiasta mają na co dzień do czynienia z budynkami powstałymi na deskach kreślarskich (i komputerach) architektów z pracowni Fort. To oni zaprojektowali gdańskie centra handlowe City Forum i Manhattan, hotel Holiday Inn oraz centrum kinowe Krewetka.
Wnętrze ECS według projektu pracowni FORT. Wnętrze ECS według projektu pracowni FORT.
ECS od strony pomnika. ECS od strony pomnika.
Otwarta elewacja od strony Drogi do Wolności. Otwarta elewacja od strony Drogi do Wolności.
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz pytany, czy jego zdaniem nie wygrał projekt mało wyrazisty, który będzie miał problem, by stać się rozpoznawalnym na całym świecie symbolem miasta, odparł: - ECS to hołd dla Solidarności, która była ruchem ludzi prostych, otwartych i szczerych. Tacy ludzie nie potrzebują monumentalnych i wyrafinowanych budynków. Taka architektura jest domeną dyktatorów, a nie demokracji.

Opinia Pawła Adamowicza jest dość zaskakująca. Organizatorzy konkursu od początku bowiem zapowiadali, że szukają wyrazistego projektu, dzięki któremu Gdańsk zyska taki rozgłos, jak Bilbao po otwarciu Muzeum Guggenheima, zaprojektowanego przez Franka Ghery'ego.

- W czasie prac jury rozmawialiśmy o "efekcie Bilbao", jednak wśród nadesłanych projektów nie znaleźliśmy wielu, które byłyby odpowiednikiem wizji Ghery'ego. Ten warunek spełnia pewnie projekt, który otrzymał trzecią nagrodę, ale on z kolei ma problem z rozwiązaniami funkcjonalnymi - tłumaczył decyzję jury Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Gdańska i jednocześnie przewodniczący sądu konkursowego.

Jego zdaniem budynek zaprojektowany przez Fort tylko pozornie jest skromny. - Tak naprawdę w swojej sile emocjonalnej on jest bardzo mocny. Sądzę, że ten projekt ma szansę stać się ikoną miasta: jest świetnym tłem dla pomnika, ma powściągliwą, ale nie pozbawioną emocji formę, no i rozwiązania funkcjonalne, które zapraszają do wejście do środka - przekonywał.

Zwycięzcy konkursu otrzymali 350 tys. złotych.
II nagrodę otrzymała praca zespołu architektów firmy Gray International. II nagrodę otrzymała praca zespołu architektów firmy Gray International.
III miejsce zajął projekt pracowni Arkitema K/S  Denmark. III miejsce zajął projekt pracowni Arkitema K/S  Denmark.
Druga nagroda w konkursie (250 tys. zł) przypadła Bolesławowi Stelmachowi i architektom pracującym dla firmy Gray International, która w Gdańsku chciałaby zbudować centrum handlowe nad przebiegającym przez Wyspę Spichrzów Podwalu Przedmiejskim.

Trzecią nagrodę (150 tys. zł), która wywarła chyba największe wrażenie na oglądających wystawę prac studentach architektury przyznano duńskiej pracowni Arkitema K/S Denmark. Przyznano także 6 wyróżnień po 40 tys. zł.

Siedziba Europejskiego Centrum Solidarności powstanie po północnej stronie placu Solidarności w Gdańsku. Szacunkowy koszt jej budowy wynosie ok. 260 mln zł. Pieniądze na ten cel da m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Unia Europejska.

Opinie (263) ponad 10 zablokowanych

  • BILBAO ?? a moze Helsinki

    http://www.stevenholl.com/project-detail.php?type=museums&id=18&page=0
    takie cudeńka wybudowano o zgrozo 10 lat temu ??
    ...
    bez komentarza

    • 0 0

  • know how jak mówi Prezydent Miasta Gdańska

    http://www.stevenholl.com/project-detail.php?type=museums&id=19&page=0
    know how jak mówi Prezydent Miasta Gdańska

    • 0 0

  • synteza

    praca nr 3 bez wątpienia najefektowniejsza, ale z pewnością kilkukrotnie droższa w realizacji w stosunku do zwycięzkiej,
    praca nr 2 poprawna lecz typowa, nie wyróżniająca sie niczym szczególnym z setek podobnych obiektów, czasem to zaleta jednak w odniesieniu do potencjalnego symbolu miasta poważna wada,
    praca nr 1 zmieści się w rozsądnym budżecie, jest "jakaś", wywołuje prawidłowe skojażenia (pordzewiałe blachy kadłubowe),jest może nieco zbyt nieśmiała, ale elegancka.

    • 0 0

  • Mis

    no, taki klocek... nic specjalnego, w sumie bardziej mi przypadł do gustu projekt który zajął III miejsce.

    • 0 0

  • chodziło o WYRAŹNY ZNAK a mamy BYLE JAK

    nawet strony internetowej swojej firmy FORT zaprojektować nie potrafi - brak pomysłu i idei - a bierze się za upiększanie naszego miasta wizjami zupełnie bez polotu i wyrazu --- skandal,
    kompletna porażka i chała, obciach, bezguście, bylejakość - tak mówią ludzie ... ależ jak pięęęęknie uhonorowano ludzi i dzieło Solidarności !!! .... czyżby szyderstwo, kpina a przy okazji nazgarniać dutków pod siebie dutków pod siebie pod siebie pod siebie chociaż Ci co o wolną Polskę walczyli w biedzie często teraz i nikt o nich nie pamięta wcale nic.

    • 0 0

  • Zagotowałem się

    Pusta elewacja! Boże, cóż za polot, głębia wyrazu, wizja! Obawiam się, że to plagiat bocznej ściany bloku na Zaspie, tylko nie wiem którego. A przeszklony front to też chyba jakieś nowum - nigdzie w świecie nie widziałem szkła na elewacji. Będziemy sławni, jak opera w Sydney, albo Eifel czy most Karola. To pewne! Nikt nie umie tak spier... wszystkiego jak Adamowicz! Prosty, zwalisty, kanciasty, pusty. Kloc, czyli kupa
    Donaldzie! Zagrzmij! Twoje miasto ginie!

    • 0 0

  • szkoda..... nuda..... nic się nie dzieje.....droga na Ostrołękę...

    nuda.... kolejny bunkier, jak muzeum Gdyni. Bunkry nie zostają ikonami. Szkoda. Kolejne tło, a wydawałoby się że teł mamy dość.... Zamiast 'efektu Bilbao' (a wydarzyło się bardzo wiele od tego czasu), będziemy mieli prowincjonalny zardzewiały Holiday Inn Bis lub pożal się Boże 'Manhattan' bis (już nie istniejący)

    • 0 0

  • czy to jest muzeum stoczni? (2)

    czy muzeum okretownictwa a moze muzeum nauki?

    W N I C Z Y M wizja, ktora wygrala, nie nawiazuje do idei Solidarnosci.

    Byloby to swietne centrum targowe lub lodowisko.

    Smiech przez placz.

    • 0 0

    • forma odzwierciedlajaca ideę Solidarności (1)

      Wobec postu w temacie jak wyżej zastanawiam się jaki kształt budynku słusznie odzwierciedlałby Ideę Solidarności, przychodzą mi namyśl takie propozycje: litera S, styropian, wąsy, sklejka z postulatami, wielkogabarytowy długopis, wyrwane murom zęby krat, Lenin postawiony do kąta.

      • 0 0

      • wełno mineralna

        widzę, żeś jest panią "blond" architekt...
        czy to może wysmakowana jak keczup prowokacja?

        • 0 0

  • wooooooooooow

    super wizki, naprawdę udany projekt

    • 0 0

  • ale knot - dlaczego torjmiejscy architekci nie protestują ?

    należy zmienić ten projekt na bardziej odwazny i innowacyjny. Ten jest jak Krewetka - fort nie potrafi się od niej oderwać :(

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane