• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Coraz więcej autobusów nie wyjeżdża w Gdańsku na trasy

Maciej Korolczuk
7 czerwca 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
aktualizacja: godz. 09:56 (8 czerwca 2018)
DPP - to skrót od "Dzień pieszego pasażera". Ostatnio ze względu na trudną sytuację w GAiT jest ich niestety coraz więcej. DPP - to skrót od "Dzień pieszego pasażera". Ostatnio ze względu na trudną sytuację w GAiT jest ich niestety coraz więcej.

Coraz mniej kierowców i sprawnych autobusów, a coraz więcej dziur w rozkładach jazdy i frustracji wśród pasażerów. Tak wyglądają ostatnie tygodnie w Gdańsku. Mimo narastających problemów, które uderzają w pasażerów, prezes GAiT Maciej Lisicki nie znalazł czasu, by z nami porozmawiać.



Czy odczułe(a)ś, że w ostatnim czasie komunikacja w Gdańsku działa gorzej?

Od początku roku, każdego miesiąca do działu kadr spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje spływają kolejne wypowiedzenia składane przez kierowców. Tylko w kwietniu ZTM nałożył na GAiT kary umowne w wysokości 85 tys. zł za nierealizowanie umowy przewozowej. Spółka nie wyjeździła w marcu 5,7 tys. wozokilometrów zapisanych w umowie, bo nie miała do tego ludzi i sprawnych autobusów.

Oficjalnych danych za kwiecień i maj jeszcze nie ma. Nieoficjalnie wiadomo, że niewykonanych kursów było jeszcze więcej.

- W kwietniu i maju nastąpiły bardzo liczne wydarzenia np. awarie, zatory drogowe, awaryjne komunikacje zastępcze, ale też brak kierowców czy zatarasowania dróg przez pojazdy obce. Każdy pojedynczy przypadek jest wnikliwie rozkładany na części pierwsze, aby móc obiektywnie ocenić, czy wina leżała lub nie leżała po stronie operatora - wyjaśnia Zygmunt Gołąb, rzecznik prasowy ZTM.
Kłopoty przewoźnika bezpośrednio uderzają w pasażerów, którzy od kilku tygodni muszą radzić sobie ze znikającymi z rozkładów autobusami. To tylko zgłoszenia w Raporcie z Trójmiasta z trzech ostatnich dni:

  • Wybrane poniedziałkowe zgłoszenia czytelników w czasie porannego szczytu komunikacyjnego.
  • Podobnie było we wtorek.
  • I w środę.

Owijali się w koce życia i ogrzewali zniczami



O coraz gorszym stanie osobowym i technicznym taboru opowiada nam pan Arkadiusz (imię zmienione), były kierowca GAiT, który niedawno zwolnił się ze spółki i zatrudnił się u konkurencji.

- Zimą dostawałem autobus bez sprawnego ABS-u i co gorsza: ogrzewania. Na pętli po jednym kółku było tak zimno, że grabiały ręce, z ust leciała para. By się ogrzać, okrywałem się kocem życia z apteczki pierwszej pomocy. Na prośbę o wymianę wozu na sprawny, przyjechał kolejny, taki sam. Trzy kółka potrafiłem robić czterema różnymi wozami.
Inny z kierowców - wciąż pracujący w spółce - dodaje, że sposobem na ogrzanie się zimą było zapalanie zniczy. Latem z kolei w wielu wozach nie działa klimatyzacja. Kierowcy, by przewietrzyć auta i zbić nieco temperaturę między pierwszym a drugim przystankiem na odległych pętlach, jeżdżą z otwartymi drzwiami (co jest niezgodne z przepisami).

Kierowcy pracują po 300 godzin? GAiT zaprzecza



- Bywają dni, że z bazy nie wyjeżdża 20-30 autobusów. Dla pasażerów oznacza to bezcelowe oczekiwanie na przystankach. Obecnie kierowcy - jeśli chcą - mogą pracować nawet 30 dni w miesiącu bez dnia wolnego. Chodzą plotki, że wkrótce ma się to zmienić i będzie można przychodzić do pracy tylko przez dwa wolne dni. Wszystko po to, aby miasto zrozumiało, jak wielki jest to problem. Efekt będzie taki, że liczba niewykonanych kursów jeszcze wzrośnie, bo każdego dnia w czasie wolnym do pracy przychodzi nawet kilkudziesięciu kierowców.
Pan Arkadiusz dodaje, że dzień przed dniem wolnym otrzymywał nawet kilka telefonów, by przyjść do pracy. Raz uległ. Pracował 12 dni z rzędu. Więcej nie dał rady.

- Nie muszę dodawać, że to ryzykowanie zdrowiem, a nawet życiem nie tylko swoim, ale przede wszystkim pasażerów, których się wozi. Znam kierowców, którzy potrafią przepracować nawet 300 godzin w miesiącu - opowiada były już kierowca GAiT-u.
Aktualizacja, 8 czerwca, godz. 9:56:

Alicja Mongird, rzecznik GAiT:

- Nieprawdziwa jest informacja, że kierowcy zatrudnieni w spółce Gdańskie Autobusy i Tramwaje pracują "nawet 300 godzin w miesiącu". Jest to sytuacja, która nigdy nie zdarzyła się w naszej spółce. Potwierdzamy, że kierowcy pracują w godzinach nadliczbowych, ale tylko wtedy, gdy wyrażą na to chęć, jednocześnie jest to zgodne z przepisami "Ustawy o czasie pracy kierowców".


Kierowcy przyznają, że w samej firmie, głównie na dyspozytorniach, gdzie spotykają się w przerwach, mogą zjeść posiłek i odpocząć, nie rozmawia się o niczym innym, niż o trudnej sytuacji w spółce.

- Z tego się składa ta praca: z narzekania, z frustracji, z próby ratowania tego co zostało. W kierowcach jest siła, w grupie są mocni i się wspierają, pomagają młodszym, bo wiedzą, że jadą na tym samym, rozlatującym się wózku - dodaje nasz rozmówca.
  • Grzyb na framugach okien w kabinie kierowców to - jak mówią pracownicy GAiT - smutna codzienność.
  • Wyeksploatowane guziki na pulpicie kierowcy.
  • Nieczyszczone otwory wentylacyjne.
  • Świecące się kontrolki informujące o usterce dziwią, ale tylko początkujących kierowców. Potem wszyscy do takiego widoku się przyzwyczajają.

Internet się śmieje



O tym, w jak trudnym położeniu jest miejski przewoźnik, na co dzień przekonują się nie tylko jego pracownicy, ale głównie pasażerowie. Od kilku tygodni nasi czytelnicy informują w Raporcie o nierealizowanych kursach, awariach i opóźnieniach komunikacji. Skala utrudnień jest na tyle duża, że o sytuacji w GAiT huczy, a w zasadzie śmieje się internet.

Na Facebooku powstają kolejne fanpejdże, które w prześmiewczym, ale i gorzkim tonie opisują codzienne perypetie gdańskich pasażerów. Zdjęcia, informacje czy komentarze można zobaczyć m.in. na profilu "Czy w Gdańsku zepsuł się tramwaj?" albo "101 Napraw i prowizorek GAiT Gdańsk". Codzienną dawkę informacji zapewniają też użytkownicy strony Wykop.pl, którzy pod hashtagiem #codzienneszkalowaniegdanskiegozbiorkomu przeklejają informacje z Raportu z Trójmiasta.

Zdarzają się też krótkie anegdoty.

"Tramwaj nr 8 w kierunku Jelitkowa na przystanku Kliniczna zaczął się palić, ludzie wysiedli, ale Pani motornicza powiedziała "może przestanie", tak więc jedziemy dalej."

Darmowe szkolenia dla kierowców



Władze miasta poproszone przez nas o komentarz do obecnej sytuacji w miejskiej spółce, odpowiadają, że z niewystarczającą liczbą kierowców mierzy się nie tylko GAiT, ale wszystkie spółki transportowe w kraju.

- Pod tym względem GAIT nie jest wyjątkiem - podkreśla Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska, któremu bezpośrednio podlega prezes Maciej Lisicki i kierowana przez niego spółka. - Wspólnie z kierownictwem spółki staramy się znaleźć rozwiązanie tej sytuacji. W krótkiej perspektywie, w celu sprawnej realizacji zadań - zarząd GAIT podpisał umowę z podwykonawcą, który przez kilka najbliższych miesięcy będzie obsługiwał trzy linie autobusowe w mieście. Ale nie tylko na doraźnych działaniach się skupiamy. Intensyfikowane są kursy i szkolenia dla nowych kierowców. Nowi pracownicy, którzy zadeklarują przepracowanie minimum 4 lat, będą zwolnieni z opłaty za kurs uprawniający do prowadzenia pojazdów. Co ważne wspólnie z reprezentacją pracowników wypracowujemy rozwiązania mające na celu podniesienie standardu pracy kierowców. Systematycznie podnosimy też jakość taboru. Niedawno podpisaliśmy umowy na dostarczenie 46 nowych (o standardzie emisyjnym euro 6) i 14 używanych autobusów (o standardzie euro 5). Pozwoli nam to w krótkim czasie wyeliminować ostatnie autobusy o standardzie euro 1 i wszystkie o standardzie euro 2".

Prezydent wysyła do Indii



Na prezentacji autobusów obecny był też prezydent Paweł Adamowicz, który sam nawiązał do tego, co się dzieje w GAiT i na rynku przewozów.

- Niedawno otworzyliśmy we Lwowie biuro zatrudnienia obcokrajowców w Gdańsku. Sugeruję, by spenetrować jeszcze rynek ukraiński w celu importu kierowców do Gdańska. To wielkie wyzwanie, namawiam więc do bardzo spektakularnych i niebanalnych rozwiązań. Jak trzeba, to proszę jechać do Indii. Mówię całkiem serio, bo jak nie ma własnych chętnych, musimy ich pozyskiwać z dalszych rynków pracy.
Podczas spotkania związanego z podpisaniem umowy na dostawę nowych autobusów, prezydent Paweł Adamowicz (w środku) zachęcał prezesa GAiT Maciej Lisickiego (z prawej) do rekrutowania pracowników na Ukrainie i w Indiach. Podczas spotkania związanego z podpisaniem umowy na dostawę nowych autobusów, prezydent Paweł Adamowicz (w środku) zachęcał prezesa GAiT Maciej Lisickiego (z prawej) do rekrutowania pracowników na Ukrainie i w Indiach.
Co o słowach prezydenta mówią sami kierowcy?

- Chyba należałoby się zastanowić czy pan prezydent się dobrze czuje? Proponuje, by ściągać kierowców z Ukrainy i Indii, bo jego zdaniem Polacy nie chcą takiej pracy. Polacy znaleźliby się do takiej pracy, tylko należy im dobrze płacić i dobrze ich traktować - mówi nam jeden z kierowców.
We wtorek na stronie Zarządu Transportu Miejskiego pojawiło się też lakoniczne oświadczenie, w którym ZTM informuje o utrudnieniach w realizacji niektórych kursów autobusowych z przyczyn niezależnych od ZTM i przeprasza za związane z tym utrudnienia.

- Wspólnie z naszymi operatorami: spółką Gdańskie Autobusy i Tramwaje oraz BP Tour podjęliśmy działania mające na celu zmniejszenie uciążliwości związanych z niewykonaniami kursów autobusowych. Liczymy na to, że działając wspólnie uda nam się wypracować rozwiązania korzystne dla pasażerów - czytamy na stronie.
Na nasze pytania prezes Lisicki nie chciał odpowiedzieć, odmówił też propozycji spotkania.
09:19 7 CZERWCA 18 (aktualizacjaakt. 09:33)

Autobus 199. Jaśkowej Doliny o 9.08 nie przyjechał (4 opinie)

Autobus linii 199 z Suchanina do oliwa PKP g 9:32 nie przyjechał wyłączony z kursu
Autobus linii 199 z Suchanina do oliwa PKP g 9:32 nie przyjechał wyłączony z kursu

Miejsca

Opinie (865) ponad 20 zablokowanych

  • jestem wesoły Romek!

    • 8 0

  • (1)

    Co on bredzi ten Adamowicz o ukraińcach to krew człowieka zalewa ... co się wyprawia w tym Gdańsku to skandal.

    • 19 6

    • A jak PiS sprowadza miliony ukrainców to cie krew nie zalewa bo to inne zawody akierowcy to swiete krowy?

      • 5 3

  • (5)

    Bardzo bym chciała, żeby pewnego dnia żaden z kierowców ani żaden z motorniczych nie stawił się do pracy. Tylko tak można poprawić sytuację w tej firmie. Jeżeli pracownicy jednogłośnie nie zaprotestują, to nic z tego nie będzie. To tak jak w klasie szkolnej - zawsze znalazł się ktoś, kto nie poszedł na wagary - prędzej lizus niż przestraszony uczeń. Na drodze do tego pięknego dnia stoją oczywiście pasażerowie, którzy spóźnią się do pracy, żłobka, przychodni. Przede wszystkim pracownicy GAIT w wieku okołoemerytalnym nie dostosują się do takiego protestu, bo po co? Bo się boją. Bo już im się nie opłaca. Krótkofalowe myślenie, bo emeryturka jednak o parę groszy by wzrosła..

    • 24 9

    • Bo tam parcujesz co? To moze niech wszyscy nauczyciele, lekarze ,ekspedientki budowlańcy i wszystkie zawody tez niech nie (3)

      wszystkie zawody tez niech, nie przyjdą do pracy z tego samego powodu
      boi w całej Polsce we wszystkich zawodach są za niskie zarobki.Ale to juz ci nieprzeszkadza bo widzisz tylko czubek własnego nosa.
      Nie pouczaj innych idiotko bo sama masz myslenie tylko do czubka nosa.

      • 4 6

      • Janusz uspokój sie, i napij sie specjala, potem wejdź do komunikacji miejskiej i zasmrodz cały przedział bo higiena osobista to kąpiel tylko raz w tygodniu w sobote.

        • 1 5

      • (1)

        Skoro w twoim zawodzie tez są małe zarobki, to proszę bardzo! Zacznij od swoje branży! Śmiało!
        Jest okazja pokazać ze zarabiamy za mało na dzisiejsze „ europejskie” standardy! Ty zaczniesz? Raczej nie! A taki pracownik komunikacji, mógłby coś ruszyć, zmienić! I to ty widzisz czubek własnego nosa!

        • 6 2

        • nic nie ruszy cymbale bo pensje kierowców oplacaja mieszkancy Gdańska a tu trzeba ustawy ogólno krajowej

          • 0 3

    • Nie musi być tak, że wszyscy... Oni są już głęboko w czterech literach jak by nie przyszło z 50 kierowców

      • 4 1

  • A gdzie taczki Panowie?

    • 11 0

  • (3)

    A ja dodam od siebie, ze na początku roku dostalismy 400 zł brutto dodatku do pensji, i od stycznia po tej podwyżce zarabiam 300 zł mniej niż przed :) teraz od czerwca podnieśli stawkę godzinowa i juz sie boje wypłaty za czerwiec bo pewnie będzie jeszcze mniej na koncie. Wiec taka informacja do zarządu podwyżka jest to podniesienie wynagrodzenia pracownikowi, a nie zabieranie jemu poprzez dawanie mniejszej premii uznaniowej która jest mobbingowa i juz dawno powinien ktoś za nią poleciec. Potem jest zdziwienie, ze ludzie sie zwalniają, pewnie, ze sie zwalniają skoro podwyżki są tylko teoretyczne. Na pytanie czemu tak mało premii uznaniowej było w tym miesiącu, kierownictwo odpowiada, ze nie były wyrobione wozokilometry. Ale co mnie to interesuje? Byłem przez cały miesiąc w pracy, nie zjechałem do zajezdni żadnym wozem i swoje wozokilometry wykonalem, wiec odpowiedzialność zbiorowa za nieudolność firmy i kupno starego taboru, powinien odpowiadać zarząd a nie pracownik.

    • 40 3

    • Prawo pracy! (2)

      „ nie zjechałem do zajezdni żadnym wozem”, to dostanę premie? Mobbing jak nic!

      • 2 2

      • (1)

        Zatrudnij sie w tym syfie i popracuj miesiąc. Inaczej będziesz śpiewał. Ja juz jestem podczas wypowiedzenia wiec odliczam dni do wolnosci od komunistycznego kierownictwa, i roszczeniowych pasażerow, pracowałem 10 lat i wiem tylko tyle, mieszkacy mojego miasta to idioci.

        • 7 2

        • Wiem co mówię!

          W każdym mieście są idioci! Nie wszyscy oczywiście! Pomysl! Idziesz do urzędu w X sprawie. A pani w okienku mówi Ci „ nie wiem, nie mam czasu” totalna olewka. Co byś zrobił? Takie czasy! Każdy sie spieszy, goni za ch*j wie czym! Płace, wymagam! W tym fachu pasażer, kierownik, policjant, pieszy i ch*j wie kto jeszcze( wszyscy chyba) maja zawsze racje! Z każdej strony atak! To jest komunikacja miejska i tego nie zmienisz. A tak na marginesie, to napisałem ze w firmie jest mobbing! Pojedź bo bedą kary i nie dostaniesz premii! Firma musi Ci zapewnić bezpieczne warunki pracy! A oni cię straszą! Z 3000 zrobi sie 1800. A ty jedziesz bo to dużo kasy jest! Pozdrawiam i życzę lepszej pracy

          • 2 0

  • Podwyżki (2)

    Dostają podwyzki , premie i jeszcze mają problem żeby pracować .

    • 2 18

    • (1)

      Jak Ci dziecko rozbije głowę w niesprawnym autobusie który np walnął w latarnię to polecisz po odszkodowanie ale już się nie zastanowisz że te jeżdżące pudła są zagrożeniem dla życia i właśnie dlatego tak się dzieje

      • 5 4

      • Przecież kupili "nowe" autobusy od naszych sąsiadów z.zachodu .

        • 0 7

  • Adamowicz dno (1)

    Jakim arogantem trzeba być żeby proponować ściąganie pracowników z Ukrainy bądź z Indii. Czy prezydent widział kiedyś jak wygląda komunikacja w Indiach? Rozumiem przez to że cofam się w do poziomu krajów trzeciego świata

    • 20 3

    • To n i e arogancja - to SABOTAŻ! Taki kundel poWINIEN ODpoWIEDZIEĆ k a r n i e za taki zamysł!

      Widać jak na dłoni, że k o l e j n e bydle tak bardzo NIE KOCHA Polski...

      • 1 1

  • (1)

    Przydałoby się Trójmiejskie Metro.

    • 3 8

    • ciekawe jaka spółka by nim zarządzała?:)

      • 4 3

  • To

    To nie tylkokierowcy i niesprawne autobusy są przyczyną odejść z pracy kadra kierowników (nie tylko kierowców)ale w innych działach jest karygodna kierownicy stosują można powiedzieć metody z PRL-u (znajdź człowieka a paragraf się znajdzie)Tak jest

    • 9 2

  • xxx

    I co na to, ci idioci, co to promują przesiadanie z samochodów na komunikacje miejską?

    • 10 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane