• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańsk piąty

4 lipca 2002 (artykuł sprzed 22 lat) 
Gdańsk znalazł się na piątym miejscu w Polsce wśród miast-powiatów grodzkich o największym poziomie inwestycji. Dziennik "Rzeczpospolita" wraz z Centrum Badań Regionalnych już po raz piąty zaprezentowały ranking najlepszych gmin w Polsce - Złotą Setkę Samorządów.

Podstawowym kryterium przy tworzeniu Złotej Setki Samorządów była wielkość inwestycji w okresie od 1999 do 2001 roku w przeliczeniu na jednego mieszkańca.
Autorzy zestawienia brali pod uwagę wysiłek inwestycyjny, czyli procent dochodów przeznaczanych przez gminy na inwestycje. Wymagane minimum wynosiło 30 procent. Dodatkowym kryterium było też zachowanie dyscypliny finansowej.

Jak podkreśliła Wisła Surażska, szefowa Centrum Badań Regionalnych, przyjęte do klasyfikacji kryteria faworyzują mniejsze gminy, gdzie duże inwestycje rozkładają się na mniejszą liczbę mieszkańców. W tym roku postanowiono więc po raz pierwszy wyróżnić Złotą Dziesiątkę samorządowych inwestorów wybraną spośród 65 największych miast-powiatów grodzkich. W tej klasyfikacji pierwsze miejsce zajęły Świętochłowice, które od 1999 do 2001 roku zainwestowały blisko 1923 złote na jednego mieszkańca. Kolejne miejsca przypadły Płockowi, Rybnikowi, Gorzowowi Wlkp. i Gdańskowi. Za stolicą Pomorza znalazły się Grudziądz, Kraków, Szczecin, Katowice i Opole. Udział wydatków inwestycyjnych w budżecie Gdańska w okresie ostatnich pięciu lat zawierał się w przedziale od 24 do 37 procent i był wyższy od średniej krajowej od 5 do 10 procent, a od 4 do 14 procent przewyższał średnią dla dziewięciu, liczących powyżej 300 tysięcy mieszkańców, największych miast Polski. Nakłady inwestycyjne na jednego mieszkańca w Gdańsku w latach 1999-2001 wyniosły 1558 złotych.

Do największych gdańskich inwestycji w tych latach należały między innymi budowa Trasy Sucharskiego, budowa odcinka trasy W-Z, modernizacja ulicy Słowackiego i skrzyżowania ulic 3 Maja i Nowe Ogrody oraz budowa szkoły podstawowej w Jasieniu, rozbudowa szkoły w Świbnie, a także zakupy na rzecz bezpieczeństwa publicznego.
Zdaniem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza wyróżnienie dla Gdańska to potwierdzenie konsekwentnej proinwestycyjnej polityki miasta i dowód na uznanie miasta inwestycyjną "lokomotywą" województwa. W klasyfikacji inwestujących województw Pomorskie zajęło bowiem wysokie trzecie miejsce, choć do Złotej Setki wprowadziło jedynie 6 gmin. Województwa mazowieckie i dolnośląskie, które sklasyfikowano na pierwszych dwóch miejscach, mają w " Złotej Setce" aż po 19 reprezentantów.

W ubiegłym roku w ogólnym rankingu na Złotą Setkę Samorządów Gdańsk znalazł się na 99 miejscu. W "setce" znalazły się wówczas jeszcze jedynie trzy duże miasta. W tym roku do Złotej Setki Samorządów z województwa pomorskiego trafiły gminy Kosakowo, Ustka, Krokowa, Przechlewo, Gniewino i Stegna.

Pamiątkowy dyplom w imieniu władz Gdańska odbiorą dzisiaj w południe w Warszawie sekretarz miasta Danuta Janczarek oraz dyrektor wydziału kontrolingu Krzysztof Szczepaniak.

Opinie (12)

  • Gdans pol-niemiecki?

    • 0 0

  • Piate miejsce Gdanska w inwestycjach

    i chyba takie samo pod wzgledem zachorowalnosci na raka. Co za zgodnosc.- czy jest ona przypadkowa?

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane