• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańsk przyjazny niepełnosprawnym

Karolina Litka
21 września 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
W ubiegłym roku tytuł miejsca przyjaznego osobom niepełnosprawnym otrzymała m.in. Szkoła Podstawowa nr 12 na gdańskim Ujeścisku. W ubiegłym roku tytuł miejsca przyjaznego osobom niepełnosprawnym otrzymała m.in. Szkoła Podstawowa nr 12 na gdańskim Ujeścisku.

Gdańsk ogłosił kolejną edycję konkursu na miejsce przyjazne osobom niepełnosprawnym. Nagrodzone zostaną trzy miejskie obiekty najlepiej dostosowane architektonicznie do potrzeb osób niepełnosprawnych, a wiele zyska nową funkcjonalność.



- Chodzi nam o pokazanie dobrej praktyki, jaką jest promowanie budownictwa bardziej dostępnego dla niepełnosprawnych oraz zachęcenie inwestorów i deweloperów do tworzenia takich właśnie obiektów - wyjaśnia Sylwia Ressel, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdańsku, który realizuje konkurs. - Nagroda będzie miała wymiar prestiżowy - zwycięskie obiekty otrzymają tytuł miejsca przyjaznego osobom niepełnosprawnym i zostaną oznaczone symboliczną mosiężną tablicą. Wyróżnione budynki zostaną też zaprezentowane w mediach.

W komisji konkursowej, która wyłoni najlepsze rozwiązania architektoniczne, znajdą się architekci, przedstawiciele Urzędu Miejskiego, a także osoby niepełnosprawne oraz specjaliści MOPS-u, pracujący na co dzień z niepełnosprawnymi.

Konkurs ma także zwrócić uwagę na to, że wciąż wiele budynków - często nawet nowo powstających - nie jest przystosowanych do potrzeb ludzi z dysfunkcjami ruchu.

Aby wziąć udział w konkursie, trzeba przesłać zgłoszenie do Wydziału Pomocy Instytucjonalnej i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych MOPS w Gdańsku - np. drogą elektroniczną na adres ron@mops.gda.pl, do 30 października. Formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie internetowej Urzędu Miejskiego www.gdansk.pl oraz na stronie gdańskiego MOPS-u www.mops.gda.pl.

- W ubiegłym roku tytuł miejsca przyjaznego osobom niepełnosprawnym otrzymało Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz Szkoła Podstawowa nr 12. Wyróżniono też Szkołę Podstawową nr 39 - mówi Sylwia Ressel. - Rozstrzygnięcie tegorocznego konkursu i przyznanie nagród laureatom planujemy na 3 grudnia, który jest Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych.

Opinie (78) 4 zablokowane

  • dworzec PKP Gdańsk (1)

    czasem jeżdżę z niepełnosprawnym synem i ostatnio niestety omijam ten dworzec gdyż windy są brudne i smród taki że zatyka to jeszcze najczęściej jedna lub obydwie są nieczynne !!!

    • 2 0

    • dokładnie, w windach śmierdzi szczochami, że aż się wymiotować chce, na przystanek tramwajowy w czasie remontu nie ma się jak dostać, a nawet jak zrobią takie podjazdy jak były przed remontem, to osoba na wózku inwalidzkim sama raczej się tam nie dostanie. Inna kwestia to podróżowanie SKM. Jechałam właśnie z Gdańska Głównego na Przymorze z wózkiem dziecięcym, do pociągu musiał mi ktoś pomóc wnieść wózek, wynieść też. Ale totalnie załamałam się jak chciałam zejść z peronu - strome schody i zero podjazdów. Gdyby nie życzliwość ludzka, to musiałabym wrócić do domu chyba. Współczuję osobom na wózkach inwalidzkich, bo podnieść taki wózek z pasażerem to chyba tylko jakiś Pudzian by mógł, żeby go znieść z peronu.

      • 0 0

  • Gdańsk jest miastem anty dla niepełno sprawnych!!

    Jak trzeba głosować na wybory to wtedy nagle sie okazuje ze wszystko można zorganizować ale tylko na wybory bo potem znowu o nich zapominają!!No i oczywiście PO w spotach się reklamuje ze zmieni świat całkowicie dla ludzi na wózkach a co zmieniła każdy widzi!!

    • 1 0

  • jak po Starym Mieście poruszać się z wózkiem dziecięcym?

    Zagadka: masz sprawę w mieście (np Urząd Miejski albo ZUS), przyjeżdżasz tramwajem z wózkiem dziecięcym, co robisz? Dla prawdziwych wyjadaczy: oprócz niemowlaka w wózku masz jeszcze chodzącego przy wózku 3-latka. Jak pokonasz schody w tunelach z przystanku i dojdziesz do Urzędu,albo nie daj Boże jeszcze musisz przejść np na Starówkę. matki z dzieckiem co najmniej pełnosprawne mają problemy, a co dopiero osoby pokrzywdzone przez los różnymi rodzajami niepełnosprawności.

    • 3 0

  • wyróżnienie centrum kształcenia ustawicznego, to też chyba dowcip
    domyślam się, że dokształca sie tam ustawicznie również osoby niepełnosprawne, zatem "ułatwienia" to obligatoryjny obowiązek??

    • 0 0

  • tak długo,jak Maria Urszula Pancer-Podgórniak będzie "pełnym-nocnikiem"ds osób niepełnosprawnych w Gdańsku,tak długo nic się (2)

    nie zmieni w "budyniowie":( warto brać przykład z Gdyni!Tam jest pełnomocnik,Beata Zwara,z prawdziwego zdarzenia!Sopot niestety też ma pełnomocnika z "układu":(,więc Sopot drogi Galluxie niczym nie odstaje od Gdańska niestety,a że nowy dworzec i winda to nie "zasługa"pełnomocnika;),ciekawe czy można wózkiem wjechać w Sopocie na molo?,a jak z dojazdem na plażę?niepełnosprawni/wolę inwalidzi:D/,to na ogół wszędzie niechciane osoby,jak Polska długa i szeroka...,tu Prezydent RP Lech Kaczyński daje ciała po całości...,o rządzie i jego agendzie PFRON nie wspominając,a takie"akcje",jak w Gdańsku to o kant sosny do rozbicia!!!

    • 0 0

    • (1)

      Może pełnomocmnikiem powinna zostac osoba niepełnosprawna? Na pewno szerzej by patrzyła i wiecej widziała.

      • 2 0

      • w budyniowie byłoby to za proste:-)

        • 2 0

  • Niestety nie zgadzam się z tym, że Gdańsk jest miastem dostosowanym do osób niepełnoprawnych, a także dla matek z małymi dziećmi. Uwadze podlega dworzec PKP we Wrzeszczu. Wysoki podjazd dla wózka do kolejki SKM, a do pociągu dalekobieżnego żadnego bardzo utrudnia poruszanie sie tym środkiem lokomocji...

    • 0 0

  • (1)

    "ciekawe czy można wózkiem wjechać w Sopocie na molo?,a jak z dojazdem na plażę"

    na molo (część drewaniana) obowiązują dwa zakazy: wjazd rowerem i zakaz palenia
    odnośnie dojazdu na plażę
    wezme jako przykład sopot główny - winda jest, peron też bardziej ludzki, potem pozostaje ci przejście przez kosciuszki i FIUUUUUUUUUUUUUUUU w dół do plaży
    uwaga: trzeba mieć dobre hamulce w weloreksie:-) wszędzie po drodze masz obniżone krawężniki i sygnalizacje dźwiękową
    wpisujesz sie w długi ciąg osób, któe sopot widzą z okna eskaemki
    zalecam spacer z wyścigów ulicą polną do ulicy grunwaldzkiej, powstańców warszawskich, sępią do kamiennego potoku i na koniec do ulicy malczewskiego (do cmentarza), to zobaczysz nowy sopot
    jak cie stać, to wsiądż we wrzeszczu w 122 (emerycki) i nie wysiadając aż do oliwy popatrz sobie z okna autobusu
    i weź husteczki bo sie oślinisz

    • 0 0

    • Gallux jeżdżę samochodem,a ten "nowy" Sopot to mnie odstrasza niestety...

      ale się wyzłośliwiłeś;),tylko z "husteczką";)Ci nie wyszło
      co do mola i plaży pytałem nie bez kozery:),ponoć na molo ,poza zakazem dla rowerów,był/jest/zakaz wjazdu na wózkach!A co do plaż,chodziło mi o dojazd wózkiem,aż do samego brzegu.Jak wiesz plaża z wydm,a plaża przy brzegu to zupełnie inne doznania...W swoim życiu,po wypadku samochodowym,doświadczyłem"uroków"jeżdżenia wózkiem...współczuję też matkom z wózkami dziecięcymi...w "budyniowie"to koszmar ze wszystkim po całości,ale jaki pan taki kram:)pozdro:)
      PS.mam żal do Prezydenta Polski,że nie ogarnął tematu;polskiej szkoły rehabilitacji...łabędzi śpiew,z polskich wzorców korzysta Europa,niestety bez Polski:(,a gdańskie podwórko to pazerność, niekompetencja urzędnicza i korupcja,gdzie nie spojrzeć,nic dla ludzi...ech słów brak!
      "nie o takie Polskie"...Żal:(

      • 1 0

  • (3)

    Szkoła Podstawowa nr 12 jest miejscem przyjaznym osobom niepełnosprawnym? Oczywiście - posiada chyba 4 windy, a tylko 1 dziecko na wózku inwalidzkim. Może należałoby przystosować jakoś inne szkoły, które prowadzą klasy integracyjne, a nie mają nawet szansy na jedną windę? Może ktoś się tym w końcu zajmie?
    Chyba, że wolimy nagłaśniać sprawę Gdańska - jako miasta przyjaznego niepełnosprawnym pokazując JEDNĄ szkołę przystosowaną (z windami i podjazdami...)

    • 2 0

    • moim zdaniem powinna to byc szkola w Brzeźnie tam jest winda i osób niepełno sprawnych tez nie brakuje
      a personel który tam pracuje jest przeszkolony i dzieciom tam na pewno nic sie tam nie stanie tym bardziej ze kiedy jest taki przedmiot jak W-F zdrowe dzieci moja inne ćwiczenia a niepełno sprawni maja rehabilitacje

      • 0 0

    • wciaż za mało udogodnień jest dla niepełnosprawnych. Co prawda nie jestem niepełnosprawny, ale jestem wrażliwy na krzywdę innych i smuci mnie to, że np. nie ma specjalnych wypustków w chodniku przed wszelkiemi przejsciami i schodami, które byłyby niezmiernie pomocne niewidomym, a które widzi się w każdym bardziej cywilizowanym mieście europejskim. Smuci mnie, że nie ma wind i podjazdów, a mimo autobusów niskopodłogowych, niepełnosprawnym trudno się do nich dostać.

      Na plus jednak oceniam modernizację uniwerku, a przynajmniej wydziału filologiczno-historycznego-jest winda i podjazd, a w zeszłym roku pojawiły się nawet naklejki na drzwiach informujące w języku Brailla o numeru pokoju.

      • 1 0

    • no właśnie,w 12 klas integracyjnych brak :(

      • 0 0

  • wrogi i nieprzyjazny

    Gdańsk jest wrogi ludziom - bardzo wysokie są wszystkie opłaty do jakich jest zobowiązany obywatel, nieprzyjazny kierowcom ,ludziom sprawnym ruchowo i niesprawnym....Gdańsk =morze niemożliwości......

    • 2 0

  • podsumowując - niepełnosprawność zaczyna się w urzędzie (1)

    a jak działa PFRON, to mamy na okazje na bieżąco śledzić dochodzenie w sprawie łapówek za dofinansowanie nieistniejących wózków:-(
    lody na maksa - ZUS, PFRON, kto następny?
    i jeszcze jedno
    wydaje mi się, że niepełnosprawny wiekszości kojarzy się z wózkiem
    a przecież są jeszcze osoby niewidzące i niedowidzące, głuche, o kulach itp itd
    sam jestem inwalidą narządów ruchu i wzroku
    jedyne z czego korzystam i co jest dla mnie dość istotne to zniżka 37% w SKM i 50% w ZTM
    te żniżki dofinansowywują gminy i to jest realna pomoc dla osób, które muszą żyć z dość niskiej renty

    • 0 0

    • PFRON TO DYSKRYMINACYJNA!KORUPCYJNO-KRYMINOGENNA INSTYTUCJA!DO LIKWIDACJI!!!

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane