• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańsk: radni PiS chcą darmowych przejazdów dla kolejnych grup

Maciej Korolczuk
24 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Torba na siedzeniu ważniejsza niż pasażer
Projekt uchwały zakłada, że darmowe przejazdy zaczęłyby obowiązywać od początku września. Projekt uchwały zakłada, że darmowe przejazdy zaczęłyby obowiązywać od początku września.

Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości złożył w Radzie Miasta Gdańska projekt uchwały, przyznającej osobom represjonowanym i niepełnosprawnym darmowe przejazdy komunikacją miejską. Tych pierwszych jest ok. 200, a tych drugich ok. 25 tys.



Co sądzisz o pomyśle radnych PiS?

PiS chce objąć darmowymi przewozami ok. 200 osób, mających status represjonowanych w czasach PRL-u oraz ok. 25 tys. osób niepełnosprawnych. Łącznie tych drugich w Gdańsku jest ok. 40 tys., ale już teraz ok. 15 tys. korzysta z darmowych przewozów ze względu na stopień niepełnosprawności. Problem w tym, że dane są mało precyzyjne, bo pochodzą z 2011 r.

- Zakładamy, że to podobna liczba osób - zastrzega Kacper Płażyński, przewodniczący klubu PiS. - Chcemy też, by z darmowej komunikacji mogły korzystać osoby, które walczyły o wolny i niepodległy kraj, które za walkę o wolność zapłaciły dużą cenę, które były represjonowane. Często te osoby utrzymują się z niskich rent i emerytur. To symboliczne wsparcie, które liczymy, że poprze także klub Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska.

Ulgowe bilety dla niepełnosprawnych w Gdyni. Tylko do 30 lat


Ze statystyk Urzędu ds. Kombatantów wynika, że obecnie w Gdańsku żyje ok. 400 działaczy opozycji antykomunistycznej. Połowa z nich ma już uprawnienia do bezpłatnej komunikacji, bo przekroczyła 70 rok życia.

- Jesteśmy w kolebce Solidarności i to naszym zdaniem sprawa honoru całego miasta, by tej garstce osób w należyty sposób pomóc. Zwłaszcza w tak szczególnym roku - dodał Andrzej Osipów, przewodniczący Wojewódzkiej Pomorskiej Rady ds. Osób Represjonowanych i Działaczy Opozycji Antykomunistycznej. konsultacyjnej w Urzędzie Wojewódzkim.

Za darmo jeżdżą już osoby uczące się



Przypomnijmy, że w lutym 2018 r. na sesji rady miasta przegłosowano uchwałę o darmowej komunikacji miejskiej dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Koszt tej "uchwały socjalnej", jak nazwali ją radni PO wyniósł w 2018 r. 4,5 mln (weszła w życie od 1 lipca), a w 2019 r. ma wynieść ok. 9 mln zł.

- Liczymy, że tak jak my poparliśmy tamtą uchwałę, tak radni KO i WdG poprą nasz pomysł - liczy Płażyński.
Uchwała ma trafić na sesję rady miasta w maju. Radni PiS w porozumieniu z radnymi sejmiku województwa chcą także, by podobną uchwałę podjął samorząd województwa i przyznał osobom represjonowanym darmowe przejazdy w kolejkach SKM i na linii PKM.

Opinie (448) ponad 10 zablokowanych

  • Czy ci uśmiechnięci, dobrze odżywieni "kombatanci" uwidocznionych na zdjęciu potrzebują pomocy? To chyba jakiś dowcip.

    • 3 0

  • Źeby komuś dać to innemu trzeba zabraç.....znowu czekajà nas podwyźki cen biletów

    • 2 1

  • O Bosze. Jakie jełopy na tym zdjęciu.

    naprawdę na tych młotków Gdańszczanie głosowali?

    a Jarka króla Polski już koronowali?

    • 5 1

  • Powinny być ulgi (1)

    Uważam, że wszyscy powinni płacić za komunikację miejską, osoby niepełnosprawne już jeżdżą za darmo i tak powinno zostać. Reszta grup powinna mieć ulgi. Swoją drogą bilety na komunikację powinny być tańsze, może wtedy więcej ludzi zrezygnowałoby z samochodów

    • 1 1

    • Niepelnosprawni jezdza za darmo tylko 1 grupy, czyli ci ktorzy sie sami nie moga poruszac. Widziales takich w komunikacji miejskiej? Reszta niepelnosprawnych placi normalne bilety (nie ulgowe). Ciezko gdzies jezdzic majac rente i placac normalne bilety.

      • 0 1

  • mieszkańcy niech jeżdżą za darmo

    Zamiast wsparcia dla komercyjnego przedsiębiorstwa zwanego Lechią umożliwić darmowe przejazdy mieszkańcom stolicy województwa pomorskiego.

    • 0 3

  • PO=Przeproście Oszuści

    I zjeżdzajcie z Gdańska

    • 3 5

  • Może warto znieść zniżki dla niektórych grup, aby przyznać je potrzebującym.

    Dlaczego posłowie Sejmu i senatorowie jeżdżą komunikacją miejską za darmo? Ile jest honorowych obywateli Miasta Gdańska i czy korzystają z komunikacji miejskiej? Dlaczego państwo nie przejmie odpowiedzialność za niektóre grupy i rekompensuje zniżki z budżetu narodowego i nie obciąża zniżkami samorząd!

    ULGA:
    - emeryci renciści

    zadarmo:
    - osoby, które ukończyły 70 lat życia

    Szczerze mówiąc, dlaczego renciści otrzymują ulgę, jeżeli część z nich dopracowywuje sobie po parę godzin i ma przez to dodatkowe dochody? Czy nie warto uzależnić ich zniżkę od dochodów?

    zadarmo:
    - inwalidzi wojenni i wojskowi

    ULGI:
    - kombatanci
    - weterani poszkodowani

    Dlaczego gmina Gdańsk ma ponosić koszt złej polityki. Przecież nie gmina Gdańsk wysłała żołnierzy do Iraku i Afganistanu? Państwo prowadziło wojnę, to niech ponosi koszty a nie samorząd!

    Czy posłowie PiS chcą również zmienić zasady opłat za specjalny transport publiczny dla inwalidów na zamówienie? Opłaty zawierają również opłaty, które mają redukować czas postoju tego typu komunikacji, aby nie przetrzymywać albo zamawiać specjalne przewozy tak sobie bez późniejszego wykorzystania. Jeżeli zniesie się opłatę może wzrosnąć koszt operacyjny tych usług, bo kierowcy będą czekali godzinami aż ktoś będzie zamierzał wracać do domu zamiast obsługiwać w tym czasie innych potrzebujących.

    • 1 1

  • Inny sposób dystrybucji – bezpośrednio przez np. Uniwersytety

    W innych krajach uczelnie wykupują bilety związków komunikacyjnych albo po prostu na całe województwo. Studenci są zmuszani do wykupienia biletu półrocznego w cenie mniej więcej jednego do dwóch biletów miesięcznych dla osoby dorosłej. Uniwersytety wykupują również bilety dla swoich pracowników. Gdyby wszystkie wyższe uczelnie w Gdańsku wystąpiły do MZKZG:

    Politechnika liczba pracowników: 2 670
    Politechnika liczba studentów: 18 000
    Uniwersytet liczba pracowników: 1 700
    Uniwersytet liczba studentów: 27 233
    Akademia muzyczna: 800
    Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku: 800
    Akademia Wychowania Fizycznego: 3000
    Liczba pracowników: 1657
    Gdański Uniwersytet Medyczny: 5396
    Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku: 2000

    ok 63 tyś.

    Jeżeli dołączą do tych szkół pozostałe placówki w Gdyni i Sopocie, to okaże się, że studentów i ich pracowników jest w Trójmieście ponad 70 tyś. Jeżeli wszystkie placówki wspólnie wystąpią do MZKZG o bilet na cały obszar MZKZG, to jak duża może być zniżka, jeżeli uczelnie przejmą dystrybucję biletów?

    • 0 1

  • represjonowanym?

    tak walczyli z przywilejami minionego okresu, a od 30 bez mała lat sami się nie mogą nasycić bogactwem przywilejów?

    • 2 2

  • A za PO PSL tylko afery byly, dziwne hmmm?

    • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane