• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańsk szykuje się na światowy zjazd gdańszczan

Katarzyna Moritz
21 lipca 2009 (artykuł sprzed 15 lat) 
W 2006 roku zjazd gdańszczan rozpoczął się od parady w Głównym Mieście. W 2006 roku zjazd gdańszczan rozpoczął się od parady w Głównym Mieście.

Wielka biesiada przy olbrzymim stole ustawionym na ul. Długiej i Długim Targu, koncerty, debaty, a przede wszystkim spotkania wszystkich gdańszczan tych dawnych i obecnych. Gdańsk szykuje się Światowego Zjazdu Gdańszczan w 2010 roku.



W przyszłym roku w maju odbędzie się trzeci w historii zlot gdańszczan mieszkających nie tylko w kraju, ale rozsianych po całym świecie. Takie spotkania odbywają się co cztery lata.

- Pierwszy zjazd odbył się w 2002 roku. Przybyło kilka tysięcy gdańszczan z różnych zakątków globu. Wydarzenie ma zintegrować społeczność gdańską, chodzi też o to, żeby ci co wyjechali identyfikowali się ze swoją małą ojczyzną, a na spotkaniu otrzymali "paliwo" na następne lata. Chcemy stworzyć sieć klubów gdańszczan nawet w Australii - podkreśla Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Już jesienią miasto uruchomi specjalną stronę www.jestemzgdanska.pl, dzięki której będzie chciało dotrzeć również do tych gdańszczan, którzy mówią innymi językami.

- Strona będzie prowadzona w różnych wersjach językowych. Ma nam pomóc w stałym kontakcie międzynarodowej rzeszy gdańszczan z macierzą. Będzie na niej formularz rejestracyjny, ale też informacje praktyczne o połączeniach lotniczych, hotelach czy relacje na żywo - wyjaśnia Helena Chmielowiec z gdańskiego magistratu.

Na zjeździe, który odbędzie się między 21 a 23 maja, zaplanowano między innymi sesje naukowe o fenomenie gdańszczan, wystawy i koncerty.

- Planujemy też wspólną biesiadę przy olbrzymim stole ustawionym na Długiej i Długim Targu. Będziemy biesiadować i rozmawiać o Gdańsku. Przy współpracy z instytutem Herdera w Marburgu zaprezentujemy wystawę plenerową ze zdjęciami lotniczymi Gdańska w okresie międzywojennym. Kolejna wystawa to Twarze Gdańszczan na której zobaczymy najbardziej znane postacie z naszego miasta w niebanalnych sytuacjach - zapowiada Anna Czekanowicz dyrektor Biura Prezydenta Miasta Gdańska ds. kultury.

Zjazdowi będą towarzyszyć obchody 20 lecia samorządności w Gdańsku. Pierwsze wybory samorządowe odbyły się 27 maja 1990 roku. Jak podkreśla prezydent Gdańska, celebra tamtych wydarzeń jest bardzo potrzebna by mieszkańcy bardziej interesowali się sprawami miasta.
Z tej okazji będzie m.in ogłoszony konkurs na najlepszą pracę dyplomową (licencjat lub magisterska) o tematyce gdańskiej oraz konkurs wiedzy o Gdańsku.

Opinie (146) 5 zablokowanych

  • no to teraz się zjedzie...

    ...kupa szwabów, żydoeuropejczyków, wygnańców i ich potomków, roszczeniowców, jadwaszemowców, bankierów, inwestorów, rozwydrzonej młodzierzy z pej_sami, i innych o których ziemia polska jeszcze nie słyszała...

    • 4 0

  • A czy koszerni Gdańszczanie przyjada ogladac swoj pomnik?

    Prezydent Adamowicz jest budowniczym żydowskich pomników za Polskie pieniądze. Do tego pomnik jest usytuowany w najbardziej zatłoczonym miejscu gdzie ewidentnie przeszkadza przechodniom. Ale spróbujcie ruszyć to będziecie antysemitami.
    Dodać należy że pomnik upamiętnia nie ofiary a żywych młodych żydów którzy zostali wysłani przez zamorznych rodziców za granicę w obliczu zagrożenia.
    Absurd.
    W całym Izraelu nie ma 1 pomnika poświęconego Polakom nie mówiąc już że w całej Polsce nie ma 1 pomnika Polaków poszkodowanych przez Żydów którzy byli funkcjonariuszami NKWD UB SB itp aparatów morderczej władzy.

    • 2 0

  • Burak prezydencik...

    wszystko na pokaz za samorzadowy szmal...
    te długi to nasze wnuki spłacać będą jeszcze...

    lepiej trzeba było sfinansować dożywianie w szkołach biednym dzieciom!
    wypoczynek wakacyjny dla dzieci, których na to nie stac!

    • 2 0

  • Zjazd! Ale kogo? Wiadomo!....

    Masz rację, że zjadą się "byli Gdańszczanie" ale bez domieszki polskiej krwi....

    • 0 0

  • Zjazd! (1)

    I dalej, a mówi sie o oszczędnościach, jak oszczędząc to na calej linii, a nie udawac wydawac kase , nasze podatki marnotrawić, nie życze sobie tego, jest wiele innych spraw do zrobienia. A te horągwwie przypominaja mi las horągwi w okresie międzywojennym w Wolnym mieście Gdańsku, wisialy jedynie tych zza Odry. Tylko patrzeć jak między tymi gdańskimi będe wnów wisiec takie!!! Zgroza !!

    • 0 1

    • rena-zgoza!

      zgrozą, reniu, to tu jest twoja ortografia!!! CHorągiew pisze się przez "CH"!!! poza tym wspominanie flag Rzeszy nijak ma się do zjazdu Gdańszczan. jak piernik do wiatraka.

      • 0 0

  • Na pocieszenie Prezydenta

    Myślę jednak, że pomysł zjazdu narodził się z dobrej chęci bycia miłym dla ludzi. Moi rodzice, obchodząc 50-l. ślubu, czuli się dobrze uhonorowani, gdy Prezydent przyjął ich i innych małżonków w Ratuszu w ładnej oprawie i z dobrym koncertem.
    Natomiast rzeczywiście nie można honorować rodzin i jednocześnie nie dać im się utrzymać w tym mieście, wprowadzając horrendalne czynsze i niszcząc wszelką rodzimą przedsiębiorczość.

    • 1 1

  • A ulica Jana Pawła II w końcowym odcinku

    od strony SKM wygląda gorzej niż po nalocie byłych Gdańszczan w 1939r. I tak od 20 lat. Pieniędzy czy motywacji brak? Co mnie obchodzą Gdańszczanie w Australii? Jakby był taki zakochany w mieście to by nie wyjeżdżał. Na czym niby ma polegać ta integracja? Poklepią się po plecach, będą nosić koszulki "Jestem z Gdańska" "ILG", (i love Gdańsk)? Czy prezydent szuka kontaktów dla siebie? Z mojego punktu widzenia nic od 40 lat się nie zmienia w Gdańsku, remonty dróg wykonują tylko inwestorzy hipermarketów, zaraz za granicą przy której droga przylega do terenu hipermarketu dalej dziury. Miasto po 30 latach wyremontowało Podwale Grodzkie i Marynarki Polskiej dla chuliganów udających się na mecz.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane