• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańsk zakazuje stacji GSM na szkołach

Rafał Borowski
31 sierpnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Urzędnicy przyznają, że w sprawie zakazu montażu stacji bazowych użyto niefortunnych sformułowań. Urzędnicy przyznają, że w sprawie zakazu montażu stacji bazowych użyto niefortunnych sformułowań.

Władze Gdańska zakazały budowy stacji bazowych telefonii komórkowych na dachach szkół. Zakaz umotywowano niejednoznacznością badań w kwestii wpływu promieniowania elektromagnetycznego na zdrowie. Eksperci tłumaczą, że takie obawy są bezpodstawne. Po naszych pytaniach w tej sprawie urzędnicy przeprosili za niefortunne sformułowania, ale dachy szkół i tak nie będą nikomu dzierżawione. W przyszłości mają pojawić się na nich panele fotowoltaiczne.



Czy popierasz wprowadzony zakaz?

Na początku tygodnia do naszej redakcji nadesłano pismo z odpowiedzią Moniki Chabior, zastępcy prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. Dane adresata zostały usunięte.

Czytaj więcej: Kim jest nowa wiceprezydent Gdańska?

Z treści dokumentu wynika, że najprawdopodobniej przedstawiciel jednego z operatorów sieci komórkowej zwrócił się z zapytaniem o możliwość wydzierżawienia dachu placówki na stację bazową GSM.

"Niejednoznaczne wyniki badań"



Odpowiedź wiceprezydent była jednoznaczna. O żadnej dzierżawie na ten cel nie może być mowy. I to nie tylko w przedmiotowym przypadku, ale także w przypadku innych szkół prowadzonych przez samorząd.

- Mając na uwadze zdrowie, jak również zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki uczniom gdańskich, samorządowych placówek oświatowych, oraz niejednoznaczność publikowanych badań w zakresie negatywnego wpływu promieniowania elektromagnetycznego, w związku ze stale rozwijającymi się technologiami telefonii komórkowej, nie wyrażam zgody na montaż i eksploatację stacji bazowych telefonii komórkowej na budynkach jednostek oświatowych. Zdrowie i samopoczucie dzieci i młodzieży jest nadrzędne względem potencjalnych pożytków z umowy dzierżawy, dlatego proszę o zrozumienie zajętego stanowiska w przedmiotowej sprawie - czytamy w dokumencie.

"Działanie jest kontrproduktywne"



Skan pisma ws. zakazu. Skan pisma ws. zakazu.
Treść pisma udostępnił w mediach społecznościowych Witold Tomaszewski, rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej i ekspert w dziedzinie technologii telefonii komórkowych.

Jego zdaniem ta decyzja jest całkowicie nieracjonalna.

- Władze Gdańska nie pozwalają na przedłużanie i zawieranie nowych umów na lokowanie BTS-ów na placówkach edukacyjnych. Budowanie stacji naokoło spowoduje, że poziom PEM [promieniowana elektromagentycznego - dop. red.] wewnątrz budynków będzie wyższy niż gdyby stacja była na budynku, więc działanie jest... kontrproduktywne - napisał rzecznik na Twitterze.
Na tym nie koniec. Rzecznik UKE wezwał władze Gdańska do rozmów z udziałem ekspertów, którzy wyjaśnią bezpodstawność wprowadzonego zakazu.

- Szanowna Pani Prezydent, deklaruję przyjazd z ekspertami, aby wyjaśnić wszystkie Państwa wątpliwości i obawy. Ważne, aby decyzje podejmować na podstawie pełnej wiedzy. Wysokiej jakości usługi telekomunikacyjne są w dzisiejszych czasach szalenie istotne - kwituje Tomaszewski.

Obawy w piśmie są bezpodstawne...



O komentarz w sprawie decyzji magistratu zwróciliśmy się do eksperta z Politechniki Gdańskiej - dr hab. inż. Rafała Lecha z Katedry Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej Wydziału ETI.

Warto podkreślić, że to jeden z najlepszych w kraju fachowców w dziedzinie promieniowania elektromagnetycznego. Był on jednym z konsultantów merytorycznych tzw. "Białej Księgi", czyli opublikowanego na stronie Ministerstwa Cyfryzacji kompendium wiedzy na wspomniany temat, w tym wpływu sieci komórkowych na ludzki organizm.

Czytaj więcej: Nie ma dowodów na szkodliwość 5G

Jego stanowisko można streścić krótko - obawy sformułowane piśmie są nieuzasadnione.

Zwraca przy tym uwagę, że instalacja nowej stacji bazowej powinna być wykonana przy zachowaniu norm dotyczący dopuszczalnego poziomu promieniowania elektromagnetycznego, a poziom ten można bez trudu zmierzyć w każdej chwili.

- Pan rzecznik ma słuszność pisząc, że budowanie stacji naokoło szkoły zwiększy poziom PEM wewnątrz szkoły bardziej, niż gdyby stacja zlokalizowana była na budynku. Wynika to z charakterystyk promieniowania układów antenowych, które są tak formowane, aby sygnał nie był transmitowany bezpośrednio pod stację. Zastosowanie ma tu powiedzenie "najciemniej pod latarnią". Niezależnie od tego, badania naukowe, które są prowadzone nieustannie, dotyczące wpływu promieniowania PEM z zakresu fal stosowanych w komunikacji bezprzewodowej na organizm człowieka, nie wskazują na to, że miałoby one negatywny wpływ - tłumaczy dr hab. inż. Rafał Lech z Katedry Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej.

... ale trzeba je zrozumieć



Nasz rozmówca zwraca uwagę, że zaistniała sytuacja nie jest w zasadzie niczym nadzwyczajnym. Wprowadzenie wielu nowych technologii budziło strach, który później, w świetle badań, okazywał się nieuzasadniony.

- Obawa przed montażem tego typu stacji jest zrozumiała i wynika ze strachu przed nowymi technologiami, podobnie jak to miało miejsce przy otwarciu pierwszej kolei pod koniec XIX wieku, czy wprowadzeniu obrazu ruchomego i telefonu. Wprowadzanie każdej nowej generacji telefonii komórkowej: 2G, 3G i 4G, które następowały mniej więcej co 10 lat również wzbudzały obawy i protesty, lecz nie były one tak rozpowszechnione, gdyż dostęp do informacji był ograniczony, względem tego co mamy obecnie - uzupełnia dr hab. Lech.
Dachy szkół mają zostać wykorzystane w przyszłości do montażu paneli fotowoltaicznych. Dachy szkół mają zostać wykorzystane w przyszłości do montażu paneli fotowoltaicznych.

Urzędnicy: W piśmie użyto niefortunnych sformułowań



W związku z zaistniałą sytuacją przesłaliśmy kilka pytań do Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Zapytaliśmy m.in. o wyniki badań naukowych, w oparciu o które został wydany zakaz. Zamiast odpowiedzi, urzędnicy nadesłali oświadczenie, w którym znalazły się przeprosiny za niefortunne sformułowania. Nie wskazano jednak, o które dokładnie sformułowania chodzi.

W świetle zaprezentowanych wyżej kontrargumentów trudno nie odnieść wrażenia, że urzędnicy mają świadomość, że uzasadnienie zakazu nie ma po prostu podstaw merytorycznych.

Mimo tego, na dachach szkół i tak nie będzie można montować nie tylko stacji bazowych, ale wszelkich urządzeń.

Powód? W najbliższym czasie planuje się wykorzystanie dachów do montażu paneli fotowoltaicznych.

Czytaj również: Fotowoltaika. Jak jest rozliczany prąd ze słońca?

- Oświadczamy, iż użyto w nim [w piśmie - dop. red.] niefortunnych sformułowań dotyczących zakazu montażu masztów, za co przepraszamy. Miasto Gdańsk, jako właściciel budynków szkolnych i społecznych nie chce aktualnie montować jakichkolwiek urządzeń na dachach obiektów. Zgodnie z przeprowadzoną już inwentaryzacją, powierzchnie te można potencjalnie wykorzystać na montaż fotowoltaiki. Do dyspozycji na wszystkich obiektach, jest w sumie 9,4 hektara. Dzięki temu będzie można, w perspektywie najbliższych lat, radykalnie obniżyć koszty funkcjonowania obiektów edukacyjnych, a także pozyskiwać energię w sposób przyjazny dla środowiska - czytamy w oświadczeniu Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Miejsca

Opinie (380) ponad 10 zablokowanych

  • A antenę każdy nosi w kieszeni (2)

    I ta antena z telefonu wysyła taki sam sygnał do tej na dachu. Logika na poziomie urzędnika.

    • 5 11

    • Dobra (1)

      Nosisz w kieszeni+ anteny na dachu+ jeszcze inne źródło....
      Słabsze organizmy lądują na onkologii...

      • 2 2

      • A co z wifi w chacie?

        Przeciez nowe routery sieja na wielu czestotliwosciach. Jakos na to nikt nie narzeka i wszyscy se w domu to organizuja :)

        • 1 1

  • (2)

    Glifosat herbicydy pestycyty wszystko zdrowe tylko skad tyle nowotworow

    • 16 2

    • Papieroski palisz? Po pełnych samochodów ulicach chodzisz? Alkohol pijesz? Czerwone mięso jesz? Może jakieś chipsy, fast-foody? Można tak w nieskończoność, w środowisku mamy setki czynników, które pomagają w rozwijaniu nowotworu.

      • 3 3

    • Z Szadłek, hałdy fisfogpsów i Portserwisu.

      • 1 0

  • A kościoły? (2)

    To też powinno być rozwiązane bo faceci w kieckach na potęgę stawiają na nich nadajniki...

    • 13 11

    • (1)

      Widocznie są bardziej nowocześni od urzędu lgbt

      • 2 1

      • Podniosą stawki, im to na rękę. O to chyba.w zasadzie chodziło

        • 1 0

  • Gdańsk miastem postępu - Drugi etap to likwidacja elektryczności.

    Każdy przecież wie, że elektryczność wytwarza pole elektromagnetyczne. A te może przecież szkodzić.

    Będąc konsekwentnymi należy w Gdańsku zakazać komórek. Trzymanie silnego nadajnika przy głowie nie jest przecież rozwiązaniem zdrowym.

    PS. Tylko dlatego nikt nie chce zakazać opakowań plastikowych..... to jest dopiero syf i zatruwanie środowiska.....

    • 14 3

  • Ok to niech jeszcze tylko zakażą trucia nas dioksynami z komina budowanej spalarni

    w sensie przestaną ją budować w tak beznadziejnej lokalizacji jaką jest nawietrzna część miasta

    • 15 1

  • Chyba Ola sama na to wpadła.....

    Gdańsk wciąż mnie zadziwia. A wydaje się, że już nic głupiego nie można zrobić. A tu takie miłe zaskoczenie.

    • 11 4

  • Świetna decyzja na miarę wielkości naszego ukochanego miasta! (1)

    Dobrze że problemem nie są: Szadułki, góra fosforów w Wiślince, intensywna zabudowa i betonowanie każdej wolnej przestrzeni, zwężanie al. Grunwaldzkiej, rozrost spółek komunalnych, coroczne topienie kasy w Stadionie, dwa lata pracy nad rowerem metropolitarnym z wyznaczeniem nowych granic absurdu - 170 mln zł, brak biletu metropolitarnego, pogarszający się stan ulic, niechlujnie prowadzone inwestycje i wymagające poprawek (Wajdeloty, Stogi, etc.)

    Bardzo dobra decyzja z tym GSM. Świetnie przemyślana

    Po co dobre pokrycie miasta nadajnikami GSM. Jak ktoś nie ma zasięgu niech wsiądzie na rower z Mevo 2.0 i pojedzie tam, gdzie jest zasięg - i wtedy sobie pogada przez telefon.

    • 15 3

    • ej... za mocno napisałeś. Niektórzy nie zatrybią ironii ;)

      • 2 0

  • Do tych niby ekspertów (27)

    Niech każdy z nich sobie na swoim domu pozwoli bezpłatnie zainstalować taką antenę i za jakiś czas zobaczymy. No który chętny???

    • 189 160

    • Masz telefon tuż przy poduszce, wifi w domu itd itd. (2)

      Nie instalujeszt BTS w domu tylko na maszcie, na zewnątrz budynku.

      • 70 8

      • on widział na filmie jak midichloriany z sieci-G5 piorunami waliły w skywalkera (1)

        • 15 2

        • XD

          • 2 0

    • My tak zrobiliśmy (1)

      Dziki temu czynsz z najmu miejsca pod antenę płaci mi całe utrzymanie domu i jeszcze zostaje sporo kasy na życie, pomimo tego, że żona zrezygnowała z pracy i zajmuje się domem. Może wam się wyda dziwne, ale kasy z najmu miejsca pod maszt mam więcej, niż żona zarabiała pracując jako nauczycielka w pobliskiej podstawówce. Zaznaczam, że operator ma swój licznik i swoją umowę na prąd - moim "zadaniem" jest od czasu do czasu umożliwić wejście technikom na konserwację sprzętu.

      • 48 15

      • Chcialbys...

        takie marzenia najemcy mieszkania w falowcu.

        • 10 21

    • (2)

      Ciekawe ile osób z tych wątpiących, jest w stanie samemu skonfigurować router Wifi na minimum potrzebnej mocy. Pewnie niektórzy nawet myślą, że w ruterze 5G to to samo co w komórkach technologia 5G. Przypomina mi to , wiele lat temu jak byłem dzieckiem, kolegę który twierdził, że pierwiastek magnez to to samo co magnes, ten co przyciąga metalowe przedmioty

      • 28 5

      • Cha cha cha cha, naprawdę??
        Ja miałam koleżankę, które lizała żelazo gdy się okazało, że ma anemię.. sic!!

        • 3 1

      • proponuję polską pisownię RUTER

        • 1 0

    • Ekspercie

      Telefon używasz,a wiesz że on szuka najblizszej stacji nawet jak nie używasz?
      Wotsonie czyli im mniej stacji GSM tym masz mocniejszy sygnał przy głowie,nie dziękuj nie trzeba.

      • 26 3

    • najpierw poczytaj jak działa bts

      dam przyklad : nie chcieli anteny bts na 12 pietrowym bloku -bo "zaraza,suchoty ,kury sie nie niesą,wiec bts zainstalowano na 3 pietrowej przychodni... tak mieszkancy 12 pietrowego bloku na 2-5 pietrze maja zasieg na wyłaczonych komorkach.

      • 21 4

    • tak to już jest że największą uwagę na siebie zwraca

      i**ota

      • 15 0

    • Ja

      • 2 0

    • Dzbanie ja bardzo chętnie bym zainstalował !!

      • 6 3

    • nie masz pojęcia czym jest promieniowanie elektomagnetyczne (2)

      nawet radio na baterie na tym działa, mikrofalówka też. ludzie otrząśnijcie się z tego średniowiecza, doedukujcie się. U mnie na dachu możecie postawić sto takich masztów tylko niech mi za to operator płaci

      • 19 5

      • (1)

        Akurat podając przykład mikrofalówki dla uspokojenia wątpiących nieco przestrzeliłeś - częstotliwość fal bardzo zbliżona do 5G, a w drzwiczkach metalowa siatka do ochrony użytkownika i wyłącznik całości w przypadku otwarcia drzwiczek aby się użytkownik przypadkiem nie "napromieniował".

        • 8 5

        • tjaaa rozproszone 3W z komórki kontra 800W w zamkniętej mikroskopijnej kilkulitrowej przestrzeni

          • 7 1

    • Paradoksalnie poziom promieniowania pod nadajnikiem jest najniższy. (4)

      No ale aby o tym wiedzieć, trzeba było nie spać na lekcjach fizyki i liznąć trochę wiedzy z zakresu elektrotechniki.

      • 8 2

      • nie było wziątka kopertówy pod stołem

        to i nie mogło to przejść ...

        • 3 0

      • Był jak były stacje tylko GSM

        Który operator teraz buduje stacje GSM? W technologi LTE stosuje się anteny aktywne kierujące wiązkę promieniowania tam gdzie jest użytkownik, więc jeśli uczniowie NIE używają komórek w szkole to jest OK. Czy tak jest?

        • 1 1

      • Ale tu nie mamy idealnego dipola i dodatkowo pod anteną jest najbliżej

        a natężenie promieniowania maleje odwrotnie proporcjonalnie do kwadratu odległości

        • 1 5

      • W wakacje byłem w hotelu na poddaszu gdzie były anteny GSM

        W wakacje byłem w hotelu na poddaszu gdzie były anteny GSM. Mierzyłem poziom sygnału, był dobry, ale najlepszy był na ulicy w okolicy hotelu. Pod antenami było ok 88-90 dB, dokładnie nie pamiętam, ale nie były to jakieś bardzo wysokie poziomy. Wg wskaźnika kresek na telefonie 4 na 5. Jednak jakoś mimo wszystko czułem się nieswojo, wolę nie mieć takiego nadajnika na dachu i w bliskiej okolicy.

        • 1 1

    • Montaż nigdy nie jest za darmo ino za kasę . Lepiej mieć anteny na własnym dachu niż naprzeciwko .

      • 10 0

    • dlaczego bezpłatnie? Szkoły otrzymują kilka tysięcy miesięcznie za antenę na dachu.
      Mam nadzieję, że Ci którzy tak płaczą nad promieniowaniem, nie będę wypowiadać umów z operatorami z powodu słabego zasięgu.

      • 4 1

    • Też się zastanawiam nad doborem eksperta

      Sprawdziłem dorobek Pana Lecha i okazało się że jest inżynierem elektroniki że specjalizacją anteny. Nic na temat studiów medycznych. Więc zupełnie nie rozumiem dlaczego wypowiada się na temat skutków medycznych promieniowania EM. Również niewiele w jego pracach na temat nowych technologi stosowanych w sieciach komórkowych. Czasy GSM to już przeszłość.

      • 3 1

    • A dlaczego bezpłatnie? Za stosowną opłatą jak najbardziej.

      • 1 0

    • ja jestem chętny,

      • 1 0

    • A dlaczego bezplatnie. Powierzchnie sie dzierzawi. Zaplaca to niech sobie stawiaja mi w ogrodku.

      • 0 1

  • Co za bzdura

    Pod samą stacją sygnał jest najsłabszy.
    Stacja położona bezpośrednio np. 100m dalej jest dużo bardziej szkodliwa dla szkoły niż gdy jest na dachu.
    Na pewno wifi w domu jest zdrowsze :)

    • 10 5

  • Kiedy likwidacja elektorciepłowni?

    Przecież w sąsiedztwie, w Letnicy, jest wielkie osiedle mieszkaniowe.
    Jakim prawem miasto truje nowych mieszkańców?

    Należy zlikwidować elektrociepłownie. Będzie kolejna śliczna działka dla dewelopera.

    Emisja CO2 z elektrociepłowni jest bardziej szkodliwa jak maszty GSM.

    PS. Mam nadzieję, że Czytelnicy odczytali ten post jako sarkazm.....

    • 6 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane