• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdański projekt upamiętni wizytę Jana Pawła II na Westerplatte

Katarzyna Moritz
24 marca 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Projekt gdańskich artystów jest ciekawie zawieszony w skarpie, ponadto na posadzce będzie odwzorowany cień Pomnika Obrońców Wybrzeża. Projekt gdańskich artystów jest ciekawie zawieszony w skarpie, ponadto na posadzce będzie odwzorowany cień Pomnika Obrońców Wybrzeża.

Aż 43 projekty z całej Polski wypłynęły na konkurs na projekt formy przestrzennej, upamiętniającej obecność Jana Pawła II na Westerplatte w Gdańsku. Zwyciężył pomysł gdańskich artystów. Do 1 września ma zostać zrealizowany w miejscu, gdzie papież wypowiedział słynne zdanie "każdy z was (...) znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte".



Głównym elementem formy przestrzennej na Westerplatte będzie słynne zdanie wypowiedziane przez JP II. Głównym elementem formy przestrzennej na Westerplatte będzie słynne zdanie wypowiedziane przez JP II.
Jan Paweł II na spotkaniu z młodzieżą na Westerplatte 12 czerwca 1987 roku. Jan Paweł II na spotkaniu z młodzieżą na Westerplatte 12 czerwca 1987 roku.
Sąd konkursowy, złożony z naukowców, rzeźbiarzy i architektów, nie miał łatwego zadania - musiał wybierać spośród nadesłanych z całej Polski 43 projektów. Zwycięska praca stanie u podnóża Pomnika Obrońców Wybrzeża, w miejscu, gdzie Jan Paweł II przemawiał do młodzieży 12 czerwca 1987 roku. O upamiętnienie tego wydarzenia od lat zabiegało m.in. gdańskie Stowarzyszenie "Godność".

Autorami najciekawszej formy przestrzennej są: Mariusz Białecki, Aleksander Konarski, Jacek Zdybel i Jerzy Seroka z Gdańska. Co wyróżnia ich pracę?

"Praca charakteryzuje się oryginalną, czystą formą, która uzupełni, nie wchodząc w dysonans artystyczny, otoczenie istniejącego Pomnika Obrońców Wybrzeża na Westerplatte powstałego w latach 1965-66 według projektu A. Haupta, F. Duszeńki i H. Kitowskiego.

Zaproponowana forma w sposób subtelny koresponduje z istniejącym zagospodarowaniem przestrzennym Pola Bitewnego Westerplatte, szanując jego wartości jako miejsca pamięci narodowej, jednocześnie nadając mu nowe, bardziej czytelne dla młodszych pokoleń przesłanie.

Praca będzie dziełem pełniącym funkcje informacyjne i dydaktyczne dla mieszkańców Gdańska oraz turystów. Interesującym elementem nowego zagospodarowania placu, proponowanego przez autora pracy, jest sylwetka cienia pomnika (Obrońców Wybrzeża - red.) odwzorowana w posadzce." - można przeczytać w uzasadnieniu sądu konkursowego.

Głównym elementem formy, która ma mieć około 15 m długości i 1,8 m wysokości, jest słynne zdanie wypowiedziane przez Jana Pawła II ponad 24 lata temu:

Czy podoba ci się forma upamiętnienia wizyty JPII?

"Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować. Wreszcie, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte. Utrzymać i obronić, w sobie i wokół siebie, obronić dla siebie i dla innych."

- Zakładamy że zwycięska praca zostanie zrealizowana przed 1 września tego roku, jednak najpierw trzeba opracować dokumentację projektową, co trwa. Szacunkowe koszty realizacji to około 250 tys. zł. - wyjaśnia Marian Werner z ZDiZ.

Zwycięscy otrzymają nagrodę w wysokości 15 tys. zł i automatyczne zakwalifikowanie pracy do realizacji. Laureatem drugiej nagrody jest Sebastian Warszawa z Krakowa (10 tys. zł), trzeciej: Katarzyna Radecka, Paulina Krauza i Jacek Ryń z Gdyni (5 tys. zł).

Opinie (200) ponad 50 zablokowanych

  • Brak przecinka!

    Najpierw niech wprowadzą brakujący przecinek (po słowie przyjaciele), a potem przedstawiają do oceny...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane