• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańskie inspiracje apartamentów Scala

30 sierpnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 

Zobacz, jak prezentują się wizualizacje apartamentowców Scala

Spacerując po Długich Ogrodach trudno nie zauważyć, jak dynamicznie zmienia się oblicze tej części miasta. Od niedawna wzrok przyciąga tu elewacja wykonana ze szlachetnej cegły, zdobiąca budynki apartamentów ScalaMapka. Ten typowo gdański element pokazuje, że architektura osiedla nie jest przypadkowa. Projekt przewiduje więcej architektonicznych smaczków, inspirowanych lokalną historią.



Inwestycja realizowana przez Moderna Holding nabiera rozmachu, wyraźnie kształtując wizerunek dzielnicy. Do sprzedaży trafił właśnie czwarty z ośmiu budynków. Te, które zostaną oddane do użytkowania jako pierwsze, są już na zaawansowanym etapie budowy.

Widać już, że będzie to zdecydowanie najbardziej gdańska inwestycja Moderny - intrygująca nowoczesnymi interpretacjami historycznej zabudowy Śródmieścia.

- Koncepcja zabudowy powstała w ścisłej współpracy ze służbami konserwatorskimi. Z wyjątkową starannością podjęliśmy się niełatwego zadania stworzenia współczesnej zabudowy twórczo inspirowanej budynkami historycznym znajdującymi się w pobliżu - mówi architekt Jerzy Wolski z pracowni Wolski Architekci.
Ułożenie cegły na elewacji odzwierciedla dawne pionowe i poziome podziały elewacji, ryzality okienne i zdobienia. Autentyczności nadaje fakt, że użyto tu ręcznie formowanej cegły z rodzinnej tradycyjnej cegielni. Wytwórnia ta posiada w swoim portfolio m.in. rewitalizację zamku w Malborku.

  • Użyta na elewacji cegła będzie ręcznie formowana.
  • Użyta na elewacji cegła będzie ręcznie formowana.

Między teatrem a żołnierskim życiem



Nazwa osiedla to ukłon w stronę teatralnej historii miejsca. Teatr, w różnych formach, obecny był tu już od XIX w., a nazwę Scala nadano mu w latach trzydziestych wieku XX.

W II połowie XIX wieku tuż obok Teatru Scala powstały dwa budynki koszar, tzw. Koszary Żółte i Koszary Czerwone. Zderzenie dwóch żywiołów - sztuki i żołnierskiej służby - sprawiło, że miejsce to nabrało różnorodności i zaczęło tętnić życiem. Stacjonujący tam żołnierze licznie oglądali wystawiane w teatrze spektakle.

Repertuar o lekkim, rozrywkowym charakterze trafiał idealnie w ich gust. W Scali występowali m.in. iluzjoniści i połykacze ognia, a o wystawianych tam sztukach rozpisywały się gazety.

W miejscu Żółtych Koszar mieści się dziś Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki, natomiast gmach Czerwonych Koszar od dawna pozostawał niezagospodarowany. Teraz, w ramach inwestycji Moderny, budynek zostanie zrewitalizowany pod okiem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i zyska długo wyczekiwane, nowe życie.

  • Czerwone Koszary w początkach XX stulecia. Nad gmachem powiewa flaga II Rzeszy Niemieckiej. Prezentowana pocztówka pochodzi z kolekcji Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku.
  • Reklama teatru Scala, która ukazał się w polskiej prasie. Pochodzi ona z kolekcji Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku.

Wnętrza w duchu gdańskich kamienic



Wnętrza budynków Scali również będą obfitować w lokalną symbolikę. Projektanci, zainspirowani kaflem znalezionym podczas wykopalisk archeologicznych, zastosowali elementy nawiązujące do gdańskiej tradycji pieców kaflowych.

Drobne, szkliwione kafle na szybie windowym przywołują na myśl dawne zabudowy mieszkań Śródmieścia. Barwa zieleni wywodzi się z koloru dawnych ram okiennych i nawiązuje do militarnego sąsiedztwa koszarów.

Użyte w częściach wspólnych dębowe drewno to odniesienie do historycznych fundamentów, na których stawiano zabytkowe budowle Gdańska. Całość aranżacji uzupełniają grafiki trójmiejskiego ilustratora Grzegorza Samsona.

- W ilustracjach mamy wizytówki Gdańska, elementy historii miasta i najbliższej okolicy. Wszystko w nietypowych ujęciach. Kiedy mówimy o bliskości lotniska, to pokażmy owszem samolot, ale niech to będzie aeroplan. Mamy też zmienne podłoża od desek, przez piasek, wodę, aż po bruk. Gdańsk ma ponad tysiąc lat, więc rycina była tu doskonałą formą - opowiada ilustrator.
  • Przykłady grafik autorstwa Grzegorza Samsona.
  • Przykłady grafik autorstwa Grzegorza Samsona.

Albert Falk: gdański prekursor wykończenia pod klucz



W latach 30. XX wieku w dzielnicy Długie Ogrody mieszkał architekt Albert Falk. Prowadzone przez niego przedsiębiorstwo budowlane jako pierwsze oferowało gdańszczanom wykończenie budynków "pod klucz".

Moderna, wnikliwie analizując trendy i potrzeby nabywców, również zdecydowała się wprowadzić takie udogodnienie dla swoich klientów. Po raz pierwszy w historii dewelopera, właśnie na Scali zaoferowano nabywcom, wliczone w cenę metra kwadratowego, wykończenie apartamentów pod klucz.

W ten sposób powstał model M - podwyższony standard wykończenia mieszkań w 3trzech ponadczasowych stylach do wyboru: Elegant, Classic i Nordic.

Premierowe wprowadzenie modelu M właśnie na Długich Ogrodach sprawia wrażenie, że historia zatoczyła koło. Po kilkudziesięciu latach innowacyjna koncepcja "wykończenia pod klucz" ambitnie realizowana przez Falka, jest tu znów kontynuowana.

  • Wizualizacje apartamentowców Scala. Jak widać, Moderna przyłożyła sporą wagę do zieleni.
  • Wizualizacje apartamentowców Scala. Jak widać, Moderna przyłożyła sporą wagę do zieleni.
  • Wizualizacje apartamentowców Scala. Jak widać, Moderna przyłożyła sporą wagę do zieleni.

Gdańskie Ogrody



Historycznych odniesień nie zabrakło także w projekcie zieleni osiedla. Zadbano o to, by nawiązywał do koszar i teatralnego ogrodu. Ten był podobno miejscem na owe czasy niezwykle nastrojowym - z podświetlaną altaną i stolikami. Gatunki roślin na terenie osiedla zostały dobrane tak, by odpowiadały stosowanym w dawnych założeniach krajobrazowych na tym terenie.

- To przede wszystkim pojedyncze egzemplarze drzew - solitery, grupy krzewów, grupy bylin oraz rośliny żywopłotowe, okrywowe i rabatowe. Osiedle wypełnią również: paprocie, hortensje bukietowe, trawy ozdobne, brzozy pożyteczne i bluszcz zimozielony, klony, lipy, kasztanowce. Układy roślinne tworzyć będą ciekawą kompozycję pod względem formy, koloru i kwitnienia o każdej porze roku - mówi Bożena Szydłowska, kierownik ds. projektowania i budowania ogrodów z Moderna Garden.
Ogródki, które przynależeć będą do mieszkań położonych na parterze to również kontynuacja tradycji miejsca. Niegdyś przy każdej budowanej tu kamienicy wydzielano wąską parcelę aranżowaną na długi, imponujący ogród.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Inwestycje

Scala

Scala

5 ogłoszeń

Moderna Holding

Gdańsk Długie Ogrody, ul. Sadowa Mapa

25.3 do 121.4 m2
Powierzchnia
zakończona
Realizacja

Miejsca

 

Najczęściej czytane