• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańszczanie dumni z siebie i miasta. Przepychanka na posiedzeniu Rady Miasta

Katarzyna Moritz
22 stycznia 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Gdańszczanie: zadowoleni z Euro, nie chcą ECS
Dwa największe problemy Gdańska to brak inwestycji w nowe miejsca pracy i słaba infrastruktura drogowa. Dwa największe problemy Gdańska to brak inwestycji w nowe miejsca pracy i słaba infrastruktura drogowa.

90 proc. gdańszczan jest dumnych z tego, że są mieszkańcami tego miasta, większość chce budowy Europejskiego Centrum Solidarności, a prezydent miasta oceniany jest na trójkę z dużym plusem. To wyniki grudniowego badania socjologów z Uniwersytetu Gdańskiego.



Komu gdańszczanie ufają najbardziej, a komu najmniej? Komu gdańszczanie ufają najbardziej, a komu najmniej?
Po raz 14 na zlecenie Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Pracownia Realizacji Badań Socjologicznych UG przeprowadziła badania miasta i mieszkańców. 1000 ankietowanych gdańszczan wyraziło swoją opinię na temat działalności władz, zmian w przestrzeni miasta, identyfikacji z miastem oraz budowy Europejskiego Centrum Solidarności.

Właśnie wyniki badań, dotyczące ECS, najbardziej zaskoczyły władze Gdańska. Mimo że inwestycja jest jeszcze słabo upowszechniona, a 32 proc. gdańszczan nic o niej nie słyszało, to projekt budowy ECS ma dwukrotnie więcej zwolenników (42 proc.) niż przeciwników (21 proc.).

- Po postach w niektórych mediach i z opinii części radnych wynikało, że wszyscy są przeciwko budowie ECS, że jest to niepotrzebny i bezsensowny kaprys. Natomiast badania pokazały, że niekoniecznie. To jest dla nas znaczący głos, mieszkańcy nas popierają - podkreśla Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Gdańska.

Problemy, bolączki i dolegliwości w codziennym życiu społecznym gdańszczan. Problemy, bolączki i dolegliwości w codziennym życiu społecznym gdańszczan.
Podobnie, jak w poprzednich latach, badania wskazywały największe sukcesy i porażki władz miasta. Po stronie sukcesów władze miasta mogą zapisać na swoim koncie: działania w zakresie rozwoju infrastruktury technicznej i drogowej (41 proc.), rozwoju funkcji turystycznej i kulturalnej miasta (30 proc.), rozwoju pasa nadmorskiego (14 proc.), ścieżek rowerowych (13 proc.) czy działań związanych z Euro 2012 (12 proc.).

Do znaczących porażek mieszkańcy zaliczyli brak poważniejszych inwestycji, dających nowe atrakcyjne miejsca pracy (47 proc.), nierozwiązane problemy komunikacyjne miasta (31 proc.), brak rewitalizacji starej zabudowy, zwłaszcza w starszych dzielnicach (16 proc.) oraz brak zagospodarowania niektórych terenów, w tym Wyspy Spichrzów i Śródmieścia (14 proc.). Gdańszczanie wytknęli władzy także opieszałość w zagospodarowaniu terenów postoczniowych (11 proc.).

Prezydent Paweł Adamowicz został oceniony na trójkę z dużym plusem. W kolejnych latach średnia ocena prezydenta rośnie - z 3,2 w 2000 r. do 3,6 w 2006 i 2007, a następnie do 3,7 w 2008 i 2009. Nastąpił również wyraźny wzrost ilości respondentów, deklarujących zaufanie do prezydenta - z 21 proc. w 2004 roku do 42 proc. w 2009 r.

Martwią natomiast wyniki, oceniające przynależność i aktywność społeczną gdańszczan. W dawnej kolebce Solidarności jest ona na bardzo niskim poziomie - zaledwie 13 proc. badanych należy do jakiejkolwiek organizacji.

Zdecydowana większość gdańszczan jest też dumna z tego, że mieszka w Gdańsku (90 proc.). Większa część mieszkańców uważa, że Gdańsk wyróżnia się na tle innych dużych miast w Polsce (79 proc.), ze względu na wyjątkową architekturę Głównego i Starego Miasta.

Wyniki badań socjologicznych "Gdańsk w percepcji mieszkańców" są dostępne na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Przepychanka na posiedzeniu Rady Miasta

Działacze Federacji Anarchistycznej, w czwartek zakłócili obrady rady miasta Gdańska. Około 10 protestujących z transparentami "Solidarność społeczna zamiast Centrum Solidarności", "Żądamy konsultacji społecznych" domagało się udziału w posiedzeniu rady. Doszło do przepychanek, interweniowały: straż miejska i policja. Przewodniczący rady miasta na kilka minut musiał przerwać obrady. Po negocjacjach pozwolono im na udział w posiedzeniu, pod warunkiem , że zachowają spokój. Anarchiści uczestniczyli w obradach rady do około godz. 13 z zaklejonymi taśmą ustami. Ich protest nie dotyczył żadnej konkretnej sprawy - domagali się dopuszczenia do głosu mieszkańców przy podejmowaniu najważniejszych dla miasta decyzji.

Miejsca

Opinie (545) ponad 20 zablokowanych

  • trójka z plusem???

    ten sondaż był chyba przeprowadzony na imprezie u Pawełka i nie był anonimowy

    • 14 0

  • "większość chce budowy Europejskiego Centrum Solidarności,"

    Kłamstwo!! Kłamstwo! Kłamstwo, wyniki są takie jak sobie zażyczy zamawiający.

    NIe wciskaj budyń że "większość" bo nikt kto myśli w to nie uwierzy!!!

    • 23 0

  • to kogo oni pytali? emerytów na poczcie?

    • 13 0

  • "większość chce budowy Europejskiego Centrum Solidarności,"

    Sami sobie przeczycie w wynikach słupkowych (zielonych) kulturę popiera 11% GDZIE TU WIDZICIE WIĘKSZOŚĆ???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

    • 17 0

  • Badanie

    Te badania to chyba w Urzędzie Miasta były robione, bo nikt chyba poza "gdańszczanami" pracującymi u Adamowicza nie ocenie go na wiecej niz 0!
    ECS? Po co i na co to komu!!! Zresztą po wpisach widać opinie.

    • 14 0

  • mieszka w gdańsku ponad 33 lata , wiele się nie zmieniło jak na taki okres czasu , szaro buro i ponuro , drogi w fatalnym

    stanie , patologia na wielu dzielnicach , a na adamowicza to patrzeć nie mogę.

    • 23 2

  • (1)

    PANIE ADAMOWICZ JESTEŚ MASKOTKĄ I TAK CI WYGODNIE! NAWET INTERESANTÓW NIEPRZYJMUJESZ OSOBIŚCIE MASZ SWOICH ZASTĘPCOW MOZE ZDRADZISZ ILU! A PODOBNO NIE MA PINIĘDZY ? POMYŚLMY TROCHE POMOC SOCJALNA DLA LUDZI JEST TAKA ŻE PŁAKAĆ SIE CHCE SAMOTNE MATKI ŻYJĄ W NĘDZY OWSZEM JA JAKO OSOBA ŻYJĄCA NA JAKIMŚ POZIOMIE POMAGAM ALE ILE DZIECI NAKARMIE? NIE JESTEM MILIONERKĄ WIDZĘ ŻE KAŻDEMU LOS TYCH LUDZI JEST OBOJETNY A MOŻE ZORGANIZUJEMY ZBIURKE DLA TYCH LUDZI NIECH KAZDY DA ZŁOTOWKE !

    • 12 1

    • KAŻDY KTO POMAGA Z SERCA NIE MÓWI O TYM ALE POCHWALAM CIĘ ZATO

      najbardziej przykre jest to ze pomagają ludzie biedni a CI MECENASOWIE OD WYSOKICH STOLKÓW LŚNIĄ I ŚWIECĄ SIĘ Z PRZEŻARCIA

      • 4 0

  • ja proponuje portalowi zrobienie sondy na tej stronie:
    czy jestes ZA czy przeciw budowie ECS.
    Bywa, ze wchodzi tu i 1000 osób.
    Zobaczymy jaki procent bedzie za a jaki przeciw i przeslemy niezalezna sondę i wyniki urzędowi miejskiemu.
    niech sobie to zgraja ze swoimi wynikami i wtedy będa mieli rzetelny obra.
    Jedyna róznica polega na tym, ze zazwyczaj tutaj pisza ludzie , którzy miastem chociaż troche sie interesuja , a nie przypadkowi przechodnie.
    Sa bardziej uswiadomieni i te wyniki byłyby bardziej miarodajne.

    Tak sobie myslę.

    • 29 0

  • "32 proc. gdańszczan nic o niej nie słyszało, to projekt budowy ECS ma dwukrotnie więcej zwolenników (42 proc.) niż przeciwników (21 proc.)."

    I jeszcze to!!! Nie ma to jak nadinterpretować wyniki!!! 32% nie słyszło czyli ma to gdzieś wiec nie jest ZA czyli PRZECIW

    32%+21%=53% PRZECIW

    I gdzie ta wasza większość ???????

    • 8 2

  • "Cóż za piękne miasto nad Motławą leży Tu jest koniec Wisły, początek macierzy" (1)

    Nie trzeba byś dumnym z Adamowicza ale z Gdańska każdy gdańszczanin powinien. Jeśli tylko czujesz się Polakiem i nie jesteś ignorantem historycznym spójrz w tysiącletnią historię miasta. Założone przez Polaków dla Polaków. Przeżyło zabór krzyżacki i rzeź gdańszczan w 1308 roku. To Gdańsk w 1457 roku stał się Miastem Królewskim. Do herbu dodano koronę Jagiellonów. Gdańsk otrzymał też tzw. "Wielki Przywilej". Później potop szwedzki nad Bałtykiem a 18 listopada 1627 r BITWA POD OLIWĄ. Zakończona wielkim zwycięstwem polskiej floty!! Można by tak wymieniać fakty aż do czasów współczesnych. Dumnych sąsiadów z rybami w herbie zachęcam do poznania historii bo ich polskość sięga 80 lat a wrogość do nas wygląda na 1000-letnią.

    • 18 4

    • Historia Gdyni jako wsi sięga od połowy wieku XII

      kiedy to osada była w rękach Cystersów, potem ziemian z Rusocina a następnie zakonu Kartuzów. Więc nie pie...ol Pan o polskości Gdyni sięgającej 80 lat, bo wioska była Polska od zawsze.

      A że była wioską aż do 1926 roku to insza inszość.

      • 5 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane