• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdynia pokazuje raporty o Polance Redłowskiej. Zapowiedź nowych koncepcji zagospodarowania

Piotr Weltrowski
9 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (85)
Najnowszy artykuł na ten temat Polanka Redłowska zmieni się. Ale krok po kroku
Zimą Polanka Redłowska bywa opustoszała, ewentualne zagospodarowanie terenu mogłoby to zmienić. Zimą Polanka Redłowska bywa opustoszała, ewentualne zagospodarowanie terenu mogłoby to zmienić.

Ponad rok po decyzji o pozostawieniu Polanki RedłowskiejMapka jako terenu zielonego i ogólnodostępnego władze Gdyni zaprezentowały dwa obszerne opracowania dotyczące tego miejsca. Choć bardziej porządkują one dostępną wiedzę, niż wnoszą coś nowego, to urzędnicy zapowiadają, że staną się one podstawą do wypracowania koncepcji zagospodarowania tego ukochanego przez wielu mieszkańców Gdyni zakątka.





Jakim terenem zielonym powinna być w przyszłości Polanka Redłowska?

Przyszłość Polanki Redłowskiej to jeden z tych tematów, który od wielu lat budzi w Gdyni kontrowersje. Wystarczy wspomnieć, że samo uchwalanie planów zagospodarowania dla tego rejonu trwało przez dekadę.

Przedłużało się głównie przez to, że urzędnicy próbowali przez lata przekonywać, że w miejscu tym powinna się pojawić komercyjna zabudowa, a sam teren powinien zostać sprzedany.

Nie podobało się to mieszkańcom, którzy protestowali przeciwko takiemu rozwiązaniu i zasypywali urząd uwagami do kolejnych wersji planów.

Polanka Redłowska pozostanie zielona



Dopiero w styczniu ubiegłego roku władze miasta ostatecznie przychyliły się do głosu mieszkańców i zadecydowały, że Polanka Redłowska pozostanie terenem ogólnodostępnym i zielonym. Później takie zapisy znalazły się też w uchwalonym planie miejscowym.



Bardzo szybko pojawiły się jednak pytania o to, w jaki sposób polanka powinna zostać ostatecznie zagospodarowana. Wiadomo było od początku, że na szybką inwestycję nie ma co liczyć, także ze względu na brak odpowiednich środków w budżecie miasta.

Ostatecznie jednak miasto zapowiedziało konsultacje... i zapadła cisza.

Dwa opracowania, ale konkretów brak



Teraz, po ponad roku, temat wraca za sprawą dwóch dokumentów zaprezentowanych przez urzędników. Co prawda nie są to koncepcje przyszłego zagospodarowania polanki, ale na bezrybiu i rak ryba. Przedstawione dokumenty to blisko 90 stron "Raportu z obserwacji terenu Polanki Redłowskiej" oraz nieco krótsze opracowanie zatytułowane "Polanka Redłowska w Gdyni - informacje o terenie".

Oba dokumenty dostępne są na stronie miasta.

Urzędnicy obserwowali ruch na Polance Redłowskiej



Pierwszy z dokumentów przedstawia wnioski płynące z trwających łącznie 43 godziny i przeprowadzonych w 15 różnych terminach obserwacji Polanki Redłowskiej. Przygotowało go Laboratorium Innowacji Społecznych, a na jego potrzeby odbyto też rozmowy z setką osób spotkanych na polance.

Same ustalenia twórców dokumentu nie należą do specjalnie odkrywczych. Faktycznie ustalono, że Polanka Redłowska jest popularna wśród mieszkańców Gdyni (zdarzały się dni, gdy obserwatorzy notowali około 250 osób odwiedzających to miejsce w ciągu dwóch godzin podczas prowadzenia obserwacji).

Film z września 2021 r.

Udało się również empirycznie potwierdzić, że na polankę mieszkańcy miasta przychodzą w różnych celach. Jedni chcą rozpalić grill, inni posiedzieć na słońcu i odpocząć, a jeszcze inni po prostu traktują tę przestrzeń jako miejsce spacerów.

Krótko mówiąc, dokument raczej nie zaskoczy nikogo, kto na polance bywa.

Niemniej znajdują się w nim też rekomendacje dotyczące przyszłego zagospodarowania. I tu warto zwrócić uwagę na podpunkt mówiący o nierównym wykorzystaniu terenu. O ile sama polana piknikowa była i jest popularna, to zupełnie zapomniane wydają się tereny po dawnych basenach i hotelu, które są zaniedbane i bardziej odstraszają, niż zachęcają spacerujących. Twórcy opracowania wskazują też na konieczność lepszego oświetlenia i oznakowania całego terenu.

Większy nacisk na głos mieszkańców



Drugi z dokumentów - również przygotowany przez Laboratorium Innowacji Społecznych - to po prostu zbiorcze opracowanie dotyczące terenu Polanki Redłowskiej. Porządkuje on całą wiedzę na temat tego miejsca. Opisana została historia terenu, jego cechy, przeanalizowano również głosy mieszkańców i społeczników, którzy w zasadzie mówią tu jednym głosem, że Polanka Redłowska powinna zostać terenem zielonym i ogólnodostępnym.



Ten dokument wydaje się jednak ciekawszy, choćby przez fakt usystematyzowania głosów mieszkańców miasta w kwestii tego, czego ich zdaniem teren potrzebuje (rozmowy przeprowadzono w 2022 r., a więc już po decyzji władz miasta, że Polanka Redłowska pozostanie miejscem ogólnodostępnym).

Jakich zmian oczekiwali mieszkańcy Gdyni?
  • Zwiększenia bezpieczeństwa na terenie Polanki Redłowskiej przez zamontowanie lepszego oświetlenia.
  • Częstszego sprzątania terenu, szczególnie w okresie wiosenno-letnim; częstszego opróżniania śmietników.
  • Umożliwienia dotarcia na teren polanki komunikacją miejską i powrotu z niej, także po godzinach zmroku.
  • Uporządkowania dróg i ścieżek prowadzących na teren polanki piknikowej, dostosowania ich np. do potrzeb osób na wózkach i z wózkami.
  • Zagospodarowania terenu w ten sposób, aby atrakcyjny był on także przy gorszej pogodzie.
  • Uporządkowania najbardziej zaniedbanych części Polanki Redłowskiej, głównie terenu po dawnych basenach.

Na koncepcje zagospodarowania Polanki Redłowskiej trzeba będzie poczekać



Choć urzędnicy zapowiadają, że oba raporty będą punktem wyjścia dla wstępnych koncepcji, które opracuje miasto i przedstawi je mieszkańcom, a następnie przeprowadzi w tej sprawie konsultacje społeczne, to terminu stworzenia tych koncepcji nie przedstawiają.

Z dokumentów udostępnionych mieszkańcom można jednak wywnioskować, że droga do stworzenia koncepcji jest jeszcze długa. Wcześniej miasto będzie musiało m.in. rozpoznać warunki geologiczne i hydrologiczne terenu, przeprowadzić inwentaryzację pozostałości po dawnych obiektach budowlanych czy stworzyć operat dendrologiczny.

Film z lata 2022 r.

Opinie (85) 1 zablokowana

  • Proponuję (2)

    Proponuję zostawić w niezmienionej formie, a tylko:
    - regularnie dostarczać drewno na ognisko
    - sprzątać teren i zapewnić odpowiednią ilość koszy
    - oko straży miejskiej by zbyt pijane osoby opuściły miejsce i by z muzyką z głośniczka nie przesadzać.

    Ten dziki charakter miejsca ma swój urok i jest ceniony przez mieszkańców i przyjezdnych. Kasę można wydać gdzie indziej

    • 6 3

    • Małe uściślenie: (1)

      -drewno powinno dostarczac jakieś nadleśnictwo, a piknikujacy powini je kupowac żeby pokryć koszty dostawy
      -sprzątać powinni po sobie piknikujacy
      -jak ludzie nie potrafią się zachowywać przyzwoicie po wypiciu alkoholu nie powinni tego robić w miejscach publicznych

      • 2 0

      • I tu dochodzimy do wniosku, że większość z nas nie potrafi się zachować

        Gdyby drewno było ogólnodostępne to by szybko zniknęło i zapłonęło u kogoś w domowym kominku lub na działce. Alkohol, na to niestety nie ma rady. Grill + alkohol + w okolicy jeszcze kilka grillujących ekip to proszenie się o kłopoty.
        Było by fajnie gdyby tam zrobić otwarty teren z możliwością piknikowania.

        • 2 0

  • Nie zabetonujcie Gdyni , bo miejsca dla gryzoni nie będzie.

    Czas oczyścić to miasto .

    • 4 1

  • Toalety toalety i jeszcze raz toalety!! Nawet niech bedzie płatna !

    • 3 1

  • Ktoś wierzy?????

    Po wsze czasy NIC,za dużo osób utopionych w tej .....

    • 3 0

  • Polanka zielona przyciąga turystów i mieszkańców.

    Hotele i apartamenty tak jak zrobili z terenami kolo Skweru. Smutne puste betonowe miasto z miliardem długu. Nie chcę takiej Gdyni, juz modernistyczne latarnie to był strzał w stopę. Teraz jest poprostu brzydko i nie ma sie czym pochwalic przed gośćmi przyjednymi. A Gdynia jest przecież piekna ale nie może być z betonu!! litości, nie niszczcie juz milionowymi kontraktami naszego miasta. Zarządzajacy to Superprawnicy ale nie Super gdynianie, niestety.

    • 7 0

  • Kolejny

    Betonowy hotel

    • 4 0

  • "Zapowiedź nowych koncepcji zagospodarowania" - tylko w Gdyni i na tym portalu artukul o zapowiedziach koncepcji....

    Taka incepcja - zapowiedz zapowiedzi planu dotyczacego opracowania opracowania planu....

    Byle do wyborow dociagnac na zapowiedziach i obiecankach.

    • 7 0

  • nie wyszło Wam z lotniskiem, to może wybudujcie tam sobie lądowisko.

    Co prawda, Wielki Płatnik nie będzie korzystał od kiedy został analnie przepłukany kazachską ropą, ale kto wie może jakieś inne "sławy" i celeby na miarę naszego murzyńskiego kraju...

    • 1 1

  • Czegoś tu nie rozumiem.

    Jeśli to ma być polanka grillowa-piknikowa to musza być zorganizowane paleniska z jakimiś siedziskami, teren zmeliorowany, musi być dostęp do bieżącej wody, toalety, infrastruktura na odpady i przede wszystkim parking. To wszystko oznacza dużo betonu a wiec zielona polanka będzie tylko z nazwy. Poza tym taką funkcje polanka może spełniać tylko latem wiec raptem góra cztery miesiące w roku a co potem? Uwazam ze to teren wymarzony do amatorskiego uprawiania różnych aktywności sportowych przez cały rok. Trochę terenu płaskiego i okoliczne leśne pagórki stwarzają wiele możliwości arazancji.

    • 2 1

  • Znowu od złej strony

    Przecież to nie mieszkańcy ani Pan Wojciech urządzi polankę tylko rada deweloperów. Jeżeli plac pomiędzy skwerem a teatrem przypadnie całkowicie przypadkowo firmie Hessa to polanka może trafić się firmie np dewast niewygoda albo CD Bekon.

    • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane