• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdynia się starzeje, oby ładnie

Magdalena Szałachowska
18 maja 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Oględzin Gdyni dokonał Marian Kwapiński, pomorski konserwator zabytków. Oględzin Gdyni dokonał Marian Kwapiński, pomorski konserwator zabytków.
Zespół urbanistyczny Śródmieścia Gdyni - proponowany do wpisu do rejestru zabytków. Zespół urbanistyczny Śródmieścia Gdyni - proponowany do wpisu do rejestru zabytków.
Rozpoczęła się procedura wpisania historycznego zespołu urbanistycznego Śródmieścia Gdyni do rejestru zabytków. Proces potrwa przynajmniej trzy miesiące.

- Chcemy chronić wykształcone w okresie międzywojennym główne osie miasta, jego otwarcie na morze, Molo Południowe, ale także zabytki powojenne, jak na przykład dworzec kolejowy - mówi Jolanta Sołtysik, Przewodnicząca Sekcji Ochrony Zabytków Towarzystwa Miłośników Gdyni. - Korzyścią będzie przede wszystkim promocja Gdyni i uświadomienie mieszkańcom, że miasto ma zabytki, o które trzeba dbać. Gdynia, wbrew pozorom, nie jest już młoda. Powoli zbliża się do setki.

Wpisem do rejestru objęty zostanie układ śródmieścia Gdyni, zaprojektowany w latach 1926, 1928 i 1936 i zrealizowany w znacznej części do 1939 roku. To teren ograniczony ul. 10 Lutego, Skwerem Kościuszki, al. Jana Pawła II, ul. Konstytucji i fragmentem ul. Wójta Radtkego.

W obszarze tym znajdzie się również ulica Świętojańska, plac Kaszubski, ul. Portowa oraz skwer przy marinie, na którym w przyszłości powstanie Forum Morskie.

Plac przed Teatrem Muzycznym natomiast, przeznaczony pod budowę teatru dramatycznego, biblioteki miejskiej i galerii, uzyska status "otoczenia zabytku".

- Po trzech miesiącach, jeżeli nie będzie protestów, decyzja o wpisaniu Śródmieścia do rejestru zostanie ogłoszona w dzienniku urzędowym - mówi Marian Kwapiński, pomorski konserwator zabytków. - Od tej pory każda ingerencja w przestrzeń będzie wymagała zgody konserwatora.

Co to oznacza dla ewentualnych inwestorów oraz mieszkańców obszaru zabytkowego?

- Wszystkie roboty budowlane będą musiały być uzgodnione z władzami - mówi Robert Hirsch, gdyński konserwator zabytków. - Nie będziemy ingerować w kolor kafelek w łazienkach, ale już w wygląd okien jak najbardziej.

Zapis być może ograniczy również liczbę krzykliwych reklam w centrum miasta, czy kolorowych straganów.

Wpisanie do rejestru to pierwszy etap do uznania Gdyni jako pomnika historii polskiego modernizmu. Status taki przyznaje prezydent RP, co według niektórych może utrudnić starania miasta.
Przypomnijmy, że w Gdyni jest już siedem zespołów przestrzennych wpisanych do rejestru zabytków. To m.in.: zespół dworsko - krajobrazowy w Kolibkach, zespół urbanistyczny Kamiennej Góry, najstarsza część Oksywia czy nadmorskie Orłowo.

Opinie (201) 5 zablokowanych

  • lidl też zabytkiem ?

    To o czym piszesz, dotyczy każdego miasta w Polsce, nie tylko Gdyni. Dziś wszystkie drogi wyjazdowe z miast polskich upstrzone są billboardami, hipermarketami, reklamami materiałów budowlanych i warsztatów samochodowych, stacjami beznynowymi, McDonaldsami itp. itd. Myn Polacy kochamy taką architekturę.

    • 0 0

  • gegroza

    Nie wpisuje się tylko ze względu na wiek, ale i ze względu na charkterystykę i reprezentatywność obiektu. Tak jest w całym cywilizowanym świecie.

    • 0 0

  • Poziom twoich argumentów to typowe dno, poniewaz nie jestes w stanie wspiąc sie na wyżyny intelektualne. Potrafisz rzucić tylko obelgi jak twoi pryncypali. Gadasz od rzeczy bez ładu i składu. Twoje "stałe argumenty" nie zawierają nic nowego tylko opluwanie i kłamstwa własnłżeprawdy dot.innych ludzi. Jesteś przepełniony i chorym z nienawiści wiec nie mamy o czym rozmawiac. Współczuje tylko temu kiedys wolnemu miastu, które trafilo obecnie w rece takiego naplywowego wiesniactwa. Tu naprawde nie trzeba byc einstein'em, aby tego niewiedziec.

    Samo wypowiadanie sie przeciwko Marianowi Kwapińskiemu, (konserwator zabytków) i Gdyni jest chamstwem.

    • 0 0

  • Antypolityk

    ale tylko w Gdansku potrafia wyburzyc stary wspaniały krzyżacki spichlerz otoczony pięknym drzewostanem, a w to miejsce postawic Lidla z wybetonowanym parkingiem.

    • 0 0

  • Antypolityk

    Faktycznie na kamiennej Górze jest kilka perełek - szkoda

    • 0 0

  • Waszka

    toż to urząd wojewódzkiego konserwatora - obojętnie kto nim wówczas był - pozwolił na jego rozebranie, a następnie na postawienie na jego miejscu Lidla.

    • 0 0

  • WaszkaZ

    Nie tylko Gdańsk. Przykładów można by mnożyć. Sopot: Młyn i zakłady piekarnicze w Karlikowie z zabytkowym maszynami. Obiekt przeznaczony oczywiście na osiedle zamknięte. A projekt Dolnego Sopotu i Domu Zdrojowego? Od strony mola to jeszcze jak cię mogę, ale czy widziałeś projekt fasady od strony tunelu? Faktem jest, że w Gdańsku proces ten jest najbardziej jaskrawy (wszelkie projekty Wyspy Spichrzów), ale proces ten dotyczy całej Polski.

    • 0 0

  • Gdynia to najbrzydsze polskie miasto

    gdynia

    Wszędzie to samo, Gdynia podupada, a była kiedyś miastem z klimatem, teraz tworzą go jarmarczne budy, zapyziały dworzec, Świętojańska bez wyrazu i ta infrastruktura. Robi się pewne rzeczy na pokaz, a to, co najważniejsze - leży kompletnie. Spójrzcie na Wielki i Mały Kack, Orłowo, Grabówek, Chylonię (zwłaszcza Meksyk) - zamiast dreóg dojazdowych - klepiska (Starodworcowa i okoliczne - Mała, Solna, Kamienna, Wesoła itd), szamba zamiast kanalizacji, stara (lub w ogóle brak) sieć wodociągowa, energetyczna, tu nic się od wielu lat nie robi. Pasnie Szczurek, niech się Pan wreszcie weźmie do konkretnej roboty, zamiast snuć kosmiczne wizje.

    • 0 0

  • d)

    No właśnie, obojętnie kto nim był. A był facet, który pozwolił na City Forum i Krewetkę. A dzisiejszy konserwator stawia tamę niszczeniu zabytków przez co wiesza się na nim psy i zarzuca wstecznictwo. Nawet Adamowicz go nie lubi.

    • 0 0

  • Bulwar? To kupa betony - brudnego, o****nego przez psy i zapełnionego

    tandetą z obwodu kaliningradzkiego. Jakie świeże ryby? Chyba mrożone z

    Norwegii. Nie ma obawy, do Gdyni przyjeżdżają tylko samobójcy.

    Gdynia ma 2 (słownie: dwa!) hotele *** i parę nędznych pensjonacików. I od lat nic się nie zmienia, bo nie ma tak głupich inwestorów którzy by chcieli budować nowe obiekty w mieście, w którym nikt nie chce nocować.

    Tymczasem w Gdańsku (podobnie w Sopocie) powstało w ostatnich kilku latach co najmniej 6 (jak dobrze liczę) 3 i 4 gwiazdkowych hoteli + jeszcze więcej pensjonatów i ośrodków wczasowych o bardzo dobrym standardzie. W budowie jest kilka kolejnych hoteli, w tym Radisson na Długim Targu (****).

    Gdynia to niestety turystyczna dziura, która świeci tylko odbitym blaskiem swoich sąsiadów.

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane