• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdynia się starzeje, oby ładnie

Magdalena Szałachowska
18 maja 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Oględzin Gdyni dokonał Marian Kwapiński, pomorski konserwator zabytków. Oględzin Gdyni dokonał Marian Kwapiński, pomorski konserwator zabytków.
Zespół urbanistyczny Śródmieścia Gdyni - proponowany do wpisu do rejestru zabytków. Zespół urbanistyczny Śródmieścia Gdyni - proponowany do wpisu do rejestru zabytków.
Rozpoczęła się procedura wpisania historycznego zespołu urbanistycznego Śródmieścia Gdyni do rejestru zabytków. Proces potrwa przynajmniej trzy miesiące.

- Chcemy chronić wykształcone w okresie międzywojennym główne osie miasta, jego otwarcie na morze, Molo Południowe, ale także zabytki powojenne, jak na przykład dworzec kolejowy - mówi Jolanta Sołtysik, Przewodnicząca Sekcji Ochrony Zabytków Towarzystwa Miłośników Gdyni. - Korzyścią będzie przede wszystkim promocja Gdyni i uświadomienie mieszkańcom, że miasto ma zabytki, o które trzeba dbać. Gdynia, wbrew pozorom, nie jest już młoda. Powoli zbliża się do setki.

Wpisem do rejestru objęty zostanie układ śródmieścia Gdyni, zaprojektowany w latach 1926, 1928 i 1936 i zrealizowany w znacznej części do 1939 roku. To teren ograniczony ul. 10 Lutego, Skwerem Kościuszki, al. Jana Pawła II, ul. Konstytucji i fragmentem ul. Wójta Radtkego.

W obszarze tym znajdzie się również ulica Świętojańska, plac Kaszubski, ul. Portowa oraz skwer przy marinie, na którym w przyszłości powstanie Forum Morskie.

Plac przed Teatrem Muzycznym natomiast, przeznaczony pod budowę teatru dramatycznego, biblioteki miejskiej i galerii, uzyska status "otoczenia zabytku".

- Po trzech miesiącach, jeżeli nie będzie protestów, decyzja o wpisaniu Śródmieścia do rejestru zostanie ogłoszona w dzienniku urzędowym - mówi Marian Kwapiński, pomorski konserwator zabytków. - Od tej pory każda ingerencja w przestrzeń będzie wymagała zgody konserwatora.

Co to oznacza dla ewentualnych inwestorów oraz mieszkańców obszaru zabytkowego?

- Wszystkie roboty budowlane będą musiały być uzgodnione z władzami - mówi Robert Hirsch, gdyński konserwator zabytków. - Nie będziemy ingerować w kolor kafelek w łazienkach, ale już w wygląd okien jak najbardziej.

Zapis być może ograniczy również liczbę krzykliwych reklam w centrum miasta, czy kolorowych straganów.

Wpisanie do rejestru to pierwszy etap do uznania Gdyni jako pomnika historii polskiego modernizmu. Status taki przyznaje prezydent RP, co według niektórych może utrudnić starania miasta.
Przypomnijmy, że w Gdyni jest już siedem zespołów przestrzennych wpisanych do rejestru zabytków. To m.in.: zespół dworsko - krajobrazowy w Kolibkach, zespół urbanistyczny Kamiennej Góry, najstarsza część Oksywia czy nadmorskie Orłowo.

Opinie (201) 5 zablokowanych

  • Ufffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff

    Moje mieszkanie poza tym idiotycznym "obszarem zabytkowym"
    zadna "konserwa" nie bedzie mi sie wpieprzac w moje mieszkanie
    inaczej juz bym wystawil to na sprzedaz

    • 0 0

  • Niedouczony Gallux

    Jakie 700 lat? Gdańsk (Gyddanyzc urbs) po raz pierwszy został wymieniony jako miasto w "Żywocie św. Wojciecha" spisanego przez Jana Kanapariusza w 999. Z tekstu tego wynika, że św. Wojciech był w Gdańsku wiosną 997. Sprawdź sobie w słowniku znaczenie słowa "urbs" - tak określało się duże miasta, jeżeli Gdańsk był już w 997 r. "urbs" to miasto może mieć grubo ponad 1000 lat. Zmieniając temat - czytam Twoje wypowiedzi i stwierdzam jakiś gigantyczny kompleks (by nie powiedzieć obsesję) wobec Gdańska, co się stało? Krzywdę Ci tam jakąś zrobili?

    • 0 0

  • uznania Gdyni jako pomnika historii polskiego modernizmu

    Gdy jesze o Gdansku i Sopocie nie mysleli, to już na Kępie Oksywskiej żyli od niepamietnych czasów(potwierdzenia archeologiczne i ślady osadnictwa sprzed 500 roku p.n.e). Następnie to już wczesne średniowiecze i czasy Świetopełka I,
    Galluxie, warowny gród naczelnika wspólnoty terytorialnej na Oksywiu i panujacy tam władyka podporządkował sobie wszystkie okoliczne osady, a nawet gród w Sopocie, o którym piszesz. Brzegi Zatoki Gdyńskiej były ulubionym celem łupieżczych i gwałcących miejscowych przez wyprawy Wikingów.
    To samo można powiedzieć o Chyloni, gdzie od wieków było tu miejsce kultu, pogańskiego, celtyckiego i innych.

    Już widze jak napusza sie prostaki z ponad 1000-letniego Gdanska - zapominajac, ze nie ma on tak naprawde tą historią zadnego zwiazku, lub b.niewielki. Bo prawdziwi gdańszczanie zabici lub ucielki a miasto zostalo zniszczone jak wiele niemieckich w 1945 roku. Teraz miasto to w wiekszości zamieszkuja wiesniaki zza Buga, którzy przyjechali tu w bydlecych wagonach i to tutaj wlasnie zobaczyli pierwsza toalete, ponieważ w Polsce centralnej Sławoj już zdążył przeprowadzić higienizacje a na wschod ona jeszcze nie dotarła.

    Brawo Gdynia z historycznym zespołem urbanistycznym Śródmieścia, już czekam na wpis do rejestru zabytków.

    • 0 0

  • w 1263 roku gdansk otrzymal prawa miejskie na prawie lubeckim.Oznacza to rodzaj formy lokowania miast czyli budowania wedlug danego wzoru.nie oznacza to ze miasto nie istanialo wczesniej czy ze od daty lokacji zaczela sie budowa miasta.dajmy na to kalisz tez otrzymal lokacje w XIII wieku a jak wiemy za czasow rzymskich w II wieku byl duza osadą.

    • 0 0

  • natomiast sytuacja gdyni jest zupelnie inna mozna powiedziec ze budowa miasta zaczela sie od momentu przyznania praw miejskich w 1926 roku.Wiec darujcie sobie wpisywanie do rejestru zabytkow budynkow z lat 30 porownywac do gdanska.U nas gdyby brac wasze kryteria trzba by bylo wpisac wiekszosc dzielnic naszego bursztynowego grodu

    • 0 0

  • Brudny Harry

    musisz zrozumieć Galluxa :D leczy kompleksy chłopię ;)

    Waszka, warzka, ważka... mamy się zacząć licytować?? bez sensu... do gardeł skakać? osada to osada, a nie miasto :) miejsce kultu to także nie miasto :) dla mnie Gdynia może mieć udokumentowane i 10000 lat p.n.e. :) nie zmienia to faktu, że Gdańsk był miastem ponad 1000 lat wstecz :)
    "moi drodzy
    po co kłótnie?
    po co wasze swary głupie?
    wnet i tak zginiemy w zupie" ;)

    • 0 0

  • kiwaki

    A Rzym dużo ponad dwa tysiace, i co z tego???

    • 0 0

  • z oficjalnej strony gdańska:-)
    "Dzięki staraniom księcia Świętopełka II Wielkiego Gdańsk uzyskał prawa miejskie (lubeckie). Syn tego władcy, ostatni książę Pomorza Gdańskiego - Mściwoj II, zwany też Mestwinem, mocą zawartego w 1282 roku w Kępnie aktu, przekazał swoją ziemię księciu Wielkopolski - Przemysłowi II."
    powtórzę zatem za bobbym, że w XIII wieku gdańsk uzyskał prawa miejskie
    nie interere mnie co było przed, bo mówimy o mieście
    przecież gdynia nie mają jeszczeca stu lat i sopot mający lekko więcej niż 100, nie wypadły z chmury, dziury ani rury
    były na długo przed tym jak uzyskały prawa miejskie
    pamietam doskonale jak w latach 60-tych XX-go wieku obchodzono hucznie i z pompą "700-lecie grodu na motławą"
    i o co sie tak szczawie plujecie:-) pisząc te "kilkaset" z góry wiedziałem jaka tu za chwilke odbedzie sie "uczona" dysputa:-)

    • 0 0

  • Panie Kwapiński - sugeruję uporządkować sprawy w Gdańsku i nie przeszkadzać

    włos się stroszy na plecach jak to czytam - spaceruje sobie Pan po ulicahc i z wysokości swojej mądrości rozsyła nam tu - ja dziękuję, mamy inne zmartwienia a z Pana roboty zazwyczaj są tylko problemy i opóźnienia

    • 0 0

  • A cywilizacje nad Eufratem lub w dolinie Gangesu?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane