• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdynia zlikwiduje 200 pieców węglowych

rb
10 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Co ze Strefą Czystego Transportu w Trójmieście?
Takie widoki mają w Gdyni przejść do przeszłości. Takie widoki mają w Gdyni przejść do przeszłości.

W tym roku Gdynia zlikwiduje 83 piece węglowe w lokalach komunalnych i zastąpi je bardziej ekologicznym ogrzewaniem. W sumie miasto chce się pozbyć ponad 500 "kopciuchów" w ciągu czterech lat.



Czy w twojej okolicy są nieruchomości z piecami węglowymi?

Program likwidacji pieców węglowych w lokalach komunalnych w Gdyni zaczął się w 2020 roku. W poprzednich 12 miesiącach zlikwidowano 132 piece węglowe. Koszt zmiany ogrzewania wyniósł 4 mln zł. W ciągu czterech lat Gdynia chce wydać na to nawet 16 mln zł, bo gdy program ruszał, w mieście aż 533 lokale komunalne korzystały z ogrzewania za pomocą pieca węglowego. W tym roku planuje się usunięcie 83 pieców. W ciągu dwóch lat zniknie więc w sumie ponad 200 kopcących kominów.

Piece wymieniane są też w prywatnych domach i mieszkaniach. W ubiegłym roku Gdynia udzieliła dotacji na likwidację 101 pieców węglowych, 55 osób skorzystało też z ogólnopolskiego projektu "Czyste powietrze".

Smog? Naucz się palić w piecu



- Czyste powietrze to obecnie jeden z najważniejszych priorytetów wszystkich miast, nie tylko w Polsce. Aby skutecznie poprawiać jakość powietrza, potrzebujemy nie tylko edukacji i długofalowych projektów, ale też doraźnych działań, takich jak właśnie wymiana najstarszych, najbardziej szkodliwych dla środowiska źródeł ogrzewania. Dajemy dobry przykład w miejskich budynkach, ale i pomagamy mieszkańcom ograniczyć emisję z domowych kominów. Pozytywne skutki będą odczuwalne dla wszystkich - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

W lipcu Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków



1 lipca 2021 roku Główny Urząd Nadzoru Budowlanego uruchamia Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków. Wszyscy właściciele lub zarządcy budynków będą musieli zapisać się do bazy danych, gdzie podadzą m.in. informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.
rb

Opinie (218) ponad 10 zablokowanych

  • w tzw. niecce Chyloni , Grabówka {tj. głównie wzdłuż ul. Morskiej !} niekiedy w wieczór i w nocy okien nie można otworzyć !!!

    takim smrodem i swądem częstują ty6ch mieszkańców ci mieszkający na pobliskich wzgorzach tj. ul. Sambora i wszystkie te ulice wokół. palą tam starymi oponami , plastykowymi butelkami , starymi trampkami i ładują w te swoje kozy wszystko to co do nich wlezie i co się w miare wędzi , kopci i pali !. I o dziwo na dole za Kościołem św. Józefa przy przystanku kolejki Gdynia Grabówek swoją siedzibe ma Straż Miejska Gdyni gdzie funkcjonariusze pełniący tam służbe na co dzień tymi smrodami się inhalują , wąchają i udają ,że nic nie czują i nic się nie dzieje ! - Brawo !!!

    • 2 3

  • Już mówi się

    o "obowiązkowym, wymaganym przez UE uwolnieniu" cen gazu. Co to będzie oznaczać dla wszystkich tych, którzy "pozbyli się kopciuchów na rzecz bardziej ekologicznych rozwiązań", łatwo sobie wyobrazić.

    • 2 0

  • I tak powinno być! Na mojej ulicy praktycznie każdy dom ma ogrzewanie gazowe, sam nie tak dawno zainstalowałem kocioł warmhaus od wentor. I teraz nie produkuje zanieczyszczeń. Są dofinansowania do wymiany piecy z których śmiało można korzystać nie wiem czego ludzie się boją. Za kilka lat to będzie obowiązek.

    • 0 2

  • Może warto zrobić

    reportaż o tym że Gdynia ma wywalone na ludzi i w komunalnych lokalach zakłada najdroższe ogrzewanie jakie istnieje czyli elektryczne.Nie ważne że w takich mieszkaniach zamożni ludzie nie mieszkają..

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane