• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdynia: zmieniają ul. Kruczkowskiego na Kruczkowskiego. Kazimierz za Leona

Michał Sielski
22 listopada 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Ul. Kruczkowskiego na Karwinach. Ul. Kruczkowskiego na Karwinach.

Radni Gdyni zmienili nazwę ulicy na Karwinach zobacz na mapie Gdyni. Kruczkowskiego zastąpi... Kruczkowski. Tylko, że nie będzie to już Leon, a Kazimierz. To efekt ustawy o zakazie promowania komunizmu.



Wiesz, kim był patron twojej ulicy albo co jej nazwa upamiętnia?

Konieczność zmiany nazwy ulicy wynika z oceny Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. To ona rekomenduje zmiany, wynikające z ustawy o zakazie propagowania komunizmu.

Leon Kruczkowski, który patronuje ulicy na Karwinach, był pisarzem i działaczem komunistycznym. Był członkiem Komitetu Centralnego PZPR, członkiem Rady Państwa PRL, wiceministrem kultury i sztuki w tzw. Tymczasowym Rządzie Jedności Narodowej oraz w komunistycznym rządzie Józefa Cyrankiewicza. Aktywnie wspierał Związek Radziecki. Siłą rzeczy patronem ulicy pozostać więc nie mógł.

- Jego zaangażowanie w struktury komunistyczne było tak duże, że trudno nazwać to niezawinioną sytuacją czy przypadkiem - podkreśla Andrzej Bień, radny Gdyni.
Ale każda zmiana nazwy ulicy to kłopot - nie tylko dla mieszkańców, ale m.in. kurierów czy choćby twórców map. Dlatego Gdynia postanowiła kontynuować zmiany ulic, które tak naprawdę niewiele zmieniają. Wcześniej zmieniła ul. Pionierów w... ul. Pionierów, ale już innych. Podobnie postąpiono w Sopocie.

Czytaj także: Sopot zmienia ul. 23 Marca na... ul. 23 Marca.

Tym razem cała nazwa identyczna pozostać nie może, ale zmieni się tylko imię patrona ulicy. Leona Kruczkowskiego zastąpi Kazimierz Kruczkowski. To urodzony we Lwowie pisarz i poeta. W czasach powojennych walczył z komunizmem, był też żołnierzem Armii Krajowej. Komuniści po wojnie skazali go na 10 lat więzienia.

- Pierwsze osiem lat odsiedział w ciężkim zakładzie karnym we Wronkach. Dla współwięźniów urządzał tam nielegalne wykłady z historii, uczył ich też angielskiego. Zwolniono go dopiero w marcu 1955. Przyjechał na Górny Śląsk i zamieszkał w Zabrzu. Kazimierz Kruczkowski zmarł w 1991 roku. Pozostały po nim pamiętniki oraz wiersze i piosenki - uzasadnia Joanna Zielińska, przewodnicząca gdyńskiej Rady Miasta.

Opinie (218) ponad 20 zablokowanych

  • Buraczana / PKM

    A czemu na Karwinach zmietli nazwę przystanku z Buraczanej na PKM? Nie mogli dodać tylko PKM do już istniejącej nazwy? Tym bardziej że teraz są dwa takie przystanki tylko jeden jest na rządanie.

    • 1 0

  • Dekomunizacja?;/

    Aleja Zjednoczenia Ziem Polskich całkiem niedawno zmieniła się w Aleję Jana Pawła II.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane