• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdyński fotoplastikon na rozruchu

(aria)
1 września 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Wkrótce w Centrum "Gemini" ruszy na dobre Gdyński Fotoplastikon, który jest obecnie w fazie rozruchu i testowania. Fotoplastikon to cztery pomysły zrealizowane w jednym wnętrzu. Składa się z Muzeum Złotego Wieku Ilustracji, Radio Muzeum, Muzeum Współczesnej Muzyki Amerykańskiej i Podcast Radio.

- Naszym celem jest opowiadanie o dziejach obrazami. Staramy się pokazać piękno rzeczy przemijających. Na kilkunastu monitorach LCD w formie slajd show pokazujemy świat, którego już nie ma. Mamy w zasobach 200 000 ilustracji z lat 1850 - 1950, najważniejszego okresu w rozwoju ilustracji. Co tydzień zmieniamy program - mówi Waldemar Rudziecki, autor projektu.

Tłem do pokazu ilustracji jest współczesna muzyka amerykańska, zawdzięczająca swoje powstanie i rozwój technologii lampowej.

Wnętrze jest nagłośnione klasycznymi lampowymi wzmacniaczami i radiami, które są zmieniane co miesiąc. Radio Muzeum jest bodajże jedynym na świecie, gdzie prezentowane jest brzmienie klasycznych
lampowych radioodbiorników i wzmacniaczy z wykorzystaniem do tego celu Podcast Radia.

- Brakuje nam jeszcze kilku ważnych urządzeń służących do sterowania całym systemem - dodaje Waldemar Rudziecki.

Inicjatorzy fotoplastikonu chcą wprowadzić w życie jeszcze jeden pomysł i stworzyć bibliotekę pod nazwą "Historia marynarza w obrazach". Opowieść o każdym marynarzu składałaby się ze stu zdjęć z podpisami.

Fotoplastikon mieści się na pierwszym piętrze Centrum "Gemini" przy ul. Waszyngtona 21. Jest czynny codziennie w godz. 12.00 - 20.00 a w piątki i soboty do godz. 21.00.

Fotoplastikony wymyślono w Niemczech w drugiej połowie XIX wieku. Nowy wynalazek szybko zdobył ogromną popularność, dawał bowiem przeciętnemu człowiekowi możliwość obejrzenia nawet najodleglejszych zakątków świata, za cenę niedrogiego biletu wstępu, bez podejmowania trudu i niebezpieczeństw podróży. Wrażenie było doprawdy nadzwyczajne, gdyż dzięki specjalnej technice fotografowania metodą stereoskopową widz otrzymywał obraz trójwymiarowy, dający iluzję obcowania z rzeczywistością. Tak oto wiek pary i kolei żelaznej stworzył także, nieskrępowany czasem i przestrzenią wehikuł do podejmowania wirtualnych podróży. Fotoplastikony rosły jak grzyby po deszczu. Na przełomie XIX i XX wieku było ich około 250 rozsianych po całej Europie.
(aria)

Opinie (4) 3 zablokowane

  • dwa fotoplastikony pamiętam

    Jeden był we Wrzeszczu, przy ul. Grunwaldzkiej, jakieś 50m przed skrzyżowaniem z ul. Do Studzienki, idąc w kierunku Gdańska. Tam są takie zewnętrzne kamienne schody, bodaj do oddziału biblioteki. I tam właśnie, czyli na pięterku, był fotoplastikon.
    Drugi miescił się w Gdyni, przy ul. 10 Lutego, po prawej stronie, idąc w kierunku Skweru Kościuszki. Dokładnie miejsca nie określę, ale na pewno było to przed skrzyżowaniem z ul. Władysława IV.
    W pomieszczeniu fotoplastikonu był duży bęben, na nim co kawałek takie jakby lornetki do patrzenia do wewnątrz. I przy każdej taboret, na całym obwodzie było takich stanowisk z kilkanaście. Siadało się tam w dowolnej chwili, bo wewnętrzny bęben ze zdjęciami obracał się przez cały czas. Nie był to ruch ciagły, każde kolejne zdjęcie zatrzymywało się na dłuższą chwilę przed oczyma patrzącego. Ech...kiedyż to było :)

    • 0 0

  • Bardzo fajnie

    Wbrew temu co sie dzieje w tym kraju gdynia ma sie dobrze, jest i sentymentalna i nowoczesna zarazem...
    Pogratulować pomysłu. Przyda sie jako odskocznia dla spraw bierzacych.

    • 0 0

  • za mlody jestem aby pamietac tutejsze fotoplastikony, ale bylem w Warszawce u czlowieka ktory to jeszcze piastuje, naprawde fajna sprawa.

    • 0 0

  • fotoplasticon

    a ja pamiętam fotoplasticon na ul.Świetojanskiej tuż za kinem Warszawa, robiono tam też zdjęcia 5 minutowe automatem. Ewa rocznik 1956.

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane